Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Folie - omologare?, Folie pe spate necesita omologare?

z_fdd bacau
post 20 Jun 2010, 22:53
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC




N-am gasit discutii despre folie pusa pe geamurile spate (cele mici, care nu se deschid). Imi poate spune cineva daca trebuie omologare, aprobare sau alte porcarii? Cineva mi-a spus ca pot primi amenda doar pentru alea. Dar daca nu afecteaza vizibilitatea cu nimic? In ce consta aceasta omologare si in ce conditii se face? Daca imi poate spune cineva cum sta treaba... Va multumesc!


--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 20 Jun 2010, 23:40
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Pt mine e ilogic sa iei amenda pt alea mici care nu se deschid si nu pt alea mari. daca te duci unde trebuie foliile iti vin omologate, deci ce iti vine omologat de o autoritate cu e rar nu patesti nimic. Geam lateral inseamna si ala mare si ala mic. Cauta si in codul rutier sa vezi ce scrie. Nu ar fi discriminare? Ori ca e tot geamul pe portiera, ori ca e impartit in 2 sau in 3 nu e tot aia?


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 21 Jun 2010, 06:50
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC




... eu am folie doar pe geamurile alea mici, fixe. nu inteleg unde vrei sa ajungi. in momentul in care se pune problema de vizibilitate e una, dar aici... aia care au tot felul de perdelute pe geamuri...?


--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S4b1n
post 21 Jun 2010, 10:42
Post #4


Membru Symbolist


Group: Members
Posts: 937
Joined: 27 February 10
From: Craiova/Bucuresti




Intreaba la sectiunea cu modificari si imbunatatiri, e un thread despre Folie.. userii de acolo care au folie poate te lamuresc mai bine smile.gif
Later edit: defapt topicul despre Folie auto este la Diverse smile.gif bafta

This post has been edited by S4b1n: 21 Jun 2010, 10:44


--------------------
Renault Symbol 1.5 dCi 62 kW 2007 - ~ 155000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 21 Jun 2010, 12:24
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC




S4b1n, multumesc mult!


--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 21 Jun 2010, 12:28
Post #6


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




pe spate poti pune si autocolant negru daca vrei, nu te intreaba nimeni. Atata timp cat pe fata nu ai sub 75% vizibilitate, nu ai treaba.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 23 Jun 2010, 08:28
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC




Fratzica, tocmai mi-am cumparat folie fumurie din metro, e foarte ieftina. si ma gandeam sa-mi fac eu geamurile... pe fata nu vreau sa pun nimic. tocmai aici era problema, daca ma trezesc cu vreo amenda sau nu. in codul rutier, din ce am inteles eu se pune problema vizibilitatii (sa nu scada vizibilitatea sub o limita admisa - care e aia, nu precizeaza). dar atata timp cat eu nu ma uit ptin geamurile din spate decat atunci cand parchez....


--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remesh
post 23 Jun 2010, 09:25
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 May 08
From: Braila




100% gresit. Indiferent de ce geam este vorba, nu se poate monta decat: folie autorizata, cu timbre si holograma de la RAR, montata in service autorizat (obligatoiru se face dovada ), iar limitele admise sunt :5% spate(geamuri laterale + luneta), 70% fata(laterale) - transparenta.

Intra pe site lla RAR, ai acolo si legislatie si o lista cu toate service-urile autorizate sa monteze, din toate orasele

This post has been edited by remesh: 23 Jun 2010, 09:28


--------------------
Renault Megane 3 ST 2013 / ex M2 2007 / Ex. Clio 2
decat mult si fara rost, mai bine putin dar prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 23 Jun 2010, 19:24
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC




da, remesh, am studiat problema. iata ce spune rar-ul:

Folii de protectie geamuri
In Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 2132/2005 pentru aprobarea Reglementarilor privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor - RNTR 7, sunt specificate conditiile de vizibilitate pe care trebuie sa le indeplineasca un autovehicul ce circula pe drumurile publice din Romania si anume:

- autovehicule trebuie echipate cu geamuri ce sunt omologate conform Regulamentului nr.43 CEE-ONU sau in conformitate cu Directiva 92/22 CEE cu modificarile ulterioare, avand transparenta de min.75% pentru parbriz si min.70% pentru luneta si geamurile laterale;

- marca de omologare conform acestor reglementari, marca care trebuie sa existe pe geamuri, atesta faptul ca initial acestea au avut transparenta de min. 75% pentru parbriz si min. 70% pentru luneta si geamurile laterale.

