Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Tamponare

Vickster
post 12 Oct 2018, 09:38
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 12 October 18




Salutari , dragi colegi , am decis sa intru si eu pe acest forum fiind nou in randul posesorilor de Dacia , problema e urmatoarea , masina a fost scoasa in circulatie pe 1 octombrie ( atunci a fost ridicata cu actele cu tot ) ea iesind din fabrica pe 16 septembrie , pe 3 octombrie masina condusa de mama a fost tamponata de un berbec ca altfel nu pot sa zic care nu stiu ce facea dar nu a pastrat distanta si a zgariat bara spate in dreapta pana la chit , stopul de ceata si el avand prinderile rupte ( se misca si nu mai functioneaza ) , asigurarea o avea la ASIROM , am facut constatarea tot , masina intra luni la service



Intrebarea mea este , culoarea masinii este Brun Vision (sau cum ii zice) , metalizata , masina va intra la reparatie in service-ul de la DACOSERV , cel din militari ( Bucuresti ) , daca are cineva detalii despre service sau daca au cum sa nimereasca exact culoarea ( pacat ca nu a fost data la inlocuire )si daca trebuie sa mi fac griji ca vor mai "dichisi" mesterii ceva la masina ( are 500 km in prezent , 130 la momentul intamplarii )



Multumesc.


--------------------
Dacia Logan 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 12 Oct 2018, 10:15
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Culoarea/vopseaua are un cod gen B66, C55 etc care nu trebuie sa dea batai de cap niciunui service serios. Masina fiind noua nu tre sa fie nicio diferenta ca ar fi nou vopsita.

De ex, la mine pe gri erau vreo 4-5 nuante ce mergeau, insa cel care avea sa se ocupe de masina a venit si cu paleta de culori si mi-a si aratat codul de la usa stanga spate care corespundea.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vickster
post 12 Oct 2018, 10:26
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 12 October 18




QUOTE(SandelBS @ 12 Oct 2018, 11:15)
Culoarea/vopseaua are un cod gen B66, C55 etc care nu trebuie sa dea batai de cap niciunui service serios. Masina fiind noua nu tre sa fie nicio diferenta ca ar fi nou vopsita.

De ex, la mine pe gri erau vreo 4-5 nuante ce mergeau, insa cel care avea sa se ocupe de masina a venit si cu paleta de culori si mi-a si aratat codul de la usa stanga spate care corespundea.
*




Am inteles , sper sa vina asa si la mine cand ma duc , eu nu cunosc service-ul , masina va ramane 2-3 zile pe acolo si nu prea imi convine treaba asta , dar nu am ce sa i fac...


--------------------
Dacia Logan 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 12 Oct 2018, 10:32
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.579
Joined: 18 September 05
From: Internet




Si eu am loganul cu aripa re-vopsita in reprezentanta pe casco in primul an si in anumita lumina sau unghi se vede diferenta de nuanta.
Este acel albastru banal, acela inchis - la asta chiar trebuia sa nu fie diferente.
Insista sa se faca lucru de calitate si sa ti dea garantie ca masina va arata identic si dupa jumatate de an de stat in soare.
La Outlander cu vopsit integral toata partea dreapta, gri metalizat, nu se observa o difernta si era in service care lucreaza mult cu asigurari dar nu reprezentanta.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 17 Oct 2018, 08:05
Post #5


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(Vickster @ 12 Oct 2018, 10:38)
Intrebarea mea este , culoarea masinii este Brun Vision (sau cum ii zice) , metalizata , masina va intra la reparatie in service-ul de la DACOSERV , cel din militari ( Bucuresti ) , daca are cineva detalii despre service sau daca au cum sa nimereasca exact culoarea ( pacat ca nu a fost data la inlocuire )si daca trebuie sa mi fac griji ca vor mai "dichisi" mesterii ceva la masina ( are 500 km in prezent , 130 la momentul intamplarii )
Multumesc.
*



isi vor da toata silinta ca sa iasa, stai linistit
dar, nicio revopsire nu ti-o va aduce la starea initiala si diferentele de nuanta (mici, dat fiind ca e noua) se vor vedea in anumite conditii de lumina, cand va bate soarele sau din contra; poate nu sesizeaza toata lumea sau nu imediat dar ele vor exista si nimeni nu ma poate convinge ca la vopsire repere se poate scoate ceva care sa fie identic cu reperele alaturate wink.gif
cu cat e mai "smechera" culoare si vopseaua, cu atat mai greu e sa te apropii de cea din fabrica; e bine ca e in reprezentanta si cred ca va iesi foarte bine, nu perfect - mai mult de atat nu ai ce facem, hai sa fim realisti
inlocuire??? cu ce? cu o bara plastic brut sau neagra care tot acolo se vopseste? doar nu iti imaginezi ca au bare gata vopsite pt. fiecare culoare?!

