Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema catalizator Megane I - I need help!

GooGoo
post 15 Oct 2004, 16:04
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 15 October 04
From: Timisoara




Am un Megane Bicorp 1.6i din 1998 cu 88k km si am ajuns cu masina in service la reprezentanta Renault din TM - Auto Europa - pt.ca se auzea un zgomot dedesubt, aproape de motor, ca un scirtiit metal pe metal.Astia au zis ca plasa metalica ce inconjoara ceramica din catalizator s-a desprins si in contact cu gazele sub presiune freaca pe scutul de protectie al catalizatorului.Solutia propusa de ei: schimbarea catalizatorului, pret 30 milioane! Baiatul ce s-a ocupat de masina a zis ca ar fi o solutie: demontat catalizatorul si sudata plasa aia la loc - asta pare mai mult o treaba de tinichigerie decit de mecanica...dar ei acolo la reprezentanta nu se ocupa de asa ceva, ei schimba piesa cu totul...asta e strategia firmei.Altcineva mi-a propus solutia radicala: sa scot catalizatorul de tot...asta n-as vrea sa fac decit daca nu mai este alta solutie.Iar operatiunea asta de demontare/sudare etc nu afecteaza cumva si sonda lambda? Voi ce ma sfatuiti? O alta solutie ar fi sa pun un catalizator second-hand asta in cazul in care reusesc sa obtin asa ceva.Este vreunul din voi din zona de vest care sa stie schrott-uri cu probabilitate mare de a gasi asa ceva?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 15 Oct 2004, 19:56
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




tre sa fie un atelier smecher de reparat tobe prin timisoara! dute si sudoeazal ! sonda lambda oricum suporta temeperaturi mari asa ca nu o sa o afecteze ! daca e poti sa o scoti cand sudezi ! sau poti sa sudezi cate putin cate putin ! o sudezi lasi sa raceasca si tot asa !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 08:18
Dacia