Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Dezlipire plansa bord Laguna II facelift, solutii, recomandari

mars
post 12 Feb 2017, 19:14
Post #121


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Mie imi e clar: lipeste beton in 30 de minute, maxim toata noaptea smile.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 12 Feb 2017, 19:20
Post #122


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(espacern @ 12 Feb 2017, 20:06)
Teoria nu prea are legatura cu practica.....nu?
Pana la urma trebuie sa se lase mult timp......sau?
*



Tinand cont ca timpul ala dat de intarire e la 20 sau 25 de grade, am considerat ca la 5 grade nu e totuna wink.gif

Si daca am facut operatiunea la 9 seara, nu era sa pun ceasul la 12 sa iau sticla..

This post has been edited by argon: 12 Feb 2017, 19:23


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danman
post 12 Feb 2017, 19:41
Post #123


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 23 October 08




Am si eu problema asta dar încă n-am avut timp de ea. Sunt sigur că cea mai bună soluție e adezivul poliuretanic (gen de parbriz), odată pt că are cea mai bună elasticitate si implicit rezistenta la variatii mari de temperatura si in plus, pentru că este singurul adeziv compatibil cu spuma poliuretanica sau buretele. Cele pe baza de solventi (cu miros puternic) topesc anumite materiale, ceea ce nu e tocmai potrivit, stiind ca acolo exact astfel de materiale încercăm să lipim. Pe de altă parte, trebuie lucrat vara, sau încălzită bine plansa de bord iar după lipire, fixată pe poziție cum au făcut si colegii, cu sticle, cărți sau altceva presat intre plansa si parbriz. Poate ca o lipitura mai bună sau mai ușoară s-ar face la momentul demontarii parbrizului, dar un dezavantaj ar fi ca e mai greu sa presezi plansa in situația asta, iar la genul asta de adeziv, presarea timp de cateva ore e esențială. Sunt convins însă ca adezivul asta poate fi garantat vre-o 10'ani in orice condiții. Sikaflex e unul din aceste tipuri de adeziv si poate fi găsit in magazinele de bricolaj la raionul construcții. El vine la tub sau gen salam, pt pistol, dar ideea cu un furtun in varful pistolului e foarte bună pt a introduce adezivul sub plansa fără a murdări. E sub formă de pastă, se curăță proaspăt destul de bine. Spor la treabă!


--------------------
Renault Trafic & Laguna Sport tourer Combi 8+1 / 2006 & Laguna 2007
Trafic 1,9 dci 2006 500.000 km - fara probleme majore
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 13 Feb 2017, 09:11
Post #124


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Asa, e , zici bine de poliuretanic, e stabil intre -30 si +100 de grade, ceea ce e exact ce trebuie si vara cand frige bordul, si iarna. Mie mi-a ajuns la fix cantitatea din poza de mai sus, pentru ambele parti, a mai si ramas putin.

PS cand demontezi parbrizul, nu ai cum fixa lipitura, deci e complicat in aceasta situatie..ma gandesc la mai multe pungi de orez/zahar, dar nu apasa cu suficienta forta...trebuie parghie in parbriz.

This post has been edited by argon: 13 Feb 2017, 09:14


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian64
post 18 Feb 2017, 11:47
Post #125


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 5 January 08
From: timisoara




Eu am nevoit sa schimb parbrizul si i-am rugat pe baietii de la service sa-mi lipeasca bordul.
Nu stiu cum au facut, dar dupa 6 ore cand am mers dupa masina totul era rezolvat.
Bordul sta foarte bine acum.


--------------------
Renault Laguna 2.2 luxury 2007/2.0 dci 150cp - TM 17 TMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssf99bv
post 19 Feb 2017, 10:02
Post #126


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 6 June 12




Astept si eu sa se incalzeasca afara,si apoi ''incerc'' sa lipesc bordul de la laguna...cand eram hotarat ,am cumparat si solutia,apare un mesaj ca poate la lipit e mai bun ''Sika''.....totusi tind sa merg pe mana lui ''argon'',daca el si-a lipit la laguna lui si tine cu Bison....oricum arunc si o privire la sika


--------------------
renault laguna 2 2005 initiale - bv999ssf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
siriteanu
post 1 Apr 2018, 12:07
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 748
Joined: 19 May 11
From: Iasi




salutare!
cineva din zona IASI ma poate ajuta cu remedierea problemelor cu bordul ondulat?
multumesc.


