Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Radiere fara acte, nu mai am nici un act

murfi
post 5 Sep 2008, 11:21
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




xccs-> Cat a costat toata afcerea?
ai apelat la un avocat?

This post has been edited by murfi: 5 Sep 2008, 11:21


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi86
post 22 Sep 2008, 08:22
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 322
Joined: 28 July 08
From: Lausanne, Switzerland




@xcss - ai mai intrat pe forum? sa nu uiti de noi! blush.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 22 Sep 2008, 12:28
Post #33


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




QUOTE(murfi @ 5 Sep 2008, 12:21)
xccs-> Cat a costat toata afcerea?
ai apelat la un avocat?
*


Nu mai stiu exact, in orice caz m-a costat doar taxele de timbru. Estimez undeva pana in 40 lei. Nu am apelat la un avocat, si in plus am si solicitat judecare in lipsa, as ca nici nu m-am dus la proces smile.gif

Adi86, ai PM.


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
freeman30
post 22 Sep 2008, 17:41
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 576
Joined: 31 May 04
From: Bucuresti




eu am o dacie nova in aceiasi situatie dar de 3 ani.....si e undeva in Arges ,voi face si eu la fel.
Foarte utile informatiile, multumim


--------------------
Daewoo Tico SX 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 22 Sep 2008, 17:58
Post #35


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Cu placere. Am uitat sa mentionez ca am platit impozitul pe fosta mea masina pana la data la care m-am prezentat la politie in vederea radierii.


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 22 Sep 2008, 18:45
Post #36


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




in aceeasi situatie e si tatal meu din mai 2004. la fel, a dat toate actele inclusiv CIV. o sa-l sfatuiesc sa-l dea in judecata pe respectiv. cu impozitul nu e problema ca platit la zi.


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mugur
post 25 Sep 2008, 20:38
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 360
Joined: 5 December 05
From: Bucuresti




Eu am intrebat la politie cum pot radia si eu masina de la financiar macar sa scap de plata.Raspunsul a fost ca trebuie sa fac un contract de vanzare - cumparare intre mine-vanzator si cumparator pentru ca am datele lui .Il semnez doar eu si cica se poate scoate de la financiar... O sa incerc sa vad daca merge asa..

This post has been edited by mugur: 25 Sep 2008, 20:38


--------------------
renault clio dci daewoo tico 2002 /2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
freeman30
post 25 Sep 2008, 21:30
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 576
Joined: 31 May 04
From: Bucuresti




te rog mugur daca merge asa sa ne zici si noua.ma gandeam si eu la varianta asta,dar ce facem cu numerele?


--------------------
Daewoo Tico SX 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 26 Sep 2008, 11:35
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




QUOTE(mugur @ 25 Sep 2008, 21:38)
Eu am intrebat la politie cum pot radia si eu masina de la financiar macar sa scap de plata.Raspunsul a fost ca trebuie sa fac un contract de vanzare - cumparare intre mine-vanzator si cumparator pentru ca am  datele lui .Il semnez doar eu si cica se poate scoate de la financiar... O sa incerc sa vad daca merge asa..
*


Polițaiul ăla avea față de tembel sau duhnea a trascău de la 10 m ? Păi așa vă fac cunoștință cu prietenul meu Xulescu Yion, CNP 1234567890, domiciliat în str. Fărănume nr. pi bis, care abia așteaptă să vă colecționeze (scriptic) mașinile și să plătească impozitele în locul vostru. Da' de fapt mi-ați dat o idee: io încă n-am vândut rabla, dar Yionică m-ar putea ajuta, de ce să mai dau căteva zeci/sute de lei pe an la fisc? Iar pe oligofren întrebați-l dacă a ajuns în spatele ghișeului după ce a semnat numai el contractul de muncă.
Mai bine încercați prin tribunal. Știu că vă sperie, dar din câte știu e singura soluție: instanța să dea o sentință privind vânzarea. Dar asta depinde și de ce acte ați încheiat cu cumpărătorul/cumpărătorii fantomă.
E mult mai simplu dacă mașina vândută avea numere vechi (gen 1-B-1234). Astea s-au radiat din oficiu, și poliția vă dă o adeverință cu care se scoate de la fisc.


