Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Reconditionat caseta de directie servo

MariusTM
post 30 Jul 2010, 16:17
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 22 June 09
From: Timisoara




Intrebare: a reusit cineva sa-si reconditioneze caseta de directie? E vorba de modelele cu servo, cu probleme de etansare.

Eu am doua, insa amandoua curg.
Am dus una la cineva care se ocupa cu reconditionari, insa nu a reusit sa monteze semeringul central. Ca atare va trebui sa incer sa o fac eu, sau sa o duc la altcineva.


--------------------
Renault 25 GTX 1986, phase 1, 2.2i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turbodxman
post 30 Jul 2010, 18:31
Post #2


-------------


Group: Members
Posts: 3.327
Joined: 1 August 08
From: Ro




Era o firma in Targoviste care se ocupa cu reconditionari casete de directie (servodirectie).
Acolo si-a reconditionat caseta de directie un coleg de forum cu ceva ani in urma.
Cauta in cadrul acestei sectiuni un topic in care e vorba de asa ceva si vei gasi un numar de telefon al acelei firme (ei l-au postat).
Pont pt usurarea cautarii: Nick-ul acelui coleg e "B 14 JMF" wink.gif

Succes!

P.S: Poti sa ma ti la curent cu progresele facute (coduri simeringuri, ...)


--------------------
--------- ---------- ------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trami
post 4 Aug 2010, 21:21
Post #3


-


Group: Members
Posts: 270
Joined: 15 July 05
From: Targoviste




In caseta de renault 25 este f dificil sa montezi simeringul central, exista multi reparatori de casete care nu reusesc, dar asta nu inseamna ca e imposibil.


--------------------
Kuga 2 - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turbodxman
post 4 Aug 2010, 22:20
Post #4


-------------


Group: Members
Posts: 3.327
Joined: 1 August 08
From: Ro




Raspunsul a venit tocmai din partea celor pe care ii recomandam.
Ai avut noroc wink.gif

Succes!


--------------------
--------- ---------- ------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Petry
post 4 Aug 2010, 22:25
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 27 April 07
From: Calafat Dolj




QUOTE(trami @ 4 Aug 2010, 21:21)
In caseta de renault 25 este f dificil sa montezi simeringul central, exista multi reparatori de casete care nu reusesc, dar asta nu inseamna ca e imposibil.
*



Salut!
Daca tot ai intrat in topic spune si pretul unei casete reconditionate de firma ta cu a noastra la schimb.
Multumesc!


--------------------
Renault 25 TX 1989 Injectie 120CP - DJ06XMJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trami
post 5 Aug 2010, 06:16
Post #6


-


Group: Members
Posts: 270
Joined: 15 July 05
From: Targoviste




Nu am casete de R25, iar o reparatie costa cca 900 lei.


--------------------
Kuga 2 - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusTM
post 5 Aug 2010, 15:24
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 22 June 09
From: Timisoara




Da, am dus caseta la cineva, dar mi-a dat-o inapoi; nu a reusit sa-i schimbe simeringul central sad.gif


--------------------
Renault 25 GTX 1986, phase 1, 2.2i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trami
post 5 Aug 2010, 19:13
Post #8


-


Group: Members
Posts: 270
Joined: 15 July 05
From: Targoviste




E un simering special si nici nu cred ca l-a avut. Nu intra in nici o alta caseta si nici nu se gaseste la tot pasul.


--------------------
Kuga 2 - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tutu
post 5 Aug 2010, 20:52
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 454
Joined: 19 June 07
From: Bucuresti




As vrea sa zic si eu doua vorbe depre bani si preturi si nu numai.
Si eu ca multi alti colegi de forum as avea nevoie de o reparatie la caseta de directie. O REPARATIE DOAR ! Dar pretul prohibitiv care se cere pt aceasta manopera ( e adevarat ca se monteaza in caseta si un kit de reparatie care este nou ) este foarte mare. Nu vorbesc doar de o anume firma aici, ci de preturile care le cer toate service-urile care fac aceasta reparatie. De ce spun astfel si va rog sa judecati si voi:
Acum cateva luni mi-am schimbat motorul la masina intr-un service autorizat , firma SRL. Pretul care mi s-a cerut... 900 Lei.Care inseamna inlocuirea ansamblului motor cu totul, totul ( motorul in sine ) + manopera +garantie legala + reglajele , astfel ca sa fie clientul multumit.
Cu alte cuvinte- comparatia este intre complexitatea repararii unei casete de directie servo si inlocuirea unui motor cu toate anexele asa cum spuneam mai sus!
Voi ce credeti , acuma care este pretul corect ?


