Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bielete Directie, bielete directie uzate la doar 12000 km

calin
post 5 May 2005, 15:42
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 5 May 05




Salutare tuturor membrilor forumului !

Pana acum 1-2 luni eram multumit de prestatia masinii ( Megane Sedan 1,6 16 V) pe drumurile ( adevarat peisaj selenar !!!) sibiului . Iata insa ca a inceput sa se auda un zgomot metalic distinct ( un gen de clic-clac) in momentul cand trec cu oricare din rotile fata peste denivelari de genul gauri in asfalt facute de acele freze (care scot un strat de 1-2 cm din asfalt pt ca mai apoi sa fie turnate vestitele plombe romanesti) sau strazi cu denivelari mici ca amplitudine dar dese ( care fac roata sa se miste cu frecventa mare in plan vertical).

Nu mica mi-a fost surpriza cand dupa o vizita la service am aflat ca bieletele de directie ar trebui schimbate blink.gif !!!!! Si asta la 12000 km!!!Tot atunci s-a descoperit si un joc la coloana de directie - e adevarat ca foarte mic - insa este totusi un joc !!

La asa un diagnostic am ramas cu gura cascata ohmy.gif - pt.ca taica-meu poseda si el un renault megane 1 din 2001 care are 40000 km facutzi pe aceleasi drumuri , in acelesai conditii ( majoritatea rulati tot de mine! ) si nu are nici o problema !! Nici vechea mea dacie nu avea probleme la asa de putini km !!!

Desi am condus cat se poate de incet si am ferit tot ce se putea feri ...totusi piesele respective au cedat !

Ma asteptam ( din ce citisem si din auzite) sa am si eu problema cu flansele ..insa nimic ( deocamdata - nici nu vreau sa ma gandesc prea departe ..).

Sa fie oare vre-un lot cu ghinion ? A mai avut cineva aceeasi problema ? Mai mult inca - la service mi se da de inteles ca Megane Sedan are o caseta de directie destul de rigida care nu prea se preteaza la drumurile noastre ... ( adica cu alte cuvinte ...urmeaza si aia la schimb!)

Totusi cum e posibil ca la 12000 km ( vorba aceea nici nu a apucat prima revizie !) sa fii deja nevoit sa schimbi coloana de directie si bieletele ....?!? si asta in conditiile unu condus prudent !


calin


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16 V 2004
Megane Sedan 1.6 16V Confort Expression - 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 5 May 2005, 15:46
Post #2


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Mai e in garantie ? astea ti le schimba pe garantie ? daca e asa e binisor ... daca nu cam nasoala treaba ...


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calin
post 5 May 2005, 15:48
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 5 May 05




... da , masina mai e in garantie - deocamdata ... dar ma gandesc cu groaza cum o fi la 24000 km cand nu mai e in garantie ...


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16 V 2004
Megane Sedan 1.6 16V Confort Expression - 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 5 May 2005, 15:59
Post #4


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Ma gandesc ca poate acum o sa iti puna mai bune in loc la cele care exista si au joc ... poate cele de fabrica au fost asa pentru un cost mai redus de fabricatie vanzare ... e aiurea gandirea dar ... no' sper pentru tine ... (vezi ca mai e un topic "avertisment" tot aici la megane unde s-au rupt ... sad.gif )


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 5 May 2005, 16:06
Post #5


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Zi neagra pentru Meganu 2 romanesc pe reno.ro: o directie varza de la un gropan (plus daunele datorate accidentului), alta directie zdruncinata bine de la gropi la doar 12K km, plus piuitul lui meganescu (aparut tot dupa o vizita in groapa, din ce mi-a povestit) sad.gif
Cu toate ca si pina acum mergeam cu mare grija, de azi voi casca ochii de 2 ori mai mult. O sa ma injure lumea huh.gif (MISCA BA, PENSIONARULE!!!)
Mamitzica lor cu gropile lor cu tot mad.gif


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agglutina
post 5 May 2005, 16:18
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 30 October 04
From: Cluj-Napoca




Si cand ma gandesc la gropile terrrribile (cu margini drepte si adanci pana la jante) de pe aleile dintre blocuri... blink.gif


--------------------
Megane II Bicorp, 1.5 dCi, 80 CP, rosu
Pack Authentique + proiectoare ceata si CD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganusedanu
post 10 May 2005, 13:19
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 8 April 05




o bieleta de directie costa aproape 7 milioane.Inmulteste cu 2 si rezulta 0 gramada de bani.....Dar...caseta de directie cu tot cu bielete costa 15 milioane asa ca mai bine le cumperi cu tot cu caseta si aceasta iti ramane sau o vinzi!Good idea!?


--------------------
renault megane 2 sedan 2003
megane sedan 82hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 10 May 2005, 13:42
Post #8


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




Esti sigur ?... Sincer m-ar mira sa coste caseta cu tot cu bielete 15 milioane ...

