Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Placute si discuri de frana Laguna III, marci, dimensiuni, particularitati montaj

madhorsefuzzy
post 17 Jan 2014, 12:02
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




La un moment dat trebuie sa schimbam placutele/discurile pe la Lagunele 3 si ar fi util sa discutam despre variantele prezente pe piata.

Dintr-un alt topic citez niste date despre dimensiunea discurilor de frana prezente pe Laguna 3 (luate din manualul de reparatii):

- disc fata de 280 mm = 24mm (uzura pana la 21.8) cod motor K4M/K9K
- disc fata de 296 mm = 26mm (uzura pana la 23.4) cod motor F4R/M4R/M9R
- disc fata de 320 mm = 28mm (uzura pana la 25.4) cod motor V4Y/V9X

- disc spate de 300 mm = 11mm (uzura pana la 9.5) cod motor: toate

Atentie! Cel mai bine masurati discurile de pe masina inainte de a da comanda pentru o anumita dimensiune. Am avut surpriza sa constat ca pe cod motor M9R s-au montat discuri fata de 320 mm desi conform VIN-ului masinii programul informatic (al unui magazinas de cartier) dadea ca bune discuri de 296 mm.

O particularitate la discurile spate este ca ele se pot cumpara simple sau la pachet cu rulment si banda magnetica pentru senzorul ABS.

Personal am mers pe ATE ca producator in ultima perioada, dar am folosit si produse Ferodo.
Pentru Laguna 3 ATE nu produce discuri pentru puntea spate si aici stau in dilema in a alege intre Ferodo si Brembo.

Voi ce marci folositi/ati folosit?

Pe spate ati schimbat doar discul (recuperand rulmentul si banda magnetica) sau tot ansambul disc+rulment+banda magnetica?


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristianFlorea
post 17 Jan 2014, 14:07
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 15 December 09




Eu am folosit numai ATE pana acum. Sunt printre cele mai bune/scumpe.


--------------------
Renault Laguna GT line 2.0 dci dec 2009
Ex: Megane III Sporttourer 1,5 dci 105CP
Actual: Renault Laguna 3 - 2.0 dci
Actual: Skoda Octavia 3 - 2.0 tdi 150 CP mai 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darwin
post 20 Jan 2014, 18:06
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 146
Joined: 20 October 13




Discuri fata: OPTIMAL
Placute: Ferodo Premier, TRW, Brembo
In general ce gasesc mai ieftin, dar nu foarte ieftin.


--------------------
-- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luko13
post 21 Jan 2014, 09:31
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 21 August 08




Eu le-am schimbat cand am luat masina , acum 2 ani jumatate , la reprezentanta. Nu stiu ce brand sunt dar pot spune ca am avut revizia acum in ianuarie si pot spune ca nu au uzura mare.Mentionez ca am CVA . O sa ma uit sa vad ce brand sunt si o sa postez.


--------------------
Renault Laguna3 2008/Estate/Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 21 Jan 2014, 13:03
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




QUOTE(madhorsefuzzy @ 17 Jan 2014, 12:02)
La un moment dat trebuie sa schimbam placutele/discurile pe la Lagunele 3 si ar fi util sa discutam despre variantele prezente pe piata.

Dintr-un alt topic citez niste date despre dimensiunea discurilor de frana prezente pe Laguna 3 (luate din manualul de reparatii):

- disc fata de 280 mm = 24mm (uzura pana la 21.8) cod motor K4M/K9K
- disc fata de 296 mm = 26mm (uzura pana la 23.4) cod motor F4R/M4R/M9R
- disc fata de 320 mm = 28mm (uzura pana la 25.4) cod motor V4Y/V9X

- disc spate de 300 mm = 11mm (uzura pana la 9.5) cod motor: toate

Atentie! Cel mai bine masurati discurile de pe masina inainte de a da comanda pentru o anumita dimensiune. Am avut surpriza sa constat ca pe cod motor M9R s-au montat discuri fata de 320 mm desi conform VIN-ului masinii programul informatic (al unui magazinas de cartier) dadea ca bune discuri de 296 mm.

O particularitate la discurile spate este ca ele se pot cumpara simple sau la pachet cu rulment si banda magnetica pentru senzorul ABS.