--------------------
Renault 25 GTX Dacia Break 1987 - B-08-BYP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turbodxman
post 5 Aug 2010, 20:59
Post #10


-------------


Group: Members
Posts: 3.327
Joined: 1 August 08
From: Ro




@tutu: Aveti dreptate, dar se speculeaza faptul ca sunt rare casetele de directie sh in stare buna (care sa fie etanse) iar cele noi (de pe stock) costa mult mai mult decat reparatia uneia uzate (nimeni nu isi permite una noua, la noi cel putin).
Asta este.
Traim intr-o lume in care totul se speculeaza. sad.gif
Se cere cat mai mult posibil. mad.gif


--------------------
--------- ---------- ------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trami
post 5 Aug 2010, 21:44
Post #11


-


Group: Members
Posts: 270
Joined: 15 July 05
From: Targoviste




QUOTE(turbodxman @ 5 Aug 2010, 20:59)
se speculeaza faptul ca sunt rare casetele de directie sh in stare buna iar cele noi (de pe stock) costa mult mai mult decat reparatia uneia uzate (nimeni nu isi permite una noua, la noi cel putin).
Asta este.
Traim intr-o lume in care totul se speculeaza.  sad.gif
Se cere cat mai mult posibil.

Multumesc ca ai deschis discutia.
Se cere un pret pe masura. Pentru mine ca reparator mi-e MULT, MULT mai convenabil sa repar trei casete de vectra b decat una de re 25 VECHE si DEZASTRUOASA, mai ales ca trebuie sa dau aceeasi garantie, iar kitul de reparatie pentru cea de re 25 e mult mai scump si mult mai pretentios de montat, poti strica 2-3 kituri pana sa-ti iasa treaba. Cei ce n-au experienta in treaba asta pot strica foarte simplu si vreo 2-3 casete, asa ca faceti o socoteala inainte de-a vorbi.
Nu e nici o speculatie si de cele mai multe ori casetele de pe masinile vechi au cele mai mari preturi. Daca vreti un exemplu, caseta de Alfa 75 de prin anii 80 e una din cele mai scumpe, ca reparatie ma refer, ca una NOUA nu se mai gaseste, asa cum nu se mai gaseste nici pentru voi, R25.

This post has been edited by trami: 5 Aug 2010, 21:47


--------------------
Kuga 2 - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turbodxman
post 5 Aug 2010, 21:53
Post #12


-------------


Group: Members
Posts: 3.327
Joined: 1 August 08
From: Ro




@trami: Nu voi intra in polemica.
Nu sunt singurul care si-a exprimat opinia despre pret.
Ramane la latitudinea fiecaruia decizia.

Numai bine tuturor! wink.gif


--------------------
--------- ---------- ------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enache sorin
post 5 Aug 2010, 21:57
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 242
Joined: 27 November 09




Toata stima pentru (reparatori),cand ajunge saracul om la voi,parca ajunge la DUMNEZEU,dar cand pleaca i i pare rau ca a trecut pe la voi. PTR.MESERIASI !!!!


--------------------
renault 25 baccara 1991
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trami
post 5 Aug 2010, 22:06
Post #14


-


Group: Members
Posts: 270
Joined: 15 July 05
From: Targoviste




QUOTE(tutu @ 5 Aug 2010, 20:52)
Acum cateva luni mi-am schimbat motorul la masina intr-un service autorizat , firma SRL. Pretul care mi s-a cerut... 900 Lei.Care inseamna inlocuirea ansamblului motor cu totul, totul ( motorul in sine ) + manopera +garantie legala + reglajele , astfel ca sa fie clientul multumit.

Ti-au schimbat un motor vechi cu unul sh, unul reconditionat sau unul nou 0 km? Ar fi util sa specifici! Totul a costat 900 lei cu motor si montaj? Si garantie? Si ulei?

QUOTE(tutu @ 5 Aug 2010, 20:52)
Cu alte cuvinte- comparatia este intre complexitatea repararii unei casete de directie servo si inlocuirea unui motor cu toate anexele asa cum spuneam mai sus!
Voi ce credeti , acuma care este pretul corect ?

Nu se compara, scuza-ma!

<span class='edit'>5 Aug 2010, 22:17:</span>
QUOTE(enache sorin @ 5 Aug 2010, 21:57)
Toata stima PTR.MESERIASI !!!!
*


Daca taceai... nu erai off-topic
Nu te cheama nimeni sa postezi aiurea!
Si eu am o masina din 91, dar mi-o repar singur sau nu ma plang de preturi.

