Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

TAXA RADIO, UN JAF !, LA SCARA NATIONALA CU ACTE IN REGULA

dragos_alx
post 22 Jan 2009, 17:10
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 470
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




ca sa ma fac mai pe inteles...am o firma ( nu ma laud, merge cat de cat )

De 3 saptamani firmele din Romania sunt bombardate de catre Societatea Nationala de Radiodifuziune cu somatii de plata a unei taxe radio pentru perioada 2005 -2008(s-au trezit dupa 3 ani!!! – de ce?? Pentru ca debitele se prescriu dupa 3 ani…).
In lege (Lg. 41/1994) NU este prevazut ca cei care nu folosesc - nu platesc, asa ca toata lumea plateste !!!

In august, SRR a incheiat cu BPO Solutions SRL, o firma privata, un contract prin care, timp de 6 luni, aceeasta decide cine trebuie sa plateasca aceasta taxa si someaza firmele (o intrebare ar fi: de ce se platesc din banii publici comisioane – si la cat se ridica aceste comisioane - unui SRL??)
In Bucuresti sunt 60.000 de firme carora li se trimit aceste „somatii de plata”. Sunt simple hartii tiparite, nedatate, nesemnate si nestampilate in original, netrimise cu confirmare de primire, si care nu contin termen de plata. Sunt pur si simplu lasate in cutiile postale.
N-au valoare de document fiscal si in baza lor nu se pot face plati, pentru ca si cei care ar vrea sa plateasca aceasta taxa nu o pot inregistra in contabilitate. Daca suni la numerele de telefon din „Instiintarea de plata”, ti se spune: „Platiti Dvs. mai intai, si apoi va trimitem noi factura.”
Situatia este la fel in intreaga tara. In total, sunt 2 milioane de firme notificate. Diferenta fata de Bucuresti este ca, in provincie, somatiile de plata sunt trimise de diferite firme de recuperari contractate la nivel local de birourile teritoriale ale SRR.

In „Instiintarea de plata”, firmele sunt anuntate ca:"potrivit art. 8 alin. 2 din HG 977/22.08.2003, fapta persoanei juridice prevăzute la art. 3 alin. 1 sau fapta persoanei juridice prevăzute la art. 3 alin. 2, inclusiv a filialelor, a sucursalelor sa a altor subunități ale acesteia, de a nu plăti taxa lunară pentru serviciul public de radiodifuziune constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 100 la 500 lei (RON) plus plata unor despăgubiri civile la nivelul dublului taxei prevăzute mai sus pe o perioadă de 1 an“. Insa, pentru stabilirea amenzii este nevoie de un control care readuce în atenție deținerea de aparate radio sau tv : „Pocedura privind efectuarea controlului, constatarea contravențiilor, aplicarea sancțiunilor și penalităților de întârziere în cazul sustragerii de la plata taxelor prevăzute la alin. (1) lit. a) și de către deținătorii de receptoare radio și/sau receptoare TV se stabilește prin hotărâre a Guvernului". Aceasta hotarare nu a fost data niciodata...

Mai mult, firmelor li se cere sa platasca aberant un cuantum incorect al taxei si pe intreg anul, desi nu s-au infiintat toate la 01.01.2005 si intra in categorii diferite.
De exemplu, firmei X din Bucuresti, infiintate in oct. 2006, i se cere sa plateasca 1080 RON (cate 360 RON pentru 2006, 2007 si 2008, respectiv cate 30RON lunar), cu mentiunea ca „incadrarea in cei 30 de RON lunar s-a facut potrivit informatiilor publice furnizate de Mininisterul Economiei si ONRC”.

Insa, nivelul taxei este stabilit de HG 977/2003. Potrivit art.4, de fapt Anexa, cuantumul lunar este:
1. Pers juridice care nu au salariati: 2,5 RON
2. Pers juridice care intra sub incidenta OG24/2001 (microintreprinderi) 10 RON
3. Pers juridice, altele decat cele de mai sus 30 RON

Asadar, o taxa lunara, NU POATE FI CALCULATA anual!

