Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

[Cluj] TI SUEROM AUTO, Calea Turzii nr.213 - Cluj

JADRRO
post 26 Sep 2006, 09:35
Post #1


Membru " moderat "


Group: Members
Posts: 311
Joined: 31 August 05
From: Bucuresti




TI SUEROM AUTO
Calea Turzii nr.213 - Cluj

Tel - 0264-596 602(showroom)
Tel - 0264-438 441 (service)
Fax - 0264-593 040


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dCi 150 CP,2008,xenon,trapa,cabasse,handsfree
Nissan Pathfinder XE,2,5 dCi,174 CP,2007,Silver Lightning
Powered by RENAULT , driven by passion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Freeymind
post 26 Sep 2006, 14:37
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 14 July 06
From: Cluj Napoca




Salutare!
Am avut 3 intersectari cu service-ul din Cluj Napoca:
1. Revopsit bara spate - m-a atins un taximetrist si am fost f putin stres - tinichigeria este la pamant: lipsa de respect atat dpdv al relationarii cu clientul cat si al calitatii lucrarilor executate
2. Schimbat parbriz - pietricica sarita in trafic - tot la tinichigerie... idem 1
3. Revizie 15.000 - aici vreau sa spun ca am fost placut surprins de modul relativ bun in care am fost tratat. Desi eram programat de vreo saptamana am mers cu cateva zile inainte si am anuntat ca vreau sa fiu programat mai repede - aveam un drum mai lung de facut si depaseam 15.000 - si am fost reprogramat pt ziua urmatoare dimineata. Mecanicul foarte atent: am vb continuu despre masina si mi-a raspuns la intrebari foarte promt/exact.

Sunt destul de scumpi(parbrizul a costat de 3 ori mai mult decat la un alt service non renault). Au probleme organizatorice: poti astepta si 2 ore pt un raspuns la cea mai banala intrebare - apropos: sunt doua schimburi la service - personal il prefer pe cel compus din doi tinerei(desi poate neexperimentati dar foarte deschisi si comunicativi).


--------------------
Renault Megane II 1.6 16V Bicorp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 28 Sep 2006, 22:22
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




Aceiasi problema: tinichigeria.
Vopsit de 3 ori portiera pt. a nimeri nuanta, si asta numai in urma refuzului categoric de a prelua masina asa cum a iesit de prima data. Cu aceasta ocazie pulverizat cu vopsea si parbrizul. Dezechiparea / reechiparea portierei: dezastru: rupt cleme de plastic la diverse componente (masca difuzor, bloc comenzi geamuri, maner portiera) la dezechipare, montat gresit yala la reechipare.
Mod de comportare cu clientul: execrabil (pe individ il cheama Campeanu, parca, si este seful tinichigeriei).
De evitat!


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 29 Sep 2006, 10:32
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Am treaba cu service-ul din Cluj din 2001. Desi la service se vede o evolutie, e totusi cam jale.

1. Tinichigeria si vopsitoria sunt in comun cu Dacia. Vopseaua iese bine, insa in rest e dezastru: piese montate aiurea, trebuie sa umbli de nebun intre service si vopsitorie ca sa vezi de piese, comenzi de piese aiurea, comunicare execrabila, atitudine execrabila (seful e Campeanu, intr-adevar, un tip care nu prea are ce cauta la relatii cu clientii....)

2. Service Renault: la receptie daca nu stii pe nimeni stai ca prostu pana te baga cineva in seama. Au un stil de a ignora persoanele de te miri cum au invatat.... Responsabil: Sorin Tipus. De treaba, insa depinde de vreme smile.gif
Dupa ce treci de receptie, treaba incepe sa se miste. Mecanicii, desi nu prea bine pregatiti si plini de abureli (deh, nu ei sunt de vina ca la orice training merge seful de service), isi fac treaba. Nu am dat niciodata vreo "stimulare" inainte de operatie.
Pot aparea suprize cand au nevoie de piese din magazie sau interactioneaza cu receptia (adica se opreste titul de la 30 min la 2 ore) sau cand merg la masa (te lasa cu masina desfacuta si se cara).
Dupa operatie, din nou la receptie pentru facturare. Iar jale. Bine, iar e o prostie ca la receptie sunt 1-2 persoane, care trebuie sa serveasca de obicei minim 5 clienti simultan.

