Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

sunet Laguna 2, ce se poate optimiza?

TwistR
post 30 Apr 2010, 10:29
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 2 November 08




si eu am vrut sa merg pe varianta JL in combinatie cu alpine dar am renuntat la idee pana la urma , am mers pe altceva.
o sa ai nevoie de un amplificator mai puternic, cu minim 100W peste difuzor pt a putea scoate randamentul maxim din ambele , statia este recomandabil sa nu depaseasca 3/4 din volum , peste acesta aparand distorsiuni , ele fiind date si de bass boost sau loudness.
deci probabil mai bine mergi pe gz dintre variantele prezentate de tine(ca amplificatoare) , plus ca nu o sa sune difuzoru atat de tare ca intr`o incinta bass-reflex , deci o sa foloseste puterea..
difuzorul da , am auzit doar de bine de el , e foarte potent.
nu inteleg totusi de ce vrei o incinta amplasata acolo , spatiul este mic, este la fel de vulnerabil la lovituri din partea bagajelor , asa ca poti merge pe o incinta b-r de 50-60litri linistit , si in cazul in care umpli portbagajul , renunti la ea..
m`am gandit si eu la varianta aceea dar din punct de vedere al randamentului , cheltuielilor si imposibilitatii scoaterii cu usurinta (decat daca faci incinta dupa mulaj si o prinzi cu velcro de pereti(scai) nu merita.
o cutie o scoti in 2 minute in cazul in care ai nevoie de spatiu.
acum este alegerea ta , masina ta , dar pt mine singurul motiv pt care as amplasa acolo un sub ar fi pur estetic.
sa ne tii la curent cu ce`i mai faci.
apropo , recomand trecerea cablurilor de la compartimentul motor in habitaclu pe langa restu cablurilor , undeva deasupra pedalei de ambreiaj.
de la motor o sa trebuiasca dat la o parte bidonul cu antigel , ansamblul stergatoare (ca sa ai loc sa ajungi la fire) , filtru de aer + suport si cutia cu sigurante.
vezi ca suportul filtrului de aer , cel prins de caroserie , se scoate greu , dar piciorusele lui se imping de sub aripa , deasupra rotii.
spor la treaba


--------------------
Renault Laguna '04
créateur d’automobile
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 3 May 2010, 21:07
Post #32


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Am ales solutia incintei custom in lateralul portbagajului din motive estetice ... si probabil practice. Da, va fi prinsa cu velcro.
Sper ca sunt aproape de configuratia finala:
- JL 8W3v3-4
- ALPINE MRP-M500
Cred ca ma intind cam mult, puterea poate ca este exagerata, ca nu sunt dornic sa dau muzica la tot cartierul. Merg totusi pe ideea ca rezerva de putere e buna si sistemul va suna bine la volum mic.
Indicatiile privind montajul sunt foarte utile. Daca vor fi intrebari, apelez la parerile voastre. Evident, nu ma culc pe o ureche si revin cu detalii pana la feedback-ul de final.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 5 May 2010, 21:17
Post #33


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




JL & Alpine sunt in portbagaj. Urmeaza confectionarea incintei custom, probabil saptamana viitoare. In cel mai bun caz weekend-ul viitor ajung toate pe masina. Dar e posibil sa dureze ceva mai mult, acum depinde de meseriasul insarcinat cu lucrarea. Mai am de rezolvat problema cablurilor.
Tin sa-i multumesc lui Fratzica pentru pont. Am facut o afacere buna cu difuzorul, din pacate cu amplif-ul nu s-a putut rezolva, desi la George am gasit si pentru acest dispozitiv cel mai bun pret.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 5 May 2010, 21:32
Post #34


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Cu placere!
Pacat ca nu ai putut sa stai mai mult, te rezolva George si cu incinta. Poate ai vazut ca avea in constructie una custom pentru Clio. Arata foarte bine.
Cat despre cabluri, iti dadeam un pont bun, dar nu mi-am dat seama ca mai ai nevoie si de alea...


