Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Filet (gaura) buson baie de ulei 1.4, Filetul baii de ulei nu mai e bun

Dacia_47_akm.2
post 28 Oct 2016, 22:18
Post #1


Membru de baza


Group: Members
Posts: 180
Joined: 24 September 11




Salutare stimati colegi, stiti cum e, intram in ultima luna de toamna si asa ca si eu, ca toti oameni am inceput pregatirea de iarna a renaultului meu, cumparaturi multe: pneuri noi, ulei, filtru, placute de frana (erau cam uzate) etc, nu mai intru in detalii, esential e ca e o galagie de bani, toata lumea stie cum e, nimic nou pana aici, mers in service, inceput schimbat tot, desi eram cu buzunarul aproape gol eram fericit, dupa ce am schimbat cam tot ce aveam de schimbat, a urmat si uleiul si aici ce sa vezi, cand se scoate busonul de la ulei acesta iese cu tot cu o parte din filetul baii de ulei, dupa scurgerea uleiului si intre timp schimbatul filtrului de ulei, incepe operatiunea de reumplere buuun, schimbam si inelul de la buson ca sa fie treaba cum trebuie, doar ca in momentul strangerii busonului la loc, mecanicul observa ca acesta nu se strange, se cam invartea in gol, deci treaba cu filetul e destul de grava, nu asa usoara cum a crezut initial mecanicul, acum ce sa facem, era aproape de ora inchiderii, destul de tarziu, in cele din urma se apeleaza la un "CÂLȚI" pentru moment a rezolvat treaba, sa strans destul de bine, dar desigur ca stai mereu cu frica, daca voi gasi vreodata balta de ulei sub ea, sau daca noatea mergand cu ea fiind motorul in sarcina busonul scapa si nu voi reusi sa observ la timp scurgerea de ulei, asta nu e prea bine ca dai de altele si mai urate, oricum mecanicii mi-au spus ca nu e bine, in orice caz chiar daca tine, la urmatorul schimb de ulei nu se stie daca busonul va mai putea fi pus inapoi, in fine plec acasa (va imaginati ca fericirea care am mentionat-o mai sus nu a mai fost chiar asa mare) si incep sa ma gandesc la o gramada de variante desigur pentru viitorul apropiat pentru ca momentan buzunarul nu sta prea bine.
Acum sa va spun la ce m-am gandit:

Varianta 1: cumpar baie noua si o schimb complet, suna bine, dar are dezavantaje, pe langa faptul ca una noua este aproape 100e (asta fara garnituri si ulei nou, plus manopera) dar am inteles ca este o operatiune destul de grea pentru schimbarea baii de ulei, am inteles ca trebuie desfacute/slabite cateva piese cu ar fi: suport motor, cap de bara dreapta fata (deci trebuie refacut si unghiul de fuga probabil), amortizor si fuzeta dreapta fata, planetara din fuzeta, cadrul motor pe partea dreapta si slabit pe partea stanga, caseta de directictie, etc, nu stiu daca este complet adevarat, asta am aflat in urma a cateva cautari pe net, va imaginati ca la atatea operatiuni care trebuiesc facute, ma gandesc ca si pretul manoperei va fi unu pe masura.

Varianta 2: si aici am nevoie de sfatul vostru, poate ati auzit sau cunoasteti vreun caz asemanator: ma gandesc ca poate este posibil cumva sa ii refac filetul baii de ulei fara sa mai fiu nevoit sa o demontez, dar nu stiu daca exista vreo astfel de scula care sa poata face asa ceva, un buson marit cred ca as putea sa fac unu la un strung "cred", ar mai fi o treaba in sensul ca daca ii face filet in felul asta sa nu ramana reziduri de metal in baie dar cred ca ar fi minuscule.

- Credeti ca este posibila o astfel de operatiune?



