Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Montare Optionale, Megane 3, 2011

love4cars
post 14 Mar 2017, 15:31
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 3 December 09
From: Bucuresti




Salutare colegi,

De curand sunt posesorul unui Megane 3 din 2011, 1.5dci, 90cp.
Imi place foarte mult masina, a fost cumparata din Romania si are doar 100k.

Problema este ca nu are dotari. As vrea sa ii montez playerul cu BT si display-ul aferent, ceasurile digitale, clima si pilot automat.

Imi puteti spune va rog ce se poate face, cat de dificil pentru fiecare in parte si ce risc de incompatibilitate exista?

Astazi am cumparat ceasuri digitale si volan cu piele si comenzi. Exista posibilitatea sa functioneze pilotul dupa montarea lui sau mai este nevoie de altceva?

Tot in aceeasi nota, am gasit sa cumpar si playerul din imagine. Va rog sa imi spuneti daca are BT si daca merge pe masina mea.

Atasat gasiti o poza cu masina dar si cu piesele cumparate.

Va multumesc.


Attached thumbnail(s)
IMG_1048.jpg ( Size: 1.25mb ) Number of downloads: 1447
IMG_1142.jpg ( Size: 1.67mb ) Number of downloads: 1508
IMG_1143.jpg ( Size: 2.5mb ) Number of downloads: 1504


--------------------
Renault Megane 2004
1.5 DCI 101CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 14 Mar 2017, 15:44
Post #2


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Volanul este plug&play dar probabil pentru functionarea pilotului si limitatorului trebuie sa achizitionezi auxiliarele si dupa montaj sa fie activate cu clip. Pana una alta poti sa montezi volanul ca n are nimic daca nu functioneaza butoanele. Playerul s ar putea sa se potriveasca pe masina ta... mai asteapta sa vezi si alte pareri. Cu privire la ceasuri trebuie vazut daca mufele de alimentare sunt compatibile (daca nu ma insel si al astea trebuie ceva configurat cu clip).
Judecand dupa cum arata pe afara nu prea are niciun fel de optionale masina. Daca era adusa de afara avea toate sansele sa fie furgon.


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SerbanG
post 14 Mar 2017, 18:18
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 208
Joined: 23 March 15




Daca n-ai avut BT la cel vechi o sa-ti trebuiasca si microfon care, la cele care au deja, se gaseste sus, langa plafoniera. Si la display la ce te referi? La navigatie? Din cate stiam eu, ceasurile vor functiona tot plug&play.(nu sunt convins)


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 110 cp FAP GrandTour 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rusus
post 14 Mar 2017, 20:12
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 31 May 15




Am eu fosta autoutilitara dar are mai multe dotări ca asta a ta de turcia!
Urmează zilele astea sa montez proiectoare originale ,cablurile sunt trase mai trebuie bloc de lumini și activarea


--------------------
megane 3 1.5 dci,90 cp 2011, megane 3 bose 2013 Megane 4 intens 2017 estate
Contul ***chivereanumarian*** fără posibilitate recuperare parola(nu primesc mail )
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rusus
post 14 Mar 2017, 20:16
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 31 May 15




Sincer la cât o sa te ducă toate astea care vrei tu sa pui pe mașină,mai bine cumparai o autoutilitara ca sunt pe net din 2013 la vreo 5500 și cu navigații unele și câteva dotări și scapai mai ieftin ,unelte sunt luate după alcopa și au km reali 160.000-180.000
Dacă ai dat mai mult de 5000 pe a ta nu ai făcut nici k afacere


--------------------
megane 3 1.5 dci,90 cp 2011, megane 3 bose 2013 Megane 4 intens 2017 estate
Contul ***chivereanumarian*** fără posibilitate recuperare parola(nu primesc mail )
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
#Dino
post 15 Mar 2017, 00:40
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.189
Joined: 10 November 07
From: Loading...




De unde ai luat volanul? Pret? Ceva poze sa vedem cum arata?


--------------------
'22 Duster 1.0 Eco-G / Megane 3 1.6 16v 2013 / Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
love4cars
post 15 Mar 2017, 03:16
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 3 December 09
From: Bucuresti




Din pacate se pare ca volanul nu se potriveste. Ori din cauza ca volanul are an mai nou decat masina, ori pentru ca masina mea e turceasca. Gaura volanului este putin mai mica decat a axului.

Volanul l-am luat de pe net, este impecabil si ma frustreaza tare ca trebuie sa renunt la el. Exista metode sa il fac totusi sa se infiga acolo? Atasat poza cu volanul.