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 9 Oct 2008, 20:02
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Eu am radiat masina la fisc pe baza unei declaratii pe propria raspundere. Tot asa prostie am facut si eu - am dat masina cu toate actele si nu mai stiam nimic de ea.


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
freeman30
post 9 Oct 2008, 21:07
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 576
Joined: 31 May 04
From: Bucuresti




am sa merg si eu pana la adm.financiara sa intreb ce se poate face,poate merge asa cum zici tu pe baza unei declaratii pe propia raspundere


--------------------
Daewoo Tico SX 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 10 Oct 2008, 11:00
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




Păi, Slider, detaliază. Ai dat dat declarație pe proprie răspundere că ai vândut mașina fără acte și ăia de la fisc au înghițit-o ? Mă cam îndoiesc. Sau ai dat declarație că o scoți din uz, că o depozitezi într-o curte la țară etc (fals în declarații). În cazul al doilea, dacă ăla de circulă cu mașina face o prostie și va fi căutat după număr, ghici la cine bate la ușă poliția. Cam ce explicații dai, cum le arăți mașina depozitată la țară (eventual le zici că între timp ai dezmembrat-o și ai vândut-o pe bucăți) etc. Poate din exces de zel, pe lângă cazul propriu-zis, cineva se întreabă cum de mai circulă încă o mașină radiată în baza declarației proprietarului. Riscurile despre care vroiam să vă atrag atenția scad spre 0 dacă mașina într-adevăr nu mai circulă și nu va mai circula.


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
juliano
post 10 Oct 2008, 14:27
Post #43


Sofer Forumist


Group: Members
Posts: 66
Joined: 31 July 08
From: Iasi




QUOTE(Slider @ 9 Oct 2008, 20:02)
Eu am radiat masina la fisc pe baza unei declaratii pe propria raspundere. Tot asa prostie am facut si eu - am dat masina cu toate actele si nu mai stiam nimic de ea.
*


Ce ai scris in declaratie? Poate fi util pentru alti forumisti. rolleyes.gif

This post has been edited by juliano: 10 Oct 2008, 14:29


--------------------
Renault Symbol 2010/Best - inmatriculata
_____________________________________
Grazie / Cordiali saluti / Kind Regards /
Cu Stima / Mit freundlichen Grüßen,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vially01
post 20 Oct 2008, 15:43
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 19 August 08




Va salut, am si eu o problema de genul asta, adica am o dacie care merge nu am nicio problema cu ea, dar am fost prins cu revizia expirata si mi s-a suspendat talonul, iar acum nu as mai vrea sa investesc bani in ea sa fac ITP la RAR pt ca e destul de anevoios drept pt care as vrea sa o radiez din circulatie ca sa nu mai platesc impozit degeaba, dar din cate am vazut eu la acte radiere mi se cere inclusiv talonul care e la politie in momentul asta...stiti cumva cum se procedeaza in cazul acesta. Va multumesc anticipat!


--------------------
renault megane sedan 2004 1.6 16v lmocoh
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paul Gabriel
post 11 Nov 2008, 13:57
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 590
Joined: 16 October 07
From: Cluj-Napoca




salut, am si eu aceeasi problema, am vandut o dacie nova cam acuma 3 luni, si nu mai gasesc proprietaru. am dat'o intr-o sambata seara si a zis ca vine luni sa facem si contractu de V-C si toate actele. l-am sunat si a zis ca a vandut masina, pe el nu il mai intereseaza. ce pot face?


--------------------
Suzuki/Audi GSXR/A4 2005 - CJ XX RUN
-----------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
freeman30
post 11 Nov 2008, 19:09
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 576
Joined: 31 May 04
From: Bucuresti




tot nova am dat si eu fara sa fac actele ,si ala a vandut-o.se pare ca la judecatorie ar fi singura solutie.La 1600cc impozitul e mai maricel.