This post has been edited by cmandrei: 13 Mar 2006, 16:52


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
Bip... Bip... !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 10 May 2005, 15:33
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Pai si ce, caseta in sine costa doar un milion? Nu prea-mi vine sa cred.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danuzz
post 10 May 2005, 15:58
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 6 May 04




la matiz SE power am scgimbat o caseta de directie si era 15,5 milioane. Ma indoaiesc sa fie doar atat...


--------------------
M II Bicorp, 1.5 dci, 80 CP, xenon, clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganusedanu
post 10 May 2005, 16:26
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 8 April 05




v-am pus pe ganduri?intrebati unul din dealeri!


--------------------
renault megane 2 sedan 2003
megane sedan 82hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 10 May 2005, 21:11
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Hmmm, eu am un M1 Classic din 2001, 60000 km facuti prin Cluj (cu gropile lui, nu chiar ca cele din Bucuresti smile.gif ) si nu am nici cea mai mica problema la directie sau suspensii. Oare asa slab sa fie M2? Mie imi place tare mult si ma gandeam sa schimb masina cu un M2 nou (Estate 1.9 dci - sau 1.6 benzina), dar m-am cam speriat din ce citesc pe aici.

Cristi


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombu
post 10 May 2005, 21:37
Post #13


FOR SALE


Group: Members
Posts: 586
Joined: 20 August 04
From: Bucuresti




am skimbat bieleta dreapta...pe garantzie... cika avea un mik joc....se pare ca una bucata e vreo 8-9 milioane...iar la pretzurile renault.miramash sa fie caseta de dir asa eftina,,,,poate e facuta la mioveni ...who knows?


--------------------
Renault Megane 2 2004 Confort Dynamique
Megane II BICORP 1.6 16V Confort Dinamique
Gris Hologramme- 2004
Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 10 May 2005, 22:01
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Bieleta de directie Megane I Classic aprox. 2,8 mil. Nu stiu cat o fi la M II dar 8-9 mil. mi se pare cam aberant.


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyt
post 11 May 2005, 09:09
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 29 April 04
From: Bucuresti




M2, daca nu ma insel, are servo-directie electrica (ca Clio Bicorp)...Ce pot sa spun e ca la Clio se schimba toata coloana, cu servo si caseta...E peste 1200E...


--------------------
Clio II, 1.2 16V 2002, Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calin
post 17 May 2005, 17:35
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 5 May 05




Incepe valsul fratilor!

Am schimbat bieletele ! smile.gif

Pe garantie ! Intr-adevar zgomotele au disparut . smile.gif
Intrebarea intrebatoare este pentru cat timp .... sad.gif asa ca de-abia acum incep emotiile.... unsure.gif

Din cate am inteles si de la alti posesori ( atat de sedan cat si de M2 bicorp) este o intreaga loterie cu piesele astea ..unele frantuzesti de la mama lor si altele "frantuzesti" de prin estul Europei , Turcia ...si cine mai stie pe unde ..
Asa ca ii inteleg perfect si pe cei care au mers 40000 km fara probleme si pe cei care la 4000 km au schimbat deja ceva .
..ca asa ceva nu este admisibil ... asta e clar.. dar la noi totul e admisibil....

In ceea ce priveste Megane-ul vechi ( M1 Classic ) relativ la spusele unor membrii (cri123) privind rezistenta masinii - pot sa va spun din proprie experienta ca masina este mai robusta, ai mei au unul de vreo 4 ani (aprox. 40000 km) si nu are nici o problema ...

nu pot decat sa va urez bafta sa n-ajungeti prea curand la service ....


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16 V 2004
Megane Sedan 1.6 16V Confort Expression - 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apolloxy
post 12 Jul 2006, 09:48
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 9 August 05




Pai iti pot raspunde eu: la prima revizie de 15.000 mi s-a schimbat una din bielete (nu mai stiu care) pe garantie. Tocmai am facut a 2-a revizie la aprox. 27.000 si deja mi s-a notat ca la urmatoarea revizie sa ma pregatesc pentru schimbarea de bielete. Asa ca pune bani deoparte sad.gif


--------------------
Megane 2.2 sedan privilege, 1.5 dci, 80 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zoot
post 12 Jul 2006, 12:47
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 24 June 04
From: Cluj




Ce e cu preturile astea la bieletele minune? am dat un mail la o firma de piese auto si mi-au raspuns asa : BIELETA DIRECTIE – 104 RON/BUC , oare au dat alt reper sau chiar atat costa ?


--------------------
Renault Megane II 2003 hatch 1.9 dci - SJ-82-ZOT
Renault Megane 2 HATCH 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 12 Jul 2006, 13:48
Post #19


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Alo .. domnilor care veniti cu preturi selenare ...