3. Alte servicii post-vanzare: montatul de alarme de exemplu e jalnic. Dupa ce umbla la masina, puteti fi siguri de greierasi. Plus ca dureaza 1 zi sa monteze o alarma... Piese de schimb - cum ai noroc si cum stii pe cineva. Pot veni in 1 zi sau in 3 saptamani. Intrebari si nelamuriri cu masina - de obicei nu au raspuns.

Recomandare finala: service de evitat. Din pacate, e unicul din Cluj si din zona, si vin aici dini Cluj, Alba, Salaj. Mare, mare inghesuiala.


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bibiroach
post 15 Oct 2006, 20:15
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 3 July 06




salut
se pare ca numa vorbe de rau despre serviceul renault din cluj, de aceeasi parere sunt si eu dupa ce am avut 2 interactiuni cu serviceul:
1. la 2 zile dupa ce am cumparat masina m-am programat la ei pt a-mi repara un cheder la usa care prindea aer si suiera foarte enervant, am asteptat o ora peste ora programata pana m-a bagat cineva in seama si mi-a spus ca problema nu se poate rezolva, sa revin peste 1 luna..teapa am rezolvat-o eu cu silicon
2. acum cvateva zile , la revizia de 10kilo, unde m-am certat urat cu ei ca sa-mi primeasca uleiul adus de mine(nu am vrut sa platesc pretul extraordina de umflat pt uleiul de la ei si am preferat sa-l cumpar de la selgros) dupa mult scandal au acceptat sa-mi puna uleiul meu, dar nu am avut voie sa stau langa masina , nici macar in apropiere de masina, efectiv au ascuns masina de mine prin ceva cotlon si dupa 1 ora au revenit si au zis ca gata au facut revizia si ca totul e ok(sa-i cred pe cuvant??) pe factura imi era trecut timpul de manopera 2 ore si masina a stat la ei max 1 ora din care cred ca s-a lucrat la ea max 30 de min(ora de manopera este undeva la 50ron
Mare pacat ca este singurul service renault din cj, ma bate gandu sa ma duc la tg mures data viitoare
Ceva recomandari de serviceuri din transilvania, m-as deplasa si 200km dar sa am parte de tratament adecvat (sa vad datele de pe laptopul cu care verifica masina, sa mi se dea filterle schimbate, sa fie tranparent)????????????


--------------------
reanult symbol 1.5 dci 65 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 15 Oct 2006, 21:31
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Am fost ieri in trecere pe la service-ul Renault din Brasov (Euro-Motor parca). Au fost super amabili si saritori, desi aveam numai cateva intrebari (la care desigur cei din Cluj au ridicat numai din umeri). Mi-au facut chiar si un test CLIP, desi erau pe punctul de a pleca acasa la inchiderea programului de lucru.

Eu cred ca o sa imi fac reviziile la ei.

Si eu am avut discutii (insa mici) cu cei din Cluj, ca voiau sa imi puna in Laguna ulei Mobil 1, si eu vreau Elf (ca asta pune Renault in fabrica, asta scrie in carte, asta scrie pe masina). Nu prea au comentat insa nimic, iar daca aud ca nu am voie sa stau langa masina cred ca iese un super scandal biggrin.gif Si asa i-am amenintat ca ma bag cu masina in showroom (prin geam wink.gif ) daca m-au mintit cu o treaba...


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vjacint
post 25 Apr 2007, 23:04
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 22 September 06
From: Cluj




Vad ca anul acesta inca nu s-a scris de service-ul din cluj. Probabil pentru ca nu s-a schimbat nimic: 1 ora am stat ca sa-mi comand o piesa, iar sa sun cand soseste n-are rost ca nu raspund la telefoane oricare nr./oricand as suna. Sau miercuri 25.apr. o fi zi de sarbatoare la ei? sau pauza de masa tine de la 11-16 (perioda in care am incercat sa vorbesc cu cineva de acolo)


--------------------
Megane 1.5 dci 80CP 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zgreatest
post 27 Apr 2007, 10:14
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 27 April 07




25 aprilie .... da , a fost un fel de sarbatoare smile.gif) interna ... dar asta nu ii scuza pt ca nu raspund la telefon si nici pt timpul de asteptare la comanda unei piese . pont __ incearca data viitoare cand vrei o piesa , sa mergi in spatele tinichigeriei la piese . comanda o poti face si de acolo si de obicei nu e aglomerat deloc


--------------------
renault megane 2005 sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vjacint
post 27 Apr 2007, 23:10
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 22 September 06
From: Cluj




Nu este prima oara ca nu sunt multumit de 'custumer service'-ul lor (daca exista asa ceva la ei!) asa ca nu ma mai duc acolo.
Ce optiuni am pentru un service profesionist in zona? masina nu mai este in garantie, nu trebuie sa fie neaparat autorizat reno...