--------------------
Daewoo Tico SX 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei84
post 24 Dec 2008, 15:59
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 24 October 07
From: Craiova




Cred ca am reusit si eu sa scot masina de la financiar. Eu platisem financiarul la masina doar pe 6 luni gandindu-ma ca o sa reusesc s-o radiez in timpul asta dar n-am avut cand, si am uitat sa-l mai platesc in continuare.
Saptamana trecuta mi-a venit o instiintare ca sunt restant si trebuie sa mai platesc restul de bani. Ducandu-se mama la financiar sa plateasca ia zis doamnei de la ghiseu care e treaba cu masina respectiva, si aceasta i-a spus ca se poate scoate daca se da o declaratie pe propria raspundere (asa cum au facut si colegii de dinainte). Nu stiu ce a fost scris in declaratie ptr ca a facut-o ea (doamna de la ghiseu), bineanteles contra unei sume de bani.
Astept sa vad daca mai figureaza la anul, oricum am primit o chitanta in care e specificat ca nu mai figureaza la financiar datorita declaratiei respective.

This post has been edited by Andrei84: 24 Dec 2008, 16:01


--------------------
Renault Clio Symbol 2007 Fidji 1,5 DCI 70cp
Viata e un joc ce trebuie castigat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pazika
post 1 Dec 2010, 10:41
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 1 December 10




off si eu am o problema asemanatoare insa mai complicata.....acum doi ani prietenul meu mi-a oferit cadou o masina ...a apukat sa faca doar contractul de vanzare cumparare si sa inregistrez pe numele meu masina la financiar....la cateva zile masina a fost lovita si de 2 ani este in service...intre timp noi ne-am despartit iar eu am ramas doar cu plata impozitului in fiecare an ......exista cumva vreo posibilitatea sa scot masina de la financiar in conditiile in care nu stiu unde este masina ..nu am actele ei si respectivul individ nu are de gand s imi dea actele??? sper s m ajute cineva nu d alta dar are motor de 2500 sad.gif((


--------------------
Smart fortwo 2001 - b-90-wav
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stabil777
post 13 Dec 2010, 00:04
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 438
Joined: 22 November 10
From: Bucuresti




QUOTE(pazika @ 1 Dec 2010, 10:41)
off si eu am o problema asemanatoare insa mai complicata.....acum doi ani prietenul meu mi-a oferit cadou o masina ...a apukat sa faca doar contractul de vanzare cumparare si sa inregistrez pe numele meu masina la financiar....la cateva zile masina a fost lovita si de 2 ani este in service...intre timp noi ne-am despartit iar eu am ramas doar cu plata impozitului in fiecare an ......exista cumva vreo posibilitatea sa scot masina de la financiar in conditiile in care nu stiu unde este masina ..nu am actele ei si respectivul individ nu are de gand s imi dea actele??? sper s m ajute cineva nu d alta dar are motor de 2500 sad.gif((
*


Toti care nu ati facut acte cind ati vindut masina ,trebuie sa stiti ca pe fiecare an impozitul va trebui platit de catre voi, si eu am cumparat o masina de care fostul proprietar habar nu mai avea pe unde era ,l-am contactat si am mers sa facem acte ,dar la taxe si impozite nu mica i-a fost surpriza cind a trebuit sa plateasca tot din urma ! Am vazut ca sunt asa de multi care-si vind masinile fara acte fara sa stie ca peste un an sau mai multi se vor trezi cu impozite acumulate, solutia este sa intrati cit mai repede in legalitate, procedurile de cumparate ale unei masini ,sint in primul rind ,sa mergi cu cel care ,de la care cumperi masina la RAR si sa o verifice ,sa-ti dea certificat de autenticitate ,ca adica masina nu este furata seriile corespund ,si nu are modificari tehnice care nu sint trecute in CIV.,apoi mergi la acte auto la un birou si faci acte de vinzare cumparare ,de acolo se merge impreuna cu proprietaru la taxe si impozite ca sa vezi daca e in regula ,apoi mergi tu la taxe si impozite de unde apartii si inregistrezi si tu masina ,apoi mergi la politie , inainte de a merge la politie te mai trimit cei de la taxe si impozite sa mai platesti la cecul de sector de care apartii ,o taxa de talon ,parca una de poluare si nu mai stiu ,ca aici m-am oprit si eu cu actele.
IN tara asta condusa de monstri mincinosi se zace intr-o mare balta de necunostinta,pacat ca am ajuns asa ,ii blestem pe politicieni!