Administratorul firmei X a sunat la BPO Solutions sa le spuna ca societatea s-a infiintat in octombrie 2006 si ca nu are salariati, asa incat are de platit doar 7,5lei pentru 2006, 30 lei pentru 2007 si tot atat pentru 2008. Total, 67,5 lei, nu 1080, cat scria in instiintarea de plata. Si a cerut sa ii trimita factura, ca sa plateasca.
I s-a raspuns: “veniti la sediul nostru cu actele, e treaba Dvs. sa dovediti unde va incadrati, daca ne convingeti, vom vedea, si, oricum, mai intai platiti si apoi primiti factura” . Omul s-a lasat pagubas. Asteapta sa fie dat in judecata.

Cateva firme au fost deja date in judecata, fie de BPO Solutions, fie de SRR. Procesele sunt in curs.

CE SPUN AVOCATII?

Nici BPO, nici SRR, nu pot fi insa parte in aceste procese, intrucat nu au calitate procesuala activa. Asta pentru ca nu exista nici un contract privind prestarea serviciului de radio intre firmele respective si BPO sau SRR.
Mai mult, desi Taxa Radio-TV este stabilita prin lege, are un cadru legal depasit pentru ca, ea a fost adoptata atunci cand ELECTRICA SA nu era privatizata, astfel incat a fost posibil sa se instituie aceasta obligativitate de incasare a taxei radio-tv prin intermediul facturii emise de ELECTRICA SA. Intre timp, mare parte a ELECTRICA SA a fost privatizata, iar noile societati comerciale ENEL, CEZ sau EON nu au nici un cadru legal sa incaseze aceasta taxa, intrucat ele sunt entitati private carora nu le este opozabila legea care a stabilit in sarcina consumatorilor romani, obligativitatea platii acestei taxe Radio-TV.
In nota de fundamentare a normelor legale care au dus la instituirea taxei TV, se spune ca:
[1] serviciul public de televiziune are rol educativ si formator al culturii poporului roman
[2] serviciul public de televiziune este cel care are cea mai larga acoperire la nivel national
[3] serviciul public de televiziune este indispensabil mentinerii si promovarii valorilor cinematografice romanesti.

In raport de cele de mai sus, avocatii propun sesizarea Curtii Constitutionale pentru a se constata faptul ca, taxa TV nu mai indeplineste nici una din conditiile existente in notele de fundamentare a normelor legale care au reglementat-o, fiind, asadar neconstitutionala.
[1] emisiunile de cultura si destinate educatiei cetatenilor lipsesc aproape cu desavarsire din organigrama TVR intrucat aceasta este nevoita sa abordeze teme care sa o mentina in cursa pentru audienta purtata cu celelalte televiziuni.
[2] TVR are doar in teorie cea mai mare acoperire la nivel national pentru ca in fapt, nici 2 % din populatia tarii nu se mai uita la programele TVR desi bugetul constituit la nivelul acestei institutii din incasarea taxei TV este urias raportat la realizarile acesteia;
[3] filmele din cinematografia romaneasca pot fi vizionate mai degraba la Pro Cinema sau B1tv...

LA PROCES,

Sunt patroni care incearca sa se apere aratand ca, in baza ctr. de inchiriere sau comodat pentru spatiile unde isi desfasoara activitatea, ei platesc taxa radio odata cu facturile de electricitate si ca plata este inregistrata in contabilitatea firmei. Legea spune insa ca aceasta plata se considera in seama proprietarului spatiului, si ca, daca la o adresa sunt inregistrate 20 de firme, 20 de firme trebuie sa plateasca taxa !!!, plus, bineinteles, proprietarul spatiului, de regula o persoana fizica, cea care detine apartamentul.

REGLEMENTARE JURIDICA:
Conform legii 41/1994 art 40 (3) " Persoanele juridice cu sediul in Romania, inclusiv filialele, sucursalele, agentiile si reprezentantele acestora, precum si reprezentantele din Romania ale persoanelor juridice straine, au obligatia sa plateasca o taxa pentru serviciul public de radiodifuziune si o taxa pentru serviciul public de televiziune, in calitate de beneficiari ai acestor servicii."
Acest "in calitate de beneficiari" a fost "suprimat" de HG 978/2003 si 977/2003 .

