Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sfat achizitie, Renault Trafic

fabyan
post 4 Oct 2011, 21:12
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 586
Joined: 18 September 08
From: Brad/HD




Intentionez sa achizitionez un Renault Trafic second si asi dori sa-mi spuneti care e diferenta intre cele cu 7 locuri si cele pt. marfa, in privinta tractarii unei platforme sau a cararii anumitor incarcaturi daca se iau scaunele jos. sunt anumite restrictii de greutate intre ele sau ceva? rezista cele cu 7 locuri daca cari cu ele cat cari cu una pt. marfa? Multumesc


--------------------
Renault, laguna 1 / laguna 3 1995 2,2 dT / 2008 1,5 dci - HD 07 TZG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Caliente
post 6 Oct 2011, 20:50
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 8 July 11




Renault trafic pt marfa MODELUL LUNG

17.350,00 € fara TVA

Masa proprie (kg)

*
1748
Masa proprie
*
3030
Masa totala maxima autorizata
*
1282
Sarcina utila

Renault trafic pt marfa MODELUL SCURT
16.750,00 € fara TVA
Masa proprie (kg)
*
1710
Masa proprie
*
2790
Masa totala maxima autorizata
*
1240
Sarcina utila


Renault trafic pasageri modelul scurt

1775
Masa proprie
*
2745
Masa totala maxima autorizata

Renault trafic pasageri modelul lung

Masa proprie 1846
Masa totala maxima autorizata 2960



Eu am vivaro => echivalent cu renault trafic pasageri scurt , stiam ca masa maxima autorizata e 2760 , iar ca si greutate ca pot baga 1,200 1,300 kg. insa am baga 1,700-2,000 kg , mai multe transporturi, si se comporta excelent, nici nu se oberva ca masina este lasata. In schimb cand am facut transporturi incarcat si cu remorca dupa mine, o remorca PADIS 500 are cam 700 de kg, si am pus si in ea 1,700 kg deci peste sarcina utila care cred ca este de vreo 600-700 kg cred,nici nu mai stiu, vivaro s-a lasat de 'cur' putin, vizibil si de la distanta,eu am mers si cu incarcatura in masina peste masa admisa, si in remorca la fel, motorul se comporta prea bine,desi mi s-a parut ciudat a plecat singura la relantiu in treapta 1, cu asa greutate nu ma asteptam sa traga asa bine motorul,si avea 330,000 km pe atunci. Sta foarte bine pe sosea,se manevreaza excelent,nu am depasit 90 km/h.Fara accelerari bruste,doar plecari line si accelerari uniforme,pt a nu obosi planetarele.
Deci in masina poti pune 1,700-1,900 kg, TE ASIGUR ca se manevreaza excelent, si motorul se joaca,poti trage si platforma cu incarcatura pana la 1,700 kg lejer,motorul nu simte, dar recomandat sa pleci usor sa nu obosesti ambreiajul, eu nu am avut probleme.

Ca sa nu ai probleme poti pune mai putin in masina si diferenta in remorca, sper ca intelegi. Asta cand ai mult de carat si ai nevoie si de remorca.Eu am carat carbuni, si drumul fiind lung, m-am ajutat de remorca scutind timp si bani. Tu daca vei merge doar simplu cu marfa in masina, si uneori masina goala si platforma incarcata, masinuta nici nu simte, merge prea bine,in functie de stilul de condus.

Daca ai de carat doar marfa la greu, este recomandat furgonul, este mult mai ieftin, in carte scrie ca tine mai mult ,dar avantajul mare ca este ieftin,si furgonul si combi au aceleasi motoare,trag la fel de bine cred, dar sa ai grija daca iei Second Hand sa cumperi varianta de 101 cp. nu stiu daca furgoanele de 80 cp, se comporta la fel.