La display ma refer cel cu multi pixeli, in momentul asta am cu linii.



Attached thumbnail(s)
IMG_1143.jpg ( Size: 2.5mb ) Number of downloads: 1516


--------------------
Renault Megane 2004
1.5 DCI 101CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 15 Mar 2017, 08:08
Post #8


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Am vrut sa ti spun ieri ca daca masina ta este produsa in Turcia volanul n o sa se potriveasca... sunt cazuri cand nu se potriveste nici la cele produse in Spania.


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 15 Mar 2017, 09:58
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




Asa a fost si a mea.
Pentru volan ,cred ca se potrivea cel de Fluence.
Pentru CruiseControl verifica daca ai firele trase in spatele capacelului de pe consola centrala. Acolo tre sa pui si butonul de Limitator-Cruise. La urma activat cu CLIP.
Pentru radio, ce ai luat e bun dar tre schimbat si displayul. Nu te baga la navigatie, ca e mult prea scump si nu se merita. Sunt plug&play.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Claus1982
post 19 Mar 2017, 23:10
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 5 September 12




QUOTE(rusus @ 14 Mar 2017, 20:12)
Am eu fosta autoutilitara dar are mai multe dotări ca asta a ta de turcia!
Urmează zilele astea sa montez proiectoare originale ,cablurile sunt trase mai trebuie bloc de lumini și activarea
*




salut, am montat si eu proiectoarele, am schimbat si blocul de lumini, dar nu stiu unde gresesc... nu reusesc sa le activez, poti tu sa ma ajuti cu un raspuns ?

This post has been edited by Claus1982: 19 Mar 2017, 23:13


--------------------
Renault Megane 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rusus
post 19 Mar 2017, 23:34
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 31 May 15




Am cumpărat astăzi blocul,am găsit și cu funcții auto pentru lumini și ploaie,dar ca să funcționeze trebuie senzori !în zilele următoare urmează sa pun blocul și sa activeze funcția asa mia zis !La tine care e problema de ce nu merge ?


--------------------
megane 3 1.5 dci,90 cp 2011, megane 3 bose 2013 Megane 4 intens 2017 estate
Contul ***chivereanumarian*** fără posibilitate recuperare parola(nu primesc mail )
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 20 Mar 2017, 07:06
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




Salut, volanul pe care l-ai cumparat este de Megane 3 fabricatie Spania si nu se potriveste, masinile sunt diferite. Iti trebuie volan de Fluence. Pentru activare pilot automat iti trebuie butonul, un cablu prelungitor si volanul cu comenzi. Sub consola centrala in dreptul schimbatorului de viteze vei gasi 2 mufe neconectate, una alba si una gri. Cea alba e pentru butonul de activare tempomat. Dupa ce montezi piesele trebuie reprogramat ECU. Pe mine m-a costat 50 de lei la reprezentanta.
Playerul se potriveste, din asta am eu pe masina. S-ar putea sa fie nevoie sa il activezi si pe el cu testerul.


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
love4cars
post 20 Mar 2017, 21:28
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 3 December 09
From: Bucuresti




QUOTE(rusus @ 14 Mar 2017, 20:12)
Am eu fosta autoutilitara dar are mai multe dotări ca asta a ta de turcia!
*



Inteleg ca ai o fosta utilitara de care esti mandru (am avut si eu una acum 10 ani), dar asta nu inseamna ca e nevoie de atitudinea asta fata de cineva care gandeste altfel.

Masina se comporta ca una noua, arata ca una noua, nu cu tot interiorul zgariat, inca miroase a nou, are carte de service and so on. Aparent optionale mai poti cumpara insa varsta si km, nu prea. Stiu ca cele turcesti au o calitate a materialelor inferioara insa pentru mine este tot renault, care indiferent de tara in care este produs, este inferior altor marci pe care le-am detinut dar are un consum bun si este confortabil la drum lung. Apropo, masina este inmatriculata in aprilie 2012, are ˜100k km si a costat 4500 euro.

In alta ordine de idei, am montat playerul si display-ul nou. Functioneaza foarte bine, conexiunea prin BT este surprinzator de stabila si responziva. Toata treaba a costat 350 ron (display si player, montaj gratuit). De asemenea ceasurile au fost plug & play.

Voi testa cu un volan de Fluence. Exista posibilitatea sa am pilot fara comenzi pe volan, adica doar cu butonul de pe consola?


--------------------
Renault Megane 2004
1.5 DCI 101CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Claus1982
post 20 Mar 2017, 23:17
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 5 September 12




QUOTE(rusus @ 19 Mar 2017, 23:34)
Am cumpărat astăzi blocul,am găsit și cu funcții auto pentru lumini și ploaie,dar ca să funcționeze trebuie senzori !în zilele următoare urmează sa pun blocul și sa activeze funcția asa mia zis !La tine care e problema de ce nu merge ?
*



Iti activeaza cineva functia respectiva sau te ocupi tu de treaba respectiva... eu am cumparat un cablu pentru proiectoare si nu se prea nimerea mufa dintre instalatia masinii si cablul cumparat, am incercat sa le activez/testez si nu reusesc sa ii dau de cap...


--------------------
Renault Megane 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
topmarius
post 22 May 2017, 23:28
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 22 May 17




QUOTE(rusus @ 14 Mar 2017, 20:16)
Sincer la cât o sa te ducă toate astea care vrei tu sa pui pe mașină,mai bine cumparai o autoutilitara ca sunt pe net din 2013 la vreo 5500 și cu navigații unele și câteva dotări și scapai mai ieftin ,unelte sunt luate după alcopa și au km reali 160.000-180.000
Dacă ai dat mai mult de 5000 pe a ta  nu ai făcut nici k afacere
*


Sal rusus! Ai reusit sa efectuezi instalarea luminilor de ceata? Eu am un Megane 3 din 2012 care nu are lumini de ceata montate de fabrica. In locul proiectoarelor sunt niste capace de plastic, care se pot scoate si inlocuite cu contur cromat dupa care urmeaza montajul proiectoarelor propriu-zis. Am proiectoarele, cablul de conectare original. Am inteles ca acest cablu se conecteaza undeva la o mufa care iese din farul de pe partea soferului. Mai ar fi o problema, pe maneta de control am numai comanda pt lumini de ceata pe spate. Daca montez o maneta cu comanda lumini de ceata fata/spate exista mufa de conectare la volan ori tre facuta vreo modificare ori este necesar montajul unui cablu diferit fata de ce am eu pe masina? Trebuie montata vreo siguranta in vreun soclu gol de la cutia cu sigurante? Si apoi, ultima chestiune, dupa ce instalez toate cele, trebuie activat sistemul de lumini de ceata fata din calculatorul masinii?

Ms


--------------------
Renault Megane 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rusus
post 25 May 2017, 10:35
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 31 May 15




Am instalat, bloc lumini dezmembrări care a costat 300 ,proiectoare valea originale 55w încă 200 și montajul, cablurile sunt trase dar trebuie comanda data din UCH

Blocul lumini am avut probleme cu el fiind de la.dezmembrari nu a fost pus la.punct și am luat maxim de volan sa auzit ceva de să rupt și numai mergea pilot și claxon, am luat tot blocul meu și comanda doar cea cu proiectoare de la.celalalt care se bulise
!a lipit firele corespunzătoare montat și e perfect merge


--------------------
megane 3 1.5 dci,90 cp 2011, megane 3 bose 2013 Megane 4 intens 2017 estate
Contul ***chivereanumarian*** fără posibilitate recuperare parola(nu primesc mail )
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paul Andrei
post 18 Aug 2018, 11:08
Post #17


Hobbycultor


Group: Members
Posts: 32
Joined: 3 June 08




Mă tentează și pe mine un upgrade pe un Mégane 1.5dci, 2012, 110 CP, varianta Bose. Aș vrea să înlocuiesc oglinda retrovizoare clasică de interior cu una electrocrom. Un coleg pe forum avea una de vânzare aici. Din câte am observat, oglinda vine cu un cablaj, probabil pentru alimentare, care are atașat o mufă gri. Am desfăcut capacul oglinzii de pe mașină și acolo am doar un cablaj conectat la senzorul de pe parbriz (presupun că e cel de ploaie) și unul conectat la senzorul de pe capacul inferior al oglinzii (care presupun că e cel de lumină). Întrebările ar fi: dacă se poate monta o astfel de oglindă pe mașină, dacă există cablaj preinstalat și dacă nu, ce presupune o astfel de modificare?

Spor!


