Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

57 Pages « < 55 56 57 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme tehnice FLUENCE, loc de plans

hspinache
post 8 Nov 2018, 10:43
Post #1681

Membru autentic

Group: Members
From: Galati

Am fost pina la urma si s-a facut lucrarea . Acuma ce sa zic , eu uneori gindesc altfel mecanica ... A desfacut si de jur imprejur masina au ramas suruburile . A bagat o surubelnita si a tras de capac , pe unde s-a putut , cu toate ca acel capac avea prevazute locuri unde sa tragi de el . Noroc ca nu s-a desprins prea greu . Axele cu came le-a pus pe o masa ...; Ce mai , m-am ingrozit ; cum s-a montat nu am vazut.
Etansarea originala a fost cu un fel de lac , care batea catre incolor .
Intrebare : de ce nu se foloseste acelasi tip de lac ?
daca din ce s-a pus , pentru etansare , o mai rezultat ceva in plus la stringere , in interior , ce se intimpla ? se duce cu uleiul ? se dizolva in ulei ? nu stiu cu ce material au etansat .

This post has been edited by hspinache: 8 Nov 2018, 10:45

--------------------
Fluence Dynamique 1.6 16v 110cp 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hspinache
post 3 Dec 2018, 16:34
Post #1682

Membru autentic

From: Galati

Cred ca mi s-a ars siguranta de la motor pompa spalator parbriz . Nu stiu care este , deoarece documentatia se contrazice .
Care siguranta este alocata de fapt ?

--------------------
Fluence Dynamique 1.6 16v 110cp 2015
+
asgard
post 10 Jan 2019, 10:25
Post #1683

Membru incepator

From: Bucuresti

Salut,

Nu sunt in tara si am norocul sa imi curga ulei, din ce am vazut, pe la radiatorul intercooler.
Am fost la un service bine cotat, unde engleza tehnica nu este cunoscuta, si din ce am inteles (mai mult din semne) de la mecanic, trebuie sa schimb radiatorul intercooler si ''diafragma" de la motor. mi-a explicat ca ''diafragma'' vine deasupra motorului, sub partea de plastic de la filtrul de aer, si ca nu desface motorul. Nu a reusit sa imi gaseasca o poza sa inteleg ce vrea sa schimbe. Stie cineva ce ar putea sa fie?
De asemenea, daca mai curge, mi a spus sa ma pregatesc sa schimb si turbina ....

Fluence-ul e din 2013, 1.5 DCI 90CP si 82 mii km si sunt primul proprietar. Toate reviziile facute la reprezentanta, e normal sa schimb si turbina asa devreme!?!

Va rog sa imi explicati ce legatura ar putea avea cu turbina si ce poate fi aceasta ''diafragma".
Vreau sa repar strictul necesar, mi-au cerut 1950 de euro pentru turbina si 490 de euro pentru intercooler, fara manopera.

Acasa am vazut pe epiesa.ro preturi mult mai decente.
Ce ma sfatuiti?

--------------------
Renault Fluence 2013 Pro
If you work for a living, why do you kill yourself working?
+
palcone
post 28 Feb 2019, 14:29
Post #1684

Membru incepator

Salutări, vă solicit părerea în legătură cu o problema la un Fluence 1.5 110 EDC.
Se întâmplă câteodată ca atunci când plec de pe loc (în special când apăs puțin mai tare pe pedală) cutia să schimbe în jur de 1500 în trapta 2 și apoi să nu tragă, nu are forță. Dacă apăs pedala la capăt, inclusiv kick-down turația crește greu iar turbina nu intră. Dacă în acel moment o trec pe secvential nu pot să dau inferioară treapta 1. Când schimb în superioară lucrurile revin la normal.
Simptomele acestea apar câteodată, atât la rece cât și la cald (apa la 60 grade).

Aștept părerile voastre.

--------------------
Renault Symbol 2011 1.2 16v
+

57 Pages « < 55 56 57
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 17th July 2019 - 11:25
Dacia Server hosting