Chiar si Curtea Constitutionala in decizia 297 din 6 iulie 2004 precizeaza, ca " obligatia prevazuta de text (de lege) este doar in sarcina pers. jurid. care beneficiaza, in diferite modalitati, de serviciile publice respective".

Legea a fost insa modificata din nou!!! si, conform HG 1292 din 2007, publicata pe site-ul SRR, (http://www.srr.ro/despre/legi/taxaradio.htm),

Art.11 Persoanele juridice cu sediul în România, inclusiv filialele, sucursalele, agențiile și reprezentanțele acestora, precum și reprezentanțele din România ale persoanelor juridice străine, au obligația să plătească o taxă pentru serviciul public de radiodifuziune.
Art.12 Obligația de plată a taxei radio pentru toate persoanele juridice NU ESTE CONDIȚIONATĂ DE DEȚINEREA RECEPTOARELOR RADIO !!!

Asadar…. vrei, nu vrei, bea, Grigore, agheasma!

TENTATIVA DE MODIFICARE A ACESTEI LEGI ABERANTE:

La doar o saptamana de la inceputul campaniei SRR de trimitere prin posta a “Instiintarilor de plata”, pe 5 octombrie 2006, deputatul independent Mircia Giurgiu, sustinut de deputatul PSD Dumitru Bentu, a inregistrat o propunere legislativa de modificare a Lg. 41/1994. (Pl-x nr. 596/2008
Propunere legislativă pentru modificarea alineatului (3) al articolului 40 din Legea nr.41/1994 privind organizarea și funcționarea Societății Române de Radiodifuziune și Societății Române de Televiziune).
Cei doi deputati cer ca persoanele juridice sa fie obligate la plata taxei radio numai daca beneficiaza de acest serviciu si sa fie scutiti de taxa daca declara pe propria raspunere ca nu detin receptoare radio.Bineineles, in situatia in care, in urma controlului, se va va dovedi ca, de fapt, au radio, urmeaza sa plateasca taxa retroactiv si amenda de rigoare.
Propunerea legislativa nu este inclusa pe nicio ordine de zi in Camera Deputatilor. Conform legii, ea urmeaza sa fie adoptata TACIT pe 22 noiembrie, daca pana atunci, deputatii nu se pronunta asupra ei.
Chiar daca se adopta tacit, urmeaza Senatul...

CONCLUZIE......
Deschid acest topic in speranta formularii pe acest site a unor opinii/solutii pertinente... care sa-i ajute pe cei 2 milioane de intreprinzatori din Romania sa ia o decizie in urma primirii "Instiintarilor de plata" a taxei radio. DECI CE FACEM ???

Multumesc pentru atentie.



--------------------
Megane 2 CC Privilege 1,5Dci/Logan Ambition/Kia Sportage CRDI 2009 / 2006 / 2011 - B 727 X D X
Megane cu Car Pc si Internet inside :) GPS IGO 2014, harta 3D in relief cu ecran de 7"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bebecool
post 22 Jan 2009, 18:07
Post #2


Doctor de oase


Group: Members
Posts: 549
Joined: 26 October 06
From: Pa scaun




dry.gif Da, stiam lucrul acesta. Ca orice roman nu stau sa mai iau in seama astfel de lucruri....


--------------------
Renault/Opel Megane 2 1.5dci 80cp/ Focus 2 1.6Tdci 2009 2007 - B-08-BBM
Banii fac fericirea celor care nu merita alta fericire. (G. Gesbron)

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos_alx
post 22 Jan 2009, 18:15
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 470
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




ok, ma bucur ca stiai acest lucru....daca te-ai lovit de el, ce-ai facut? sau daca nu ce-ai face? ai plati sau ai astepta?


