Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

probleme cu caroseria Renault Nou

iulian
post 12 May 2004, 08:08
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 12 May 04
From: bucuresti-constanta




Buna ziua, in urma cu o luna am cumparat in leasing-firma un Clio Symbol Diesel de la cei mai neserisosi concesionari Renault: Total Service Constanta. Masina a stat o saptamana in curtea concesionarului pana i s-a montat alarma gratuita (care oricum acum este stricata!) si a fost livrata fara aparatori de praf la rotile de spate desi fac parte din dotarea standard !
Dupa prima spalare (la 800Km rulaj) pe caroserie am sesizat pete mate si zgaraieturi insesizabile la cumparare. Constarea efectuata de Renault afirma ca petele nu sunt de ordin constructiv. Cei de la Alliaz-Tiriac (CASCO) afirma ca au mai avut cazuri de "ascundere" la vanzare a imperfectiunilor caroseriei si ca nu acopera astfel de daune. In toate incercarile mele de solutionare amiabila a incidentului,Renault Romania s-a dovedit a fi foarte opac, modul in care am fost tratat (amanari, promisiuni false) lasand de dorit. Cui m-as mai putea adresa pana la ultima alternativa: actionarea in instanta a Renault pentru vicii ascunse ale masinii ?
As dori sa stiu daca mai exista "pacaliti Renault" care sunt dispusi sa se organizeze pentru a scoate la iveala practicile Renault din Romania. Numarul meu de telefon este 0722618330 Iulian Dan, daniulyca@yahoo.com;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 12 May 2004, 08:58
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




1) Presuri: oricum le dadeai tu singur jos, fiindca roata atinge de ele
2) Caroseria: Renault o sa se spele pe maini (doar ti-a spus ca nu sunt de ordin constructiv) si o sa azvarle pisica la dealer. La randului lui dealer o sa zica ca asa au luat masina. Vezi tu... sistemul asta cu dealeri este f.convenabil pentru ei: nu stii, efectiv, pe cine sa injuri, si, in final, treaba ramane moarta in papusoi.
3) Cei de la Allianz au drepate, nu a fost nici un eveniment care sa produca zgarieturile...
Bine ai venit in club si, singura "bucurie" pe care o ai, este ca toti am patit la fel , si nu esti singurul. Nu uita ca esti in Romania, unde si reprezentantele straine (ma rog, cu directori romani) reusesc sa se adapteze intr-un timp record la conditiile de afaceri facute la bascalie si unde clientul, paradoxal, este scuipat cu nonsalanta si cu tupeu.
Eu iti recomand sa-i f..i la icre pe cei de la R.R. in primul rand, sa-i ameninti cu OPC si chiar sa te duci la OPC. Va fii greu, dar nu imposibil...Eu, David, Miju si altii am reusit unele lucruri...Dar vezi tu in ce consta ciudateniea: am ajuns sa ne bucuram cand accepta sa ne schimbe anumite componente stricate din start, de fabricatie si recunoscute (a se vedea topicul cutie de viteze). Cam atat si insista i continuare.
P.S. Sanse sa-ti schimbe masina sunt 1 la 1000. Cel mai probabil o sa ajungi la vopsitorie. Numai bine!


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian
post 12 May 2004, 10:10
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 12 May 04
From: bucuresti-constanta




1) Se pare ca Renault nu mai da presurile desi sunt in dotarea standard. Unii concesionari le dau totusi gratuit (SERUS). Nu inteleg aceasta politica diferentiata.

2) Intr-adevar, Renault incearca sa se spele pe maini toate discutiile bazandu-se pe documente si pe faptul ca "petele" nu sunt de natura constructiva(in urma constatarii tehnice efectuate la SERUS). Eu le consider vicii ascunse la vanzare (neremarcate de un cumparator de buna credinta) si sunt hotarat sa dovedesc acest lucru cumva.

3) Cei de la Allianz contractul trebuie sa acopere aceste daune. initial m-au trimis inapoi la Renault. Sper sa reusesc sa fac o reconstatare a caroseriei comuna (atat cu cei de Renault cat si cu cei de la Alliaz)

4) