Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

[Timis] Auto Europa - Timisoara, Str. Miresei, nr 1 , Timisoara

Dodone
post 31 Aug 2010, 20:28
Post #91


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Ai fost inapoi la firma sa faci o sesizare la seful de ateleier sau la director ? Foarte probabil ca nu...


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan_sman
post 1 Sep 2010, 19:08
Post #92


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 10 August 10




ce poate sa faca sefu lor, ca reparatia nu a fost facuta la reprezentanta la renault. va spusei ca sa aveti si voi grija .


--------------------
RENAULT LAGUNA 1 2001 - CS11MAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Megane3
post 3 Sep 2010, 17:24
Post #93


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 3 September 10




Salut dan_sman...

Poti sa imi trimiti pe privat numarul mecanicului care ti-a reparat masina acasa ?

Mersi mult


--------------------
megan megane 2004 - CS 90 ale
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nigger
post 15 Sep 2010, 13:24
Post #94


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 16 October 07
From: Timisoara




salutare am avut si eu o peripetie cu doi dintre mecanicii de la Auto Europa din Calea Sagului destul de neplacuta!! mad.gif de obicei merg la Auto Europa sa-mi rezolv diversele probleme, revizii, etc., pentru ca am fost si la alte service-uri din oras(Sara Motors-Suzuki,Ciclop..) insa am plecat total dezamagit!! foarte multa mizerie , "carpaci",etc.revenind la cei doi mecanici am mers acasa la unul dintre ei in Dumbravita in vederea efectuarii unei revizii inainte de a pleca in concediu si pentru ca aveam un zgomot infernal in partea din fata a masinii(ambii rulmenti uzati!!!)mi-au ridicat masina pe elevator si mi-au spus ca zgomotul ar fi de la rulmentii din spate si nicidecum pe fata, dar ca sunt norocos ca au ei o pereche de rulmenti de Clio de origine si ca se potrivesc perfect si la Megane blush.gif dupa ce m-au asigurat ca se potrivesc perfect, ca doar ei lucreaza zilnic cu asa ceva smile.gif ,i-au montat pe masina, mi-au mai schimbat si placutele de frana pe fata tot cu o pereche de la ei din "stoc" si bucsele din capatul barei de stabilizare(second).toata distractia m-a costat 600 lei(rulmentii150 lei bucata!!)in fine plec de la ei si pe drumul de la Dumbravita spre oras stupoare!!!!! acelasi zomot infernal 022.gif m-am intors sa le explic ca persita zgomotul si in final am ajuns tot la Auto Europa unde am schimbat si rulmentii de pe fata (erau uscati !!)total Auto-Europa 800 lei din care 600 lei rulmentii !!!Cu rulmentii de pe spate nu am facut mai mult de 1000-1500 de km si erau deja varza uruie ca draku' cel mai probabil nu se potrivesc pe Megane de la Clio!!!
Sfatul meu este sa nu mergeti la service-uri "de curte" daca nu-l cunoasteti foarte foarte bine pe mecanic riscati sa pierdeti mai multi bani si mai ales timp si stres!!
Eu in mare sunt multumit de Auto Europa ca si Service,in patru ani de cand am masina 95% din problemele(de fapt nu au fost probleme ca am schimbat numai consumabile!!) pe care le-am avut la ei am fost, parerea mea e ca trebuie sa prinzi un mecanic bun de acolo(80%din ei) dupa cum stim padure fara uscaturi nu exista!!!


--------------------
Renault Megane Clasic 1999 1.4 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Redogs
post 20 Oct 2010, 12:45
Post #95


Flavius


Group: Members
Posts: 207
Joined: 17 November 06




Acum am vazut acest topic despre reprezentante si vreau sa va impartasesc si eu din "bucuriile" pe care le-am trait la Auto Europa Timisoara de pe Calea Sagului.