This post has been edited by trami: 5 Aug 2010, 23:02


--------------------
Kuga 2 - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tutu
post 6 Aug 2010, 00:33
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 454
Joined: 19 June 07
From: Bucuresti




Hai sa mai adunam cateva opinii sau experiente personale, dar pe un ton civilizat...
Da, acum ii raspund lui Trami - pretul care mi s-a cerut includea un alt motor cu anexele aferente , identic cu al meu, dar SH oferit si montat cu garantie,asa cum am mai spus si mai sus.
Motorul vechi, care s-a demontat a ramas la client.
Uleiul si filtrul de ulei au intrat deasemenea in pret. Antigelul l-am avut eu separat .


--------------------
Renault 25 GTX Dacia Break 1987 - B-08-BYP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Petry
post 6 Aug 2010, 10:40
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 27 April 07
From: Calafat Dolj




Oare de ce la noi in Romania se cere mult mai mult decat face?Tot timpul ne raportam la preturile din occident dar cei care cer uita sau se fac ca nu stiu ca noi Romanii facem eforturi supraomenesti pentru a face fata costurilor de intretinere a unei masini fie ea R25 sau orice alta marca care nu se mai produce si faptul ca veniturile noastre sunt mult mai mici.
Eu cred ca are legatura cu bunul simt si cu nepasarea care ne caracterizeaza.Adevarul este ca nimeni nu ne obliga sa pastram aceste masini in stare de functionare ba chiar ne incurajeaza sa renuntam la ele.
Am norocul(financiar) ca inca mai pot tine aceasta masina in viata si am gasit un service care nu-mi ia pielea de pe mine cand ajung la ei.Ultima oara cand am fost la ei au lucrat o zi si jumatate la masina(shimbat simeringul de la distibutie, de la volanta,unde s-a dat cutia jos,schimbat un pivot,s-a etansat palierele si baia de ulei, schimbat antigelul,schimbat carbunii la electromotor,spalat cu benzina de la ei cutia de viteze si tot ce a fost murdar de ulei si binenteles punerea distributiei la loc).Manopera= 350 lei noi
Scuze pentru off-topic dar era vorba de comparatia intre pretul cerut pentru reparatia unei casete de directie si pretul pentru alte reparatii unde cred ca se munceste mai mult.
O zi buna!


--------------------
Renault 25 TX 1989 Injectie 120CP - DJ06XMJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 6 Aug 2010, 10:48
Post #17


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Da' eu nu inteleg care va e problema. Pretul il stabileste vanzatorul. Nu va convine, nu platiti. Nu va puteti descurca altfel - aveti 2 solutii: renuntati la masina sau platiti pretul cerut de reparator.
Daca va inchipuiti ca reparatorul cere multi bani doar de amorul artei, faceti repede o reprofilare profesionala, apucati-va toti de reparat casete si faceti-va voi preturile.

Va recomand sa reveniti la caseta si reconditionarea acesteia, nu la preturile practicate de diferiti reparatori.

P.S. N-am nicio treaba cu trami, n-am colaborat niciodata cu ei si sper sa nu fiu vreodata nevoit s-o fac (am avut noroc de o caseta buna la R19).


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turbodxman
post 7 Aug 2010, 08:10
Post #18


-------------


Group: Members
Posts: 3.327
Joined: 1 August 08
From: Ro




@Petry: ai perfecta dreptate!

@R19/16v: Intr-o economie de piata, asa cum ar trebui sa fie si la noi, PRETUL ESTE STABILIT DE RAPORTUL DINTRE CERERE SI OFERTA! (IN ACEST CAZ DE RAPORTUL DINTRE PRESTATORUL DE SERVICII SI CLIENT!) NU ASA CUM E LA NOI, DOAR DE CEL CARE PRESTEAZA SERVICIILE excl.gif
IN ACEST CAZ E IMPUNEREA PRETULUI icon_mrgreen.gif
E anormal asa.
Daca prestatorii de servicii nu ar mai avea clienti, ar avea 3 variante: scad pretul pentru a nu intra in faliment, il mentin si pierd totul sau se reprofileaza.
Daca nu era provocata criza, asistam in continuare la prosperitatea acestor exploatatori din industria auto si nu numai care prosperau pe buzunarul nostru. Noroc ca i-a mai adus cu picioarele pe pamant pe unii din ei icon_mrgreen.gif
Aici ma refer si la cazul repararii casetei de directie.