--------------------
Dacia Logan sedan 2005/Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
freeman30
post 13 Dec 2010, 00:12
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 576
Joined: 31 May 04
From: Bucuresti




da ,da stai tu pana merge vanzatorul sa iti de certificatul de autenticitate.Obligatia ta e sa iti verifici seriile,sa corespunda,iar certificatul de autenticitate ti-l scoti si ti-l si platesti singur de la rar cu masina.Am vandut masina mea chiar azi ,si pe cea a unui prieten acum 1 luna dar nu am facut asa ceva.Am verificat seriile cu cumparatorul si atat.nu e obligatia mea sa scot certif .de autenticitate.


--------------------
Daewoo Tico SX 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 13 Dec 2010, 07:34
Post #51


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Certificatul de autenticitate e obligatia cumparatorului nu a vanzatorului.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 13 Dec 2010, 08:38
Post #52


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Certificatul de autenticitate trebuie cumparatorului la inmatriculare si de aceea se considera ca este obligatia acestuia.
In mod normal este cum zice stabil777 dar ce mai este normal azi?
Cumperi o masina si te trezesti ca nu e in regula si ca nu poti sa o inscrii din diferite cauze.Daca la vanzare se prezinta certificatul de autenticitate si certificatul de neurmarire fiscala cred ca este mult mai bine pentru cel ce cumpara.
Numai bine!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMZ
post 13 Dec 2010, 22:36
Post #53


Oldschool Member


Group: Members
Posts: 2.439
Joined: 13 September 04
From: Bucuresti




cred ca se refera la Certificat fiscal, cel pe care il face vanzatorul la impozite locale, impreuna cu vizarea Fisei de inmatriculare in baza CV,
asa ca odata ce te prezinti la fisc cu CV + Fisa de inmatriculare+copie CIV si soliciti radierea fiscala...ai scapat de obligatii si nu mai trebuie sa platesti impozit..acuma dupa cum stiti cu toti se numeste transfer de proprietate, nu mai trebuie sa si radiezi masina de la Politie cum se facea acum 2-3 ani, dar de fapt, ca vanzator nici nu ai ce cauta la Politie, poate doar daca vrei sa-ti pastrezi numerele-cost -30 ron, dar si acestea ai obligatia sa le lasi pe masina cumparatorului pana el isi va face inmatricularea, legea il obliga doar sa o declare la fisc in termen de 30 zile de la data incheierii CV, daca depaseste acest termen plateste o amenda de 120 ron+impozitul retroactiv de la data dobandirii, asa ca este in functie de ce om gasesti si cat de bunavointa are, nu este obligat sa o si inmatriculeze pe numele lui, poate circula cu talonul +CIV-ul pe care esti obligat sa i le dai, ceea ce poti face este sa-i dai o copie a RCA-ului daca mai este valabil dupa care cu copie dupa actele mai sus mentionate de radiere sa le trimiti asiguratorului pentru a anula polita.
Cand va dori sa o vanda...daca nu urmeaza litera legii, cu siguranta te va cauta pe tine primul proprietar, Certificatul fiscal este valabil doar 30 de zile.


--------------------
Renault Renault Grand Scenic 3.1.6 Dci 130 HP. 2011 - B.XXX.AMZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stabil777
post 14 Dec 2010, 01:20
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 438
Joined: 22 November 10
From: Bucuresti




