Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Reparatie spira volan, Scenic 2

Gabriel.Tudorache
post 9 Jan 2018, 11:28
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 28 October 17




Salutari,

Am problema cu spira din volan la Scenic 2, si nu imi functioneaza comenzile de pe volan.
Este cineva pe forum aici care repara sau inlocuieste asa ceva?



9 Jan 2018, 12:59:
Mai adaug o intrebare referitoare tot la o problema ce necesita reparatie.
Farurile mele pe timp de noapte abea daca se vad.
Am inteles de la cineva ca ar fi de vina lupa ( sar fi dus oglinda ), aveti idee se poate repara aspectul asta? sau daca pun un xenon se va vedea mai bine?

This post has been edited by Gabriel.Tudorache: 9 Jan 2018, 12:59


--------------------
Renault Scenic 2 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megan2
post 9 Jan 2018, 13:11
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 225
Joined: 10 September 17




S-au rasdiscutat chestiile astea pe aici si sunt topicuri dedicate.Esti stresant cu aceleasi intrebari pe care le-au mai pus multi altii.O cautare simpla iti returna rezultatele.

Spira volan se poate repara/inlocui si ai topice dedicate pt asta.

Lupa si oglinda sunt 2 chestii diferite.Parerea mea documentata este ca sunt amandoua de vina si de fapt nici una ci faptul ci este o problema de fabricatie:Oglinda care inconjoara becul este prea stramta si prea apropiata de bec astfel ca in timp se arde vopseaua crom si dezvaluie tabla care rugineste ... sau materialul din care este facuta oglinda este tabla si nu aluminiu, reduce disiparea deci o temperatura mult mai mare pe tabla .

Arderea vopselei crom/oglinda degaja un fel de fum ca un praf alb care se depune peste tot in far inclusiv pe lentila si poate fi curatat doar prin demontarea totala a sistemului.
Eu am facut aceasta operatiune si am si descris-o intr-un topic astfel ca o poti face singur.Nu te gandi ca vreun mecanic sau electrician va face asta vreodata.Este operatiune de durata si delicata.

This post has been edited by megan2: 9 Jan 2018, 13:18


--------------------
renault megane 2008
https://www.youtube.com/watch?v=E_kMznwmyT8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 11:10
Dacia