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 5 May 2010, 22:57
Post #35


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




De cabluri povestisem cu George cu o zi - doua inainte, dar intre timp am vorbit cu meseriasul meu si a zis sa facem ceva custom? ca iese bine si mai ieftin. Am mers pe mana lui. Cand ma intalnesc cu el vad exact ce are in plan, si daca nu-mi place, caut un kit.
Cu incinta nu avea cum sa ma rezolve ca nu am fost cu Laguna ...
Daca am vre-odata ocazia, dau o bere. wink.gif


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 5 May 2010, 23:09
Post #36


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




sa ne zici cum se aude! Toate cele bune!


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 8 May 2010, 23:56
Post #37


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




QUOTE(audiofilu' @ 26 Apr 2010, 12:38)
Iti dau datele de contact ale lui IM si vorbesti cu el,acel GZ nu apare pe siteuri pentru ca el este unic/prim importator si cu 700 lei rezolvi tot,inclusiv kitul de alimentare iar daca mai iei inca doua difuri GZ pe fata le amplifici si pe alea,cost total cca 1000-1100 lei.
Mie mi-a recomandat tot amplif si sub dedicat insa din cauza dimensiunilor cutiti m-am linistit.Singura optiune viabila a ramas acesta si sa stii ca dpdv al performantelor acel difuzor (luat single) este foarte bun,se mai pune pe o incinta sealed pe care mi-a recomandat-o...
http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_a...ium/GZTB_200BR/
se spune ca are sunet bun,este sealed...iar diful de pe GZTB25ACT cred ca e asta:
http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_a...anium/GZTW_25T/
*


Nu vreau sa deturnez topicul, asa ca te-as intreba scurt daca primul link e suficient ca sa`l adaug la sistemul curent (cabasse tuner, si 2 boxe JVC pe fata pe 3 cai) ca sa suplimentez lipsa de bas?
Doar bas vreau, ptr ca volum are suficient pentru gustul meu, desi nu strica mai mult, si eventual...sugestii pentru insonorizarea usilor?
Mentionez ca sunt total paralel cu absolut orice s-ar putea face ca sa imbunatatesc fidelitatea audio, de aceea repet... doar bas caut, si eventual un surplus de volum. blush.gif


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 9 May 2010, 11:34
Post #38


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Nu e suficient, e doar un subwoofer pasiv. Ai nevoie si de amplificare pentru el.
Pentru ce vrei tu, sunt doua posibilitati:
1. Daca esti multumit de sonorizarea actuala, cu exceptia prestatiei (inexistente) pe frecventele joase, esti in situatia in care ma aflu eu. Solutii:
- sub activ (cu amplificare inclusa), solutie simpla pentru montaj, aspect si spatiu (2 in 1), insa cu rezerve dpdv al rezultatului final. Se pare ca aceste jucarii nu suna chiar atat de bine ca cele modulare (sub + amplif). Iar raportul pret/performante este mai slab decat urmatoarea solutie.
- un pachet (sub in incinta, amplificator, kit de cabluri pentru instalare), preturile incep de la 500 lei, in plus necesita doar costuri de instalare. Asta in cazul in care nu doresti sa rezolvi singur problema. Multi oameni au adoptat aceasta solutie si sunt multumiti de rezultat.
- eu merg pe difuzor in incinta custom si amplificator monobloc
2. Daca vrei un plus consistent de volum, poti alege o solutie complementara, adica difuzoare fata/spate amplificate, pe langa pachetul de bass. Daca vrei si mai mult, pune in calcul un alt HU in locul cabasse-ului, insonorizare usi, schimbare difuzoare, subwoofer si un amplif pe 4+1 cai.