In primul rand ca tot am vazut ca s-a discutat despre preturi ... intr-adevar sunt cei mai scumpi din zona de vest si se apropie de preturile cerute de cei din Bucuresti.
Si acum sa va povestesc ce am patit eu cu ei.
Mi-a sarit o piatra in parbriz si l-am ciobit rau de tot. Avand CASCO am zis sa nu stau cu parbrizul spart si sa ma duc sa-l schimb.
Sun la ei la Auto Europa , le spun ce am patit si ca vreau sa imi schimb parbrizul. Nici o problema si ma programeaza peste 1 sapt. parca (asta s-a intamplat acum 4 ani). O mai intreb pe tanti aia odata data ca sa fiu sigur ca nu am inteles gresit si ii spun sa nu fie vreo problema si daca cumva se schimba data sau eu stiu ce mai poate aparea sa ma anunte ca sunt din Resita si nu fac 110 km. aiurea. Imi spune ca nu se pune problema la ora si data stabilita sa fiu la reprezentanta.
In consecinta cu 30 de minute inainte de termnul stabilit ma prezint acolo. Ma preia un tip de la service ii dau cheia si zice sa astept ca baga masina inauntru si se apuca de treaba. Tin minte ca eram programt la ora 10. M-am invartit pe acolo vreo 2 ore ... nimic. Nimeni nu vine sa imi spuna nimic ... pana cand ma enervez si intru acolo in service. Masina era acolo dar nimeni nu facea nimic la ea. Il intreb pe sefu ala de acolo si zice ca in 30 de minute se apuca de ea. Mai stau mai astept mai trece o ora ... nimic ... deja aveam tensiunea 250. Iara ma duc la ala ma rastesc la el si spun ca e bataie de joc ce fac cu clientii in fine ... si ... stupoare ... imi spune ca ii pare rau dar nu au nici un parbriz in stoc pentru a fi schimbat si ca a sunat nu stiu unde sa aduca un parbriz. Dupa alte 2 ore de nervi la maxim ... nimic ...Ma duc la birouri la ei acolo si reclam incidentu le spun ca sun la OPC si ma asigura cineva de acolo sa stau linistit si ca isi cer scuze si problema se va rezolva in cel mai scurt timp.
Timpul trece si se face aproape ora 17 ... cand cei de la service se pregatesc de incheierea programului ... masina inca inauntru ... cu acelasi parbriz.
Ma duc la directirul de acolo si ii spun tot ce am patit. Isi cere o gramada de scuze pentru incident si le da ordin la aia din service sa nu plece acasa si sa rezolve problema. Aia nervosi , eu ... ca un sarpe. INTR-UN FINAL IN JURUL OREI 18 (deci dupa 8 ore de stat pe acolo) vine parbrizul si se apuca de treaba ( intr-adevar tipul care s-a ocupat de operatiune mi s-a parut destul de priceput). A durat ceva pana l-a schimbat apoi ... nu puteam pleca imediat cu masina la Resita ... trebuia sa stau macar 3 ore ca sa se usuce bine chestia aia cu care au lipit parbrizul. Toata lumea din reprezentanta a plecat acasa ... mi-a scos masina in parcare si am ramas doar eu cu paznicu si cu cainii de pe acolo. Dupa vreo 2 ore si 45 de min. ma urc in masina si asa incet ca sa nu creez socuri sa se miste parbrizul plec spre Resita mort de oboseala si cu nervii la pamant.
Evident ca a 2-a zi am sunat la Vocea Clientului si am spus tot ce am patit cu acesti amatori la care NU RECOMAND PE NIMENI SA MEARGA NICIODATA SA-SI REZOLVE VREO PROBLEMA.
Incercati reprezentanta din Resita pentru ca nu o sa regretati din nici un punct de vedere (din pacate atunci nu era inca deschisa). Preturi foarte bune si profesionalism.

P.S. Si inca ceva ... la ceeasi AutoEuropa la revizia de 1an ... nu mi-a trecut revizia in carnetul de intretinere (acum vreo luna am obs.) si nici nu mi-a dat inapoi ce au schimbat - filtrele, filtru de ulei etc). Ce mai ... JENANT e putin spus.