Daca vrei sa o folosesti la concedii,distractii etc, se merita pe deplin cel pentru pasageri credema. Cel pt pasageri face si munca si "distractie"

EDIT: diferenta intre cele de [asageri si furgon este interiorul, eu in spate daca scot banchetele si mocheta, juri ca e furgon, este aceeasi platforma, acelasi sasiu.Eu de la 295.000 km si pana la 344,000 km nu am avut probleme la amortizoare sau arcuri, si sincer nu stiu cand le=a schimbat neamtu ultima oara.Masina ma cumparat-o cu carte service, reviziile la zi, dar nu stiu sa traduc ca este in germana.

This post has been edited by Caliente: 6 Oct 2011, 21:05


--------------------
OPEL VIVARO 2003, - IF 06 UJS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fabyan
post 6 Oct 2011, 21:42
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 586
Joined: 18 September 08
From: Brad/HD




Multumesc pt. sfaturi, sunt foarte utile. Acum o sa incep sa caut sa vad ce gasesc...oricum optez pt. unul second cumparat de afara


--------------------
Renault, laguna 1 / laguna 3 1995 2,2 dT / 2008 1,5 dci - HD 07 TZG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
furia galbena
post 10 Oct 2011, 22:04
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 6 March 11
From: Modena Tirgu Neamt




Trafic ,vivaro este aceeiasi masina de mers merg bine ...sa nu te astepti la o limuzina dar ai tot confortul eu am modelul cu 5 locuri si sint foarte multumit .Am cumparat-o din olandezii avea 200.000 km cu carte service, am schimbat amortizoarele si bieletele , deh drumuri de ro am curatat o data supapa erg si...atit .este o masina care duce lejer 1500 1800 kg si cu o incarcatura medie fara sa faci pe schumscher consuma la 7 %(90 /h).Daca te superi face bine si 160km/h modelul l1 h1 de 101 cai 6 viteze
Un pic incomoda urcarea in cabina ,dar odata urcat totul este ok ( am undeva la 1,90m)poate de asta,mi-am facut scaunul pasagerului din fata sa se roteasca (fac drumuri lungi afara si asa sotia poate sa vada copilul care doarme in spate), cu ulei sintetic 5w40 nu consuma nimic la 15 000km.are acum 26 0000 fara nici o problema.Merge bine Ar fi super daca o folosesti la drum lung sa aiba cruise control , mergi mult mai relaxat.Am montat si camera video pentru mers inapoi si in felul asta am vizibilitate 100%.Defecte : suspensiile cam rigide :deh, furgon lumini cam slabe ,iti recomand xenon-ul .

This post has been edited by furia galbena: 10 Oct 2011, 22:06


--------------------
RENAULT TRAFIC cabina dubla 2005 - NT 04 PIN
Puterea , este nimic fara control
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Caliente
post 11 Oct 2011, 15:46
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 8 July 11




Da, un cruise control ar fi fost extraordinar pe masinile astea, am vazut ca modele noi au,si BC ar fi fost util, dar nu avem unde sa ne interesam pentru ca sunt foarte putini cu vivaro/trafic , nu avem de unde sa stim cum sa activam BC si sa montam un CC....pacat.Despre motoare numai cuvinte de lauda,foarte fiabile, turbinele la fel, nu m-a lasat niciodata in drum.Daca ai noroc si nimeresti unul cu Webasto esti barosan, iarna face toti banii.


--------------------
OPEL VIVARO 2003, - IF 06 UJS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 23 Oct 2011, 10:13
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(furia galbena @ 10 Oct 2011, 23:04)
Defecte : suspensiile cam rigide :deh, furgon lumini cam slabe ,iti recomand xenon-ul .
*



