Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme mp3 player original Fluence 2015

thefbiman
post 13 May 2016, 10:56
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 13 May 16




Buna ziua,

Am o problema cu mp3 playerul original de pe un fluence 2015 fara r-nav.

Mai exact, am incercat sa pun ~3000 de piese pe un stick si am constatat ca reda piesele random DOAR dintr-un singur director, practic face shuffle. Asa ca daca am 10 piese in directorul A, o sa mi le redea random pe toate 10 si abia dupa va trece la directorul B. Practic, sfideaza ideea de random pe un stick care poate gazdui mii de piese mp3 si pe care ai vrea sa iti redea aleator piese ale diferitor artisti in mod aleator, nu albume intregi unul dupa altul.

Am incercat sa pun toate piesele, 3000, intr-un singur director, si m-am lovit de alta problema, si anume ca playerul nu e in stare sa "vada" mai mult de 256 de piese (le-am numarat, cu functia random dezactivata) intr-un director. Practic a facut o lista de doar 256 de piese din cele 3000, lista pe care o reda, restul de 2744 de piese sunt ca si inexistente. Asadar nici asa nu merge sa redea random 3000 de piese, aprox 20 GB de muzica.

Intrebarea mea e urmatoarea, s-a lovit cineva de aceasta problema si daca da, cum a rezolvat?

Multumesc anticipat.


--------------------
renault fluence 2015 - treaba mea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thefbiman
post 17 May 2016, 13:55
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 13 May 16




Modelul este 40A, ca cel din linkul de mai jos

http://en.bildelsbasen.se/?link=item&searc...=184&pc1=115&vc[0]=184134100&vcx=3861&pc[0]=115105101&post_id=29325086

cod producator 281153266R

This post has been edited by thefbiman: 17 May 2016, 13:56


--------------------
renault fluence 2015 - treaba mea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thefbiman
post 27 May 2016, 13:02
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 13 May 16




^ up. Chiar nu pot crede ca nimeni din toti proprietarii de Fluence nu a remarcat problema asta


--------------------
renault fluence 2015 - treaba mea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 27 May 2016, 22:28
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Poate nu mai are nimeni problema asta sau nu a avut nevoie de atatea melodii.

Eu am alt model si am avut peste 400 mel si cred ca mergeau toate. Am pus muzica si pe mai multe stick uri si rar ascult de pe ele mai mult de 30 piese (asta la un drum de peste 3 ore). Prefer sa conectez tel la bluetooth si sa ascult de pe youtube ce piesa vreau decat sa caut una din 3000. 3000 piese inseamna cel putin 150 ore muzica, chiar nu vad rostul.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 30 May 2016, 07:51
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Initiatorul intreba altceva, daca functioneaza random-ul ok la mai multe foldere si multe fisiere.
Nu a spus ca vrea sa caute prin 3000 melodii.

In alta ordine de idei, problema cu multe fisiere in folder am observat-o si eu, pe un model mai vechi de player, dar limita parea sa fie in zona de 128 de fisiere.

Intre timp am schimbat player-ul cu unul mai nou, dar nu am facut teste.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 30 May 2016, 16:21
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




QUOTE(roland @ 30 May 2016, 07:51)
Initiatorul intreba altceva, daca functioneaza random-ul ok la mai multe foldere si multe fisiere.
Nu a spus ca vrea sa caute prin 3000 melodii.

*



M-am referit la.problema 2 cu faptul ca nu citeste mai mult de 256 melodii intr-un.singur folder. Si asta pentru ca prima problema s-ar rezolva simplu - se pun toate melodiile intr-u n folder, nu dureaza mult si nici nu e complicat. Daca se iau random toate care mai e rostul folderelor?

Mi se pare chiar mai bine sa le dea random doar intr-un folder. Dar cand cautam probleme...

Daca la tine mergeau 128, la el 256, o sa ma uit si eu daca poate depasi 512.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thefbiman
post 31 May 2016, 18:00
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 13 May 16




QUOTE(SandelBS @ 30 May 2016, 17:21)
M-am referit la.problema 2 cu faptul ca nu citeste mai mult de 256 melodii intr-un.singur folder. Si asta pentru ca prima problema s-ar rezolva simplu - se pun toate melodiile intr-u n folder, nu dureaza mult si nici nu e complicat. Daca se iau random toate care mai e rostul folderelor?

