Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

bord electronic defect

florinf21
post 22 Nov 2015, 10:29
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 9 December 10




Salut,
De ieri ma confrunt cu o problema destul de ciudata,am vrut sa deschid portbagajul si nu a mai functionat.Dupa ce am condus cateva secunde a inceput sa arate fel de fel de alarme:bord electronic defectŽ,frana de mana defect,lumini automate defect,servodirectie defect, masina nu mai recunoaste cartea si ca sa o opresc trebuie sa apas de mai multe ori pe butonul de oprire.

Masina este un Renault Grand Scenic din 2006 motor de 2.0 bma poate ajuta cineva cu o schema electrica?

This post has been edited by florinf21: 22 Nov 2015, 11:13


--------------------
Ford Focus 2000 1,6 benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miciceii
post 23 Nov 2015, 12:22
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 665
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




Salut!
Daca display-ul afiseaza functiile si nu se stinge ,nu are nici o problema,problema o ai in alta parte,vezi pe la UCH sau mai stiu eu ce alt calculator.
Cel mai bine vezi la un test Clip.


--------------------
Renault Scenic 2005 - B XX XXX
Renault Scenic II Ph.1 - 2.O 16V Privilege
benzina/GPL BRC Sequent 24.11-toroidala 56L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacus_Malus
post 23 Nov 2015, 12:33
Post #3


OM


Group: Members
Posts: 757
Joined: 24 July 07
From: Brasov / Rasnov




e posibil ca si bateria sa fie obosita....


--------------------
Toyota Prius 2 2006
Toyota Prius 1 - 2002
Autorulota Citroen C25 SanRemo - 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinf21
post 23 Nov 2015, 22:33
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 9 December 10




salut

Va multumesc foarte mult pentru raspunsurile voastre
Bateria este din 2012 mi se pare cam rapid sa fie gata dar orice este posibil.Astazi am desfacut si am curatat cu spray de contact mai multe mufe(cele 3 din spatele bateriei,de la sigurantele din copartimentul motor,de sub scaun,toate mufele din portbagaj).In portbagaj a intrat apa pe la acel ornament din plastic si a facut un scurt.Portbagajul nu se deschide in continuare becurile de la numar sunt arse.Am observat ca nu se aprinde stopul pe frana si asa am inceput sa caut la sigurante.O siguranta de 20 sau 25 de amperi era arsa,dupa ce am schimbat-o "minune" au disparut toate mesajele ciudate si totul se comporta normal.Insa minunea nu a tinut prea mult dupa jumatate de ora bateria mai avea 9V.Acum am scos toate mufele de pe usa portbagajului si astept pana maine sa vad daca se mai consuma bateria.

miciceii Displayul functioneaza normal.Ai putea sa imi spui te rog ce inseamna UCH?si ce este un test clip?

As mai avea nevoie de o schema electrica pentru portbagaj daca ma poate ajuta cineva.

This post has been edited by florinf21: 23 Nov 2015, 22:34


--------------------
Ford Focus 2000 1,6 benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinf21
post 8 Dec 2015, 22:25
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 9 December 10




Va salut

Saptamana aceasta am cumparat un manual Haynes si acolo am gasit schemele electrice.Am verificat de ce nu functioneaza deschiderea portbagajului si am ajuns la concluzia ca nu am masa.Toate echipamentele electrice care sunt conectate la impamantarea E8 nu functioneaza.Stie cineva unde se afla aceasta masa?Intre masa de pe cablu si caroseria masini am 130 ohm.


--------------------
Ford Focus 2000 1,6 benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 8 Dec 2015, 23:03
Post #6


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti






--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinf21
post 15 Dec 2015, 18:32
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 9 December 10




Multumesc foarte mult pentru program este foarte complex.Ieri m-am apucat sa caut masa MZ am gasit am curatat si minune a inceput sa functioneze tot ce este pe clapa portbagajullui,dar minunea nu a durat decat 5 minute dupa ce am conectat mufa de la deschizator porbagaj nu a mai functionat nimic.Am decuplat mufa am verificat din nou masa (intre masa si - bateriei am 0 ohm) dar nu mai functioneaza nimic de pe clapa portbagajului.Ce mi se pare dubios este ca atunci gand bag mufa la deschizatorul geamului la portbagaj sau la deschizatorul portbagajului amandoua deschid.Am verificat si mufa R2 de sub scaunul del sofer dar optic arata perfect.

Intrebarea mea ar fi stie cineva cum as putea sa verific daca uch functioneaza?Ce anume gestioneaza uch plusul sau minusul motorasului sau amandoua.schema_electrica.png ( Size: 30.88k ) Number of downloads: 197

UCH este protejat de sigurante? sau la suprasolicitare sau scurtcircuit se arde

This post has been edited by florinf21: 15 Dec 2015, 18:37


--------------------
Ford Focus 2000 1,6 benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 07:10
Dacia