Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

54 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Transfagarasan

tarzy
post 16 May 2005, 12:43
Post #31


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(asarban @ 16 May 2005, 13:47)
Ieri era drumul blocat complet (inzepezit de avalansa) la 10 m de Cabana Capra.
La cata zapada era nu cred ca reusesc sa-l deblocheze in 1 luna.
Plus ca drumul e distrus complet groapa langa groapa..
*




tot drumul (adica Pitesti - Balea Cascada) era varza? sau doar portiunea de pe langa lacul Vidrarul,

nu de alta dar asta vara drumul era foarte bun cu exceptia portiunii de pe malul lacului



--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 16 May 2005, 13:28
Post #32


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Cam de la Curtea de Arges la baraj era semi ok!
Dupa baraj..jale!
Plus ca picau pietre si copaci in veselie.
La intoarcere am pus mana de la mana vreo 5 masini si am mutat un trunchi picat intre timp..


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Seba
post 16 May 2005, 15:30
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 27 April 05
From: Targu Mures




Incearca si :
Balea Cascada 0269524255
Balea Lac 0269524277


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 14 Jun 2005, 23:01
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




mad.gif de ce nu suntem noi romanii in stare sa asiguram unui traseu turistic desoebit de frumos (si extrem de periculos daca nu esti atent) o publicitate corespunzatoare si, mai ales, o intretinere pe masura? (raspund tot eu "pentru ca suntem romani")

Am incercat traversarea acestui traseu dinspre Sibiu (Cartisoara) spre Curtea de Arges. In data de 13 iunie 2005 doar pe sosea si sus la Balea Lac mai este zapada. Multa, e adevarat! Si evident ca e inchis si tre' sa faci cale-ntoarsa.

Dar a meritat ca asfaltul e mult mai bun decat pe DN1 din care iesi spre Transfagarasan iar peisajele... sunt aproape ireale. Natura salbatica la ea acasa. Si o bataie cu zapada in luna iunie e ceva!

Coaste de munte pline de rododendron rosu! splendid.


Attached thumbnail(s)
IMG_3484.jpg ( Size: 162.9k ) Number of downloads: 2242


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 15 Jun 2005, 01:38
Post #35


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




@eugeniuz2004 sti cumva daca mai circula telecabina de la Balea Cascada-Balea Lac ??
Intr-adevar e o zona splendida. De vreo 4 ani merg anual pe Trans..


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madoxxt
post 19 Jun 2005, 21:52
Post #36


doar membru....


Group: Members
Posts: 17
Joined: 27 December 04
From: craiova




Incearca sa treci de la Vilcea la Petroseani , pe Obirsia Lotrului . E super ! De la Obirsia Lotrului spre Petroseani sint vreo 18 km de drum nemodernizat , da merge cu atentie si bagare de seama . Daca tot treci pe acolo sa te opresti o zii la pastrav la Vidra !
Pe 17 am fost pe Transfagarasean dinspre Vidraru , se putea merge cu masina numai pina la cabana Capra , mai sus era zapada si nu se putea trece la Bilea Lac.
Bafta!!


--------------------
DACIA 1310 1983 - lyx 50 jd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 20 Jun 2005, 08:49
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




Petrosani suna mai bine!


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 20 Jun 2005, 16:48
Post #38


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Ca sa fie limpede! Pe Transfagarasan, pana la cab Capra asfaltul e de kkt!
Adica de pe la Curtea de Arges pana la Cab Capra
Si ceea ce a spun are 3 saptamani vechime!
IAr daca iesiti pe drumurile forestiere spre Cumpana...JALE JALE MARE!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anpop
post 20 Jun 2005, 17:51
Post #39


Sef de pisica!


Group: Members
Posts: 422
Joined: 28 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(asarban @ 20 Jun 2005, 16:48)
Ca sa fie limpede! Pe Transfagarasan, pana la cab Capra asfaltul e de kkt!
Adica de pe la Curtea de Arges pana la Cab Capra
Si ceea ce a spun are 3 saptamani vechime!
IAr daca iesiti pe drumurile forestiere spre Cumpana...JALE JALE MARE!
*