P.S. Intre timp pana voi gasii resursele financiare pentru oricare din variante as vrea sa pun ceva, ma gandesc la o tabla ceva intre scut si buson care sa il tina acolo, dar daca a fi sa curga, as prefera sa curga pe langa el decat sa il dea complet afara.



Orice sfat, mi-ar fi de mare ajutor! blush.gif
VA MULTUMESC! smile.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 v8 2003
ex: Dacia 1410 injectie / actual: Renault Clio Symbol 1.4 v8 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 28 Oct 2016, 22:41
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Orice varianta de "reparatie" alegi pana nu schimbi baia nu scapi de scurgere.....si se schimba chiar usor.
Am vazut un caz asemanator care a sudat gaura....si face schimbul prin suctie.



--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacia_47_akm.2
post 28 Oct 2016, 22:54
Post #3


Membru de baza


Group: Members
Posts: 180
Joined: 24 September 11




QUOTE(espacern @ 28 Oct 2016, 23:41)
Am vazut un caz asemanator care a sudat gaura....si face schimbul prin suctie.
*


Mutumesc mult de sfat colegu' dar te-as ruga sa dezvolti unpic adica sa imi dai unpic mai multe detalii daca poti, cum adica prin suctie intrebare.gif , imi cer scuze de curiozitate dar e prima oara cand aud.

This post has been edited by Dacia_47_akm.2: 28 Oct 2016, 22:56


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 v8 2003
ex: Dacia 1410 injectie / actual: Renault Clio Symbol 1.4 v8 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 28 Oct 2016, 23:41
Post #4


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Vb. cu un straungar poate reuseste sa iti mareasca gaura, refaca filetul cu unu; cu un numar mai mare si iti face si un buson custom .. sau gasesti de cumparat

Depinde de cat de gros este peretele ..

Daca nu o baie din dezmembrari si ai scapat.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 29 Oct 2016, 08:16
Post #5


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(Dacia_47_akm.2 @ 28 Oct 2016, 22:54)
dar te-as ruga sa dezvolti unpic adica sa imi dai unpic mai multe detalii daca poti, cum adica prin suctie 

Adica cam ca ASTA


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 29 Oct 2016, 08:22
Post #6


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14






--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 29 Oct 2016, 09:17
Post #7


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Exista kit reparatie buson, de exemplu de la yato, functioneaza 100%, nu fac reclama ca nu am nici un interes, doar iti aduc la cunostiinta.

http://yato.com/products/11/YT-1757

Daca ti se pare scump...ai vazut ce contine...ai inteles ideea.

Am inclusiv prostie de aia de la lidl, ce ti s-a sugerat.... se incinge, si dureaza o vesnicie sa scoti uleiul..cat scoti, ca 1 litru ramane in baie orice ai face.

This post has been edited by argon: 29 Oct 2016, 09:22


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 29 Oct 2016, 10:07
Post #8


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Orice operatiune de reparatie prin metoda truselor se face prin aschiere....adica raman particule de metal in interior!
Daca reparatia se face fara demontarea baii de pe masina particulele de metal raman in interior si contamineaza uleiul ....si pot afecta grav motorul!
Singura modalitate corecta de reparatie este SCHIMB BAIE.....sau reparatie dupa demontare de pe motor.

This post has been edited by espacern: 29 Oct 2016, 10:08


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 29 Oct 2016, 10:37
Post #9


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Corect dpdv al cui..al reprezentantei care doreste sa taxeze cat mai multa manopera? Cat span se face...ramane in filtru inainte sa unga motorul ca asta e rolul unui filtru, sa filtreze particulele metalice produse de orice motor odata cu uzura... nu afecteaza absolut nimic.