--------------------
Megane 1.5 dci 80CP 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 28 Apr 2007, 08:29
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Tot cam aceeasi situatie la service la Cluj. Acum au si un afis la receptie pe care scrie ceva de clientii lor intotdeauna multumiti radmasa.gif . In continuare, de evitat, asta daca nu cumva aveti destui nervi si timp de pierdut (sau o mica cunostinta - desi am asistat la un caz cu o domnisoara cu pile care a asteptat vreo 40 de minute pana sa o bage in seama biggrin.gif ).

In zona se recomanda Oradea sau Sibiu.


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghertzoi
post 12 Jul 2007, 14:54
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




tocmai am terminat o experienta cu tinichigeria Renault din Cluj. Am avut usa indoita usor + vopsea zgariata

Puncte bune:

Reparatia e f. reusita, masina arata absolut perfect. Reparatie oarecum de durata (lasata luni, ridicata joi) dar sunt extrem de ocupati (as zice depasiti de cate masini au).

Puncte slabe:

1. zona unde au lucrat pe masina nu a fost curata bine pt predare + o amprenta de vopsea pe cheder - Rezolvate pe loc la observatia mea, fara sa comenteze sau sa se strambe. Asa ca la ridicari din service uitati-va foarte atenti la masina!! Ca dupa ce plecati e tarziu...
2. punctul asta e infiorator: nu au numar direct la tinichigerie si prin centrala e imposibil sa dai de ei (fara sa exagerez am sunat de 20-30 ori la ei si nu am reusit). A doua zi am mers pana acolo si mi-au dat un nr de mobil, dupa care am putut cat de cat comunica. Asa ca daca va lasati masina la tinichigerie neaparat sa obtineti un mobil (bagati orice abureala ca sa va dea smile.gif ) ca altfel o sa va enervati ca nu puteti da de ei!
3. pretul de 17 milioane ?? pt indreptat de tabla la o usa, chituit si vopsit....??? mi se pare enorm dar noroc cu casco smile.gif

Per ansamblu evident ca sunt multumit tinand cont ca masina a fost reparata cum trebuie!!

This post has been edited by ghertzoi: 12 Jul 2007, 14:55


--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TresPasser
post 31 Aug 2007, 12:25
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 24 March 07
From: Cluj-Napoca




Exista alt service Reno la care imi recomandati sa ma duc pt inlocuirea scutului de sub masina?


--------------------
Renault Clio III 2007 Exception 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 2 Sep 2007, 00:32
Post #13


---


Group: Members
Posts: 1.263
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Scutul vrei sa il schimbi pe garantie ? Dezvolta putin ideea .
In judetul Cluj mai este parca service Renault la Turda insa acolo chiar nu are rost sa mergi.
Daca vrei sa schimbi scutul pe banii tai nu vad dece nu ar fi bun service-ul din Cluj-Napoca. Pentru a schimba scutul trebuie desfacute doar 6 suruburi.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TresPasser
post 11 Sep 2007, 10:52
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 24 March 07
From: Cluj-Napoca




Nu prea pot sa-l schimb pe garantie din moment ce eu l-am "rezolvat". Ideea e ca am auzit tot felul de zvonuri in ceea ce priveste "lipsa de profesionalism" a celor de la TI. Am mai auzit si ca e periculos sa bagi masina in service si sa nu fii de fata cand se lucreaza la masina, ca se pot inlocui tot felul de piese. Eu de felul meu nu sunt foarte sceptic, dar avand in vedere ca muncesc din greu pt masina asta, as vrea sa evit orice fel de probleme.