--------------------
Megane 2 CC Privilege 1,5Dci/Logan Ambition/Kia Sportage CRDI 2009 / 2006 / 2011 - B 727 X D X
Megane cu Car Pc si Internet inside :) GPS IGO 2014, harta 3D in relief cu ecran de 7"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 22 Jan 2009, 19:26
Post #4


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




am primit si eu "factura" de-asta la firma. Inca o taxa abuziva, nu platesc nimic. Nu ascult radio ca nu-mi place.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrK
post 22 Jan 2009, 19:45
Post #5


Lapins Creed Assassin


Group: Members
Posts: 2.132
Joined: 5 January 07
From: From: From:




TV / Radio... Obligatoriu pentru firme.. Nu e de ieri valabil.. Ce-i distractiv ca dobitocii aia cred ca la o firma lumea se uita la televizor... Lumea nu munceste... radmasa.gif


--------------------
Sedan Negru 2015
Bunul simt nu creste in pom.
Veni Vidi Discepto Exsecror Cesso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 22 Jan 2009, 19:46
Post #6


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




io nu am teve sau radio la munca dry.gif


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrK
post 22 Jan 2009, 19:55
Post #7


Lapins Creed Assassin


Group: Members
Posts: 2.132
Joined: 5 January 07
From: From: From:




si care-i problema? il platiti... doar tre sa aiba tvr bani de Șampion Lig si Formula McLaren 1

This post has been edited by RaduNG: 22 Jan 2009, 19:55


--------------------
Sedan Negru 2015
Bunul simt nu creste in pom.
Veni Vidi Discepto Exsecror Cesso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myky
post 22 Jan 2009, 20:19
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 7 October 07
From: Arad






Eu inca nu am primit instiintarea sau ma rog factura respectiva.
Daca am sa o primesc nu am sa o achit fiindca inti ei trebuie sa dovedeasca
ca am televizor sau radio in atelier.Bine inteles ceea ce nu am bine inteles.
Ce bine ar fii sa se uite angajatii la televizor in timp ce-si baga miinile la prese
sau in timp ce strungesc sa se uite la vreun serial.

Idiotenii ca multe altele la noi in Romania.



--------------------
Renault laguna II expression 2003 1.9 dci 107CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 22 Jan 2009, 20:28
Post #9


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




eu stau si ma gandesc cat timp va trece pana la urmatoarea revolutie.. In ritmul in care mergem nu va mai fi mult


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
al3
post 22 Jan 2009, 21:08
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 140
Joined: 7 June 07
From: Bacau/Iasi




la ce au mai pus taxa asta radio si tv.. bine ca nu pun taxa ca respiram dry.gif


--------------------
Ford Focus 2006 Ghia 1.6 16V TI-VCT - BC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 22 Jan 2009, 21:42
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(sadi @ 22 Jan 2009, 19:46)
io nu am teve sau radio la munca  dry.gif
*


Eu n-am voie sa ascult radio la munca. biggrin.gif La munca eu am alte activitati cultural-distractive, si anume...muncesc. biggrin.gif

Acasa eu nu platesc. Nu apare pe factura de curent, nu ma intereseaza de ce, nici eu nu-s prost sa ma duc sa declar.
Daca ei nu-s in stare sa-si codeze canalele, de ce sa le platesc eu lor?
Asta ar insemna si eu sa cer la toti locatarii din blocul meu o taxa pentru ca se pot folosi de netul meu wireless, daca ii scot parola. radmasa.gif

This post has been edited by Laurentziu83: 22 Jan 2009, 21:46


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos_alx
post 22 Jan 2009, 23:44
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 470
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




laurentiu83.....mi-a placut faza cu parola la wireless. si eu am in casa, dar e neparolat...in schimb nu da dhcp si nici nu te lasa sa te conectezi la net. numai 3 mac-uri mari si late au net....
si ce ma mai distrez cand ii vad pe altii incercand...conectand....e chiar funny.

ca sa revenim la problema, si eu am zis ca astept sa vad ce se intampla....nu pot plati legal...ceva pe o foaie....macar de era o proforma...ceva....
si in plus nu au dovada ca am primut scrisoarea....nu e recomandata....nu are data....deci e cam nula....


