Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Joc Stanga Dreapta din caseta?

marian.cristian
post 18 Sep 2018, 08:38
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 11 October 12




Salut, am cautat in forum si nu am gasit aceasta problema. Daca nu am fost atent imi cer scuze.

De cand am cumparat masina se aude un fel de cloncanit la denivelari mici pe care-l aud doar eu aproape si care se simte foarte putin si in volan. In podul palmei (sau cel putin eu il simt). Pana aici nimic ce nu s-a discutat pe forum. Istoric: Am fost in service autorizat Renault, mi-au spus ca este posibil sa fie din caseta (inginerul care a verificat masina nu a sesizat defectul-nici zgomot nici vibratia in volan) si pentru ca nu avea alte probleme in afara de cele de mai sus mi-a recomandat sa o las asa. In cel mai rau caz daca se agraveaza sa merg undeva in Bucuresti la nu stiu ce service pentru schimbarea bucsei de teflon dar in acel moment nu considera ca este necesar.

Revenind la motivul actualului topic: Dupa aproximativ 3 ani, am sesizat ca se aude de data asta un troncanit cand merg peste denivelari moderate. In directie cu masina pe loc la miscare usoara a volanului (5-10cm cursa) stanga dreapta se aude o bataie usoara care vibreaza in podea pe partea cu soferul. Sunt si momente cand nu se aude deloc. Servo merge bine, nu trosneste la virare stanga dreapta in mers...etc. Am fost iar in service autorizat. Au gasit un joc doar in roata stanga pe verticala: stanga dreapta. Dupa ce au pus mana sa vada unde vibreaza au concluzionat ca jocul ar fi tot din caseta. Jocul este mic. Se simte in roata tot la de vibratie.

Pana acum am schimbat la 90000 km capetele de bara (sau cum se numesc ele-cele din caseta cu burduful care acopera bara aceea dintata si o parte din piesa inlocuita). La aproximativ un an dupa am observat ca burduful acela sarise si nu mai acoperea bara dintata. Imediat l-am prins la loc. Nu stiu cat timp am mers asa. Am mai schimbat rulmentii de presiune de la amortizoare si amortizoarele pe fata de curand.

Va rog sa-mi spuneti in ce masura are dreptate service ul in legatuta cu caseta de directie, ma refer la bataia/jocul stanga dreapta din roata tinad cont ca se simte doar pe stanga. Nu ar trebui sa se simta in ambele roti?

Megane 3
140000km 1.6

This post has been edited by marian.cristian: 18 Sep 2018, 15:00


--------------------
Renault Clio 2 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan.gorea
post 18 Sep 2018, 08:49
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 208
Joined: 4 August 12
From: Targu Mures




Cea ce spui tu că ai schimbat sunt bieletele de direcție și este posibil că acelea sa fie defecte din nou


--------------------
Nissan Juke 2010/1.5DCI 110CP K9K
VW Passat B8 2.0TDi 150Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 07:43
Dacia