O bieleta de directie ORIGINALA, luata din service RENAULT costa 350 RON (e 700 RON setul stg-dr).
Eu mi-am schimbat ambele bielete de directie la 30K Km cu unele nu de origine (cumparate de la UNIX) si au costat .... suspans .... 150RON SETUL (adica, mai pe romaneste, 750.000 lei vechi BUCATA) .. noi noute, cu garantie.

Am in prezent 3000 Km cu ele si se comporta excelent (nu m-ar mira sa fie chiar mai bune decat cele originale).

Hai bafta si nu uitati ca nu e dracul chiar asa de negru.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 12 Jul 2006, 13:56
Post #20


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




Pai, da...nu te-ar mira sa fie mai bune decat cele originale. Dar, te-ar mira sa fie mai proaste?

Asta e problema cu piesele care nu sunt de origine. Nu stii niciodata ca piesele cumparate sunt ceea ce ar trebui sa fie.
Pe de alta parte, intr-adevar, preturile la piesele de schimb din sistemul Renault mi se par nesimtit de mari.


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 12 Jul 2006, 14:11
Post #21


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




richie, un calcul simplu arata ca de banii pe care ii dai pe o bieleta originala, cumperi 4 (PATRU) din astea de care am eu.

Tinand cont ca o bieleta originala "duce" cam 20.000 Km (poate da, poate nu, dar sa consideram asta ca fiind o medie), inseamna ca daca bieletele astea de 75 ron bucata pica DUPA 10000 Km , si-au scos banii smile.gif. Chiar si daca pica la 7000 tot si-au scos banii smile.gif.

Mai mult, o bieleta de directie nu este nimic altceva decat un fier cu o articulatie cu bila. Cel mai rau lucru care se poate intampla este sa isi faca joc in articulatie ... asa ca .. de ce sa nu pun o piesa mai ieftina cat timp e noua si mi se ofera o garantie.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steffann
post 2 Aug 2006, 15:33
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 19 July 06




am si eu aceeasi pb si mi s-a zis 850.000 lei bucata si 200.000 manopera!
reveniti-va cu preturile astea smile.gif)


--------------------
renault megane2 2003 - B.90.SHY
Megane2 Bicorp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj666
post 2 Aug 2006, 18:21
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 358
Joined: 29 July 05
From: Cluj




Pai oameni buni, la solenza am schimbat o singura bieleta la 80.000 si trag de ea in draci! Ce dracu de masina mi-am luat, bibelou de tinut in vitrina?


--------------------
Renault Koleos 2009, Dinamique 175 cp
VW Golf 7, 1.2 TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentinuss
post 29 Nov 2006, 09:02
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 28 November 06




Salutare,
De circa două săptămâni mi-am adus din afară un Renault Megane Bicorp II 1.9 Dci. Am dus masina in service Renault, la o cunoștiință care lucrează acolo.
Mi-a spus că mașina este OK dar trebuie să schimb bieletele. Chiar mi-a sugerat o alternativă mai ieftină față de varianta oficială care înseamnă 5.000.000 buc bieletă.
Întrebarea mea se adresează în special lui Steffan și lui Liviu care au postat unele prețuri omenești: De unde le-ați cumpărat oameni buni, că sunt și eu interesat?
Precizez că l-am întrebat pe mecanic dacă piesele sunt originale și mi-a răspuns că toate piesele sunt produse pentru Renault fără diferențe, dar cred că a uitat că atunci când a verificat mașina a remarcat că este fabricată în Franța și că se "vede altă calitate".
Așa că dacă nu pot cumpăra ceva original, este mai bună varianta mai ieftină dar schimbată mai des.
Personal înainte am avut o Supernova în care nu am băgat nici un ban în 3 ani de zile, n-am schimbat 1 piesă. Am schimbat consumabilele la 8-10.000 km, la o cunoștiința care lucra la un servis al S.C. ApaNova, care le dădea la jumătate, și n-am avut o problema.

Reiterez rugămintea către membri care au cumpărat la prețuri normale, rugămintea să-mi furnizeze și mie acele date. Multumesc mult.

P.S Aș dori cu această ocazie să pun în discuție, dincolo de "profesionalismul" mecanicilor de la Renault și posibilitatea ca aceștia să schimbe intenționat anumite piese, respectiv bieletele?



