Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Apa la computerul de bord

leo
post 29 Jan 2005, 16:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 29 January 05
From: Constanta




Salut
Am o mare problema la un Megane 1 bicorp din 2000.Am fost la o spalarorie cu masina si a bagat cu jet de apa de ajuns pina in calculator, am plecat de acolo am mers in ziua respectiva cu ea desi nu mergeau stergatoarele avariile , (astea le-am observat mai tarziu) .A dua zi nu a mai plecat de loc, am dus-o la service , au desfacut calculatorul si dupa ce au verificat miau zis ca sa dus UCH -ul, si ca trebuie schimbate si cheile ,cu totul vreo 18 -20mil. Intrebarea mea este daca pot sa-l iau mai ieftin din alta parte si sa-l monteze ei, pt ca de obicei sunt scumpi mai ales ca sunt singurii in oras,ca reprezentanta Renault sau ma rog alta solutie.
Mersi :?:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flotl
post 29 Jan 2005, 17:23
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 1 December 04
From: Tulcea




nu ai zis din ce oras esti
ia de la ei o nota de constatare cu defectiunea si piesele necesare si nu iti ramane decat sa o trimiti pe fax la alte reprezentante si daca e pretul mai bun ii rogi sa iti trimita prin posta piesele sau daca sunt aproape mergi la ei sa le si schimbe
vezi ca mai era o lista pe forum cu importatori de piese de schimb care aduc la preturi mici comparativ cu Renault Romania


--------------------
Megane Sedan 1.5 dci 100 CP 2004 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leo
post 29 Jan 2005, 19:15
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 29 January 05
From: Constanta




Mersi
Asa e am uitat, sunt din Constanta.Am sa caut acum


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 30 Jan 2005, 00:41
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




frate da te-am mancat rau de tot de ai spalat motorul a ? dute gramada peste aia de la spalatorie cu opc-ul alea ! cauta si tu de la o masina lovita ceva ! iei uchul si cheile si asta e !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Clapagiul
post 30 Jan 2005, 14:23
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 12 June 04




Nu stiu cum e la Megane I dar la II in mod sigur nu merge de la alta masina.
Sistemul antidemaraj si calculatorul injectiei retin un cod al masinii. Nu pot fi schimbate decat cu unul nou care nu are scris nici un cod (virgin). Isi preia unul de la altul acest cod. Din acesta cauza nu pot fi schimbate amandoua deodata.
Ar trebui sa se poata schimba amandoua de la aceasi masina casata dar cu posibilitatea de a fi acuzat de furt la un control al acestui cod al masinii.


--------------------
Megane II Estate 1.5 dci
12/2004, 80 cp Pack Authentique, 83.000km la 07/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leo
post 30 Jan 2005, 14:46
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 29 January 05
From: Constanta




Ceva de genul asta mi s-a spus si la service .M-am tot uitat pe forum poate dau de un manual pentru megane dar ce am gasit nu merge, nu de alta dar sa stiu si eu cu ce se maninca UCH ul asta.Oricum mersi pt sfaturi

This post has been edited by cmandrei: 13 Mar 2006, 13:23


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 30 Jan 2005, 20:09
Post #7


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




clapagiul, toate renaulturile folosesc acelasi sistem, inclusiv dacia. la megane 2 laguna 2 ... difera un pic dar esenta este aceeasi.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leo
post 11 Feb 2005, 12:23
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 29 January 05
From: Constanta




S-a rezolvat cu 18 milioane, m-a tinut cam mult in service dar asta e.Oricum din cite am aflat mai pot aparea probleme si fara sa intre apa ,sfatul meu daca stitii un electronist bun inainte de a lua UCH-ul nou ducetiva sa se uite la placa pot aparea intreruperi de la praf ,uzura, etc si se poate remedia .Din pacate la a mea nu sa putut


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 00:28
Dacia