La mine lucrarea va fi gata in 1, max. 2 saptamani. Daca nu te grabesti, poti veni sa vezi/auzi rezultatul, in cazul meu. Daca vrei ajutor pentru insonorizare, incinte custom, montaje sau sfaturi, pot sa te pun in legatura cu meseriasul care se ocupa de lucrarea mea.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 9 May 2010, 23:52
Post #39


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Cel mai bine astept atunci. Nu de alta, dar nu ma arunc pe ceva fara sa am idee cum va fi. Sunt meloman si m-am cam saturat de basul ala fals care troncane geamurile biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 11 May 2010, 21:45
Post #40


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Saptamana aceasta meseriasul meu nu are timp. M-a amanat cu lucrarea pentru saptamana viitoare. nedumerire.gif


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 11 May 2010, 21:55
Post #41


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




mai bine veneai incoa cateva zile biggrin.gif Maxim 2, ca dureaza ceva pana se usca rasina.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 12 May 2010, 19:32
Post #42


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Mi-e greu sa trec peste un mic detaliu: 450 km x 2. Daca aveam de ales, era rezolvata treaba. George am vazut cum lucreaza, meseriasul meu ... doar am auzit. Mai am un pic de rabdare, ca nu intra zilele in sac.
Intre noi fie vorba, daca ma enervam un pic, puteam face incinta in regie proprie. Nu din fibra pe mulaj, asta in mod evident, insa o cutie din MDF ... dimensiunile recomandate sunt pe net, era simplu de operat o mica modificare pentru panoul din spate, sa fie dupa unghiul banchetei, ceva MDF gaseam pe la vre-un Baumax unde si taie pe dimensiuni, gaurile pentru dif si capacul mufelor se puteau rezolva la un atelier de mobila pe CNC sau taietor unghiular, suruburi, etansare, un pic de munca, poate la final tapitare cu mocheta neagra. De montaj rezolvam cu un prieten care face si de-astea, dadeam o fuga pana in Alba intr-o sambata si pana palavrageau nevestele, era gata treaba.
Dar nu m-am enervat. biggrin.gif


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 15 May 2010, 15:30
Post #43


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Distractie cu conectica. Am urmat sfatul meseriasului, care a zis sa nu iau kit de cabluri, ca ies mai bine si mai ieftin (ma incadrez in 100 lei) cu alte cabluri. Si mi-a facut listuta, inclusiv magazinele de unde sa le cumpar:
- cablu de sudura MSUDC de 25 mm 7 metri, plus papucii aferenti
- cablu Cordial CMK222, 12 metri + mufe RCA tata
Scurt am dat 155 lei. Fara cablu de remote, a zis ca pune ceva de la el de pe-acasa. Ramane de rezolvat suport de siguranta, de care habar nu am unde pot gasi. Nici el nu stie, a zis ca mai cauta ...
Si una peste alta, daca mai pun si suportul, siguranta si cine stie ce maruntisuri, mufe, chestii neprevazute, ajung probabil la 200 lei. Inca nu stiu cum se va lega cablul la borna +.
Dati-mi si mie o solutie pentru suportul de siguranta. Pe site-ul oficial Alpine, zice ca pentru ampliful meu trebuie 60A. Mai zice si ca trebuie cablu de 8 mm, nu stiu de ce trebuia sa iau de 25. Probabil 16 era arhisuficient. Am fost cat pe ce sa-l iau pe cel de 16.
Una peste alta, mai bine luam un kit, scapam mai bine si mai ieftin. unsure.gif


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 16 May 2010, 23:51
Post #44


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Hai ma, atata de multa bataie doar ca sa adaug bas la sunet? biggrin.gif
Nu se poate mai simplu si mai ieftin, totusi?
Ca as putea recurge si la un tub de bas in cel mai rau caz...


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 17 May 2010, 08:52
Post #45


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Nu pune tub de bas ca nu suna cum trebuie.
Daca vrei solutie de buget, spuneam ca poti cauta un bass pack pe site-urile specializate, pe la promotii. De exemplu:
- daca vrei ceva discret, cu dif de 8 inch in incinta (ocupa un spatiu relativ mic in portbagaj, verifica dimensiunile incintei) poti merge pe solutia aceasta la buget mic
- daca nu ai o problema cu spatiul ocupat in portbagaj, cu dif de 12 inch in incinta, putere mare, solutia aceasta cu putere arhisuficienta. Am citit mai multe pareri ale utilizatorilor de Crunch bass pack si erau multumiti de sunet/putere.
Ambele pachete au inclus kit-ul de cabluri, te mai costa doar montajul. Insa, desi sunt un incepator care nu agreeaza in mod deosebit supradimensionarea, consider ca pentru Crunch cablurile de alimentare sunt oarecum insuficiente.
Daca nu vrei bass reflex, poti cauta o solutie in incinta bandpass sau sealed. Daca mai ai pretentii si la amplificator, cabluri etc ajungi la un buget apropiat de al meu. wink.gif