This post has been edited by argon: 29 Oct 2016, 10:42


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacia_47_akm.2
post 29 Oct 2016, 10:50
Post #10


Membru de baza


Group: Members
Posts: 180
Joined: 24 September 11




Intradevar asa cum este ilustrat in kiturile de reparatie ale bailor de ulei postate de voi, asa ma gandesc si eu sa fac rost de un tarod, (asa cred ca se numeste) prin care sa ii refac filetul la un pas mai mare, ramanand astfel sa caut un buson care sa se potriveasca sau sa incerc sa confectionez unul cu ajutorul unui strungar bun.
Acum desigur ca ramane dilema care a mentionat-o si colegul espacern desigur ca m-am gandit si la treaba asta, solutia ideala ar fi demontarea acesteia si rectificarea ei in conditii corecte sau poate chiar achizitionarea uneia la mana a doua din moment ce aceasta ar fi demontata, intradevar exista riscul sa ramana reziduri metalice (span) in interiorul baii, asa ca ma gandeam ca, poate ar fi o solutie, sa cumpar o galeata noua, curata in care sa scurg uleiul deja existent iar apoi dupa operatiunea de refiletare sa introduc inapoi uleiul vechi si sa incerc sa fortez rezidurile sa iasa afara, uleiul vechi ne fiindumi necesar la nimic, astfel nici nu costa nimic iar acesta fiind uzat ar avea si o vasozitate mai mica deci o curgere mai usoara, mai era o alta varianta, adica folosirea unui mic magnet pentru extragerea rezidurilor dar nu cred ca este o solutie buna deoarece baia este facuta din aluminiu care este un metal neferos deci prin urmare acestea nu cred ca vor fi atrase de magnet.

P.S. Acum am realizat si eu ca metoda prin suctie se face prin intermediul jojei, nu intelegeam pe unde se poate realiza suctia, acum am elucidat misterul smile.gif

This post has been edited by Dacia_47_akm.2: 29 Oct 2016, 10:55


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 v8 2003
ex: Dacia 1410 injectie / actual: Renault Clio Symbol 1.4 v8 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 29 Oct 2016, 11:01
Post #11


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Nu are rost sa cumperi tarod pentru o folosire, ia imprumut. Si foloseste set de 3 tarozi, pentru 3 treceri, dai filetul ca de fabrica, fata de tarod simplu, cu o trecere.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 29 Oct 2016, 11:56
Post #12


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(argon @ 29 Oct 2016, 10:37)
Cat span se face...ramane in filtru..... nu afecteaza absolut nimic.

Uleiul contaminat din baie este trimis la motor via pompa......adica pompa intra in contact cu particulele de metal si astfel este afectata ungerea motorului!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verde
post 29 Oct 2016, 12:43
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.127
Joined: 5 September 06
From: Pitesti






--------------------
megane 3 /clio 4 ....dci 110 /1,2aspirat ....2015 /2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 29 Oct 2016, 14:37
Post #14


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(argon @ 29 Oct 2016, 11:37)
Corect dpdv al cui..al reprezentantei care doreste sa taxeze cat mai multa manopera?  Cat span se face...ramane in filtru inainte sa unga motorul ca asta e rolul unui filtru, sa filtreze particulele metalice produse de orice motor odata cu uzura... nu afecteaza absolut nimic.
*



Argoane stii ca sint componente care sunt unse direct fara ca uleiul sa treacs prin filtru?

Baia trebuie data jos indiferent de operatiune, asta daca vrei sa faci lucrul cum trebuie si nu tiganii cum propune argon maestru flex ..

This post has been edited by cj98czh: 29 Oct 2016, 14:38


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacia_47_akm.2
post 29 Oct 2016, 20:20
Post #15


Membru de baza


Group: Members
Posts: 180
Joined: 24 September 11




Ia sa vedeti ce am gasit eu blush.gif

M-am pus pe cautat in special pe forumurile franceze si in cele din urma ce sa vezi americanii au fost cei care au venit in ajutor, am reusit sa gasesc cateva clipuri pe prea faimosul "youtube", nu am sa pun prea multe clipuri pentru ca sunt destul de lungi de aceea am sa incerc sa ma rezum doar la 2, la care voi incerca sa fac un mic sinopsis fiecaruia.