cel mai bine se nimereste la revopsire o culoare nemetalizata iar albul (nu unul special, metalizat, perlat etc. ci cel banal) se va apropia cel mai bine de realitate, pe el dealtfel sa si vad ulterior mai greu zgarieturile, "panza de paianjen"

This post has been edited by crisolro: 17 Oct 2018, 08:10


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vickster
post 17 Oct 2018, 21:11
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 12 October 18




Am scos masina din service , sunt foarte multumit , momentan nu am observat diferente sesizabile , dar intr-adevar conteaza foarte mult lumina , nu este o zona mare si nu cred ca va deranja foarte mult , ramane sa o studiez mai mult , ideea e ca sunt multumit de cum au lucrat.


--------------------
Dacia Logan 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
keos
post 19 Nov 2018, 15:00
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 17 October 18




Aveti idee cam cati bani da Omniasig pentru reparatie in regie proprie pentru vopsire si indreptare usa si aripa stanga spate?

Mi-a zis cineva ca vreo 800 de lei....

This post has been edited by keos: 19 Nov 2018, 15:01


--------------------
Renaul Megane GT 2016
1.6Tce !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 20 Nov 2018, 16:57
Post #8


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Pentru masina din semnatura, intr-o zi buna, posibil 800. Mai degraba 600.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 15 Sep 2019, 08:01
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




De vineri sunt intr-o situatie similara: am fost lovit din spate de un alt auto si trebuie schimbate bara si hayonul plus podeaua rotii de rezerva.
Interesant e ca reprezentanta Renault se pare (prin vocea unui angajat-deci nu vocea "sefului") ca societatea de asigurare a vinovatului nu este agreata. Voi fi nevoit sa apelez la un alt service autorizat. Problema e cum se face acest calcul... piesele trebuie sa fie noi sau imi pun la calcul pretul pieselor de la dezmembrari plus revopsirea?

Inca nu am facut constatarea la service (ieri a fost sambata si putina sarbatoare), nu am gasit pe nimeni sa constate.

Pe fisa de constatare a agentului sunt trecute reperele majore spre inlocuire. Inteleg ca asta include si revopsirea plus montajul, nu?


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pistritu
post 15 Sep 2019, 14:46
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 520
Joined: 8 May 14




o rezolvi cel mai ieftin cum ai rezolvat si cu distributia, in loc sa inlocuiesti ambele kituri, te-ai calicit la bani si te-ai luat dupa nea caisa de pe forum (Bumbul) si ai pus ambele curele contitech ! sad.gif

This post has been edited by pistritu: 15 Sep 2019, 14:50


--------------------
-- -- --
Gil26 este bolnav psihic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 15 Sep 2019, 15:15
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




La mine pompa de apa era problema (nu a fost curatat blocul motor si era spatiu), kiturile ar fi trebuit schimbate mult mai tarziu. Cum curelele se schimba obligatoriu...
Am mai avut Contitech la primul schimb si nu s-a intamplat nimic rau. La al doilea am pus SKF.
Nu m-am zgarcit la bani, am luat-o logic. In programul de service, mentenanta se face la 120000 de km si noi ne grabim sa le umplem buzunarele in service la maxim 60000.

Poate nu ai vazut ce a scris tibi.matei:
Eu am leguma din 2008 si am schimbat rolele in 2008 cand am cumparat-o, si in 2018... am mers 10 ani cca 150.000 km cu aceleasi role. Curelele si pompa de apa le-am schimbat o data la 5 ani

Dar nu asta e subiectul, daca vrei, putem dezbate pe topicul dedicat. Aici astept comentarii despre problema accidentului.