Pai sincer nu stiu ce meserie ai, dar ai idee de cand e ultima interventie la sistemul rutier pe transfagarasean? Zici de 3 sapt vechime....mai e una pana se deschide....acum 3 zile era deschis pe o singura banda pana la km 114...
Cumpana e pe DN7D si nu C...si acolo e intr'adevar vraiste, incearca sa o iei pe DN 7 D de la ramificatie....dupa tunel...
Dupa opinia mea DN7C se tine foarte bine, fata de alte drumuri nationale, iar faptul ca ai mers acuma pe el nu stiu daca ai luat in calcul materialele provenite din alunecari si avalanse, dar in iulie poti merge (dupa cateva ploi) fara probleme....
Faptul ca spui ca asfaltul e de kkt pana la capra, sincer nu stiu anul asta, trebuie sa plec acolo in 2 sapt...dar daca te referi la aderenta...nu-i de vina asfaltul...daca te referi la gropi noi aparute (de care mandea nu are cunostiinta... sad.gif ) promit sa fac tot posibilul pt remediere
smile.gif



--------------------
Logan Preference 1,4 - b-xx-xxx
Prostia e singurul lucru care-i doare pe ceilalti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
burliu
post 24 Jun 2005, 15:09
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 11 September 03






--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anpop
post 28 Jun 2005, 18:53
Post #41


Sef de pisica!


Group: Members
Posts: 422
Joined: 28 May 05
From: Bucuresti




Interesant cel de-al doilea articol...Institutul de constructii forestiere din valcea (fost ICF, actual FORCONCID) se ocupa si la ora actulala de lucrarile proiectate pe trans...
Dar nu prea sunt bani, iar la partea de intretinere (SDN Pitesti), sunt si mai putini...
Avand in vedere alunecarile de versanti, si avalansele care afecteaza in special copertinele si tunelul (de la balea)...partea de protectie si derocarile facute afecteaza si sitemul rutier...care e unul din cele mai bune din tara....cand detonezi o "pietricica" de 30 de t cazuta in drum....raman ceva gropite, care pot fi remediate intr-un timp relativ scurt pe an...max 2 luni, asta daca sunt bani...
Pt mine personal ramane una din cele mai frumoase zone din tara, mai ales cand este inchis, si te poti bucura de natura fara mizeria lasata de "turisti"...( a se citi : nesimtiti!, ma refer la cei care lasa in urma mizerie...)

QUOTE(PanDa @ 23 Jun 2004, 03:07)
Salutare,
Am fost pe Trans acu' 3 saptamani dinspre regat. Drumul e destul de bun, dar cu parapeti rupti de la avalanse, iar ultimul tunel era blocat de gheata. Cabanierul de la Piscu' Negru a spus ca tre' sa vina baietii cu pickameru'. In rest peisaj super daca nu te uiti prea atent.
  Poate o sa-mi explice cineva cum e posibil ca unul din locurile de cort sa fie acoperite de pampersi folositi. Ma asteptam la gunoaie, sticle, conserve ( ca doar suntem in Romania), dar chia si pampersi.
  Din cate am aflat drumul e sigur deschis in iulie si august (refacut asfaltul, parapetii luati de zapada, marcaje, etc.)
    Eu am mers doar cu a 4-a si a 5-a (cu reductorul cuplat).
                      Toate bune.
PS. Daca vreti sa stati cu cortul nu va duceti in weekend pentru ca se umple de manele si ghertzoi pantofari de prin imprejurimi.
*


Parapeti rupti de avalanse gasesti mai greu pe transfagarasean wink.gif
Sunt de doua tipuri: unii cu lisa si altii cu toron....ambele sisteme sunt rabatabile (baga si tu un ochi sa vezi articulatia wink.gif )
Sunt culcati sau ridicati de cei de la intretinere, in functie de vreme, tocmai pt a nu fi rupti biggrin.gif


--------------------
Logan Preference 1,4 - b-xx-xxx
Prostia e singurul lucru care-i doare pe ceilalti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 2 Jul 2005, 13:54
Post #42


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Bon, e 1 iulie.
Stie cineva daca s-a deschis drumul si in ce stare e?
Ma refer atat la portiunea dinspre Sibiu, cat si la cea dinspre Curtea de Arges. Ca as face macar un urcus pana la Balea...


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 2 Jul 2005, 19:55
Post #43


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




S-a deschis pana in 1 nov


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 2 Jul 2005, 20:34
Post #44


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Ok, atunci miercuri cand ma intorc de la Tusnad o sa incerc sa urc pana la Balea. Daca e practicabil si pe partea ailalta, adica daca s-au facut reparatii la dezastrul pomenit de Andrei, atunci o sa cobor pana la Curtea de Arges. Altminteri o sa ma intorc prin Brasov.
Cand ma intorc va spun cum este drumul.