--------------------
Renault Laguna III Grandtour 4Control 2.0 dci GT 131kw 2012
Ex. Megane 2 Hatckback 1.9 dci
Ex. Laguna II 2.0 T
Ex. Laguna III 1.5 dci (Bleah...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dmc
post 29 Nov 2006, 12:52
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 703
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Cumparat bielete originale cu 270RON bucata de la Augsburg, montat si facut geometrie tot acolo, total 700RON parca smile.gif adika mai putin decat la oricare dealer Reanault


--------------------
Renault Megane II 2004 - 1.6 115
Megane 2 Sedan 1.6 115 Privilege
Iulie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 29 Nov 2006, 14:15
Post #26


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Revin cu noutati ... masina are in prezent 41.000 Km si bieletele alea luate de la UNIX (facute de OCAP) inca nu au joc. Deci deja si-au meritat banii cu varf si indesat smile.gif ... (am facut calculul intr-un mesaj anterior).

P.S.: Pentru cei care m-au intrebat pe PM despre Unix : www.unixtrade.ro .. astia sunt.
Bucuresti

Bd. Preciziei, nr. 3

Tel: +40-21-318.98.90

+40-31-805.94.67 (RDS)

Fax: +40-21-318.98.94



--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 10 Mar 2007, 16:06
Post #27


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Azi am facut revizia de 45.000 km si am constatat ca bieletele de directie trebuie schimbate urgent, avand joc destul de mare. Ciudat este ca eu nu am prea simtit asta la condus, in afara de niste zgomote, pe piatra cubica, dar care s-au manifestat mai tare in ultima perioada de timp.
Daca as face operatiunea la service autorizat Renault, ar costa asa: aprox. 550 RON / bieleta, plus manopara si geometrie roti = in total aprox. 1500 RON, estimare de pret facuta de service.
Am sunat la Augsburg si la Motorhome (dealer METEOR) si am aflat asa ceva:
La Augsburg costa 230 RON bieleta de origine Renault (vine in cutie pe care scrie Renault) si are si burduful aferent (care am inteles ca nu se schimba obligatoriu) si/sau 173 RON bieleta marca Lucas (se aduce la comanda).
Manopera este 50 RON/bieleta + 90 RON geometria rotilor.
La Motorhome costa 115 RON / bieleta marca OCAP. Mi s-a spus ca OCAP este un mare producator de subansamble de genul acesta si ca este posibil sa fabrice si pentru Renault.

Acum astept un sfat de la cineva care se pricepe (eventual pm daca nu vrea sa scrie aici), de care bielete sa aleg? De origine Renault de la Augsburg (aici am avantajul garantiei la piesa + montaj, posibil sa fie chiar 18 luni) sau OCAP - la jumatate de pret.
Mentionez ca nu vreau sa ma zgarcesc la 100-200 RON cand e vorba de viata mea si altora, deci ma intereseaza cea mai buna solutie, nu cea mai ieftina. Din pacate oferta service-ului autorizat Reanult iese din discutie, preturile alea sunt de pe alta lume.
Puteti recomanda si un alt service de calitate unde sa fac operatiunea asta de schimbare (altul decat Augsburg, pe asta il stiu deja)? Eventual sa aiba si statie ITP - trebuie sa fac si ITP-ul, eu am uitat ca masina nu mai e chiar noua asa ca nu am facut pana acum desi am depasit cei 2 ani mad.gif .
Multumesc anticipat.


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 10 Mar 2007, 18:37
Post #28


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




vezi ca la Unix Trade bieletele erau 150 RON SETUL... incearca si acolo smile.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dcsiki
post 10 Mar 2007, 20:30
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 428
Joined: 15 February 05
From: Brasov




Ma ingroziti cu directia ...............am avut meagane 1 break de serviciu si a mers 185k km pana am predat-o si nu au fost probleme cu directia , personala are acum 62k km si nimic de directie .....acum am tot pe masina de serviciu ( megane estate ) cca. 25k km si inca nu sunt probleme ....... si sper sa nici nu apara ....


--------------------
VW Bora 2002 Break
older : Renault Megane 1 Classic 1,9 dTi ,Renault Megane 1 break 1,6/16v , Renault Estate 1.5 dCi 80cp
serv new : Ford Focus 1.6 tdci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 10 Mar 2007, 20:44
Post #30


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Depinde din ce punct de vedere privesti... Si mie mi se pare ca au picat cam devreme, desi e posibil sa mai reziste o perioada. Fiind vorba insa de elemente ale directiei si avand in vedere ca tin la siguranta, nu mai astept, le voi schimba. Ramane sa vad cu care bielete.
Tatal meu are un VW Passat (din 1996) care are peste 160.000 km la care a schimbat 1 singura bieleta, dupa 10 ani. De subliniat ca tatal meu are un stil de condus mult mai neglijent ca al meu, unde eu incetinesc si trec peste denivelari cu mare grija, el trece fara nici o problema cu viteza. wacko.gif
Avand in vedere insa starea carosabilului in Bucuresti si faptul ca saptamanal am drumuri prin Rahova...prin spatele blocurilor, pe o strada care arata ca dupa bombardament...

This post has been edited by padre: 10 Mar 2007, 20:58


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:58
Dacia