Personal am mers pe ATE ca producator in ultima perioada, dar am folosit si produse Ferodo.
Pentru Laguna 3 ATE nu produce discuri pentru puntea spate si aici stau in dilema in a alege intre Ferodo si Brembo.

Voi ce marci folositi/ati folosit?

Pe spate ati schimbat doar discul (recuperand rulmentul si banda magnetica) sau tot ansambul disc+rulment+banda magnetica?
*



Da....bine gandit. biggrin.gif
Eu tot ce este legat de frane,folosesc doar ATE.
Aici aveti toate dimensiunile (discuri fata) pentru K4M/K9K:
Snapshot_2014_01_21_120948.png ( Size: 144.12k ) Number of downloads: 2592

Pentru F4R/M4R/M9R:
Snapshot_2014_01_21_121613.png ( Size: 162.13k ) Number of downloads: 2673

Pentru V4Y/V9X:
Snapshot_2014_01_21_121747.png ( Size: 165.81k ) Number of downloads: 2539


This post has been edited by maytow_airis: 21 Jan 2014, 13:20


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DNT
post 24 Jan 2014, 07:46
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 2 June 09
From: Bucuresti




Eu am tot CVA.
Placutele cu care vine masina par sa fie impecable ca performanta.

La urmatoarea revizie vreau sa pun originale pentru ca m-au tinut foarte mult si merg foarte foarte bine.
Plus ca am avut o experienta tare neplacuta pe un Ford Mondeo unde am pus niste placute Mintex care mi-au terminat rapid discurile de frana (2).

Ca intrebare: stie cineva de unde pot lua piese de origine Renault?

This post has been edited by DNT: 24 Jan 2014, 07:47


--------------------
Renault Laguna 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grabyi
post 24 Jan 2014, 13:51
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 3 April 08
From: Bucuresti




Piese de origine la magazinele Renault din service-urile autorizate. Eu am luat de la Serus, ca au program pana tarziu. La Automarcus cred ca e deschis magazinul pana la 19:00.


--------------------
RENAULT Symbol 1.4 16v GPL , Laguna3 2.0 16v GPL 2008
Laguna3 42.000[km][03.01.2014]
Symbol 100.000[km][5.08.2013]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DNT
post 24 Jan 2014, 14:07
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 2 June 09
From: Bucuresti




QUOTE(grabyi @ 24 Jan 2014, 13:51)
Piese de origine la magazinele Renault din service-urile autorizate. Eu am luat de la Serus, ca au program pana tarziu. La Automarcus cred ca e deschis magazinul pana la 19:00.
*



Am sunt acum la Automarcus. 385 RON placute frana Laguna 3.
Pare ok pretul. Mi se pare ca sunt de foarte buna calitate astea de origine care le am pe masina, nu le-as schimba cu nimic altceva pentru 2 mil diferenta. Dai un ban dar cred ca merita.


--------------------
Renault Laguna 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grabyi
post 24 Jan 2014, 14:10
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 3 April 08
From: Bucuresti




385 ambele seturi? Cred ca doar setul pentru fata. Mi-a mi-au cerut la serus aproape 800 lei pentru placute fata+ spate + manopera. Asta in decembrie.


--------------------
RENAULT Symbol 1.4 16v GPL , Laguna3 2.0 16v GPL 2008
Laguna3 42.000[km][03.01.2014]
Symbol 100.000[km][5.08.2013]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DNT
post 24 Jan 2014, 14:13
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 2 June 09
From: Bucuresti




QUOTE(grabyi @ 24 Jan 2014, 14:10)
385 ambele seturi? Cred ca doar setul pentru fata. Mi-a mi-au cerut la serus aproape 800 lei pentru placute fata+ spate + manopera. Asta in decembrie.
*



A zis ca doar pe fata sunt la masina mea... curios..... Ai dreptate, cred ca a gresit.


--------------------
Renault Laguna 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 25 Jan 2014, 00:14
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Nu exista tamburi la Laguna 3.

Pe piata libera capitalista placutele ATE sunt la 210RON fata si 200RON spate.

Daca vrei ATE ceramice cica "the shit" sunt 330RON pentru fata. Pentru spate nu am intrebat.