This post has been edited by audiofilu': 15 Sep 2019, 15:18


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pistritu
post 15 Sep 2019, 15:53
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 520
Joined: 8 May 14




QUOTE(audiofilu' @ 15 Sep 2019, 08:01)
Interesant e ca reprezentanta Renault se pare (prin vocea unui angajat-deci nu vocea "sefului") ca societatea de asigurare a vinovatului nu este agreata. Voi fi nevoit sa apelez la un alt service autorizat. Problema e cum se face acest calcul... piesele trebuie sa fie noi sau imi pun la calcul pretul pieselor de la dezmembrari plus revopsirea?

Pe fisa de constatare a agentului sunt trecute reperele majore spre inlocuire. Inteleg ca asta include si revopsirea plus montajul, nu?
*


Incearca sa obtii deviz de la service-ul reprezentanta reno si mergi la asigurator si cere banii ptr regie proprie.
Sau daca inca mai ai casco,o faci pe casco al tau si fac ei regres catre asiguratorul acela.
E lucrare de tinichigerie, trebuie un service serios.
Asigurarile lucreaza cu piese sh,ai grija. De asta zic sa ceri banii de regie proprie si ti-o faci cu piese noi.


--------------------
-- -- --
Gil26 este bolnav psihic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 15 Sep 2019, 16:02
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Casco nu am, masina e mai veche de 10 ani.

Asta incerc sa aflu: daca Renault imi da un deviz de 10000 de lei si asta ajunge la asigurator, nu pot sa-mi spuna ca nu are cum sa coste atat pentru ca piesele costa pe piata (SH) mult mai putin? Ca doar n-or fi prosti sa accepte suma din deviz si sa o fac in regie proprie...
Oare daca as cere direct banii de regie proprie pe baza constatarilor agentului lor, nu ma trezesc cu o suma care nu-mi acopera (pe bune, real) costurile cu toata distractia (achizitionare piese plus manopera)?


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pistritu
post 15 Sep 2019, 17:22
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 520
Joined: 8 May 14




Mergi luni sa faci constatare la service reno si dupa aceea mergi la asigurator si ceri regie proprie. Vezi ce obtii de la ei, banii ti-i livreaza pe card.
Dupa aceea te duci iei piesele noi si te apuci de lucrare intr-un service serios. Sa cauti bine,cere referinte.Sa nu te trezesti ca te tine cu lunile si ei lucreaza alte masini si o lasa pe a ta deoparte.


--------------------
-- -- --
Gil26 este bolnav psihic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 15 Sep 2019, 18:08
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Am de aproape 30 de ani permis (la Revolutie aveam examen cu Militia) si nu sunt familiarizat cu spete de genul asta pentru ca nu am fost implicat pana acum sau cel putin nu atat de grav.
Imi este ca astia de la asigurare sa nu-mi dea mult mai putin decat ar fi normal (nu am pretentia sa-mi ofere cat e devizul de la reprezentanta ca oricum astia umfla rau preturile) si nici sa nu-mi acopar costurile.

Maine merg la Renault si cer un deviz pe care-l avansez catre Grawe. Sa vedem ce obtin de la ei.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 16 Sep 2019, 07:36
Post #16


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(audiofilu' @ 15 Sep 2019, 18:08)
Maine merg la Renault si cer un deviz pe care-l avansez catre Grawe. Sa vedem ce obtin de la ei.

Mașina ta este dauna totala...adica valoarea totala a reparației depășește valoarea de piața a mașinii(dpdv al asiguratorului)!
Manopera este scumpă pentru ca implica redresare caroserie/înlocuire element sudat/vopsit/etc....plus valoarea pieselor necesare.

This post has been edited by espacern: 16 Sep 2019, 07:40


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 16 Sep 2019, 07:56
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




La Renault au spus clar ca nu au cum sa ma ajute pentru ca Grawe nu e agreata, sa merg la alt service.
Constatarea ar fi fost 350 de lei iar reparatia cca 7000 de lei-suma avansata telefonic dupa ce am enumerat reperele accidentate. Numai bara spate ajunge 2500 de lei, hayonul cat o mai fi.

Nici vorba de dauna totala, daca pun poze cu masinile spui ca sunt din alt accident fiecare.

Aici e buba: asiguratorul sa nu-mi ofere pret de nimic avand in vedere ca pot lua si de la dezmembrari... Eu cum ii "oblig" sa imi deconteze piesele originale daca reprezentanta nu ma ajuta?


