Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Scoate fum negru si nu mai trage, 1.9dTi

dezrosiori
post 16 Jan 2015, 12:35
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 128
Joined: 21 April 13




verifica si turbina !


--------------------
renault Megane 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cv02gen
post 7 Feb 2015, 16:20
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 1 February 14
From: Sibiu




Am pus-o ieri pe tester si mi-au iesit urmatoarele: senzor pedala acceleratie, adică potentiometru acela, pe care l-am curatat azi, si ceva cu un senzor de temperatura....pun o poza să vedeti si voi, poate mă sfatuiti cumva

Attached thumbnail(s)
DSC_0605.jpg ( Size: 535.58k ) Number of downloads: 238


--------------------
renault megane I 1.9 dti 2002 - cv02gen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cv02gen
post 15 May 2015, 18:23
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 1 February 14
From: Sibiu




Va scriu din nou in acest topic! acum am o alta problema cu Dti-ul meu. Scoate fum negru si nu mai trage!!! am curatat tot din nou, filtru motorina filtru aer, in afara de EGR pt ca l-am curatat luna trecuta...chiar daca am turatii de 3000-4000 ea se chinuie sa prinda viteza dar foarte greu...iar daca este ceva panta cu a I A abea urca. de la ce o fi fumul ala? sa nu faca arderea cum trebuie? ce sa verific? nu am nici un martor de eroare aprin in bord


--------------------
renault megane I 1.9 dti 2002 - cv02gen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 15 May 2015, 18:28
Post #34


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Verifica debitmetrul. scoate mufa si vezi daca face la fel cu ea scoasa.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius.tt
post 5 Jun 2015, 07:18
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 766
Joined: 16 January 10
From: Bucuresti




Salutare sunt noul posesor la unui megane 1 .9 dti, deocamdata ma chinuie o pb. are momente cand nu mai trage adica abia urca la 3000 de ture.Mentionez ca dupa ce se raceste scoate un fum negru si isi revine la viata(trage,urca in ture bine si nu mai scoate fum.
Ce parere aveti?


--------------------
Renault Megane dti 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horatiu Mihai
post 14 Jun 2015, 23:03
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 132
Joined: 31 March 12




@ marius.tt: Curata debitmetrul ( cu spray pentru debitmetru ~ 30 lei). Si filtrul de motorina...poate trebuie inlocuit. smile.gif


--------------------
Renault Megane 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius.tt
post 16 Jun 2015, 08:08
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 766
Joined: 16 January 10
From: Bucuresti




Stie cineva ce tensiuni trebuie sa am la fiecare fisa de bujie? eu am masurat si cu contactul pus in arata 0 v pe prinele doaua bujii si 4v pe bujia 3 si 4.
sau intelege cineva schema releului acesta din imagine.....?

Attached thumbnail(s)
2350569.jpg ( Size: 30.12k ) Number of downloads: 162


--------------------
Renault Megane dti 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horria
post 21 Jul 2015, 17:06
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 21 July 15




Salut. Sunt fericitul posesor al unui Megane 2007 1.6 dti. Cu toata fericirea, am si eu o problema cu masina; scoate enorm de mult fum negru si parca nu trage cum trebuie. In treapta I, nu scoate deloc, in a II-a la 2000-2500 de turatii scoate, iar in a 3-a la 2000 deja imi inegreste bara ( sa nu mai spun de capota celor din spate), iar intr-a IV-a si a V-a, la fel. Pe A1 m-a oprit rutiera sa imi spuna ca ii omor pe toti din spate, fericirea a fost ca m-au lasat cu talonul si fara vizita la RAR.
Dupa incidentul cu politia, am oprit, am asteptat sa se raceasca motorul si am verificat uleiul care era la jumate, cu toate astea era marmelada, iar in bord imi aparea sa schimb filtrul de motorina. Am mers la service, le-am spus ca vreau o schimbare de ulei si de filtru si sa se uite la filtrul de motorina. Au schimbat uleiul acum vreo 2 saptamani, nu a mai scos fum aproape deloc, dar acum a inceput iar. Cand le-am spus de filtrul de motorina, mi-au zis ca nu are nimic si sa nu ma complic cu el. Adaug faptul ca in treapta a 4-a, pana sa schimb uleiul nu imi trecea de 2300 de ture, iar in a 5-a nu voia sa mearga cu peste 120 de km. Mentionez faptul ca am permisul de destul de putin timp, iar cunostintele mele iin materie de masini sunt reduse. Daca ati mai intalnit problema asta; vreo solutie ceva... Multumesc.


--------------------
Renault Megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 21 Jul 2015, 21:25
Post #39


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




@Horria=Vezi in talon/acte ce masina/motorizare ai.......mai exact!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBC
post 27 Jul 2015, 15:44
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




De cateva luni am constatat ca la aproximativ 100 km/h, la accelerare lina, mi se aprinde martorul de defectiuni electrice/electronice, cu o mica scadere a acceleratiei. Daca mergeam constant, se stingea dupa cateva secunde. Daca acceleram mai hotarat si treceam de viteza respectiva, nu mi se mai aprindea martorul. Dupa o "diagnosticare" cu DDT am gasit ca erori memorate una legata de EGR si una de bujii incandescente (probabil din cauza unei bujii arse).
Am curatat EGR-ul si pana la urma l-am inlocuit, dar tot nu am scapat de simptome.
De vreo saptamana, am sesizat o lipsa de putere in momentul in care intalnesc o rampa. Ieri am mers pe un drum cu rampe de 8-10%, s-a aprins martorul si a stat cativa kilometri aprins si urcam cu viteza unui melc.
Nu scoate fum nici cand se aprinde martorul, si nici in accelerari brutale.
Nu imi pot da seama de ce nu mai trage (motor F9Q-K732).


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
Bogdan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horria
post 1 Sep 2015, 15:51
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 21 July 15




Imi cer scuze ca nu am mai raspuns. Masina este un Renault Megane II. In schimb, am rezolvat si problema. Se intampla ca EGR era al naibii de infundat si era cam o bucata de carbon la mine. De asemenea, a mai fost si filtrul de motorina, dar asta nu era cauza fumului si a lipsei de putere. Am rezolvat toata treaba cu 450 de lei, ceea ce a fost multumitor. Acum, masina merge cum trebuie.


--------------------
Renault Megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:47
Dacia