--------------------
Renault Symbol Expresion/ Decembrie 2006/ 1,4 8V/ Barum Quartaris - CS-05-DVC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
faddy
post 22 Oct 2010, 13:30
Post #96


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 29 March 08
From: Timisoara




Am citit si eu parerile voastre referitoare la cele 2 Service Dacia.
Ultimul post mentiona ceva de Vocea Clientului - e fix apa de ploaie!!!
Legat de o atitudine nepotrivita fata de client, din punctul meu de vedere, am trimis mail la Vocea Clientului solicitand o lamurire.
Ei bine, raspunsul pe mail nu a mai sosit ci am fost sunata ... si o tanti draguta huh.gif de acolo mi-a transmis ca ei - adica GRUPUL DACIA - nu au cum sa actioneze asupra ATELIERULUI SERVICE. [ just for the record - asta doar dupa ce am sunat eu sa le reamintesc ca nu mi-au raspuns la solicitare si a trecut o saptamana aproape icon_mrgreen.gif ]
Cam pe scurt cei de la Service sunt cam intangibili si chiar mi-a recomandat alt Service. Alt service !!!!
SOC !!! DACIA isi face singura antireclama blink.gif
Desigur ca am fost la mai mult de 3 revizii la ei si am avut timp sa imi formez o parere- Cert este faptul ca uneori dau cu batul in balta bine de tot.


--------------------
Dacia Solenza 1,4 2004 - TM-76-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin_tm81mis
post 25 Oct 2010, 08:48
Post #97


sofer de paie


Group: Members
Posts: 261
Joined: 16 January 07
From: Timisoara




Hai ca sunt baieti de treaba uneori. Dupa doua luni de la schimbarea farului la ei am avut nevoie de faza lunga sambata noaptea si nu mergea exact pe farul nou. Am cumparat si becuri, am demontat tot si era doar mufa uitata langa bec. Nu e chiar grav da chiar trebuie ginecolog sa umble la becurile alea si ei aveau toata vremea din lume sa puna mufa aia.

This post has been edited by catalin_tm81mis: 25 Oct 2010, 08:49


--------------------
renault megane 2.2 2007 - confort expression
megane sedan confort expression 2007+clima automata+rouge du feu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 26 Oct 2010, 06:57
Post #98


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Numai cine nu munceste nu greseste...


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin_tm81mis
post 26 Oct 2010, 08:22
Post #99


sofer de paie


Group: Members
Posts: 261
Joined: 16 January 07
From: Timisoara




Eu ma gandeam la "Si f***t si cu banii luati" da nah la tine suna mai frumos.


--------------------
renault megane 2.2 2007 - confort expression
megane sedan confort expression 2007+clima automata+rouge du feu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 26 Oct 2010, 15:50
Post #100


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Tu vorbesti !? 184.gif
Naveta Challenger a explodat din cauza unei garnituri de 2 dolari. Au murit atastronauti in care s-au investit zeci de milioane de dolari/ persoana, pagube de miliarde de dolari. Tu n-ai avut functional un bec pe pozitie... tongue.gif


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefan77
post 14 Mar 2011, 22:21
Post #101


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 14 March 11




Salut, am primit mesajul de la Auto Europa cu "control in 15 puncte si test calculatoare gratuit", am fost si eu, ca doar era gratuit. M-am prezentat in Calea Sagului, fara programare si vreau sa va spun ca a fost super OK. Mi s-a controlat masina la directie,suspensie, frane, ..dupa o lista si ce ma interesa mai mult testul de calculatoare.Mi-au facut un pret bun si am schimbat placutele de frana si surpriza pentru mine 111 lei cu tva (set placute si manopera). Maine sun sa cer un pret la ulei si filtre ca spunea tipu de la receptie ca au preturi accesibile...De revenit!


--------------------
renault clio 1,5 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 15 Mar 2011, 07:35
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




Eu sunt foarte multumit de acest service de cand am masina toate reviziile,mici probleme au fost rezolvate cu profesionalism am primit si reduceri de preturi sunt un service o.k. Piese de origine garantie si pe piese si pe manopera nu as merge la un service de cartier cu piesele in plasa cumparate de la magazin pentru nimica in lume. Plus atitudinea angajatilor este una de mult bun simt mai rar prin atelierele din Romania.