This post has been edited by turbodxman: 7 Aug 2010, 08:15


--------------------
--------- ---------- ------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 7 Aug 2010, 09:05
Post #19


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Lasa-ma cu teoria ca o stiu prea bine, dar nu teoria repara masina.
Din cunostintele mele singurul "prestator de servicii" care sa-ti repare caseta este trami.
Poti spune ca are un mic monopol, daca vrei, dar asta e...


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vistike
post 7 Aug 2010, 10:30
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 1 February 10
From: SFANTU GHEORGHE




Prin ungaria exista multe firme care se ocupa de reparatii servo. Am gasit un site unde pretul este 32000-40000 Ft, garantie 1ani, mai scrie pe site ca daca cineva duce caseta de directie din alte tari reparatia dureaza max 3-4 ore.


--------------------
Renault R21 1992 TXI 12V - CV-12-VGJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tomas
post 7 Aug 2010, 10:40
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 269
Joined: 4 January 09
From: RM.VALCEA




Pai si cu totul la cat duce reparatia(40000 de forinti+drum)???


--------------------
RENAULT 19 1.8I 1995 BERLINA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vistike
post 7 Aug 2010, 10:52
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 1 February 10
From: SFANTU GHEORGHE




Am vrut sa dau numai un exemplu ca acolo sunt mai ieftine astfel de reparatii.
smile.gif


--------------------
Renault R21 1992 TXI 12V - CV-12-VGJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Petry
post 7 Aug 2010, 13:17
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 27 April 07
From: Calafat Dolj




Si din pacate noi stam foarte bine la teorie, practica si realitatea ne depaseste.


--------------------
Renault 25 TX 1989 Injectie 120CP - DJ06XMJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nik01
post 7 Aug 2010, 16:45
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 1 July 06




la primul r25 si eu m-am lovit de problema cu reparatul casetei si mi s-a parut mare pretul practicat de trami dar uitati ce este foarte important.
cand trami repara caseta risca sa intre in puscarie daca se intampla ceva fiindca de caseta depinde viata voastra si a altora din trafic,spun asta fiindca eram si eu tentat sa mi-o repar singur.
daca se caleaza motorul in mers sau ramai pe dn ca nu mai merge distributia nu-i problema dar ce te faci la 110km/ora cand ramane caseta blocata virata stanga?
de aici pretul mare,depinde viata voastra si a familiei de asta,pe de alta parte nu ar fii mai bine daca am invata meserie si am reusi sa o reparam cu primul chit si sa coste 300 ron?
inteleg sa strici chituri cand te apuci de afacere dar s-a strici 3 chituri la caseta nu este normal ca eu, client,sa suport pagubele.
este ca si cum as schimba un pivot la pret de 3 .
asa ca noi ramanem cu ele stricate dat fiind pretul mare si preferam s-a schimbam masina cu totul si serviceurile cu clienti putini si saraci aia care mai sant li se ia si hainele de pe ei .


--------------------
renault 25GTX 1987 - B25SHS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trami
post 7 Aug 2010, 18:55
Post #25


-


Group: Members
Posts: 270
Joined: 15 July 05
From: Targoviste




QUOTE(MariusTM @ 30 Jul 2010, 16:17)
Intrebare: a reusit cineva sa-si reconditioneze caseta de directie?
Am dus una la cineva care se ocupa cu reconditionari, insa nu a reusit sa monteze semeringul central.

Eu inca sustin ca nu orice firma care se ocupa cu reconditionari poate repara o caseta de R25. In Italia stiu firme care nu repara modelul asta de caseta, despre unguri insa nu stiu nimic.
Monopol nu detin, reparatori sunt destui si-n TECDOC, cum ar fi Spidan, URW, LIZARTE, GENERAL RICAMBI, etc, la fel si importatori de la ei, poate va aduc o caseta reparata si le dati una defecta in schimb + vreo 3-4 sute.


--------------------
Kuga 2 - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nik01
post 8 Aug 2010, 06:07
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 1 July 06




spune-ti ca se monteaza greu semeringul central,doar de aici rezulta complexitatea lucrarii?
se poate o schita ,poza ceva ,sa ne consultam ce este de facut sa poata fii montat?
cred ca nu este extraterestru ,tot de mana de om este facut.
fabrica cum il monteaza?poate ne ajuta vreun template ,o scula ajutatoare ceva,facem o schita ,piesa pe strung si gata montam semeringul.
trami,te respect pentru faptul ca esti printre putinii din romania care se baga sa repare casete de 25,asta am aflato singur cand vroiam sa repar caseta la masina veche,ce am spus mai devreme nu s-a vrut a fii suparator pentru tine dar este purul adevar.
eu cu 1000E am schimbat masina si am scapat de problema casetei ca ma imbolnaveam de nervi vazind urme pe asfalt in fata blocului in forma de semicerc pe unde parcam masina .