LE: uite ce am gasit la Metro ...
90982592.th.jpg


This post has been edited by cdadan: 17 May 2010, 10:02


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 18 May 2010, 10:23
Post #46


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Azi las masina la atelierul meseriasului, sa poata sa inceapa lucrul la incinta. Pentru montaj i-am transmis ca prefer sa fiu prezent, vreau sa stau linistit ca se gasesc cele mai bune solutii pentru trasee, grija la montat/demontat prin masina etc. Oricum nu voi sta cu mainile in buzunare, la partea de bricolat de obicei ma implic.
Am doua mari nelamuriri:
- cum ar trebui legat amplif-ul la Cabbase? Pe dif-urile din fata, pe cele din spate, exista pe player iesire disponibila sau se fac conexiuni direct pe fire? Se poate lua semnal low sau doar high, de pe difuri?
- am mai intrebat, dar nu am gasit raspuns: cum se poate realiza filtrarea dif-urilor originale, pentru a elimina frecventele joase? Cel mai comod si elegant ar fi din player, bas-ul la -9, insa in acest caz va ramane semnal suficient pentru sub?


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 18 May 2010, 12:53
Post #47


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




ampliful il legi la difurile din spate. Nu exista iesire disponibile pe player, conexiunea o faci direct pe fire. Semnalul e doar high.
Daca lasi bass-ul la 0 din aparat, vei avea destul bass din amplificator.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 18 May 2010, 18:37
Post #48


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Fratzica chiar nu stiu ce sa mai spun, in prea multe momente m-ai ajutat. Jos palaria. Pacat de distanta foarte mare, altfel as fi rezolvat lucrarea cu tine fara discutie, si sunt convins ca rezultatul era excelent.
In masura in care nu voi fi multumit de asa zisa filtrare cu bas 0 din HU, ar fi ok filtrarea cu un simplu condensator, pe fiecare difuzor? Meseriasul meu spune ca a mai facut asa ceva (valorile se aleg dintr-un tabel). Sunt curios daca a mai incercat cineva figura si cat de bun e rezultatul.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 18 May 2010, 19:34
Post #49


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Alpine Compact Bass acela arata ok. O intrebare doar. Se pot desface usor cablurile in caz ca am nevoie sa zicem de tot portbagajul la un moment dat, fara sa raman fara sunet?

Oricum, sunt curios cum iese la tine, si pretul final... smile.gif


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 18 May 2010, 20:46
Post #50


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Foarte simplu. Amplificatorul oricum trebuie fixat, iar cel mai bun loc pare una din adanciturile laterale, cum deschizi portbagajul. Din amplificator ai cablu care duce la dif/incinta, cu mufe rca. Restul cablurilor sunt ascunse, prin praguri, pe sub mocheta portbagajului. Practic doar incinta te va deranja in momentul in care vei avea nevoie de tot portbagajul. Deconectezi incinta si o scoti cu totul, intr-un minut.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 18 May 2010, 20:56
Post #51


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Cu placere Dan, doar de-aia suntem aici, sa ne ajutam. Din pacate nu am folosit pana acum condensatori pentru filtrare asa ca nu prea stiu cum sa te ajut.
Pot insa sa iti dau un link util in care sa iti calculezi capacitatea condensatorului.
http://www.apicsllc.com/apics/Misc/filter2.html
Cred ca frecventa de taiere ar trebui sa fie pe la 100 - 150 Hz si nu vei lua in considerare decat valoarea condensatorului pentru high pass, cum e trecut acolo. Mie mi-a dat ca ti-ar trebui un condensator de aprox 397.5 uF.

renodood, atata timp cat montezi ampliful intr-un loc ferit, n-ai probleme. Wooferul se scoate in 2 secunde, doar desurubezi niste borne si scoti cablurile.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 18 May 2010, 23:13
Post #52


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Excelent, pentru ca ideea asta imi convine si ca pret si ca aspect...