--------------------
Renault Clio III 2007 Exception 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_charlie
post 17 Sep 2007, 16:37
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 17 September 07




1. Tinichigerie foarte nasoala. La o vopsire de haion: chedere vopsite, vopsea ramasa ingrosata pe margini, o urma ca de amprenta (probabil aer suflat pe umed), nu se mai deschide corect haionu. Tratamentul clientului execrabil, am avut impresia ca discut cu niste retardati mintal, nu alta! Foarte scump, noroc ca a platit asigurarea.

2. La service plin de panarame, mie personal mi-au bagat cu vreun litru de ulei mai mult la schimbul de la revizie, dimineata e uleiul multicel peste marcajul de Maxim de pe joja.

Clar de evitat, eu nu ma mai duc la ei, mai ales ca nu am garantie..


--------------------
renault laguna 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 3 Oct 2007, 15:38
Post #16


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Eu ma intreb de ce nu faceti reclamatii oficiale?
In momentul in care platesti, ai dreptul la servicii de calitate 100%!
La Dacia se suna la VC, nu au si ei o vocea clientului?
Daca vad o urma de vopsea in plus, clientii ar trebui sa mearga la Seful de Service, la domnul Turcu in persoana sau orice alt director!
Scriem doar de probleme in service la CJ, dar nu ne dam silinta sa le rezolvam, ceea ce nu e corect !
Credeti ca citeste cineva topicul asta si e cuprins de rusine?


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 6 Oct 2007, 09:11
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Chiar crezi ca ajungi la Turcu? Sau ca doare pe cineva in cot de reclamatiile noastre? Sau ca aia de la VC au ce sa le faca? Traim in Romania, iar TI Suerom are monopol pe Cluj ....


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Freeymind
post 11 Oct 2007, 15:54
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 14 July 06
From: Cluj Napoca




Pentru RIon: dupa ce mi-am vopsit bara spate si am vazut anumite probleme(zgaraieturi, fire de par sub vopsea etc) l-am chemat pe sefu' lor (parca Campean) si i-am sesizat problema. Ghici ce a ordonat: sa vina cineva sa o revopseasca... Frumos, am zis! Dar stai sa vezi ce insemna pentru ei asta: a venit un titirez cu o sticla de coca-cola de 500ml umpluta cu vopsea si cu o pensula ph34r.gif . Cand am vazut asta mi-am luat masina si am plecat! La ei nu mai calc, multumesc! Pai daca vorbesc cu Turcu, poate el imi trimite mai multi titirezi cu mai multe sticle de coca cola cu vopsea si nu mai ajung sa fug???

Problema ar avea 2 rezolvari: lumea sa se fereasca de service-ul asta(1) sau sa apara si alte service-uri autorizate reno(2).

This post has been edited by Freeymind: 11 Oct 2007, 15:55


--------------------
Renault Megane II 1.6 16V Bicorp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poulie
post 11 Oct 2007, 21:55
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 13 September 07




sleep.gif Tu vorbesti serios?
Daca vorbesti serios, atunci ai procedat gresit.


--------------------
renault megane classic
LA11
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Freeymind
post 12 Oct 2007, 09:40
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 14 July 06
From: Cluj Napoca




Si cum ar fi trebuit sa procedez ca sa fie corect? Am sunat la VC - fara rezultat. Am vorbit la OPC - fara rezultat. Scuze, dar cred ca problemele is mult mai adanci...

This post has been edited by Freeymind: 12 Oct 2007, 09:42


--------------------
Renault Megane II 1.6 16V Bicorp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lagunianul
post 1 Nov 2007, 14:50
Post #21


Stig`s secret trainer


Group: Members
Posts: 1.073
Joined: 2 September 07
From: Cluj Napoca




Recomand din service Reno Cluj: wink.gif

1. Receptie: Rares Hodarnau, sunati si intrebati cand e tura lui. Se ocupa ca la carte chiar daca prima data pare putin neinteresat, odata ce a ramas masina pe mana lui stau linistit ca monitorizeaza mecanicii sau cine se ocupa de masina, daca lui nu ii place lucrarea nu te lasa sa iti iei masina de acolo pana nu e bine smile.gif .

2. Mecanici: Dl. Marinica.
3. Electricieni: Andrei si Saralinsky nota 10 la cum lucreaza, cum explica si cum relationeaza cu clientul. Daca ai de schimbat o piesa mica si stai langa ei afli o groaza de Tips and Tricks. Gratis biggrin.gif .
4. La tinichigerie nu am avut de ce si sper sa nu am:) .