--------------------
renault 25GTX 1987 - B25SHS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tutu
post 25 Aug 2010, 14:17
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 454
Joined: 19 June 07
From: Bucuresti




Ptr. VISTIKE : Poti sa imi comunici vreun site sau o adresa de la vreun service de reconditionat casete de directie din Ungaria ? Daca ar fi din zona orasului Szeged sau Debrecen chiar ar fi bine fiindca e aproape de Ro.


--------------------
Renault 25 GTX Dacia Break 1987 - B-08-BYP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trami
post 25 Aug 2010, 23:02
Post #28


-


Group: Members
Posts: 270
Joined: 15 July 05
From: Targoviste




Mai tutule, vreau numai sa-ti deschid putin ochii, ce mai conteaza ca e Debretin, Szeged sau Budapesta? Ce conteaza e garantia si cu ce cheltuieli ti-o rezolva sau daca ti-o rezolva, altfel ajungi sa dai de 2 -3 ori cat face. Si chiar face? Tu crezi ca daca te-ai dus pana in szeged si ai dat banul ai rezolvat si problema? Sa fim seriosi!

25 Aug 2010, 23:12:
QUOTE(nik01 @ 8 Aug 2010, 06:07)
trami,te respect pentru faptul ca esti printre putinii din romania care se baga sa repare casete de 25,asta am aflato singur cand vroiam sa repar caseta la masina veche,ce am spus mai devreme nu s-a vrut a fii suparator pentru tine dar este purul adevar.

Nu ca sa ma laud, dar eram unica persoana dintr-o firma straina care putea repara orice caseta cu servodirectie hidraulica. Acum m-am puturoshit si fac nazuri, nu-i deloc suparator!

This post has been edited by trami: 25 Aug 2010, 23:12


--------------------
Kuga 2 - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R20
post 15 Sep 2010, 00:32
Post #29


R20 (prima mea masina)


Group: Members
Posts: 253
Joined: 22 September 06
From: Bucuresti




I'm bad, but not enough.

@(but not enough)
Salutare,
Sunt nevoit sa recunosc ca reconditionarea unei casete de directie nu este la indemana oricui. Sunt necesare SDV-uri specifice si cunostinte temeinice in domeniul etansarilor. Oricum, celor ce inca cred(vezi cazul meu) ca se poate reconditiona o casata in parcarea din spate blocului le recomand sa nu-si iroseasca timpul; mi l-am irosit eu suficient, si sper sa nu fi fost in zadar. In viitorul apropiat voi incerca sa incropesc un topic-workshop dedicat casetelor folosite pe R25.

@(I'm bad)
Sunt in continure dezamagit ca:
- Multi forumisti se multumesc doar cu ciugulitul informatiilor, fara a se implica in vre-un fel.
- Domnul Trami posteaza in aceasta sectiune doar in ideea unui castig. Pacat - mare pacat. Daca eram in situatia dansului ofeream toate datele necesare reconditionarii unor astfel de casete(R25), avand in vedere ca au ramas foarte putine masini, acestea fiind in posesia unor oameni pasionati care nu dispun de venituri car sa -l imbogateasca sau macar sa-l bucure. Iar daca tanjeste la cei 900Ron oferiti in situatii de criza de catre putinii "nababi" posesorii de R25... nu am cuvinte.
In alta ordine de idei, daca eram moderatorul acestui forum il limitam(trimiteam) doar la sectiunea "bursa". De ce? Pentru ca regulamentul prevede acest lucru.

Va dorec tot ceea ce-mi doresc si mie, adica...
Toate cele bune!


--------------------
R25GTX/R25 Baccara 1985/1990 Masini din vremea cand firma Renault se respecta.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trami
post 15 Sep 2010, 06:57
Post #30


-


Group: Members
Posts: 270
Joined: 15 July 05
From: Targoviste




QUOTE(R20 @ 15 Sep 2010, 00:32)
reconditionarea unei casete de directie nu este la indemana oricui. Sunt necesare SDV-uri specifice si cunostinte temeinice in domeniul etansarilor.

R20, bine-ai revenit, in cei 2 ani cat mi-ai lipsit ti-ai dat seama!
QUOTE(R20 @ 15 Sep 2010, 00:32)
Domnul Trami posteaza in aceasta sectiune doar in ideea unui castig.

Nu, este muritor de foame daca mai posteaza in aceasta sectiune.


--------------------
Kuga 2 - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:10
Dacia