O alta intrebare. Ce presupune antifonarea usilor? adica mai exact cum se face?


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 18 May 2010, 23:22
Post #53


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Antifonarea usilor presupune in mare lipirea pe interiorul usii a unor folii bituminoase adezive. In functie de materialul ales, pentru o lipire de durata se foloseste sau nu un pistol cu aer cald. Eu unul recomand foliile bituminoase pe fata interioara metalica a usii, si pasta insonorizanta pe fata de usa din interior, pentru ca si aceea poate vibra.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 19 May 2010, 20:02
Post #54


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




renodood daca stau un pic sa ma gandesc, la tine e mai simplu, ca Laguna ta nu e facelift. Nu strici designul consolei centrale daca schimbi playerul. Ramane singura limitare, cea a dif-urilor de 13. Ce poti face:
- schimbare player cu ceva competent
- insonorizare usi fata, un sistem de dif-uri bune pe fata si ceva, ce ai la indemana, pe spate
- schimbarea in bine va fi evidenta, iar daca o sa vrei mai mult bas, un compact bass pack si gata

Facem un mic calcul? Sa nu te sperie prea tare bugetul:
- player 700-800 lei
- materiale pentru insonorizare (door kit dynamat + un kil jumate de pasta brax) 350-370 lei
- un sistem de dif-uri bune pentru fata 300 lei. Pe spate pui jvs-urile actuale.
- bass pack 500-750 lei, in functie de prefeinte
- manopera insonorizare si instalare componente (exista mastercard) in cazul in care nu vrei sa te specializezi tu la locul de munca

Sa ma corecteze careva daca am scris prostii mai sus, dar na, unele scoruri le-am luat asa, dupa ureche.

This post has been edited by cdadan: 19 May 2010, 20:04


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 19 May 2010, 23:54
Post #55


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Prea mult... mai ales ca am cateva chestiuni de schimbat.
Cred ca raman la optiunea aceea cu Alpine Compact Bass...


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 22 May 2010, 08:49
Post #56


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Greu la deal cu boii mici. Fara nici o legatura cu Alpine Compact ...
Am in portbagaj dif-ul si amplif-ul de 2.5 saptamani. In prima saptamana meseriasul m-a amanat, din lipsa de timp. In a 2-a saptamana m-a amanat, din diverse motive. Saptamana aceasta i-am lasat masina marti, spunea ca va rezolva incinta pana joi, iar vineri dupa-amiaza sau sambata se face montajul. La montaj am zis ca vreau si eu sa fiu prezent ... din motivele mele.
Cum spuneam, marti i-am lasat masina. Joi am vorbit cu el, zicea ca mai are de lucru. Am tras de el sa termine sablon sau ce mai are de facut, pana vineri seara, sa am masina in we si sa nu fiu nevoit sa i-o mai las alte 2-3 zile.
Ieri, adica vineri seara, am luat masina. Era gata forma din fibra si taiase panoul din mdf, dar mai avea de lucru o gramada, la ambele. De decupat, de intarit, de lipit, de mama dracului. Mai dureaza ... n zile. Am inceput sa scot flacari pe nari, ca balaurul.
I-am zis ca nu mai am rabdare inca 2 saptamani si vreau sa ma apuc de cablare, sa nu bat pasul pe loc. Am cerut cateva indicatii, dar am observat ca dadea cu presupusul.
Initial mi-a spus ca a mai lucrat pe Laguna, nici nu a vrut sa asculte cum suna muzica in masina, doar stie, nu e la prima. Ori are o amnezie, ori nu a mai lucrat pe Laguna. Chiar mi-a recomandat, daca am posibilitatea, sa caut pe forum sau sa discut cu persoane care au cablat Laguna, pentru detalii. blink.gif
In concluzie: azi ma apuc de cablat. Wish me luck.
Un detaliu interesant: pentru Cabasse-ul meu, manualul de service spune ca amplitunerul e in torpedou. Teoretic exista posibilitatea de tragere a firelor de la intrarea amlpitunerului, pare mai simplu decat din spatele HU. Ar fi o solutie?
Apropo, meseriasul spune ca intotdeauna a tras firele de semnal audio pe aceeasi parte cu cablul de alimentare, si nu a avut niciodata probleme. Eu le voi trage separat, alimentare prin pragul stanga si semnal audio prin dreapta.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 23 May 2010, 12:29
Post #57