Mi se pare chiar mai bine sa le dea random doar intr-un folder. Dar cand cautam probleme...

Daca la tine mergeau 128, la el 256, o sa ma uit si eu daca poate depasi 512.
*



Pai sa vedem, daca functia e random, e random ca sa playeze random tot ce este pe respectivul flash. nu sa faca shuffle pe folderul curent.

Eu personal nu vreau sa stau cu conexiune de date tot timpul - inclusiv pe autostrada - ca sa ascult de pe youtube, ci vreau sa am un playlist suficient de mare din care sa pot asculta random (nu shuffle) piese alese random, genuri random. Daca nu vezi rostul de a avea un playlist random redat, este pentru ca tu folosesti youtube in loc de playlist de pe un stick.

Legat de cautat, daca tu cauti pe youtube in timp ce conduci, eu prefer sa nu caut, ci sa imi aleaga random o piesa din cele 3000 pe care pot sa le am pe un stick decent de doar 32GB. Daca nu pot avea decat 256 de piese intr-un folder pentru a mi le reda, inseamna ca sunt obligat sa ascult un playlist de 256 de piese, ok, randomizate intre ele, dar nu mai mult de 256 de piese. Puteam avea asta cu un stick de 4 GB, daca il mai gaseam pe piata, sau un dvd, nu cu un mp3 player ce suporta stickuri de pana la 128.

Cu cautatul de probleme nu stiu ce vrei sa zici, mi se pare ca tu cauti sa transformi o intrebare simpla intr-un razboi cu mine, si nu e tocmai scopul acestui forum.

Personal consider ca un mp3 player cu asa limitare, pus pe o masina cu pret de lista peste 20k Euro este ridicol. Ca sa nu mai zic faptul ca cd-playerul din dotarea Fluence-ului fara r-link nu recunoaste dvd-uri. Este cred ca singurul cd player pe care l-am vazut in ultimii multi ani care sa fie doar cd-player si nu si dvd-player. Dar nu am comentat decizia proasta a Renault de a pune aceasta antichitate pe masina de 20k de euro, ci am discutat niste limitari neprecizate nicaieri ale mp3-playerului.

Prin urmare, nu caut sa fac un razboi de pareri cu tine, ci sa aflu de la cei care s-au lovit de aceasta limitare, daca si cum au rezolvat-o, o resoftare la reprezetanta, vreo setare ascunsa, un fisier de config in root-ul stickului, sau altfel.

Multumesc anticipat inca o data.

This post has been edited by thefbiman: 31 May 2016, 18:06


--------------------
renault fluence 2015 - treaba mea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thefbiman
post 30 Jun 2016, 15:13
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 13 May 16




Am primit, dupa 2 luni de asteptare, raspunsul
"Referitor la solicitarea dumneavoastra va informam ca departamentul abilitat din Franta care a analizat solicitarea dumneavoastra ne-a comunicat ca aparatul de radio functioneaza in paramatrii normali"

Adica, pentru clarificare, ne doare in cot de problema dvs. Care sunt acei parametri normali nu scrie, pentru ca acesti parametri nu sunt nicaieri prezentati. Asa ca ei sunt "normali" oricum ar fi, ca sa nu se deranjeze sa investigheze problema / sa gaseasca o solutie.

Iar daca "indraznesti" ca si client renault sa soliciti sa schimbi porcaria lor de radio cd cu mp3 player cu un player DVD cu un mp3 player decent, refuza pe motiv ca nu fac modificari constructive etc etc.

Foarte frumos din partea Renault, o atitudine pozitiva fata de client.


--------------------
renault fluence 2015 - treaba mea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 30 Jun 2016, 15:53
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Nu tin cu Renault, nu tin cu VW sau alte firme, intrebarea pe care o pun este: atitudinea altor producatori in acelasi segment de pret este diferita? Nu ma refer la Mertane de 50k, ma refer la un Jetta de ex. la acelasi pret, ceste atitudinea lor alta? Nu pe crezute, ci pe experienta...

Stii cum e, daca in fisa produsului scrie ca face cutare si de fapt nu face... atunci da, poti merge la ANPC. Dar daca in fisa produsului nu se mentioneaza clar ceva... atunci degeaba vrei tu o alta functionalitate.

Daca ei zic ca masina semnalizeaza asta nu inseamna ca trebuie sa si faca tic-tac.