- foliile de protectie aplicate pe geamuri trebuie sa fie certificate si marcate corespunzator, iar aplicarea acestora este permisa numai in atelierele autorizate;

- geamurile laterale din spate si luneta nu sunt esentiale pentru vizibilitatea din interior, cand autoturismul este echipat cu oglinzi retrovizoare exterioare pe ambele parti, insa in cazul in care acestea au o transparenta modificata fata de cea stabilita prin marcajul de omologare se urmareste ca stratul aplicat ulterior sa fie uniform si sa nu creeze distorsiuni;

- modificarea transparentei geamurilor nu se inregistreaza in cartea de identitate a autovehiculului, insa atelierele autorizate sa efectueze operatiunea de aplicare a foliei colorate, trebuie sa elibereze un document privind certificatul de conformitate si licenta emisa de Organismul de Certificare Produse al Registrului Auto Roman, iar la inspectia tehnica periodica se verifica eticheta ce contine marca de omologare a geamului precum si gradul de transparenta.


Ultimul paragraf pune punct interpretarilor.


--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Racky
post 23 Jun 2010, 19:51
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.050
Joined: 1 June 05




Pe fata nu mai e voie cu nici un fel de folie. Nu se mai autorizeaza pe fata nici un grad de vizibilitate, iar pe spate daca te prinde fara autorizatie risti sa-ti salte permisul, mai ales ca acu e "foame"...Asa ca daca iti pui pe geamurile din spate + luneta, mai bine dai un ban si pui autorizata sau daca ai luat deja folia, fa o magarie si cauta timbrele pe la cei care vand asa ceva ( dar nu recomand varianta asta )...


--------------------
Renault . .
2005 Symbol 1.4 8V Fidji
2008 Laguna III estate 2.0 dCI(150)-Initiale Paris
2002 Clio Bicorp 1.5 dCI 85-Privilege
2009 Laguna coupe GT 3.0 V6 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 23 Jun 2010, 21:20
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC




Racky, nu vreau sa risc pt o porcarie de folie. Eu doar ma gandisem ca pe spate nu o sa zica nimni nimic, mai ales ca eu vroiam sa-mi fac doar geamurile alea mici, fixe... in cazul asta prefer sa mai strang bani si s-o fac cu autorizatie decat sa le dau organelor motive sa ma stoarca de bani.


--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remesh
post 24 Jun 2010, 07:36
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 May 08
From: Braila




era chiar aici la bursa cineva care vindea folie autorizata cu tot cu timbre si tot tacamul, iar de montat o montezi la tine in orash, tre sa fie vreun service autoriszat,(asta binenteles daca te ajunge mai ieftin). Pt. spate (luneta + laterale) preturile variaza intre 200 si 500 Lei in functie de calitatea foliei.


--------------------
Renault Megane 3 ST 2013 / ex M2 2007 / Ex. Clio 2
decat mult si fara rost, mai bine putin dar prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 24 Jun 2010, 07:39
Post #13


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Daca vreti sa va puneti folie nu luati toate prostiile din Carrefour, Metro, Vitan, etc. la 7 lei rola ca nici nu se poate monta dintr-o bucata pe luneta de la Symbol si dupa jumatate de an te trezesti ca s-a decolorat... Daca vreti sa faceti cu adevarat o investitie, puneti-va Llumar sau 3M, nu alte facaturi. wink.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 24 Jun 2010, 07:47
Post #14


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




QUOTE(Racky @ 23 Jun 2010, 20:51)
Pe fata nu mai e voie cu nici un fel de folie. Nu se mai autorizeaza pe fata nici un grad de vizibilitate, iar pe spate daca te prinde fara autorizatie risti sa-ti salte permisul, mai ales ca acu e "foame"...
*



cum le stii tu pe toate ca un om mare...Mai cerceteaza...


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 24 Jun 2010, 09:50
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC




multumesc, remesh.

duyu, la mine merge dintr-o bucata folia pe luneta (are 3 metri pe... oricum merge). problema nu era ca intr-o jumatate de an trebuia s-o dau jos si sa pun alta pentru ca la banii astia face cat un pachet de tigari. problema era la omologare, amenzi si alte probleme de genul asta...

chiar imi facusem cele 2 geamuri spate fixe si arata marfa, dar m-am hotarat aseara s-o dau jos ca sa nu-mi iau vreo amenda cat pentru 5 folii omologate / autorizate sau cum or mai fi.