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 16 Sep 2019, 08:33
Post #18


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




După ce ai obținut devizul constatator de la reparator/service se depune la asigurator care-ți propune o varianta financiară....apoi dacă nu ești mulțumit de ea poti renegocia sau sa-ți cauți dreptatea in instanța după ce ai achitat tu toate costurile reparației după cum/unde dorești!
Termenul de dauna totala nu se referă la aspectul mașini tale....ci la valoarea financiară implicată de reparație pentru readucere in starea inițială.

This post has been edited by espacern: 16 Sep 2019, 08:35


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 16 Sep 2019, 09:03
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




aveti grija la banii aruncati de asiguratori la regie proprie si decontare directa... pentru ca se pare ca se pun la adapost. pe o parte iti dau dar ti-i iau inapoi smile.gif
https://www.bugetul.ro/mare-atentie-va-treb...ZhWFOTx3WIh1Jbc

This post has been edited by sorin1983: 16 Sep 2019, 09:03


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 16 Sep 2019, 09:13
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Aia e pentru decontare directa, de la propriul asigurator. Nu e cazul meu, nu am asa ceva, merg pe asigurarea vinovatului.

Nu stiu la cat au estimat ei masina, cert e ca nu au dat-o dauna totala.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Sep 2019, 09:28
Post #21


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.771
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




nu au voie sa iti puna piese din dezmembrari cu plata pe asigurare. Daca devizu depaseste valoarea masinii, ar putea invesiga piese non OEM totusi, cu acordul tau.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 16 Sep 2019, 09:44
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Espacern are dreptate, daca valoarea daunei depaseste vloarea de piata a autoturismului se considera dauna totala economica.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Sep 2019, 09:45
Post #23


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.771
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




vloarea daunei s epoate considera cu preturi d epiese de reprezentanta si manopera acolo, cau preturi de piese aftermarket si manopera de multimarca.....depinde de ce-ti convine tie.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 16 Sep 2019, 10:06
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Au zis ca valoarea pieselor la reprezentanta plus manopera.

Bara spate e aceeasi si la facelift si la nonfacelift? Pot lua o bara fara senzori si sa pun senzorii mei sau sunt decupaje speciale pentru ei?
La fel, hayonul merge de la orice Laguna hatchback, indiferent de an? Difera doar aspectul lampilor spate, poate decupajele sunt la fel. Luneta se demonteaza sau vine cu totul?

De exemplu bara asta https://www.pieseauto.ro/bara-spate/renault...-795704060.html e fara senzori, nu pot pune pe ea bandourile mele si senzorii?

This post has been edited by audiofilu': 16 Sep 2019, 10:09


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 16 Sep 2019, 12:19
Post #25


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Tu verifica prima data masina sa nu aiba spatele "fugit", sa nu ai ba punte stramba, etc .. bara si hayonul sunt ultimele tale griji ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 16 Sep 2019, 14:09
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Nu s-a ajuns pana acolo, nu e chiar asa de grav.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 16 Sep 2019, 15:07
Post #27


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Nu stiam de Grawe ca ar avea probleme in genul celor de la city (si altii de care s-a tot vorbit pe aici), nu ti-au zis aia din reprezentanta de ce nu-s "agreati"?


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 16 Sep 2019, 15:24
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Ba da, au zis ca acum 3 ani au avut un dosar cu Grawe si de atunci nu mai primesc pe nimeni cu reparatie de la ei din cauza de rau platnici. Probabil au dreptul sa refuze, nu? Asa cum au dreptul sa-si aleaga/selecteze clientii, chiar daca au Renault si nu mai sunt in garantie.
Bine, daca ma duc cu banul jos e clar ca ma asteapta cu bratele deschise.

This post has been edited by audiofilu': 16 Sep 2019, 15:24


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 16 Sep 2019, 15:39
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Avand in vedere varsta masinii eu zic ca te cam apropii de o dauna totala..


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 16 Sep 2019, 15:44
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Mai, daca va pun poze o sa radeti si cu fundul. Forumul roteste pozele, nu stiu de ce.
Cum naiba sa fie dauna totala (sau pe aproape) daca reparatia dupa aia de la Renault ar costa cca 1500 de euro iar masina face minim dublu daca nu triplu.

IMG_20190913_092443.jpg ( Size: 2.65mb ) Number of downloads: 257
IMG_20190913_092451.jpg ( Size: 3.05mb ) Number of downloads: 256
IMG_20190916_091459.jpg ( Size: 2.05mb ) Number of downloads: 248


This post has been edited by audiofilu': 16 Sep 2019, 15:48


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:22
Dacia