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 24 Mar 2011, 09:13
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




Si eu sunt foarte multumit de ei; sunt seriosi, nu pierd vremea, lasa impresia ca isi fac treba, explica interventiile efectuate.

Am facut la ei revizia a doua de la masina.

This post has been edited by Modus: 24 Mar 2011, 09:13

Attached thumbnail(s)
autoeuropa_1.JPG ( Size: 72.15k ) Number of downloads: 764
autoeuropa_2.JPG ( Size: 49.17k ) Number of downloads: 804


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b_ennyhill
post 24 Mar 2011, 20:19
Post #104


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 17 August 06




frumos pret! si vad ca sunt piese originale.reduceri ... ma "inscriu" si eu la revizia de 30000 km.


--------------------
renault clio 2002 2L,16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 25 Mar 2011, 08:26
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




eu am avut reducere pentru ca sunt angajatul unei firme care are contract cu Renault Timisoara. Dar am vazut ca ofera reduceri clinetilor fideli.


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinEco
post 15 Apr 2015, 11:52
Post #106


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 10 February 15
From: Timisoara




Vad ca nu s-a mai scris de mult timp in acest topic, dar ma gandesc ca este cel mai bun loc in care sa scriu pentru ca am avut o patanie cu Meganul din semnatura sambata, 11.04.2015.

Pe la 10:00 mergeam in coloana spre Lugoj si la intrarea in sensul giratoriu care face legatura cu centura orasului masinile din fata au incetinit, am incetinit si eu, dar cel din spate nu a fost suficient de atent si m-a tamponat.

La mine s-au deformat/rupt/zgariat bara, armatura de aluminiu de dedesupt si partea de jos a hayonului (acesta nici nu se mai poate deschide).

Am completat intelegerea amiabila si am plecat fiecare mai departe.

Celalat sofer are RCA la Omniasig si dupa-masa m-am uitat pe site-ul lor cum se procedeaza in caz de dauna.
Am aflat ca trebuie sunat la ei si anuntat cat mai curand incidentul pentru deschiderea dosarului si programare la constatare.
Am sunat, am dat toate datele, iar constatarea a fost programata pentru 14.04.
Am fost ieri la Omniasig-Timisoara, impreuna cu celalalt sofer si in aproximativ o ora s-au realizat de catre agentul constatator toate formalitatile (documente si poze) necesare constatarii.

In legatura cu despagubirea mea agentul mi-a zis ca dosarul ar trebui sa fie aprobat foarte repede pentru ca e un accident cu o dinamica foarte simpla si dupa ce a vazut ambele masini a zis ca nu sunt dubii cu privire la cum s-a intamplat.

Din lista de service-uri agreate de ei am ales sa repar masina la Auto Europa Timisoara (reprezentanta Renault de pe Calea Sagului).
N-am mai fost pana acum la ei, dar m-am gandit ca sunt cei mai in masura sa repare Meganul.

Tot ieri dupa-masa pe la 14:00, imediat ce am scapat de la Omniasig, m-am si dus la ei cu fisa de intrare in reparatie.

Baietii de la departamentul Caroserii au pastrat cate o copie dupa fisa si dupa buletin si au zis ca ma suna in 2-3 zile dupa ce primesc ok-ul de la Omniasig ca sa inceapa reparatia.

Din 2001 de cand am carnet este primul incident de genul asta in care am fost implicat si nu stiu cum o sa evolueze reparatia, dar o sa va tin la curent.


--------------------
Renault Megane 3 / 2009 / Expression / 1.5dCi / 106 CP
Ex. VW Golf IV, 1.9 TDI, 90 CP, 1999 (2009-2014: 82.889 km)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 15 Apr 2015, 22:05
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




Succes. Băieții de la caroserie sunt foarte buni


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinEco
post 17 Apr 2015, 09:19
Post #108


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 10 February 15
From: Timisoara




Merci pentru incurajare! smile.gif

Pentru ca deja au trecut 2 zile si ceva de cand am fost la AutoEuropa cu "fisa de intrare in reparate" si inca n-am primit niciun feed-back de la ei am sunat in aceasta dimineata.
Mi s-a spus ca fix ieri dupa-masa a venit raspunsul pozitiv de la Omniasig privind dosarul si deja au fost comandate piesele. Acestea urmeaza sa vina marti si ma vor suna imediat ce le au pentru a ma programa sa vin cu masina sa se apuce de treaba.

