Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schema electrica Laguna 2 1.8 16v 2002

iceglro
post 23 Sep 2019, 09:41
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 12 March 11




Salut. Am tot avut niste probleme cu laguna mea si pana la urma cred ca toate sunt cauzate de instalatia electrica. Mai exact, am schimbat 2 calculatoare de injectie si o clapeta si tot face probleme iar ecranul mare de navigatie nu se aprinde deloc. De asemenea, alarma nu scoate nici un sunet dar telecomanda merge pt inchis/deschis usile.

Din cate stiu, mufa de la ecranul de navigatie are 2 pini prin care primeste curent dar cand am masurat am vazut ca doar unul baga curent, celalalt nu.

Dupa ce am pus testerul ultima data am gasit erorile urmatoare:

df002 - Throttle potentiometer circuit, coherence between track1 and track2
df137 - Throttle control valve
df106 - Catalytic converter functional fault; OBD fault detected whilst driving

Clapeta e noua, montata in primavara. Cineva mi-a spus ca prima eroare ar indica o problema electrica dar nu gasesc nicaieri schema. Cea mai importanta ar fi partea baterie > ecu > clapeta.

Multumesc.


--------------------
Renault Laguna II 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig1960
post 23 Sep 2019, 11:04
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 817
Joined: 2 April 17
From: Onesti, Bacau




Va salut,
Aici: http://www.mitzone.ro/manuale/, in sectiunea 1_VISU sunt puse de colegul mitzone schemele electrice complete pentru toate modelele de Renault, inclusiv Renault Laguna 2. Descarci de acolo ce te intereseaza, se deschide cu un program care vede formatul .iso (WinRar spre exemplu) si dupa aia accesezi NTSE.exe, alegi limba si se deschide programul. Mai departe butonezi pe acolo si o sa gasesti ce te intereseaza. Daca nu te descurci, da-mi un PM si rezolvam.

Cu stima si drumuri bune.

This post has been edited by grig1960: 23 Sep 2019, 11:05


--------------------
Renault Koleos 2010, 2.0dci, 4x4, 173 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 22:15
Dacia