QUOTE(AMZ @ 13 Dec 2010, 22:36)
cred ca se refera la Certificat fiscal, cel pe care il face vanzatorul la impozite locale, impreuna cu vizarea Fisei de inmatriculare in baza CV,
asa ca odata ce te prezinti la fisc cu CV + Fisa de inmatriculare+copie CIV si soliciti radierea fiscala...ai scapat de obligatii si nu mai trebuie sa platesti impozit..acuma dupa cum stiti cu toti se numeste transfer de proprietate, nu mai trebuie sa si radiezi masina de la Politie cum se facea acum 2-3 ani, dar de fapt,  ca vanzator nici nu ai ce cauta la Politie, poate doar daca vrei sa-ti pastrezi numerele-cost -30 ron, dar si acestea ai obligatia sa le lasi pe masina cumparatorului pana el isi va face inmatricularea, legea il obliga doar sa o declare la fisc in termen de 30 zile de la data incheierii CV, daca depaseste acest termen plateste o amenda de 120 ron+impozitul retroactiv de la data dobandirii, asa ca este in functie de ce om gasesti si cat de bunavointa are, nu este obligat sa o si inmatriculeze pe numele lui, poate circula cu talonul +CIV-ul pe care esti obligat sa i le dai, ceea ce poti face este sa-i dai o copie a RCA-ului daca mai este valabil dupa care cu copie dupa actele mai sus mentionate de radiere sa le trimiti asiguratorului pentru a anula polita.
Cand va dori sa o vanda...daca nu urmeaza litera legii, cu siguranta te va cauta pe tine primul proprietar, Certificatul fiscal este valabil doar 30 de zile.
*



La care certificat fiscal te referi,sau al cui ? Al meu care am cumparat masina sau al celui care a vindut-o? Te intreb pt ca eu am masina in neregula ,urma sa merg sa o inscriu pe numele meu dar am aminat si deja au trecut doua saptamini de cind am facut actul de vinzare cumparare si am fost la taxe si impozite.Acum urmeaza sa pun la punct masina ca sa merg la RAR pt certificat de autenticitate ,si acolo probabil o sa am surpriza ca desi in talon inspectia tehnica este pina la anu in iunie , acolo la RAR la ei o sa figureze cu ea expirata !Eu sunt cu masina in Teleorman iar la RAR trebuie sa merg la Bucuresti,spun asta deoarece presupun ca itp-ul este luat cum se obisnuieste uneori,prin spaga! Eu am mers cu proprietarul la el la taxe si impozite de unde apartinea el la sectorul 6 si acolo am semnat si eu niste hirtii, apoi m-am dus singur la mine la taxe si impozite si mi-a dat un act ,se numeste ,decizie de impunere ,in care este vorba despre impozitul anual pe care trebuie sa-l platesti la bunul dobindit, mai scrie ca daca-ti muti domiciliul esti obligat sa anunti organul financiar in 30 zile daca nu iei amenda.
Deci referitor la mine ,am certificat de atestare fiscala dar si aceasta decizie eliberata de la taxe si impozite, acum intreb sint obligat sa inscriu la politie masina pe numele meu in termen de o luna sau despre aceasta luna e vorba numai la primarie la taxe si impozite? Pot merge cu masina pe vechile numere intrucit proprietarul a zis ca mi le lasa, si pe vechiul talon?Ca vreau sa am timp s-o fac in regula .!
In ce a-ti spus sus aveti dreptate toti dar , e aiurea eu am luat o masina care este modificata la alimentare in talon zice ca e pe benzina (dar nu specifica daca pe injectie sau carburatie )ori aia la RAR stiu sigur cum a fost marca masinii initial , acum masina e pe carburatie si gpl facuta dar in carte este injectie benzina, de unde sa stiu eu cind am cumparat-o daca e in regula fara acel certificat RAR care m-ar fi ajutat astfel sa nu iau teapa de la un tepar idiot?
Deci mi se pare o idiotenie mintea legiuitorilor nostri , socot ca atunci cind cumperi o masina ar trebui sa stii ce cumperi (ca doar nu toata lumea stie mecanica auto)in baza acelei certificari Rar ca masina e in regula , daca nu ,scuzati-ma ,iertati-ma ,sa duca dracu toti aia care-si bat joc de noi ,manipulindu-ne si rapindu-ne timpul aiurea!.Actul meu de vinzare/cumparare e facut pe data de 23 noiembreie ,aproape se implineste luna , de unde bani asa repede ca sa refaci masina cum a fost initial?