As lua oricand ATE ceramic in fata oricaror placute Renault de origine.

Daca vreti placute Renault de origine se pot gasi si on-line la magazine serioase (se evita astfel piesele Renault contrafacute) la preturi mai acceptabile.

De ce sa dai 385 RON cand poti sa dai 250RON pe acelasi lucru si cu diferenta sa platesti manopera + ciubucul + pizza + bere? Nu va place pizza sau berea? biggrin.gif

QUOTE(grabyi @ 24 Jan 2014, 14:10)
385 ambele seturi? Cred ca doar setul pentru fata. Mi-a mi-au cerut la serus aproape 800 lei pentru placute fata+ spate + manopera. Asta in decembrie.

Deci 250 RON fata + 250 RON spate = 500RON => 300RON manopera. Deci ... da. Boerie.

Si daca intrebi manopera sigur e undeva la 120-150RON, dar daca vi cu placutele tale sare brusc la 300RON, ca profitul sa fie la fel. wink.gif

Macar de ar fi meseriasi aia de la Serus ... dar tot niste habarnisti. In fine aici e topic de placute si discuri.

This post has been edited by madhorsefuzzy: 25 Jan 2014, 00:20


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DNT
post 25 Jan 2014, 00:33
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 2 June 09
From: Bucuresti




QUOTE(madhorsefuzzy @ 25 Jan 2014, 00:14)
Nu exista tamburi la Laguna 3.

Pe piata libera capitalista placutele ATE sunt la 210RON fata si 200RON spate.

Daca vrei ATE ceramice cica "the shit" sunt 330RON pentru fata. Pentru spate nu am intrebat.

As lua oricand ATE ceramic in fata oricaror placute Renault de origine.

Daca vreti placute Renault de origine se pot gasi si on-line la magazine serioase (se evita astfel piesele Renault contrafacute) la preturi mai acceptabile.

De ce sa dai 385 RON cand poti sa dai 250RON pe acelasi lucru si cu diferenta sa platesti manopera + ciubucul + pizza + bere? Nu va place pizza sau berea? biggrin.gif
Deci 250 RON fata + 250 RON spate = 500RON => 300RON manopera. Deci ... da. Boerie.

Si daca intrebi manopera sigur e undeva la 120-150RON, dar daca vi cu placutele tale sare brusc la 300RON, ca profitul sa fie la fel. wink.gif

Macar de ar fi meseriasi aia de la Serus ... dar tot niste habarnisti. In fine aici e topic de placute si discuri.
*



Ai vreun exemplu de magazin online cu oferta spusa mai sus? Pana acum m-am uitat pe autokarma dar astia nu par sa aiba si originale Renault.
M-ar ajuta MULT daca ai da unul sau mai multe linkuri smile.gif.


--------------------
Renault Laguna 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 25 Jan 2014, 13:02
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Aici e o lista cu preturi pentru placute Renault. Nu stiu seriozitatea magazinului.
Aici nu apar in lista dar poti intreba si sunt sigur ca le pot aduce. Magazinul este ok.
Aici nu apar in lista alaturi de ceilalti producatori dar poti intreba magazinul daca le poate aduce. Sunt convins ca un raspuns primesti destul de repede. Magazinul e iarasi ok.

Nu stiu codul reperului ca as cauta si alte magazine online. Mie unul imi este clar ca exista magazine care iti pot aduce piese originale Renault la preturi decente.

O idee este si cautarea dupa cod (daca il ai ar fi util sail scrii si aici) este pe site-ul Autocobalcescu.

Eu spre exemplu am primit pretul de la un magazinas de cartier de unde imi cumpar piesele pentru Logan de vreo 7 ani si mai nou pentru Laguna. Ii spun VIN-ul masinii sau codul Dacia Renault si imi aduce piesa la un pret foarte bun.
Nu-l recomand pe forum pentru ca nimeni nu merge la un magazinas de cartier recomandat pe un forum, desi eu doar de acolo imi cumpar piese si niciodata nu mi-a vandut baiatul piese contrafacute.