Feed-back general:

- dezamagitor.

1. Am fost cu Nisan Terano 2. Aveam o problema si banuiam cam ce poate fi. M-am dus si am zis: Am problema X si cred ca e piesa Y sau Z. M-au chemat a doua zi si au zis, Piesa Y si Z functioneaza in parametrii normali si apoi a inceput comedia pentur ca au zis si citez: "Credem ca e vorba de piesele q, w, r, ". Si am zis: Cum adica "credeti" ??? Nu ati verificat? Raspunsul a venit prompt : " Aa, pai nu" ..am ramas perplex am luat Nissan si am plecat.

2. Reno Laguna 2.

Operatii:

a) schimbare intercooler turbo - ca la carte, nota 10.
cool.gif schimbare pompa ambreiaj - ca la carte, nota 10.
c) masina se comporta ciudat, imi apareau tot felul de chestii pe display si ma scutura, am dus masina in service vineri dimineata.. ma cheama dupa ea abia marti si imi zic ca au verificat 3 persoana masina si nu au gasit hiba, ei cred ca e ceva de la comp de bord, ca au sters din memorie hiba si ca pot pleca linistit. Dupa 5 km masina a inceput sa faca la fel.. va dati seama? Atunci am pus mana pe telefon. am sunt Dir. de showroom (Tudor numai stiu cum) Dir de service (Sorin Tipus) si am zis ca in 15 min vin inapoi cu masina si intre timp sun si le fac plangere la OPC.

Cand am ajuns inapoi erau toti alineati 3 directori si 3 mecanici si incredibil in 2 minute am gasit sursa defectiunii. O izolare corodata, faceau 2 fire scurt si cand faceau scurt imi zguduia masina. Incredibil e faptul ca puteam sa iau foc in orice moment si ei mi-au dat masina sa ies din service ca e buna sad.gif .. trist dar adevarat.

Nu prea mai am chef sa ma duc la Reno ... poate doar pentru check up.. cand am din 2 surse 2 diagnostice diferite la o prb si imi trebuie inca unu...


--------------------
Toyota RAV4 2.2 D-4D
"Cel mai bun mijloc de a învata sa te cunosti e sa încerci a-i întelege pe ceilalti." (Andre Gide)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 2 Nov 2007, 09:14
Post #22


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Confirm si eu: Saralinski pe parte electrica si electronica, Marinica pe parte mecanica, am fost multumit de ei...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_rusu
post 19 Nov 2007, 15:25
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 8 November 07




Pentru schimburi de ulei, filtre, bujii, distributie, etc. eu recomand si Proton Bosch Service de pe Calea Turzii. Se misca rapid, lucreaza calitativ si preturile sunt jumatate ca la Renault. O distributie de Laguna cu piese aduse de ei de la Bosch a costat in total 12 mil. iar la reprezentanta Renault costa 24 mil.


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dci, 150 CP 2008/Dynamique
Megane I 1,6 16v, 110cp
Megane II 1,6 16v, 110cp
Laguna II 1,8 16v, 120cp
Megne II 1,5dci 105 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinmegane
post 2 Jan 2008, 19:47
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 2 January 08




sunt nou pe forum
din pacate am avut un ghinion fantastic
un nenorocit cu un camion incarcat cu pietre de rau intr o curba din cauza vitezei i a cazut din incarcatura si a atins 4 masini printre caresi a mea
o sa merg la service in cluj
imi trebuie schimbate parbrizul, spoiler fata, capota, poate usa spate stanga vopsita...
din ce vad aici lumea nu e multumita de service reno cluj
s a schimbat ceva?
astept sugestii



--------------------
renault megane 2007/privilege - b 77 bup
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RaduTurcu
post 11 Jan 2008, 14:17
Post #25


Membru de onoare


Group: Members
Posts: 71
Joined: 23 May 06
From: Cluj-Napoca




Categoric nu!
Am fost astazi cu un Terrano 2 la ei avand doua probleme:
1. nu se deschide geamul fata drapta (electric)
2. nu se inchide usa portbagaj (din centralizata) - eu zic ca e broasca defecta.
Raspuns TI: problema 1: - comandati motoras electric pentru geam - 700 RON
problema 2: comandati broasca haion 450 RON si actuator haion 500 RON.
Mentionez ca nimeni nu a desfacut nici usa nici haionul sa vada care e problema. Cand am intrebat de ce sa comand si broasca si actuator, au raspuns ca poate fi defecta oricare din ele. Am multumit si am plecat! Am coborat mai jos la Bosch Service si au rezolvat ambele probleme in 20 minute. Problema 1 era desprins un contact de la motorasul de geam electic - manopera 35 RON pentru demontare si montare fata usa. Problema 2 - schimbat broasca haion - 200 RON + 30 RON manopera.
Alta treaba nu?