14 Dec 2010, 01:38:
QUOTE(freeman30 @ 13 Dec 2010, 00:12)
da ,da stai tu pana merge vanzatorul sa iti de certificatul de autenticitate.Obligatia ta e sa iti verifici seriile,sa corespunda,iar certificatul de autenticitate ti-l scoti si ti-l si platesti singur de la rar cu masina.Am vandut masina mea chiar azi ,si pe cea a unui prieten acum 1 luna dar nu am facut asa ceva.Am verificat seriile cu cumparatorul si atat.nu e obligatia mea sa scot certif .de autenticitate.
*



Da da ,verificam seriile si tot incurcati raminem , i-ti dau exemplul meu ,cind am cumparat masina m-am uitat impreuna cu teparul la serii si au corespuns , dar de unde sa stiu eu ca alimentarea motorului nu mai era ca in carte adica injectie pe benzina ,ci o facuse carburatie pe benzina si gpl, acum eu trebuie sa bag bani in ea ca s-o refac pe injectie altfel RAR-ul o sa-mi dea certificatul de autenticitate sau itp-ul?Ar trebui sa ma lase dracu in pace si sa umblu cu ea asa daca nu obliga sa se dea acel certificat de autenticitate inainte de a cumpara o masina!
Primul lucru pe care trebuie sa-l faca oricine vrea sa cumpere o masina este sa verifice masina la Rar daca e in regula ,bineinteles teparul nu o sa vrea si atunci macar stii ca ai deaface cu un tepar!
Ma inbolnavesc de inima , as vrea ca aceste cuvinte sa fie purtate inaintea celor mai inalte organe legiuitoare ,la RAR,la Politie ,sa se puna odata capat acestor drumuri ale hirtogariei fara rost, asa de simplu ar fi sa concentreze tot , dar nu se vrea se vrea incurcatura ,harababura de pe urma careia profita cei idioti!.

14 Dec 2010, 01:49:
QUOTE(argon @ 13 Dec 2010, 07:34)
Certificatul de autenticitate e obligatia cumparatorului nu a vanzatorului.
*



Ai drepate ,dar in cazul meu degeaba il mai fac ,mie nu imi mai foloseste dupa ce am cumparat deja masina fiind in neregula tehnic, lor RAR-ului da, ca sa te mai amendeze !

This post has been edited by stabil777: 14 Dec 2010, 01:49


--------------------
Dacia Logan sedan 2005/Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 14 Dec 2010, 03:20
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




e generica asta cu certificatul de autenticitate la vanzator. am vazut o gramada de oameni care vindeau masini si imi ziceau ca le-au scos. si tocmai d-aia, verifici in general seria de caroserie, aia de la motor mai greu, depinde de model. bun, si dupa? de unde stii exact si restul, daca nu sunt alte modificari? cum a prins colegul, din injectie in carburatie? (ca gplu se trece in acte, nu-l vezi e vina ta)


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMZ
post 14 Dec 2010, 09:41
Post #56


Oldschool Member


Group: Members
Posts: 2.439
Joined: 13 September 04
From: Bucuresti




Eu la Certificatul fiscal ma refeream, acuma depinde de cat de bun negociator esti si tu, daca vezi ca vanzatorului ii arde buza sa vanda masina, atunci poti sa-i fortezi mana sa-ti dea Certificat de Autenticitate emis de RAR(aici atentie-valabilitatea lui este-60 zile), ITP-ul sa fie valabil cel putin inca un an, sa-l poti folosi la inmatriculare, sa primesti Certificat fiscal in original sau copie dar musai sa fie Legalizata si bineinteles Fisa de inmatriculare vizata jos, la radiere cu datele vanzatorului, mare atentie cu samsari, acestia iau masina din mana in mana si nu le trec la impozite locale, asa ca cu cat trece prin mai multe maine, tot atatea fise de inmatriculare ,contracte de vanzare cumparare sau facturi ai nevoie, de fapt la inmatriculare iti trebuie tot istoricul, este valabil si pentru autoturismele aduse de afara, ele normal ar trebui trecute pe rolul celui ce apare in CV de afara sau factura cu ce a fost adus autoturismul, este obligatia lor sa scoata CIV, sa-i faca omologarea, sa o treca pe rol la impozite cu actele traduse de dobandire, este mult de povestit....eu prin natura jobului am de-a face cu serviciul de inmatriculari , RAR, Directia Impozite si Taxe locale si bineinteles cu ANAF-ul, dar nu toata lumea cunoaste sau face acest lucru odata la cativa ani, de aceea sunt mereu pusi in incurcatura in ceea ce priveste obtinerea acelor acte necesare pentru inmatricularea definitiva.