https://www.youtube.com/watch?v=AnP1HQkq70s

In acest clip care il consider cel mai important dintre cele 2, "meseriasul" din clip face cam ceea ce as vrea sa fac eu, numai ca eu nu prea inteleg ce e treaba aia mica neagra care o fixeaza in gaura baii de ulei cu ajutorul tarodului dupa ce demonstreaza cum foloseste tarodul pentru refacerea filetului, in comentariile care se fac la adresa clipului am observat pe cineva care ia pus o intrebare realizatorului clipului cu referire la cum face sa scoata rezidurile metalice care raman in baie dupa refiletare, iar acesta a raspuns ca a reusit sa le scoata cu ajutorul uleiului care sa scurs ceva de genul am sa postez o poza ca sa vedeti si voi.

https://www.youtube.com/watch?v=hfaCI3jmdCM

Acest clip este mai degraba o reclama in care arata un fel de buson revolutionar care reuseste sa se stranga singur destul de bine iar dupa aceea sa aplici un fel de adeziv care sa ajute la o inchidere cat mai etansa, dupa parerea mea nu este o metoda prea fericita, pentru ca e doar de moment.


Am mai vazut un clip in care un alt "meserias" a facut aceeasi operatiune doar ca in loc de masina era o motocicleta, in estenta baia de ulei era tot din aluminiu si acesta a folosit tot un tarod iar apoi a cumparat ulei foarte ieftin pe care la folosit in incercarea de a scoate acele rezituri metalice, trebuie sa recunosc ca a fost chiar amuzant realizatorul clipului pentru ca la un moment dat a zis ca daca ar fi sa faca reparatia asa cum trebuie, adica sa demonteze baia, l-ar costa probabil mai mult decat valoreaza motocicleta laugh.gif , aceasta fiind una destul de veche.



Poza de la primul clip, care am mentionat ca o voi atasa smile.gif

This post has been edited by Dacia_47_akm.2: 29 Oct 2016, 20:26

Attached thumbnail(s)
mge.jpg ( Size: 21.12k ) Number of downloads: 246


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 v8 2003
ex: Dacia 1410 injectie / actual: Renault Clio Symbol 1.4 v8 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 29 Oct 2016, 20:52
Post #16


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




QUOTE(Dacia_47_akm.2 @ 29 Oct 2016, 20:20)
https://www.youtube.com/watch?v=AnP1HQkq70s
numai ca eu nu prea inteleg ce e treaba aia mica neagra care o fixeaza in gaura baii de ulei cu ajutorul tarodului
*


Pai a zis ce e ...este pentru refacerea filetului in blocul motor pentru bujii. Dupa ce refaci filetul in blocul motor automat maresti gaura si bujiile nu se mai potrivesc in filet.
Practic chestia aia mica neagra este o reductie.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacia_47_akm.2
post 29 Oct 2016, 21:04
Post #17


Membru de baza


Group: Members
Posts: 180
Joined: 24 September 11




QUOTE(RazvanF @ 29 Oct 2016, 21:52)
Pai a zis ce e ...este pentru refacerea filetului in blocul motor pentru bujii. Dupa ce refaci filetul in blocul motor automat maresti gaura si bujiile nu se mai potrivesc in filet.
Practic chestia aia mica neagra este o reductie.
*



Aaa, ai dreptate biggrin.gif a zis el ceva despre spark plug dar,nu i-am acordat suficienta atentie, pentru ca nu l-am urmarit total cap coada ci mai mult pe sarite doh.gif

Merci smile.gif , sper sa gasesc pe cineva care sa mai fi facut astfel de operatiuni rugaciune.gif sincer m-ar scapa de foarte multa cheltuiala, chiar daca stiu ca intradevar pare mai degraba o tiganie


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 v8 2003
ex: Dacia 1410 injectie / actual: Renault Clio Symbol 1.4 v8 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 29 Oct 2016, 21:37
Post #18


