Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages « < 7 8 9 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Toba finala Symbol si Bicorp, mancata

alexgeogabriel
post 14 Nov 2020, 22:03
Post #241


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Da, caraie si paraie la plecare, uneori pare ca atinge pe undeva...o sa ma duc inapoi la cei care au montat-o, cred ca nu au fost atenti la curbura tobei finale si fie atinge toba de protectia termica, fie atinge teava de la finala pe punte.

This post has been edited by alexgeogabriel: 14 Nov 2020, 22:03


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 14 Nov 2020, 22:24
Post #242


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC




Aceeasi problema a mirosului o am si eu...
Toba tot MTS. Am schimbat o gramada de inele de-alea de sarma pentru etansare, niciun rezultat, o perioada pare a fi ok, apoi nu mai e...

Probabil solutia ar fi o toba originala, dar destul de scumpa din ce am inteles, undeva pe la 800-1000


--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 14 Nov 2020, 23:21
Post #243


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.884
Joined: 13 October 06




Nu merge nici mts, nici walker, doar originala.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 23 Nov 2020, 18:50
Post #244


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Am pus eu porcaria de Bosal pe toba intermediara, nici nu are acel locas de prindere cu filet a tobei intermediare in suportul de cauciuc. Mts, avea, semn ca intermediara pare a fi Mts sau au copiat numai bine modelul. Aceasta de la Bosal, are doar acel "carlig"ca sa intre prin suportul de prindere.
In orice caz, a trebuit taiata din ea, aparent era prea lunga si tot lunga e, nu stiam de ce aud zgomote ca atinge, pai suportul de cauciuc din spate, e impins la maxim, practic, nu mai exista nicio amortizare...
E prea lunga teava aia. Cred ca renunt la ea cu totul si schimb tot ansamblul, intermediara si finala cu originale. Cu ambele Mts am fost partial multumit, in sensul ca s-au potrivit la fix, zici ca erau originale, doar ca de la inceput a fost mai zgomotoasa decat originala. Nu stiu ce marca o fi originala aia dar e diferenta mare intre ele. Unde mai pui ca si desi e schimbata de 2 ani, la ITP au sesizat niste noxe...
Din ce ar fi zis mecanicul, partea conica a intemediarei din fata s-ar fi rupt din cauza jocului de la bieleta antibasculare, ca toata greutatea venea pe intemediara.
Insa ma mir sa fie asa, cand am schimbat bieleta veche, avea doar o fisura mica, insesizabila.
Inca ceva, de la finala MTS se simtea un miros necacios la inceput si cand m-am uitat, se ingalbenise langa teava mica.

This post has been edited by alexgeogabriel: 23 Nov 2020, 18:59


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 12 May 2021, 07:38
Post #245


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Mai are careva intermediara Bosal? E posibil ca prin lipsa surubului de prindere, acel levierde prindere sa joace atat de mult in suport in frana de motor?


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Teodor Bogdan
post 12 May 2021, 10:17
Post #246


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 14 May 17




Eu am Bosal, teava intermediara si toba finala. Sunt foarte multumit de ele, nu ruginesc si nu joaca nasol in suporti


--------------------
Renault Clio Symbol 2001 1.4MPI 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 12 May 2021, 17:33
Post #247


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Presupun ca ai taiat din intermediara destul sau teava de prindere de la finala are diametrul mai mare astfel incat sa intre mai bine.

This post has been edited by alexgeogabriel: 12 May 2021, 17:34


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 8 Jun 2021, 12:13
Post #248


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Ma tot chinui sa gasesc originale, nu gasesc, am dat cerere de oferta la Autokarma pentru produsele pe care le gaseam la el, ma suna azi ca nu au de unde sa le aduca..

<span class='edit'>8 Jun 2021, 13:26:</span>
QUOTE(z_fdd bacau @ 14 Apr 2016, 10:24)
daca schimbi tamponul, ai grija ce porcarie pui...
am luat de pe autokarma tamponul ala de la mijloc facut de Bosal si in cateva luni arata mai rau ca ala original... aceeasi problema cu suportul pentru toba finala (care vine sub portbagaj), am cumparat unul nou, ''made in italy'', recomandat de autokarma si dupa 6 luni e rupt... ala bosal a fost vreo 20+, iar celalalt aproape 60 de lei...

ar trebui sa vad cat ajunge un tampon original, ca in ritmul asta schimb cate 2 pe an smile.gif)
*



@z_fdd bacau Confirm, in urma cu 3 ani am montat suportul de la final original si tine inca bine desi a fost supus unor "traume"(impins la maxim ca teava Bosal era prea lunga desi se taiase din ea), nu stiam ca mai trebuie si altul la intermediara dar era in stare foarte buna atunci dar si in 2020 cand l-am schimbat cu o prastie Bosal. Am zis si eu ca daca e printre cele mai scumpe, e mai bun, de aruncat la gunoi. Cand sa ma uit sub masina, vad ca iesise din suport acel carlig de la intermediara Bosal. Ma uit mai bine, suportul nu mai e huh.gif . Il am pe cel original in masina.

This post has been edited by alexgeogabriel: 8 Jun 2021, 13:20


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 9 Jun 2021, 17:03
Post #249


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Mai nene oamenii de la Dacoserv au luat-o razna cu totul, le cer preturi pentru intermediara~700 lei si finala originala 1200 lei. Nu stiu ce se intampla dar au cam inceput sa ma enerveze. Pe site-urile de profil costa 380 si 570 lei...In urma cu 2-3 ani, le gaseai la 900 lei in reprezentanta, ce mama naibii?
M-am dus linistit la un service de cartier, am pus suportul vechi(original) de la intermediara, mi-au adaugat ei cele 2 "suruburi" tip fluture la protectia termica de deasupra intermediarei si gata zgomotul.
Daca o pica iar si nu gasesc originale, o sa cumpar de nevoie MTS ca macar are surub care tine carligul intermediarei de suportul respectiv.

This post has been edited by alexgeogabriel: 10 Jun 2021, 16:39


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 7 8 9
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 22:02
Dacia