Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

AC probleme., Nu merge AC

DodoPH
post 30 May 2019, 19:26
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 26 May 19




Bună seara. Am și eu o problema la ac. Nu merge pe aer rece. am cuplat compresorul pe direct din așa merge. Am verificat toate siguranțele și sunt ok. Ce mă sfătuiți sa fac? Mulțumesc


--------------------
Renault Megan2006 2006 - PH99XIT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetreAir
post 31 May 2019, 05:54
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 3 April 19




Poate ai pierderi de agent frigorific sau vreun fir/mufa defecta.Verifica daca ai freon suficient in instalatie prima oara, daca ai sub 0,5 bar nu iti pleaca, daca ai presiune verifica presostatele de presiune de pe instalatie daca deschid ,cel de joasa in special, poti strapa firele lui pentru test, nu prea se strica aceste presostate dar poate ai problele de conexiune si dupa verifica daca ventilatorul iti functioneaza.
Nu lasa compresorul pe direct ! El face un pic rece daca mai ai putin agent in instalatie dar il vei inlocui dupa 1-2 ore de functionare daca mergi fara agent frigorific sau se va incinge pana se rup pistoanele si sar supapele din el iar daca instalatia nu e racita de ventilator iti va pocni o conexiune sau piesa de la presiunea prea mare.
Un test la service nu e scump undeva la 100 ron daca nu ma insel de preferat sa optezi pentru el daca o iei pe bajbaite.


--------------------
Megan III 1.4 TCE 130 CP 2010/ KZOF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 01:13
Dacia