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Orice strungar priceput stie sa iti faca treaba asta .. dar eu raman la parerea sa cauti o baie la dezmembrari pt. ca la masina ta se da usor jos si sa o schimbi ... dar se poate si repara cum ti-am zis de prima data ... vezi cum iesi mai ieftin ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 29 Oct 2016, 21:56
Post #19


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Pentru bucsare cauta si un sudor in aluminiu.....ca la genul asta de reparatie cam crapa materialul (nu e ca in filme)!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verde
post 30 Oct 2016, 16:48
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.127
Joined: 5 September 06
From: Pitesti




Adica io as face un buson aluminiu cu gaura filetata , mai mica evident , pentru al doilea buson. Buson in buson. Busonul mare bagat pe filetul actual si sudat---daca se poate suda pe masina fara sa dai baia jos. De regula serviceurile Aer Conditionat au treaba cu sudura aluminiu . Aluminiul si bronzul sunt dificile la filet-totdeauna folosesc banda teflon pentru a evita surprizele.

<span class='edit'>30 Oct 2016, 17:57:</span>
Busonul mare scurt cat grosimea baii , ca sa permita scurgerea completa a uleiului. Artisti in sudura gasesti si pe la cei care fac esapamente tuning.
Busonul mare la cotele celui actual de otel.

This post has been edited by verde: 30 Oct 2016, 17:32


--------------------
megane 3 /clio 4 ....dci 110 /1,2aspirat ....2015 /2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacia_47_akm.2
post 30 Oct 2016, 20:01
Post #21


Membru de baza


Group: Members
Posts: 180
Joined: 24 September 11




QUOTE(verde @ 30 Oct 2016, 17:48)
Adica io as face un buson aluminiu cu gaura filetata , mai mica evident , pentru al doilea buson. Buson in buson.  Busonul mare bagat pe filetul actual si sudat---daca se poate suda pe masina fara sa dai baia jos. De regula serviceurile Aer Conditionat au treaba cu sudura aluminiu . Aluminiul si bronzul sunt dificile la filet-totdeauna folosesc banda teflon pentru a evita surprizele.

<span class='edit'>30 Oct 2016, 17:57:</span>
Busonul mare scurt cat grosimea baii , ca sa permita scurgerea completa a uleiului. Artisti in sudura gasesti si pe la cei care fac esapamente tuning.
Busonul mare la cotele celui actual de otel.
*



Foarte buna ideea ta, chiar super, am cautat unpic pe net sa vad daca mai gasesc astfel de remedieri si am descoperit ca exista astfel de busoane, au un nume ceva mai ciudat, ceva de genul piggyback bolt laugh.gif , am sa pun si cateva poze.

Doar ca apar doua dileme:

1 Oare se poate suda asa ceva de baie avand in vedere ca baia e din aluminiu si busonul e din "fer"? intrebare.gif

2 Nu cred ca voi putea gasii asa ceva in Romania, dar probabil ca se poate realiza asa ceva cu un strungar priceput, cine stie poate ca ar putea confectiona unul direct din aluminiu asa cum ai spus tu si astfel se rezolva si prima dilema. smile.gif

This post has been edited by Dacia_47_akm.2: 30 Oct 2016, 20:10

Attached thumbnail(s)
gewwe.jpg ( Size: 142.87k ) Number of downloads: 174
ewgw.jpg ( Size: 20.74k ) Number of downloads: 173
aafs.jpg ( Size: 16.91k ) Number of downloads: 170


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 v8 2003
ex: Dacia 1410 injectie / actual: Renault Clio Symbol 1.4 v8 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 30 Oct 2016, 20:48
Post #22


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




La cat vad ca vrei sa te complici .. o sa iesi mai scump sau cel putin la acelasi pret cu o baie de ulei SH ... de bataia de cap nu mai vb ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 23:23
Dacia