--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 24 Jun 2010, 10:02
Post #16


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




N-ai facut si niste poze? Sunt curios cum ti-a iesit! smile.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Racky
post 24 Jun 2010, 10:06
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.050
Joined: 1 June 05




QUOTE(gotty @ 24 Jun 2010, 08:47)
cum le stii tu pe toate ca un om mare...Mai cerceteaza...
*



Eu te sfatuiesc sa mai lasi filmele deocheate de pe canalul ala din semnatura si sa faci ceva constructiv, si anume, sa cauti informatii despre ce am zis eu, ca nu e frumos sa arunci cu noroi aiurea.

Hai sa vad cum sare "gasca lu' Papuc " pe mine ca sa-l apere pe stimabilul gotty , chiar daca nu are dreptate, dar totul trebuie sa fie in stilul reno.ro nu ?

This post has been edited by Racky: 24 Jun 2010, 10:22


--------------------
Renault . .
2005 Symbol 1.4 8V Fidji
2008 Laguna III estate 2.0 dCI(150)-Initiale Paris
2002 Clio Bicorp 1.5 dCI 85-Privilege
2009 Laguna coupe GT 3.0 V6 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Castorel
post 24 Jun 2010, 10:57
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 4 February 08
From: Bucuresti




eu am folie omologata pe toate geamurile, fara parbriz, adica 5% pe spate si 70% pe fata, am omologare timbre si certificat rar cred ca investitia a dus pana in 500 Ron si cu ganrantie 5 ani pentru folia llumar, eu zic ca nu se merita sa risti sa iei amenda de la garcea, am fost oprit pana acum de 2 ori, 1 ca am trecut pe galben si 2 ca am depasit cu mult viteza legala in Bucuresti, in ambele situatii mi s-a cerut autorizatia pt geamurile fata wink.gif pentru spate a zis ca nu`i intereseaza dar daca nu am pe fata o sa @#$%#@ !! biggrin.gif


--------------------
Renault Symbol 2009 1.4 16V Editie Limitata Best - B 71 CAI
[B] Dacia 1310 Mls 1989. 2.5 ani > 40000 Km | Renault Symbol 2009 FONT=Times][SIZE=7][COLOR=blue]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 25 Jun 2010, 18:01
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC




Duyu, sincer n-am apucat pentru ca le-am facut repede si le-am dat jos la fel de repede pentru a nu aparea probleme. o sa mai pun o data folia pe geamurile mici si-i fac niste poze sa vedeti ce iese (asta cand o sa am ceva timp). daca n-ar fi problema asta cu omologarea, mi-as face toate geamurile din spate. daca ai rabdare sa lucrezi atent, iese fara bule si cute, uniforma si arata ok. iar pretul foliei (10 lei) e foarte ok.


--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanel.arad
post 25 Jul 2010, 20:48
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 25 July 10




la cate mii de masinii au azi toate geamurile negre pe spate, politia nu te mai opreste doar sa te intrebe de folie...eu am folie pe toata masina neagra..5% transparenta si nu ma intreaba nimeni de sanatate!...

p.s. exista si posibilitatea daca nu au de ce sa se lege..sa te intrebe de folie...doar traim in romania..si asta ne ocupa tot timpul... radmasa.gif


--------------------
Renault Laguna / Megane III 2004 1.9 Dci 120 Cp / 2014 1.6 130 Cp - AR 50 MAI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serban24
post 25 Jul 2010, 22:21
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 586
Joined: 30 September 09
From: BUCURESTI




am avut si eu pe toata masina 2 ani folie si dupa 2 ani s a trezit un nenea cu sapca in cap ca imi ia talonu, pana nu m am "rugat" de el juma de ora si pana nu am dat jos folia fata nu m a lasat...asa ca depinde si cum iti este norocul...s au luat si acum vreo 2 sapt de mine si pt aia de pe spate ca nu are omologare dar m au "lasat" sa plec...deci prin urmare daca nu vrei bataie de cap mai bine omologate...

This post has been edited by serban24: 25 Jul 2010, 22:21


--------------------
toyota yaris 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:09
Dacia