This post has been edited by madhorsefuzzy: 25 Jan 2014, 13:03


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darwin
post 25 Jan 2014, 13:30
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 146
Joined: 20 October 13




Aceste placute http://www.auto-originale.ro/set-placute-d...randtour-kt0-1/
le-am cumparat eu in urma cu cateva luni, cred ca ceva mai ieftin. Mi-am luat de la ei si toate filtrele. Magazin serios si prompt.
Nu este reclama ci doar o confirmare a postului de mai sus.


--------------------
-- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DNT
post 25 Jan 2014, 13:43
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 2 June 09
From: Bucuresti




QUOTE(darwin @ 25 Jan 2014, 13:30)
Aceste placute http://www.auto-originale.ro/set-placute-d...randtour-kt0-1/
le-am cumparat eu in urma cu cateva luni, cred ca ceva mai ieftin. Mi-am luat de la ei si toate filtrele. Magazin serios si prompt.
Nu este reclama ci doar o confirmare a postului de mai sus.
*



Eu am avut urmatoarea problema pe un Ford Mondeo si de atunci m-am invatat minte sa nu ma mai jos cu placute de frana/discuri de frana.

Am pus placute de frana noi Mintex. Placutele astea sunt prea tari si mananca aiurea discul. Par sa fie destul de bune.
Am schimbat discul original care a fost ovalizat de placute (nu am stiut atunci de ce tremura masina la frana) si am pus unele Brembo. Si astea au fost ovalizate, masina tremura din nou la frana.

Plus ca placutele de frana de pe Laguna sunt f. bune si as dori sa pun ceva la fel de bun. De asta as prefera originale.
O sa vorbesc cu cei care mi i-ati indicat mai sus pentru placute original.
Multumesc!


--------------------
Renault Laguna 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darwin
post 25 Jan 2014, 16:03
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 146
Joined: 20 October 13




Acum vreo 4 ani am luat ultima oara originale de la reprezentanta si erau Ferodo Premier. Poate te ajuta aceasta informatie.


--------------------
-- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 25 Jan 2014, 23:50
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




@DNT: dupa ce le cumperi te rog sa pui o poza cu ele si codul inscris pe ele.

In general Renault doar comanda diversilor producatori consumabile si in baza contractului acestia le stanteaza cu codul Renault si sigla. In unele cazuri Renault cere o compozitie speciala a materialului care poate diferi de cea din gamele pe care le vinde respectivul producator.

De exemplu placutele ce vin din fabrica pe Dacii si Renault-uri denumite OEM sunt excelente, in sensul ca franeaza demential in detrimentul mancarii discurilor. Ulterior placutele Renault de origine pentru schimb nu mai au aceeasi compozitie si nici acelasi cod inscris pe ele. Si evident nici aceeasi eficienta la franare. De asta eu cred ca nu merita sa-ti bati capul cu originale Renault pentru schimb pentru ca nu sunt ca alea din fabrica.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DNT
post 26 Jan 2014, 20:26
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 2 June 09
From: Bucuresti




QUOTE(madhorsefuzzy @ 25 Jan 2014, 23:50)
@DNT: dupa ce le cumperi te rog sa pui o poza cu ele si codul inscris pe ele.

In general Renault doar comanda diversilor producatori consumabile si in baza contractului acestia le stanteaza cu codul Renault si sigla. In unele cazuri Renault cere o compozitie speciala a materialului care poate diferi de cea din gamele pe care le vinde respectivul producator.

De exemplu placutele ce vin din fabrica pe Dacii si Renault-uri denumite OEM sunt excelente, in sensul ca franeaza demential in detrimentul mancarii discurilor. Ulterior placutele Renault de origine pentru schimb nu mai au aceeasi compozitie si nici acelasi cod inscris pe ele. Si evident nici aceeasi eficienta la franare. De asta eu cred ca nu merita sa-ti bati capul cu originale Renault pentru schimb pentru ca nu sunt ca alea din fabrica.
*



OK, o sa pun si codul. Multumesc pentru sfaturi.


--------------------
Renault Laguna 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gAnY
post 12 Feb 2014, 12:48
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 6 February 10
From: Paris




Eu nu mai iau niciodatã ATE. Pe LII am pus ATE PowerDisc + placute frâna ATE, frânare foarte buna dar în schimb foarte zgomotoase si trepida volanul. La fel si fratele meu, LII, ATE PowerDisc, trepideaza volanul + zgomot.