Vad ca lucrurile nu se misca foarte repede, dar macar suntem pe drumul cel bun.

This post has been edited by catalinEco: 17 Apr 2015, 12:47


--------------------
Renault Megane 3 / 2009 / Expression / 1.5dCi / 106 CP
Ex. VW Golf IV, 1.9 TDI, 90 CP, 1999 (2009-2014: 82.889 km)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 17 Apr 2015, 09:34
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




Succes in continuare. Eu merg mereu la ei cu a mea masinuta si mi se par buni. Avand in vedere cum se lucreaza in anumite domenii de activitate din Romania ei sunt chiar buni. Sa ne tii la curent.

WE placut!


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinEco
post 23 Apr 2015, 12:13
Post #110


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 10 February 15
From: Timisoara




In aceasta dimineata la 8:00 am dus masina la ei.
Am semnat documentul de intrare in service, au facut cateva poze masinii si mi-au zis ca miercurea viitoare ar trebui sa fie gata. Piesele comandate au venit deja la ei.
Sper sa se incadreze in timpul estimat si sa faca treaba buna.


--------------------
Renault Megane 3 / 2009 / Expression / 1.5dCi / 106 CP
Ex. VW Golf IV, 1.9 TDI, 90 CP, 1999 (2009-2014: 82.889 km)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinEco
post 2 May 2015, 16:19
Post #111


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 10 February 15
From: Timisoara




Am vorbit la inceputul saptamanii trecute din nou la service si am aflat ca masina nu o sa fie gata la timp (29.04).
Dupa demontare au gasit ca trebuie inlocuit si suportul rotii de rezerva si au facut reconstatare cu Omniasigul. In plus mai trebuie sa ajunga la ei si un suport de bara in primele zile ale saptamanii viitoare.

Pana cand o sa fie gata masinutza si o sa o primesc inapoi sa va arat despre ce a fost vorba:


Attached thumbnail(s)
DSCF2102.JPG ( Size: 194.3k ) Number of downloads: 135
DSCF2104.JPG ( Size: 128k ) Number of downloads: 122
DSCF2106.JPG ( Size: 98.19k ) Number of downloads: 121
DSCF2107.JPG ( Size: 82.59k ) Number of downloads: 35
DSCF2108.JPG ( Size: 130.06k ) Number of downloads: 43


--------------------
Renault Megane 3 / 2009 / Expression / 1.5dCi / 106 CP
Ex. VW Golf IV, 1.9 TDI, 90 CP, 1999 (2009-2014: 82.889 km)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinEco
post 13 May 2015, 18:20
Post #112


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 10 February 15
From: Timisoara




In dupa-masa asta pe la 17:30, dupa 3 saptamani fara cateva ore de cand am dus masina in service la AutoEuropa, am reusit sa o recuperez.

Era gata de ieri dupa-masa, dar mai asteptau acceptul final de plata de la Omniasig.

Dupa ce am dat vreo 3-4 telefoane si un mail am reusit sa-i ajut sa-l primeasca (si sa ma ajut si pe mine sa o "externez" ca deja nu mai aveam rabdare).

Reparatia mi se pare bine facuta dupa cate am reusit sa observ si sper sa nu apara probleme nici pe viitor. Bara si hayonul sunt frumos vopsite si aliniate. Si pe dedesupt totul pare in regula din cate am reusit sa vad.

Oricum am garantie 1 an, dar n-as vrea sa fiu nevoit sa apelez la ea.

Factura finala: 8.873 lei.

Doamne Ajuta ca s-a rezolvat!

This post has been edited by catalinEco: 13 May 2015, 18:26


--------------------
Renault Megane 3 / 2009 / Expression / 1.5dCi / 106 CP
Ex. VW Golf IV, 1.9 TDI, 90 CP, 1999 (2009-2014: 82.889 km)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:16
Dacia