--------------------
Megane 2 CC Privilege 1,5Dci/Logan Ambition/Kia Sportage CRDI 2009 / 2006 / 2011 - B 727 X D X
Megane cu Car Pc si Internet inside :) GPS IGO 2014, harta 3D in relief cu ecran de 7"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 22 Jan 2009, 23:56
Post #13


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04






--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos_alx
post 23 Jan 2009, 00:16
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 470
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




cred ca o sa vreau sa emigrez...departe de prostia de aici ...departe de aberatiile astora. parca e din ce in ce in mai rau.....astia de au venit acu la guvernare....nu fac nimic bun.....numai aberatii.....numai amanari....ufffffffffffffff


--------------------
Megane 2 CC Privilege 1,5Dci/Logan Ambition/Kia Sportage CRDI 2009 / 2006 / 2011 - B 727 X D X
Megane cu Car Pc si Internet inside :) GPS IGO 2014, harta 3D in relief cu ecran de 7"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 23 Jan 2009, 17:24
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




In ultimele 6 luni nu e zi in care sa nu ma gandesc sa emigrez...sad.gif
Prea multa prostie, prea multa infumurare, prea multa bataie de joc, etc, etc.
Urati-mi succes. smile.gif

This post has been edited by Laurentziu83: 23 Jan 2009, 17:26


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 23 Jan 2009, 19:24
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(al3 @ 22 Jan 2009, 21:08)
la ce au mai pus taxa asta radio si tv.. bine ca nu pun taxa ca respiram  dry.gif
*


ar trebui sa ii zica contributia nebenevola ptr tvr, ca asta numai taxa de televizor nu e.


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogul
post 24 Jan 2009, 11:38
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 12 February 08
From: Timisoara




E o factura "proforma"(platforma pentru "fraieri") si foarte multi o platesc ma gandesc sa trmit si eu facturii "d'astea" la toti romanii pentru niste servicii "ex:taxa de epilare(delapidare) legala!" si asa acoperit de lege si sunt sigur ca ff multi o vor plati . bash.gif evil5.gif .Si uite asa trec zilele noastre...... si fraierii platesc uff.

Si da sunt acoperiti d.p.d.v legal trv-ul si mai spuneti cai economie "libera",capitalism nu e un fel de SocioComu-Handicapitalism romanesc ca in vestul salbatic.

This post has been edited by bogul: 24 Jan 2009, 11:44


--------------------
Renault LagunaII 2001/08/Dynamique/1.9 dci - TM 01 BOG
Symbol 2007 1.5 dci TM 13 SMP

Life's a B*** and then u die...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
un2si3de0
post 26 Jan 2009, 20:47
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 23 January 09




n-am un radio in toata casa si nah... asta e platesc : mad.gif


--------------------
fiat punto 2000 - ct11all
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 27 Jan 2009, 00:02
Post #19


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Eu am vrut sa platesc dar nu am gasit contractul....mai caut. sad.gif


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
namidee
post 27 Jan 2009, 01:03
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 19 September 08
From: Frankfurt




1. Ca legea contravine concurentei libere, e o certitudine. Ca si-au amintit dupa atata timp sa va puna la plata, e o magarie. Ca nu vreti sa platiti, se cheama ca incalcati legea cu buna stiinta si riscati sa suportati consecintele.
2. In Germania taxa TV e de 17 Eur/luna, iar aia radio 5 Eur pe luna, si sunt obligatorii (inclusiv radio-ul masinii se pune). Si banii astia tot la TVR-urile lor se duc (ca fiecare land isi are TVR-ul lui). Nu stiu daca firmele sunt obligate sa plateasca.
3. Parerea mea: sunt de acord sa platesc taxe TV, cu conditia ca asta sa insemne si programe de calitate, stiri echidistante, filme bune etc. Si mie TVR-ul mi se pare ca se descurca onorabil.


--------------------
Dacia Sandero 1.4 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 27 Jan 2009, 08:07
Post #21


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




Mi-a venit si mie hartiuta pentru firma. 480 RON pentru 4 ani. Platesc Radio - TV si ca persoana fizica, idiotenia aia bagata in abonamentul de la curent. Deci pe aceeasi adresa, 2 taxe.

Pana acum nu am platit din partea firmei. Am inteles ca in Cluj s-a castigat un proces deja.

Am sunat la telefonul ala din hartie si mi s-a spus la fel intai sa platesc si apoi mi se trimite factura.