--------------------
Renault Mégane Grandtour 2012, Bose Edition
Hobbycultor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chivereanumarian
post 19 Aug 2018, 21:11
Post #18


Pagina de facebook Activari Funcții,Hărți 2019,Diagnoz


Group: Members
Posts: 831
Joined: 22 June 15




QUOTE(topmarius @ 22 May 2017, 23:28)
Sal rusus! Ai reusit sa efectuezi instalarea luminilor de ceata? Eu am un Megane 3 din 2012 care nu are lumini de ceata montate de fabrica. In locul proiectoarelor sunt niste capace de plastic, care se pot scoate si inlocuite cu contur cromat dupa care urmeaza montajul proiectoarelor propriu-zis. Am proiectoarele, cablul de conectare original. Am inteles ca acest cablu  se conecteaza undeva la o mufa care iese din farul de pe partea soferului. Mai ar fi o problema, pe maneta de control am numai comanda pt lumini de ceata pe spate. Daca montez o maneta cu comanda lumini de ceata fata/spate exista mufa de conectare la volan ori tre facuta vreo modificare ori este necesar montajul unui cablu diferit fata de ce am eu pe masina? Trebuie montata vreo siguranta in vreun soclu gol de la cutia cu sigurante? Si apoi, ultima chestiune, dupa ce instalez toate cele, trebuie activat sistemul de lumini de ceata fata din calculatorul masinii?

Ms
*




Da am montat, dar ma costat mult ?vreo 500 ,am scris în com ,îți trebuie Bloc lumini ,dacă nu vrei sa dai 300 pe un bloc ,mai bine pui un buton separat și tragi fire !trebuie cineva priceput sa știe schema a să îți lege de cele de ceata


--------------------
megane 3 bose 2013 Laguna 2014 2.0 130 ,megane 3 2015 95 cp euro 6 2015,Megane 4 intens estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutz49
post 18 Dec 2018, 20:09
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 13 December 11
From: Buzau<<<<<>>>>> Prahova




a reusit cineva sa monteze pilot automat?? am un megane 3 turcia din 2011 insa nu am mufa in consola de langa schimbator.


--------------------
renault megane 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jambardan
post 7 Jan 2019, 18:41
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 20 November 14
From: Galati




nu cred ca merge danutz49 ... nu am auzit pana acum si chiar daca e foarte mult de furca ...


--------------------
Renault Megane 2050
Laguna Dynamique 1.9 120 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 8 Jan 2019, 09:10
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




Se poate si nu e complicat, totul e plug and play, eu mi le-am montat singur, am descris mai sus cum am facut. Numai ca trebuie sa cumperi volan ca cel din prima poza, pentru Fluence. Butonul este acelasi pentru toate masinile. Atunci cand il cumperi (probabil dezmenbrari), trebuie sa-l iei cu tot cu cablul care intra in el.

Attached thumbnail(s)
volan_fluence.jpg ( Size: 75.64k ) Number of downloads: 497
volan_megane.jpg ( Size: 71k ) Number of downloads: 105
buton_cruise.JPG ( Size: 173.61k ) Number of downloads: 106


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutz49
post 8 Jan 2019, 09:55
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 13 December 11
From: Buzau<<<<<>>>>> Prahova




problema ar fi ca nu am gasit mufa pentru pentru buton in consola centrala. Unde merg firele de la buton


--------------------
renault megane 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 8 Jan 2019, 10:26
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




Poate ca sunt prinse undeva pe sub bord, sau mai aproape de acesta, cauta bine. Sau poate chiar nu are cablajul... Astia de la Renault sunt niste ciudati, nu produc 2 masini la fel. Fac tot felul de combinatii cu piese diferite.


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutz49
post 8 Jan 2019, 14:33
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 13 December 11
From: Buzau<<<<<>>>>> Prahova




QUOTE(lungan @ 8 Jan 2019, 09:10)
Se poate si nu e complicat, totul e plug and play, eu mi le-am montat singur, am descris mai sus cum am facut. Numai ca trebuie sa cumperi volan ca cel din prima poza, pentru Fluence. Butonul este acelasi pentru toate masinile. Atunci cand il cumperi (probabil dezmenbrari), trebuie sa-l iei cu tot cu cablul care intra in el.
*



se potriveste aibagul de megane pe volanul de fluence?? mufa aceasta am gasit-o langa schimbator dar nu pare a fi pentru butonul de pilot.

Attached thumbnail(s)
20181019_143925.jpg ( Size: 3.37mb ) Number of downloads: 122


--------------------
renault megane 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MG79
post 30 Mar 2022, 07:57
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 30 March 22




Salut,
Ca urmare a unui incident neplacut, a trebuit sa schimb bara spate. Pe aceasta aveam montat un difuzor sport si as dori sa-l pun la loc pe bara cea noua.
Codul pentru difuzor : 7711425233
Detine cineva o schema de instalare?
Multumesc.


--------------------
Renault Megane 3 2009 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 22:47
Dacia