Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ce semnifica codul de pe cutia de viteze?, Schimbare cutie de viteze

palin87
post 19 Sep 2017, 19:49
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 12 September 17




Salutare,

Am avut nenorocul de a-mi crepa diferentialul din cutia de viteze la un Laguna 2 din 2001 in 6 trepte. Din discutia cu mecanicul, am fost sfatuit sa schimb cutia pentru ca nu se merita sa o repar.

As avea o intrebare legat de compatibilitatea altor cutii de viteze.

Cutia de pe masina mea are codul PK6 - 001 inscriptionat pe ea. La dezmembrari, majoritatea mi-au zis ca nu conteaza, daca e 1.9 dci in 6 trepte o sa mearga orice cutie de pe o alta masina laguna 2 1.9 dci in 6 trepte.

Stie cineva sa imi zica daca e adevarat? N-as da pe ea 300 euro ca sa imi dau seama ca am luat-o degeaba.

Am gasit o cutie cu codul PK6 - 018, poate sa imi zica cineva daca ar fi ok asta sau macar ce semnifica codurile respective pentru a stii la ce sa ma uit?

Multumesc anticipat, o seara placuta.


--------------------
Renault Laguna 2 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 19 Sep 2017, 20:49
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Semnificatia cifrelor reprezinta indicele de viteza......adică rapoartele din cutie.
Daca vrei ca masina ta sa aiba performante identice cu cele de origine TREBUIE ca cauti cutie cu indice 001.....nu altceva cum prost spun mecanici.
O simpla cautare pe forum te ajuta sa găsesti subiectul care te intereseaza.....nu trebuie deschis tipic nou!

This post has been edited by espacern: 19 Sep 2017, 20:54


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 12:35
Dacia