Pe LIII am pus discuri ATE în vara + placute ATE si trepideaza volanul...

Acum am comandat discuri TEXTAR + placute textar în speranta ca scap de trepidatii la frânare...

PS: Initial am vrut Zimmerman dar nu am gasit..

This post has been edited by gAnY: 12 Feb 2014, 12:49


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dCI 180 GT 4Control 2008
Renault Laguna II 1.9 dCI 120
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 12 Feb 2014, 13:29
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Pe LIII ai pus discuri ATE normale sau ATE PowerDisc?

Montajul la LII si la LIII s-a facut in acelasi loc? S-au curatat culisele etrierilor? S-au curatat butucii de rugina?

Pe Logan cu etrieri de VAN combinatia discuri ATE normale + placute ATE normale mi se pare excelenta dupa 45.000km. Nu scartaie, nu trepideaza, nu vibreaza.

This post has been edited by madhorsefuzzy: 12 Feb 2014, 13:51


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gAnY
post 12 Feb 2014, 14:44
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 6 February 10
From: Paris




Pe LIII nu sunt PowerDisc, m-au dezamagit prea tare pe LII ca sa cumpar din nou mizeriile alea de discuri. Montajul a fost facut de mine pe LII, si la un garaj pe LIII. Etrierii erau foarte curati, nu aveau nevoie de asa ceva..
Sa nu mai spun ca discurile pe LIII nu cred ca au 6000km decând le-am pus si acum le schimb iar...

Am uitat sa specific ca vibratia se afla in mare parte între 120km/ si 90km/h. Jentiile au fost reechilibrate iar, recent, iar una a fost îndreptata.

PS: Nu cred ca e buna comparatia cu cele care le ai pe Logan.. Ma gandesc ca efortul la frânare nu e la fel când masina are 1000 kg sau 1600kg..

This post has been edited by gAnY: 12 Feb 2014, 14:52


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dCI 180 GT 4Control 2008
Renault Laguna II 1.9 dCI 120
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DNT
post 12 Feb 2014, 15:04
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 2 June 09
From: Bucuresti




QUOTE(gAnY @ 12 Feb 2014, 14:44)
Pe LIII nu sunt PowerDisc, m-au dezamagit prea tare pe LII ca sa cumpar din nou mizeriile alea de discuri.  Montajul a fost facut de mine pe LII, si la un garaj pe LIII. Etrierii erau foarte curati, nu aveau nevoie de asa ceva..
Sa nu mai spun ca discurile pe LIII nu cred ca au 6000km decând le-am pus si acum le schimb iar...

Am uitat sa specific  ca vibratia se afla in mare parte între 120km/ si 90km/h. Jentiile au fost reechilibrate iar, recent, iar una a fost îndreptata.

PS: Nu cred ca e buna comparatia cu cele care le ai pe Logan.. Ma gandesc ca efortul la frânare nu e la fel când masina are 1000 kg sau 1600kg..
*



Pe Ford Mondeo si eu am avut exact aceleasiprobleme ca tine mentionate mai sus.

Am pus placute de frana noi - Mintex. Destul de bune.
Dar au mancat discul care era foarte bun. La un moment dat a inceput vibratie la 90-120.
Schimbat discul si pus Brembo....

Mers un timp, dupa care iar vibratie. Reconditionat disc, si dupa cateva sute de km... iar vibratie.

Placutele astea de frana par sa rupa discurile.....

Concluzia mea: 1. unele placute de frana sunt facute fara respect pentru discuri...; 2. cam merita sa bagi placute de "origine" pentru ca sunt de calitate si eviti problemele de dupa de mai sus..


This post has been edited by DNT: 12 Feb 2014, 15:06


--------------------
Renault Laguna 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 12 Feb 2014, 17:07
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Sunt de accord ca efortul la franare este diferit la Laguna, dar si proiectarea discurilor e diferita astfel incat sa sustina acel efort diferit. Dimensiuni, greutati diferite in primul rand.

