Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

trepidatii la accelerare, la liber merge ok.

tolo
post 2 Jul 2014, 17:21
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 10 May 13




stai lin. a mea e ricambi si merge brici.are deja 1500 - 2000 de km si se prezinta ok pe langa , ca o mai fortez din cand in cand biggrin.gif


--------------------
renault megane 2008 1.5 - buc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MaciFla
post 31 Mar 2017, 12:49
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 18 September 15
From: Arad




Salut,

Am o problema foarte asemanatoare cu cea descrisa de AR_LOGAN23.
Pe un Renault Scenic RX4 -benzina, cand accelerez mai sustinut, de obicei pe la 2800-2900, incepe un bazait in dreapta undeva inspre zona bateriei, care dispare instant daca decelerez. Daca continui sa accelerez dupa aparitia bazaitului, dupa cateva secunde, masina merge sacadat, cu cadere brusca de putere si cateva smucituri. Daca decelerez si incep sa accelerez foarte lent, merge Ok.
Problema apare doar in sarcina, in gol merge Ok oricat as accelera de brusc.
Problema a aparut dupa schimbarea distributiei si a curelei accesorii (am 133K km). Nu am constat imediat la mersul in oras ci doar la prima iesire, pe prima urcare in rampa mai sustinuta.
In general merg pe la 2500 si schimb viteza pe la 3300-3500.
Am revenit la service (reprezentanta Renault/Dacia in Arad) si ei sustin ca nu are nimic cu distributia. La tester, nici o eroare. Ei zic ca e benzina si o sa treaca. Azi incerc sa consum/alimentez cu OMV 100, dar nu prea am sperante de acolo.
Uzual alimentez doar de la OMV, de 95.

Va rog ceva idei...


--------------------
Renault Megane Scenic RX4 2001 benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 12:45
Dacia