Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema la inchiderea cu cheia

CostinZ
post 30 Aug 2019, 15:06
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 18




Salut,

A mai intampinat cineva problema urmatoare?(daca da, care este rezolvarea)
Masina se poate deschide si inchide din telecomanda fara probleme (ambele chei), dar cand incerc sa o inchid sau deschid cu cheia se intampla urmatorul lucru:

- se inchide rotind cheia spre stanga si se deschide rotind spre dreapta (m-am gandit ca poate fostul proprietar a montat cuvma butucul invers....daca se poate).
- se inchide doar usa stanga fata.

Multumesc!


--------------------
Renault Clio 3 2008/Cosmopolitan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George Paul
post 2 Sep 2019, 07:45
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 6 May 07




Fostul proprietar nu ti-a dat si manualul de utilizare a masinii? E folositor, nu totul functioneaza atat de intuitiv pentru oricine.
Asa functioneaza inchiderea cu cheia, cum ai si vazut.
Ca sa incui TOATE usile, daca ai acumulatorul functional, cu usa soferului deschisa, tii apasat pe butonul de incuiere a usilor de pe consola centrala pana auzi ca s-au actionat incuietorile. Apoi iesi si trantesti usa soferului, cu cheia LA TINE (vezi sa nu-ti incui cheia inauntru, eu am patit si asta), asa se va incuia singura si usa soferului.
Apoi usa soferului se descuie/incuie manual, restul usilor se descuie doar dinauntrul masinii (tragi de clante sau descui apasand butonul de incuiere de pe consola centrala). Nu cred ca functia de incuiere se mentine si dupa descuierea celorlalte usi, verifica.


--------------------
Renault Clio III 08.2007/Dynamique/1.4/3 usi
Iudelor '89-azi:

Cine-au îndragit strainii
Mânca-i-ar inima cânii,
Mânca-i-ar casa pustia
Si neamul nemernicia.

Cititi ''Doina'' - Eminescu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CostinZ
post 2 Sep 2019, 23:21
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 18




Cu alte cuvinte, nu pot incuia/descuia toate usile manual? smile.gif))(eu asta inteleg din ce ai scris) e absurd.....


"Ca sa incui TOATE usile, daca ai acumulatorul functional, cu usa soferului deschisa, tii apasat pe butonul de incuiere a usilor de pe consola centrala pana auzi ca s-au actionat incuietorile. Apoi iesi si trantesti usa soferului, cu cheia LA TINE (vezi sa nu-ti incui cheia inauntru, eu am patit si asta), asa se va incuia singura si usa soferului.
Apoi usa soferului se descuie/incuie manual, restul usilor se descuie doar dinauntrul masinii (tragi de clante sau descui apasand butonul de incuiere de pe consola centrala). Nu cred ca functia de incuiere se mentine si dupa descuierea celorlalte usi, verifica."

Desi suna absurd, am incercat.....usa soferului nu se inchide iar celelalte raman deschise (ceea ce mi-se pare logic, din moment ce am o usa deschisa).

Alte idei?

This post has been edited by CostinZ: 3 Sep 2019, 23:15


--------------------
Renault Clio 3 2008/Cosmopolitan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:58
Dacia