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Am rezolvat cablarea. Mii de multumiri colegului bogdan_dsn, care m-a ajutat, fara el nu o scoteam la capat.
Am inceput prin demontarea componentelor amintite de TwistR in mesajul #31. Chinuiala mare, ca de prima data. Iar amintesc, mare noroc am avut cu Bogdan. Dupa demontarea ansamblului stergatoare, manunchiul gros de fire care intra in habitaclu era la vedere. Insa pe langa el nu aveam nici o sansa, pe unde sa bag cablu de 25? blink.gif Am incercat in alta parte, printr-un burduf subtire, dar tot fara rezultat. Pe cand credeam ca singura sansa ar fi tragerea cablului prin dreapta, prin torpedou (riscant, prin spatele motorului, intr-o zona cu multa caldura) mi-a venit o idee. L-am sunat pe George (alarmprofi). In 2 minute stiam ce am de facut. Sa-i dea Dumnezeu sanatate! Om de mare omenie!
Cablurile se trag pe sub contraaripa. Gaurile sunt la limita pentru cablul de 25 mm, dar totul a decurs foarte bine. In rest ce sa zic, maruntisuri, demontat acoperitori praguri, demontat garnisaj torpedou, demontat bancheta, tras fire. Sunt foarte multumit de rezultat, exista suficient loc pentru cabluri, nu se observa nimic. Ramane de legat cablul de masa, cel mai probabil la un surub de prindere a centurilor, sub bancheta.
Urmatorul pas: mers la meserias, amplasat incinta si amplif, mufat si legat cablurile care sunt acum, toate, "in aer".


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 26 May 2010, 09:36
Post #58


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




S-a rezolvat. La montaj s-a pierdut o gramada de timp, am crezut ca se poate lua semnal preamplificat de la intrarea amplitunerului. Insa, din cate se pare, intre HU si amplituner se plimba semnal digital. Poate cineva sa confirme/infirme acest lucru?
La urma s-a luat semnal mare, dar nu-i problema, amplif-ul are intrari HL. Incinta a iesit foarte misto, trebuie sa descarc cateva poze.
Cum suna? Nu am reusit sa ascult prea mult, deoarece lucrarea s-a lungint pana dupa miezul noptii. Reglajele s-au facut oarecum din topor, fiind updatate doar de 2-3 ori. Zilele urmatoare va fi timp si pentru reglaje "dupa gust". Sub-ul coboara foarte mult in frecventa si raspunde bine pe portiunile cu bass rapid (bum bum din scurt). SPL-ul este ucigator. Am dat de 2 sau 3 ori volumul ceva mai sus, pentru cateva secunde, si am ajuns acasa cu o durere de urechi persistenta. Nu e de joaca. blush.gif
renodood daca vrei sa vezi rezultatul, stabilim detaliile pe PM.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 1 Jun 2010, 20:43
Post #59


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Poze cu incinta ...

This post has been edited by cdadan: 1 Jun 2010, 20:44

Attached thumbnail(s)
P1010173.JPG ( Size: 513.73k ) Number of downloads: 872
P1010175.JPG ( Size: 486.3k ) Number of downloads: 969
P1010192.JPG ( Size: 517.11k ) Number of downloads: 973
P1010194.JPG ( Size: 505.36k ) Number of downloads: 937


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 1 Jun 2010, 21:25
Post #60


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




a iesit super! Iti recomand sa pui un grilaj de protectie peste difuzor, sa nu ai surprize. Te anunt imediat ce am noutati legat de egalizator.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
15 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:08
Dacia