Iti dai seama ca a scoate un produs nou e un cost suplimentar si nu au niciun motiv sa si-l asume, daca nu intra sub incidenta cazului de mai sus.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 30 Jun 2016, 22:55
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




QUOTE(thefbiman @ 30 Jun 2016, 15:13)
Am primit, dupa 2 luni de asteptare, raspunsul
"Referitor la solicitarea dumneavoastra va informam ca departamentul abilitat din Franta care a analizat solicitarea dumneavoastra ne-a comunicat ca aparatul de radio functioneaza in paramatrii normali"

Adica, pentru clarificare, ne doare in cot de problema dvs. Care sunt acei parametri normali nu scrie, pentru ca acesti parametri nu sunt nicaieri prezentati. Asa ca ei sunt "normali" oricum ar fi, ca sa nu se deranjeze sa investigheze problema / sa gaseasca o solutie.

Iar daca "indraznesti"  ca si client renault sa soliciti sa schimbi porcaria lor de radio cd cu mp3 player cu un player DVD cu un mp3 player decent, refuza pe motiv ca nu fac modificari constructive etc etc.

Foarte frumos din partea Renault, o atitudine pozitiva fata de client.
*



Apoi acuma sincer la ce te asteaptai? Nu vreau sa fiu naspa, dar tu chiar ai testat si ai ajuns la o concluzie destul de smart...asta clar duce spre un program scris in asa fel incat sa citeasca maxim 256 melodii dintr-un folder, urmand sa sara in folderul 2 doar cand a redat toate cele 256 melodii, sau poate dupa ce a terminat de redat melodia cu nr. 256 (aici imi dau cu presupusu).

De ce a fost scris programul asa? Probabil a fost un motiv clar, gen lipsa de resurse a playerului, sau poate la resurele actuale ar fi riscul de blocare daca ar scoate acea limita.

P.S. Inceraca sa pui mixuri de 30-60min pe stick, as fi curios daca ii limitat la:
- numar de fisiere
- total minute maxim (1000 min ar corespunde cam la 256 piese)
- ii limitat la dimensiunea unui singur fisier.


--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CuZa
post 3 Sep 2016, 09:42
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 20 June 16




QUOTE(thefbiman @ 13 May 2016, 10:56)
Buna ziua,

Am o problema cu mp3 playerul original de pe un fluence 2015 fara r-nav.

Mai exact, am incercat sa pun ~3000 de piese pe un stick si am constatat ca reda piesele random DOAR dintr-un singur director, practic face shuffle. Asa ca daca am 10 piese in directorul A, o sa mi le redea random pe toate 10 si abia dupa va trece la directorul B. Practic, sfideaza ideea de random pe un stick care poate gazdui mii de piese mp3 si pe care ai vrea sa iti redea aleator piese ale diferitor artisti in mod aleator, nu albume intregi unul dupa altul.

Am incercat sa pun toate piesele, 3000, intr-un singur director, si m-am lovit de alta problema, si anume ca playerul nu e in stare sa "vada" mai mult de 256 de piese (le-am numarat, cu functia random dezactivata) intr-un director. Practic a facut o lista de doar 256 de piese din cele 3000, lista pe care o reda, restul de 2744 de piese sunt ca si inexistente. Asadar nici asa nu merge sa redea random 3000 de piese, aprox 20 GB de muzica.

Intrebarea mea e urmatoarea, s-a lovit cineva de aceasta problema si daca da, cum a rezolvat?

Multumesc anticipat.
*



Pui o melodie în afara folderelor, dai play prima data la melodia aia.
P.S.; mod de-a asculta random când ai foldere pentru majoritatea playerelor USB low-cost.


--------------------
Renault Fluence 2015 Limited 1.6 16V - NKA 275
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin florin2017
post 13 Oct 2017, 17:07
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 18 August 17




Salutare tuturor. Am si eu un fluence 1,5 dci din 2010 si am o problema cu radio-cd-ul.Mai exact nu imi primeste cd-ul in casetofon, si se aude mereu motarasul care scoate cd-ul din casetofon . Practic eu vreau sa il bag si el il impinge mereu fara sa il traga in interior. A mai intalnit cineva asa ceva?Cum as putea sa o rezolv problema.?


--------------------
renault fluence 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 15:11
Dacia