Vreau sa iti zic ca eu nu am condus in viata mea masina cu iluminare mai buna...pe faza scurta e uniforma, bate la distanta, ilumineaza marginile drumului excelent...ce mai, nu am ce reprosa, faza lunga e moft nu necesitate.
Treaba e ca a mea e cu facelift, e 2008 si are farurile putin altfel decat phase1 pe care o ai tu, posibil de acolo sa fie diferenta...nu stiu ce sa zic. Si crede-ma ca stiu ce inseamna iluminare proasta...vezi in semnatura ca am si Megane 2 care e recunoscut pentru asta.
Xenonul degeaba il recomanzi, el nu prea exista pe acest gen de masini, doar pe la Viano care e "mama" dubelor in materie de lux mai gasesti asa ceva. Oricum, pe Trafic/Vivaro/Primastar nu a existat si nici nu exista optiunea asta, indiferent de unde l-ai cumpara. Doar sa iti pui tu aftermarket ceea ce e ilegal si in plus o mare magarie, ii omori efectiv pe partenerii de trafic pentru ca masina(si toate dubele de genul asta) are farurile pozitionate foarte sus comparativ cu un turism. Asta e si motivul pentru care nu se prea pune problema de xenon la genul asta de masini.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Caliente
post 24 Oct 2011, 16:49
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 8 July 11




QUOTE(papa_mulo @ 23 Oct 2011, 11:13)
Vreau sa iti zic ca eu nu am condus in viata mea masina cu iluminare mai buna...pe faza scurta e uniforma, bate la distanta, ilumineaza marginile drumului excelent...ce mai, nu am ce reprosa, faza lunga e moft nu necesitate.
*


Confirm, faza scurta bate prea bine, daca mergi pe un drum cu 2 benzi si ai pe partea stanga padure,si pe dreapta tot padure, o sa observi ca lumina bate FOARTE mult in lateral,si se vede curba farului pe brazii de pe margine,ilumineaza foarte bine in lateral,se vad marginile,santurile foarte clar, si pozitia soferului care este mai inalta ca la un turism ajuta foarte mult,au fost gandite bine farurile,si bate foarte bine si pe faza lunga.


--------------------
OPEL VIVARO 2003, - IF 06 UJS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
furia galbena
post 25 Oct 2011, 22:23
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 6 March 11
From: Modena Tirgu Neamt




Nu stiu ce sa va spun ...am condus 5 ani un passat care la capitolul lumini este perfect dupa parerea mea ,cind am inceput sa conduc trafic-ul(de trei ani) faza scurta m-i se pare insuficienta si nu mai zic nimic de faza lunga... lumina nu este omogena si mult dispersa asa ca am montat un kit de lumini bi-xenon care au imbunatatit mult situatia atit pentru carosabilul umed cit si pentu lumina alba pe care o face...fac drumuri lungi ... deh fiecare cu gusturile lui


--------------------
RENAULT TRAFIC cabina dubla 2005 - NT 04 PIN
Puterea , este nimic fara control
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fabyan
post 14 Nov 2011, 20:14
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 586
Joined: 18 September 08
From: Brad/HD




Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Inca studiez piata, nu vreau sa ma grabesc pentruca am timp. am luat in considerare si alte variante precum master... dar cred ca varianta ramane trafic. Acum am o intrebare la voi. din ce an sa fabricat trafic 2? De la sfarsitul lui 2000 sau 2001?


--------------------
Renault, laguna 1 / laguna 3 1995 2,2 dT / 2008 1,5 dci - HD 07 TZG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 14 Nov 2011, 21:00
Post #10


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.602
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(fabyan @ 14 Nov 2011, 20:14)
din ce an sa fabricat trafic 2? De la sfarsitul lui 2000 sau 2001?

Oficial s-a lansat in sept.2000.
@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Caliente
post 22 Nov 2011, 19:42
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 8 July 11




Iar in 2002 a fost ales INTERNATIONAL VAN OF THE YEAR, ma gandesc ca sunt masini bune, nu te grabi, dar nu are rost sa cumperi varianta cu 7 locuri si spatiu de marfa, chiar daca este mai ieftina, poate vei avea nevoie si de celelalte locuri din spate si vei regreta, si nu este diferenta de comportament al motorului intre cel de marfa si cel de pasageri, cel de pasageri facel la fel de bine ce face si unul de marfa, plus ca poti transporta si persoane, pe timp de criza mai faci un ban cu el,poti transporta pasageri in strainatate etc.


--------------------
OPEL VIVARO 2003, - IF 06 UJS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 11th May 2024 - 02:31
Dacia