Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

filtru ulei intepenit, pe termoflot

mihail_73
post 1 Feb 2019, 14:09
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 21 June 07




salutari.

am si eu o problema la un megane 1 1.9 dci si anume vreau sa scot filtrul de ulei si se invarte cu tot cu racitorul de ulei. cum as putea sa scot totusi filtrul? deja am mers cu acelasi filtru 20k km ca nu am putut sa-l schimb nici la 10k pe acelasi motiv. stiu ca este si varianta sa scot filtrul cu tot cu termoflot dar in cazul asta trebuie sa pun la termoflot o garnitura pe care am cautat-o pe net si nu o gasesc. s-a mai confruntat cineva cu as ceva? ce solutie sa adopt?

multumesc!


--------------------
DACIA NOVA GT 1600 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 1 Feb 2019, 16:59
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Este cel puțin bizar ca se învârte termoflotul....și singura soluție este sa-l scoți afara sa verifici dacă piuliță sau fileul pe care se strânge sunt in stare buna.
Ca o soluție de scos filtrul poți tăia bucăți din el pana ajungi la baza și cu o dalta/șurubelnița mecanica îl poți dezlipi de termoflot și apoi scoate prin învârtire.
Sau încearcă sa calmezi termoflotul(cu riscul sa rupi conductele de apa) și sa forțezi filtrul pana-l scoți.....apoi la remontat nu uita ca filtrul de ulei se strânge doar la mâna!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail_73
post 1 Feb 2019, 21:50
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 21 June 07




pana la urma am rezolvat problema. am bagat o pana de lemn de 3 cm grosime intre corpul termoflotului si o nervura a blocului motor din stanga lui apoi cu o teava am prelungit manerul desfacatorului de filtru si prin impulsuri am fortat desfacerea si a mers. am folosit si ws40 in prealabil. piulita termoflotului era slabita. am strans-o am pus filtrul nou si totul pare ok. o sa urmaresc sa nu piarda ulei


--------------------
DACIA NOVA GT 1600 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
surube
post 1 Feb 2019, 22:05
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 November 09




Daca foloseai un filtru mare,il scoteai mai usor! Filtre corpolente sport : champion f112/606 / Bosch 0451103238 / clean DO 870 ! Asa maresti si debitu de ulei !😉


--------------------
logan 1.5 dci 2006
Unde dragoste nu e nimic nu e /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:45
Dacia