--------------------
Renault Megane 2.1-HatchBack- 2004 - CJ-09-THI
1,5 dCi - Pack Autentique/Blue Ottoman
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian_pop
post 12 Feb 2008, 15:23
Post #26


cris 78


Group: Members
Posts: 25
Joined: 25 September 07




Fost si eu la TI cu Primera. Problema, martor motor aprins in bord.
Verificat, o bujie defecta. Sa ma duc a doua zi sa imi aduca bujia sa o monteze. Bujia de Reno la 70 lei si bujia de nissan la 130 lei. Am zis normal de reno si nu m-am mirat deloc sa ma duc a doua zi si sa nu gasesc piesa adusa. Revin fara probleme si nu ma mir iar deloc sa vad ca nu au gasit decat bujie scumpa. Nici o problema. Au schimbat pesa. A doua zi ma intorc. Martorul la fel de aprins. Poate sa fie releul de la bujii sau poate sa fie un contact imperfect zice omul. No problem. Imi iau releu nou. Masina o aveam de cateva zile si chiar ma stresa becul ala si nu am vrut sa ma zgarcesc pana nu rezolv problema. Releul 150 lei. Nou. de la ei. Pus pe masina.. si la fel. Martorul aprins.
Renunt si ma duc la alt service. Avea tester . Pune testeru... nici o problema. La insistentele mele verifica toate bujiile si ajungem la concluzia ca mai exista o bujie defecta. Am cumparat-o cu 60 de lei si o montat-o omul. Acuma ca o vrut sa imi ceara mai mult pe montatul bujiei decat in TI ii alta problema.
Alta figura. Acelasi Primera. Bara spate zgariata de unu si ma duc pe asigurarea lui sa o repar, la TI ca ma gandeam ca daca banii nu is o problema astia de la reprezentanta sunt cei care pot sa scoata cea mai apropiata culoare.
Las masina. Urma sa fie gata pe a doua zi. Ma duc a doua zi sa iau devizul sa il duc la asigurari si aia incep sa "vai si vai" ca nu o iesit culoarea. Nici o problema zic. Pe cand ii gata? A doua zi. Ma duc a doua zi, normal ca nu era gata. Nu se uscase vopseaua. Si in final, Dupa 3 zile in care am umblat aiurea la service pentru ca ei nu au putut sa puna mana pe telefon si sa imi zica sa nu ma duc degeaba pana acolo si sa dau banii pe taxi, si dupa 490 de lei platiti de asigurari pentru Vopsitul unei bari, am masina. Culoarea seamana dar zic ei " ii perlata si de asta este greu de facut". Pai la banii astia puteau sa aduca 100 de grame din fabrica. Asta este.
Ma enerveaza numai ca nici nu sunt alternative de incredere. Ma vad astia de la service mic intrand pe poarta cu "nissanu" si se gandesc la caramizi de bani care le am in portbagaj. Ajung lucrarile mai scumpe ca la reprezentanta. Treaba este verificata in doua serviceuri pana acuma.


--------------------
nissan primera 1.9 dci Visia Plus 2003
Nissan Primera 1.9dCi Visia Plus - 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kadtam
post 5 Mar 2008, 11:05
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 17 July 06
From: Cluj




Search-uiti posturile mele, am avut si eu katerinka la Reno Cluj. As fi recomandat service Mures, dar cum scriam in alt post, m-au incaltat cu 900.000 pentru un schimb de bec, efectuat prin demontarea completa a fetei masinii, desi eu am schimbat acum acelasi bec in 15 minute, fara demontari masive. Probabil nu e hotie, doar incompetenta. Mai ramane sa incercam Sibiul.
Oricum, mi se pare incredibil ca mai exista asemenea firme pe lume. Cum de nu apare concurenta?
Bun pontul cu Bosch de pe Turzii, ma duc la ei la schimbat ulei.
Bafta!