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 4 Jul 2005, 21:37
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Asfaltul e foarte bun, cel putin pana la baraj, daca o iei prin dreapta lacului ai parte de acelasi asfalt, prin stanga(unde sunt majoritatea cabanelor e drum forestier).. Informatiile sunt din data de 2.06.2005. O sa mai fac drumul asta odata(sper) prin august. Atunci vreau sa plec de la Targoviste, ma opresc la Curtea de Arges, la bunici, si apoi, a doua zi de dimineata pana la Sibiu, ca sa ajung dimineata, ca vreau sa vizitez multe locuri...


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 11 Jul 2005, 14:49
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Pentru ca am fost ieri, duminica, 10.07.2005 dinspre Curtea de Arges spre Sibiu, va pot da niste detalii mai recente; sper ca mai tarziu sa revin cu un post mai detaliat.
QUOTE(St @ 4 Jul 2005, 21:37)
Asfaltul e foarte bun, cel putin pana la baraj, daca o iei prin dreapta lacului ai parte de acelasi asfalt, prin stanga(unde sunt majoritatea cabanelor e drum forestier)..

Pana la baraj nu e foarte bun dar e acceptabil (cam cum e si de la Bucuresti la Targoviste...); prin dreapta lacului e stricat rau (multe, multe gropi, nu prea ai ce sa ocolesti, deranjante mai ales in viraje...); dupa parerea mea plombele ultime pareau de anul trecut, dar nu bag mana in foc; in orice caz, drum stricat!

Dupa coada lacului drumul devine bun iar de unde incep efectiv serpentinele serioase e ireprosabil (pe ~20 de km pana la Balea-cascada nu stiu daca am vazut 2-3 gropi...). Tunelul e de asemenea ca-n palma.

Ieri mai era suficienta zapada, dar era debarasata bine; lacul semiinghetat (de fapt gheata+zapada la mal).


Pentru unul care mai vazuse doar poze, impresia a fost exact cea la care ma asteptam: incredibil!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 11 Jul 2005, 21:21
Post #47


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




io as vrea sa merg in we-nd-ul urmator, dar mi-e cam frica de vreme sad.gif


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oliviub
post 23 Jul 2005, 14:46
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 14 October 04




Eu as vrea sa merg in perioada 6-12 August. V-as fi recunoscator pentru ceva noutati legate de Transfagarasan.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2005 1.6 16v - xx
"Banca este locul care te imprumuta cu bani, daca faci dovada ca nu ai nevoie de ei." - Bob Hope
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 25 Jul 2005, 15:30
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Am gasit niste poze: http://gallery.hardnet.ro/transfagarasangen?page=1 (sunt 4 pagini).

Si eu o sa plec pe 30 iulie spre Sibiu prin Transfagarasan. Sunt cam fricos din fire si vreau sa pun o intrebare: daca va uitati la poza "http://gallery.hardnet.ro/transfagarasangen/transfagarasan_81", e putin ceata pe acolo... Sunt sanse sa gasesc asa ceva la sfarsitul lui iulie? Dar zapada pe carosabil?

Daca e asa, mai bine stau sub plapumioara acasa blink.gif


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 25 Jul 2005, 16:33
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




QUOTE(thecagero @ 25 Jul 2005, 15:30)
e putin ceata pe acolo... Sunt sanse sa gasesc asa ceva la sfarsitul lui iulie? Dar zapada pe carosabil?
Daca e asa, mai bine stau sub plapumioara acasa  blink.gif
*



Normal ca e oricand posibil sa fie ceata... dureaza 3 minute sa acopere tot si tot atata sa dispara; cat despre zapada, e cvasiimprobabil sa ninga foarte mult in iulie-august, asa ca singura pe care o sa o vezi e cea de pe culmi; la fel, furtuni si ploi grele pot aparea din senin; daca esti cu masina, nu ai de ce sa te temi; in cel mai rau caz opresti si astepti sa treaca; inca nu am auzit cazuri de masini luate de vant...


Go, nu ai de ce te teme!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 26 Jul 2005, 17:26
Post #51


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




Zilele fara ceata sunt rare la Balea Lac. Drumul argesan e naspa. Cel sibian e bun.