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin_tm81mis
post 27 Jan 2009, 08:53
Post #22


sofer de paie


Group: Members
Posts: 261
Joined: 16 January 07
From: Timisoara




no sa va povestesc si eu din prisma "fraierului" biggrin.gif

1. primesc proforma recomandata, stampilata si semnata in original cu termen de plata ("Sunt simple hartii tiparite, nedatate, nesemnate si nestampilate in original, netrimise cu confirmare de primire, si care nu contin termen de plata. Sunt pur si simplu lasate in cutiile postale" - asta nu e valabila in cazul meu)
2. proforma era pe ultimii 3 ani da firma mea fiind infiintata in 2007 nu avea decat un an si cateva luni
3. ma prezint mandru la sediul lor eu mirat ca e pustiu ei mirati ca nu fac scandal
4. domnita ma intreaba de cand am firma imi face factura noua pe perioada existentiala a firmei dovedita cu actele de la registrul comertului, platesc, emite factura sichitanta semnata stampilata si alea alea si imi zice ca imi vine de doua ori pe an sa platesc cate 6 luni sa nu umblu aiurea in fiecare luna pentru 10 lei
5. "Sunt patroni care incearca sa se apere aratand ca, in baza ctr. de inchiriere sau comodat pentru spatiile unde isi desfasoara activitatea, ei platesc taxa radio odata cu facturile de electricitate si ca plata este inregistrata in contabilitatea firmei. Legea spune insa ca aceasta plata se considera in seama proprietarului spatiului, si ca, daca la o adresa sunt inregistrate 20 de firme, 20 de firme trebuie sa plateasca taxa !!!, plus, bineinteles, proprietarul spatiului, de regula o persoana fizica, cea care detine apartamentul." - exact cazul meu sunt in comodat si proprietara plateste taxa. de ce sa o platesc eu? pai cica e destul de simplu - comodatul l-am facut fara taxe fara nimic doar benevol ma lasa sa folosesc spatiul. daca inregistrez facturile si cheltuielile proprietarei in contabilitatea firmei atunci aceasta este obligata sa declare venituri la finante si sa plateasca impozit pe ele deci mult mai multa alergatura si acte, decat sa platesc eu 10 lei pe luna
6. in toata poezia scrisa trimisa cu proforma se vorbeste de taxa radio si am platit-o la sediul radio timisoara. de tv nu zice nimic
7. e o taxa abuziva? o fi. sunt fraier cum zice bogul? probabil. firma mea e mica si nevoiasa dar nu a picat din cauza taxei radio biggrin.gif una peste alta aici incadram si rovignieta, si telpark (parcare in tm unde pe 300 lei te lasa sa cauti un loc de parcare gol radmasa.gif ), asigurarea rca desi eu aleg casco tot timpul, asigurare pe casa obligatorie de 20 euro - 20000 despagubiri desi eu am ales una care sa imi despagubeasca 100.000 cat cred eu ca imi acopera casa si multe altele pe toate le platesc desi sunt porcarii si aberatii. am invatat sa fac bani si sa imi platesc taxele la stat. ca nu sunt de acord cu ele asta e alta problema da macar nu stau cu ochii pe usa ca imi vin controalele

parerea mea


morala daca va e lene ca sa cititi tot e ca cei care platesc taxele sunt gashte


--------------------
renault megane 2.2 2007 - confort expression
megane sedan confort expression 2007+clima automata+rouge du feu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 27 Jan 2009, 09:55
Post #23


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Cel mai corect ar fi sa platesti o singura data de locatie, si anume:
1. Ai contract cu cablu TV ? Daca da, atunci platesti taxa la pachet cu cablul. Comparati si voi cat dai pe cablu TV care iti ofera 30 - 40 posturi si cat dai pe 1 post (or fi 3 dar e o apa si un pamant) si ce obtii de la una si ce obtii de la cealalta ?!

2. Faxa cu curentul electric e o aberatie de pe vremea comunista, trebuia sa dispara instantaneu odata cu comunismul... dar cum comunismul n-a disparut inca...

3. Taxa pe firma e o aberatie ! Oricum exista contract pentru locatie si oricum platesti odata taxa radio si TV, ce #%$#! ma-si mai vor si de la firme nu inteleg, doar foamea poate explica asa ceva !

Deci astia trebuie dati in judecata si loviti pana lesina ca-i furt pe fata ! Problema romanilor e ca nu-s solidari si din cauza asta se intampla furtisaguri din astea. Daca am sari toti in apararea doar a unuia si am merge pana in panzele albe cu lupta sigur nu s-ar mai intampla chestii din astea. La noi insa mai degraba functioneaza treaba cu "sa moara capra vecinului"... Ne meritam soarta !
Cei care vor sa emigreze, si eu in ultima vreme ma gandsc tot mai des la solutia asta...