--------------------
Renault Grand Scenic 2007, 1.9 dci, Privilege
VW Golf V, 2007, 1.6
Ford Ka 1.3, 2000 - stare buna, fara probleme, intretinuta DE VANZARE 2200 Euro
Toyota Aygo 2005, 1.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghertzoi
post 14 Apr 2008, 10:47
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




recent dupa ce mi-au schimbat "meseriasii" filtrul de habitaclu, am remarcat ca masca de plastic din zona dreapta jos nu mai sta in locasul ei (masca se scoate pt a avea acces la filtru). De fiecare data o presam si intra la loc si dupa 1-2 zile cadea iarasi...am scos masca si dupa multe incercari am vazut ca de fapt era rupt 1 piciorus care o tinea rigid. Am rezolvat-o singur rigidizand una din clemele ramase cu niste hartie, din fericire nu se vede si sta bine.

Din nou...cele mai bune ganduri (de sanatate si origini) pt "meseriasii" de la acest service!


--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bortosc
post 20 Apr 2008, 19:50
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 20 April 08




Saptamana viitoare sper sa fiu fericitul posesor al unui Megane Bicorp 1,5 dCi 105 CP, proaspat adus de prin Germania. Asta inseamna ca primul drum va fi o vizita in service pentru o revizie geerala (clasicele filtre, placute de frana, ulei, eventual bujii plus o verificare la tot ce se poate verifica si schimburi la ce e de schimbat).

Avand in vedere ca locuiesc in Cluj si ca nici in ruptul capului nu vreau sa calc pe la reprezentanta de aici, mi-ar fi util un sfat legat de alte service-uri de prin zona (CJ, BH, AB, SJ, MM etc.) in care pot sa fac operatiunile de mai sus, plus o verificare generala si eventuale alte inlocuiri.

Ideea e ca as prefera sa le fac pe toate intr-un loc iar acel loc sa fie un service autorizat, in special din lipsa de timp. Totusi, ma gandesc din ce in ce mai serios sa schimb eu filtrele de aer, sa fac schimbul de ulei intr-un service anonim si pentru restul operatiunilor de constatare / eventuale reparatii sa apelez la service-ul din Turda sau Oradea.

Idei / Propuneri? (ceea ce ma intereseaza e reducerea cat mai mare a costurilor dar fara a compromite siguranta sau buna functionare a masinii)

This post has been edited by bortosc: 20 Apr 2008, 20:22


--------------------
Renault Megane 2.1 Bicorp 2004 Luxe Dynamique 1.9 dCi - CJ 21 BFP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghertzoi
post 21 Apr 2008, 09:10
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




QUOTE(bortosc @ 20 Apr 2008, 19:50)
Ideea e ca as prefera sa le fac pe toate intr-un loc iar acel loc sa fie un service autorizat, in special din lipsa de timp. Totusi, ma gandesc din ce in ce mai serios sa schimb eu filtrele de aer, sa fac schimbul de ulei intr-un service anonim si pentru restul operatiunilor de constatare / eventuale reparatii sa apelez la service-ul din Turda sau Oradea.

*



mi se pare ca asta e cea mai buna propunere, eu la anu cand imi iasa din garantie asa voi face, imi schimb singur filtrele sau la un service anonim impreuna cu schimbul uleiului. La renault mai dau doar pt operatii serioase (cand o sa schimb distributie, vopsit etc.). Prefer un service de cartier pt operatii obisnuite (schimb ulei, filtre, placute frana etc).

Asta nu pt bani mai putini ci pt ca poti sta langa masina macar sa nu isi bata joc de ea (repet dupa cum am mai scris de la renault cand mi-a fost vopsita am luat-o cu muzica data la maxim si joasele la maxim ca imi spargeau timpanele, cand am fost sa imi schimbe filtrul de habitaclu mi-au rupt un piciorus de la o masca si nu am observat decat dupa o luna, etc). Bine nu ma refer sa merg la plesneala la un service cu niste habarnisti, ci merg la un service unde am mai fost cu alta masina si stiu ca au lucrat bine.

This post has been edited by ghertzoi: 21 Apr 2008, 09:25


--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:20
Dacia