Ultima oara am fost pe 23.07.2005


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drs007
post 6 Aug 2005, 21:50
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 18 July 05




partea argeseana a Transfagarasanului e naspa potrivit dar partea dinspre Sibiu e faina (dupa coborare 120 km/h fara probleme si pe timp de noapte asta spre Sibiu) si as sfatui pe cei cu masini vechi si pe incepatori sa nu faca Transfagarasanul noaptea smile.gif
Eu l-am trecut pe 4 august si vremea era splendida


--------------------
Logan abs plus 1,4 Logan abs plus+ AC 1,4 (fosta Ambiance vanduta) 2007 abs plus + AC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steph
post 6 Aug 2005, 23:18
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 775
Joined: 18 July 03
From: Bucuresti




bun ... de 2 ani merg pe trans ca pasager. maine dim la 7 pelc prin curtea de arges si ma intorc prin valea prahovei. sper sa nu am probleme mai ales cu inundatiile de zilele astea smile.gif


--------------------
Toyota Yaris TS - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 7 Aug 2005, 10:13
Post #54


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(drs007 @ 6 Aug 2005, 22:50)
partea argeseana a Transfagarasanului e naspa potrivit dar partea dinspre Sibiu e faina (dupa coborare 120 km/h fara probleme si pe timp de noapte asta spre Sibiu) si as sfatui pe cei cu masini vechi si pe incepatori sa nu faca Transfagarasanul noaptea smile.gif
Eu l-am trecut pe 4 august si vremea era splendida
*



Din cate stiu eu tunelul de la Balea e inchis intre orele 21-7, asa ca nu se poate face Transul noaptea.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 7 Aug 2005, 14:12
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Tot transfagarasanul e inchis traficului intre 21 si 7 (inchis cu semne cel putin).


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 7 Aug 2005, 20:07
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




banuiesc ca glumiti pe la 23 am intrat eu pe el iar pe la 01 eram la Cumpana...cat am mai stat cu montatul cortului etc au tot venit si tot trecut masini...la fel si a doua noapte undeva aproape de Capra...posibil sa fie adevarat doar sus in tunel...parca exista si o avertizare pe o tabla pe acolo la intrarea dinspre Arges...oricum e aiurea dar banuiesc ca e o masura luata pentru siguranta noastra a soferilor...


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 7 Aug 2005, 20:40
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Probabil nu o sa va opreasca nimeni daca faceti transfagarasanul noaptea, dar o faceti pe proprie raspundere, administatorul drumului fiind absorbit de orice vina in caz ca parasiti carosabilul.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steph
post 9 Aug 2005, 08:51
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 775
Joined: 18 July 03
From: Bucuresti




am facut si eu alaltaieri parca ... sau acum 2 zile transfaragasanul. eh conteaza ca l-am facut.

am plecat dim la 7 fara un pic si am ajuns seara la 8 inapoi acasa. am oprit de 2 ori sa mancam ... pe partea argeseana a transului si la mc in brasov. In total vreo 13 ore din care 12 am condus.

am plecat din bucuresti spre pitesti ... autostrada libera si super ok. Am tinut-o in 120-140. In pitesti am facut undeva stanga si cica am luat-o prin valcea am ajuns si pe dealul negru si pe urma drum judetean pana in curtea de arges. de aici sunt 75 de km de serpentine pana sus la balea. prima parte a drumului e ok sunt portiuni unde te mai duci in 60-70 dar de cand se iese in golul alpin e cam nasol ... maty nu mai face fata cu a 3-a asa ca am mers cu @ pana in maxim 50 smile.gif. gropi dar nu imense... Cand am trecut tunelul in partea sibiana ... jale o ceata ca laptele sad.gif asa ca al coborare rar am atins 45 noroc ca drumul e marcat si tineam linia continua smile.gif ploaie si ceata, nasoala combinatie. pana la brasov ploaie si pe valea prahovei in general ploaie torentiala patura de apa ... dar am trecut si de asta si am ajuns in Bucuresti si astfel s-a incheiat calatoria unui incepataor pe trans biggrin.gif


--------------------
Toyota Yaris TS - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 9 Aug 2005, 09:05
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




hehe, ai gresit drumul...
Cum intrii in Pitesti de pe autostrada o iei la dreapta, traversezi orasul si o tii drept in intersectia unde se face la stanga spre Rm Valcea. Mergi si mergi si mergi si ajungi in Curtea de Arges...


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steph
post 9 Aug 2005, 09:12
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 775
Joined: 18 July 03
From: Bucuresti




nu am luat-o asa ca sa ajungem sa aprindem o lumanare la strabunica intr-o comuna wink.gif


--------------------
Toyota Yaris TS - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
54 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:36
Dacia