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 27 Jan 2009, 10:14
Post #24


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




@catalin_tm81mis:

Nu prea poti incadra taxa radio - tv pentru firma in aceeasi oala cu celelalte taxe. Asta e o taxa abuziva inventata pentru sustinerea colosului falimentar de TVR si a salariilor lor monstruoase. Celelalte sunt putin diferite.

Iti dai seama ca nicio firma nu o sa dea faliment daca o sa plateasca taxa asta, dar aici e vorba de ideea de jaf in buzunarele noastre.

E o ineptie faptul ca la aceeasi adresa sa platesti 2 taxe tv pentru acelasi lucru + taxa de la operatorii de cablu care platesc si ei la randul lor catre TVR.

Asta si multe alte aberatii sunt rodul "sustinerii" mediului de afaceri privat de catre mediul politic.

Incet - incet, firmele se inchid sau pleaca din Romania, o sa ramanem cu praful de pe toba.

Off - topic:
O cunostinta s-a saturat sa mai fie umilit cu zeci de mii de taxe si impozite si cozi si si-a deschis o alta firma in Nevada, US. Pe firma aceea a trecut toate afacerile firmei din Romania si pe asta de aici a inchis-o.

El activeaza in domeniul IT: hosting, web - design, web - solutions, etc si de aceea a fost extrem de simplu. Si culmea, nu a pus piciorul in State in viata lui.


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin_tm81mis
post 27 Jan 2009, 10:35
Post #25


sofer de paie


Group: Members
Posts: 261
Joined: 16 January 07
From: Timisoara




e abuziva si e jaf dar celelate tot asa mi se par deci le am in aceeasi "oala" la mine in cap. biggrin.gif


--------------------
renault megane 2.2 2007 - confort expression
megane sedan confort expression 2007+clima automata+rouge du feu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 27 Jan 2009, 11:51
Post #26


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(Fratzica @ 22 Jan 2009, 20:28)
eu stau si ma gandesc cat timp va trece pana la urmatoarea revolutie.. In ritmul in care mergem nu va mai fi mult
*



cu durere in suflet te anunt ca mai tb sa treaca vre-o 30 de ani ca 20 au trecut deja wink.gif


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 27 Jan 2009, 13:27
Post #27


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(RainHawk @ 27 Jan 2009, 11:14)
.... + taxa de la operatorii de cablu care platesc si ei la randul lor catre TVR.
.....
*



Ai tu ceva date care spun ca si ei platesc pentru ca re-transmit? Ma indoiesc.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Jan 2009, 14:18
Post #28


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Intreb si eu, daca legea prevede expres cine incaseaza si unde platesc, deci zice expres expres (fara a lasa libertate si altor modalitati de plata), are un tert aceasta atributie?
Nu incalca tertul prevederea legala pentru ca legea nu-i permite sa incaseze acei bani?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 27 Jan 2009, 21:04
Post #29


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




@tatabobu

Stiu ca sunt obligati sa retransmita programele TVR intr-o anumita proportie.

Chiar daca cablistii nu ar plati acea taxa de redifuzare desi ma indoiesc tot nu se schimba datele problemei. TVR-ul oricum e o mare pacoste pentru buzunarul romanului.

Totusi nu am inteles de ce ai sarit asa, e ciudat.


******************************************
LE: Am vazut ca nu se plateste taxa de redifuzare TVR de catre cablisti conform

"PROGRAME LIBERE LA RETRANSMISIE PE TERITORIUL
ROMÂNIEI ( cf. art.82, alin.(1) din Legea audiovizualului nr.504/2002)".

http://www.cna.ro/IMG/pdf/Programe_libere_...niei_091208.pdf

This post has been edited by RainHawk: 27 Jan 2009, 21:31


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
denisCT
post 27 Jan 2009, 21:32
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 30 May 04
From: Constanta




Bine ca nu ne pune sa platim taxa radio si pe masina, ca doar avem toti radio. Sau taxa de GPS..


--------------------
Renault Megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 14:32
Dacia