Si eu la Logan am avut parte de vibratii pe franare. Banuiesc ca de vibratii pe franare vorbiti.
Cauza la mine: un butuc stramb. Reconditionat discul de pe partea aia si inlocuit butucul cu unul nou si acum la 41.000km distanta de la reparatie, cu aceleasi discuri ATE nu am nici o problema.

Eu as verifica bataia butucului/butucilor, flansele amortizoarelor, etc. Sa nu fie alta problema si nu discurile/placutele.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gAnY
post 12 Feb 2014, 23:29
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 6 February 10
From: Paris




Flansele amortizoarelor au fost schimbate.. la fel si pivotii si tot ce tine de directie, pâna si caseta de directie..
L.E: duminica o sa schimb discurile de frâna, la fel si senzorii ABS.. o sa va tin la curent daca mai trepideaza,..

PS: senzorii ABS se programeaza cumva? Am mai pus problema asta într-un post dar nu a raspuns nimeni..
PS2: la ce te referi când spui bataia butucului? adica discul de frâna sa vina uniform pe butuc ?

http://www.oscaro.com/roulement-de-roue-re...4-30508-1971-gt

dacã te referi la asta, cred cã vine cu tot cu rulment.

@DNT, sper sa fie ca tine cã m-am saturat sã schimb la discuri si plãcute.

This post has been edited by gAnY: 12 Feb 2014, 23:54


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dCI 180 GT 4Control 2008
Renault Laguna II 1.9 dCI 120
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 13 Feb 2014, 10:11
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Da, ma refeream ca acel angrenaj (butuc+rulment+suport) sa nu fie cumva stramb si sa se roteasca cu bataie laterala.

Schimbi si placutele o data cu noile discuri?

This post has been edited by madhorsefuzzy: 13 Feb 2014, 10:12


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gAnY
post 13 Feb 2014, 18:32
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 6 February 10
From: Paris




Da, o sa pun placute textar si discuri textar, La fel ca si prima data când am pus discuri ATE CU placute ATE.
Rulmentul este presat si trebuie sa merg la Renault ca sa îl schimb?

Crezi ca are vre-o legatura postul asta http://www.reno.ro/Probleme-franare-t272881.html cu vibratiile?..

Mi-a ajuns comanda si este total non-conforma.. mi-au trimis placute textar, discuri ATE si doar un senzor ABS. Maine le returnez comanda.

This post has been edited by gAnY: 13 Feb 2014, 20:32


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dCI 180 GT 4Control 2008
Renault Laguna II 1.9 dCI 120
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefyi2001
post 21 Apr 2014, 19:13
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 15 October 12




O sa impartasesc si eu alegerea referitor la sistem franare - decizie luata in urma aparitiei efectului "trepidatie in volan la franari de peste 110-130km.

Alegerea a constat in discuri si placute fata/spate. Inca nu s-au asezat complet deoarece am doar 300 km cu ele , dar am observat deja o imbunatatire in sensul ca franele sunt mai prompte, raspund mai bine si parca toata masina franeaza constat (adica nu doar fata), a disparut "efectul" de pedala elastica pe care o aveam inainte si efectul de trepidatie in volan complet.

Alegerea a constat in:
1) Discuri fata Zimmerman 296mm - 265ron/buc x 2.
2) Placute fata Ferodo Premier - 230 ron/set
3) Placute spate Ferodo Premier - 180 ron set


--------------------
Renault Laguna 3 a 2008 / Dinamique - B 023423
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 2 May 2014, 13:29
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




A schimbat cineva lichidul de frana?
Stiti cantitatea necesara pentru 2.0dci?



--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DNT
post 2 May 2014, 15:59
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 2 June 09
From: Bucuresti




QUOTE(madhorsefuzzy @ 2 May 2014, 13:29)
A schimbat cineva lichidul de frana?
Stiti cantitatea necesara pentru 2.0dci?
*



Eu l-am schimbat recent chiar la reprezentanta. Nu a costat mult. Parca 150 RON.
Cantitatea nu stiu sa o zic.


--------------------
Renault Laguna 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reptileq
post 5 May 2014, 09:10
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 21 November 07
From: Bucuresti




Am schimbat si eu de curand, daca inteleg bine ce au trecut pe factura ar fi 2 l


--------------------
Renault Megane RS 265 Cup 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
15 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:00
Dacia