--------------------
Renault Renault Grand Scenic 3.1.6 Dci 130 HP. 2011 - B.XXX.AMZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TeoC
post 13 Sep 2018, 14:03
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 13 September 18




QUOTE(xcss @ 7 Aug 2008, 06:41)
Revin... Dupa 6 luni lungi am rezolvat...  a scapat.gif
Dupa cum spuneam, am vandut masina unui cetatean, pe baza unui contract de mana, i-am dat cheile si talonul, urmand ca dupa 2 saptamani - o luna sa ne intalnim pentru a face toate demersurile pentru instrainare, motiv pentru care pe moment nu i-am dat si cartea de identitate a masinii. Asta se intampla in noiembrie sau decembrie 2007, nu mai retin exact. Din momentul in care respectivul a plecat cu masina, n-am mai dat de el sub nici o forma. M-am interesat ce se poate face pentru a radia macar masina de pe numele meu, din considerente fiscale (motor de 2150, impozit mare...) si , in plus, nici nu voiam sa faca manarii cu ea si sa pice magareata pe mine. Asa am aflat ca il pot da in judecata pentru a obtine radierea, pe baza hartiei pe care o aveam semnata de mine si de el. Am fost inspirat in momentul vanzarii si am facut si o copie dupa buletinul lui, si cred ca si asta a ajutat.
Asadar, l-am dat in judecata, individul nu s-a prezentat la nici un termen, si am castigat procesul, obtinand o sentinta definitiva. M-am inarmat cu un dosar continand sentinta, cartea de identitate si formularele de radiere, si in 4 ore am radiat-o din circulatie. A durat 4 ore pentru ca la Finante am platit impozitul restant doar pana in aprilie (cand s-a pronuntat sentinta), urmand ca azi sa vad daca mai trebuie sa platesc si pentru restul lunilor, pana la 1 septembrie. La Politie nu a fost absolut nici o problema, tipul de la Radieri nu parea deloc surprins.

Imi cer scuze pentru lungimea postului, dar l-am scris in speranta ca poate ajuta pe cine se mai loveste de astfel de probleme.  victorie.gif

Vreau sa multumesc si unui anumit membru al forumului care m-a ajutat mult cu sfaturi, si nu numai, in aceasta problema.  worship.gif You know who you are wink.gif
*



Buna xcss, 10 ani mai tarziu, sunt si eu in situatie asemanatoare cu a ta. Daca mai esti activ, poti te rog sa-mi dai mesaj cu mai multe informatii despre ce ai facut sa radiezi masina? Cum ai facut pentru a-l da in judecata pe noul proprietae fara sa angajezi avocat? Nu stiu de unde sa incep. Multumesc


--------------------
Skoda Fabia 2011 - B989SAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Doriantanase
post 23 May 2021, 08:09
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 23 May 21




Salut, sunt și eu in aceeași situație, am vândut mașina fără contract de vânzare cumpărare pentru ca in ziua aia era închis la biroul de acte, și tot îmi promite ca îmi trimite poza cu buletinul lui și nimic, ma amâna sa facem cu contractul. I-am dat masina cu talonul și mi-a dat banii, cartea CIV a rămas la mine drept garanție. Ce e de făcut?


--------------------
Renault Megane 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 23 May 2021, 10:29
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Trimite-i mesaj ca declari masina furata daca nu incheiati contractul.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 23 May 2021, 10:47
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Corect, nici el nu va putea face ITP fara carte, la un moment dat o sa te caute el.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:20
Dacia