--------------------
Renault Laguna II Ph II 1.9 Dci 96KW Dynamique 2006 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adonnis
post 3 Sep 2018, 12:32
Post #128


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 6 May 07
From: Bucuresti




Salutare,
Am fost azi la un atelier de parbrize, ca sa intreb cat ar costa demontarea parbrizului pentru a permite acces la bord mai bun, lipirea bordului si montare la loc. Am zis ca e mai comoda varianta asta decat demontarea bordului.
Baiatul de acolo a zis ca adezivul lor e doar pt sticla si nu o sa lipeasca bordul. Acum ... am vazut aici pe forum ca s-a folosit in alte cazuri fara probleme.
Sa incerc in alta parte?


--------------------
Renault Laguna II, 2.0dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 6 Sep 2018, 16:19
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Nu a spus nimeni ca a folosit acel adeziv. In mod sigur au folosit unul dedicat pentru plastic si textil, de genul Prenadez, Bison.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexandruEnache
post 11 Jul 2019, 10:18
Post #130


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 19 September 12




Va salut. A ajuns si bordul lagunei mele sa se desprinda. Din ceea ce am citit in posturile trecute am inteles ca adezivul ideal ar fi acel bison power adhesive poliuretanic. As avea insa o intrebare, unde ati aplicat adezivul? Pe partea interioara a buzei plansei? sau pe suprafata de plastic, implicit santul unde intra buza?


--------------------
Renault Laguna 2 - Grandtour - 1.9dCi - Privilége - Facelift 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 11 Jul 2019, 13:13
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Eu am demontat tot bordul si am aplicat adezivul frumusel intre cele doua suprafete. In sant poti sa pui si mama adezivului, nu cred ca va tine.
Am aplicat si acele benzi tip "soricel" la margine, asa a intepenit.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexandruEnache
post 11 Jul 2019, 13:51
Post #132


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 19 September 12




Am inteles. Merci de raspuns!


--------------------
Renault Laguna 2 - Grandtour - 1.9dCi - Privilége - Facelift 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 19 Sep 2019, 17:06
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Am observat ca in dreapta marginea da sa devina erecta din nou, are cativa mm deja.
Avand in vedere ca intr-o parte este plastic (zona aeratorului pasagerului) si in cealalta naiba stie ce material (cauciucat, moale) ma intreb oare ce solutie trebuie aplicata pentru a rezolva acea problema? Nu cred ca superglue tine, ma gandeam la ceva gumat sau zimtat care sa faca legatura intre cele doua suprafete. Idei?
2019_09_19.png ( Size: 45.22k ) Number of downloads: 218
2019_09_19.png ( Size: 45.22k ) Number of downloads: 218


This post has been edited by audiofilu': 19 Sep 2019, 17:13

Attached thumbnail(s)
2019_09_19__2_.png ( Size: 13.5k ) Number of downloads: 194


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 11 May 2022, 18:48
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Bordul meu este lipit de acum cativa ani, ma gandeam sa pun ceva la nivelul cozorocului (deasupra instrumentarului de bord) intre plastic si capacul bordului. Nu imi dau seama de distanta si nici nu stiu ce sa pun ca sa aiba priza ceva mai rapida.
Am eu o morseta care ar putea sa apropie suprafetele...
La bord am folosit Bison la tub dar am pus pe margine si benzi/soricei de prindere.

Recomandati vreun adeziv anume pentru zona respectiva? Sa fie 2-3 mm spatiu la nivelul marginii libere, la interior nu stiu cat este.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorin0710
post 15 May 2022, 20:58
Post #135


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 3 September 20




Știe cineva cum se da jos capacul de la trapa, mi a căzut materialul și vreau sa dau capacul jos sa lipesc alt material?

This post has been edited by dorin0710: 15 May 2022, 20:58


--------------------
Renault Laguna 2 2.0T 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 24 May 2022, 12:35
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




QUOTE(audiofilu' @ 11 May 2022, 19:48)
Bordul meu este lipit de acum cativa ani, ma gandeam sa pun ceva la nivelul cozorocului (deasupra instrumentarului de bord) intre plastic si capacul bordului. Nu imi dau seama de distanta si nici nu stiu ce sa pun ca sa aiba priza ceva mai rapida.
Am eu o morseta care ar putea sa apropie suprafetele...
La bord am folosit Bison la tub dar am pus pe margine si benzi/soricei de prindere.

Recomandati vreun adeziv anume pentru zona respectiva? Sa fie 2-3 mm spatiu la nivelul marginii libere, la interior nu stiu cat este.
*


Rezolvat in cateva ore (inclusiv asteptarea). Am cumparat un tub de adeziv Bison (tip prenadez dar transparent), am cumparat inca 2 clesti de fixare si am lasat vreo 2 ore pe fiecare jumatate a cozorocului apoi peste noapte am centrat clestii pe arcul cozorocului, dimineata totul ok.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 18:27
Dacia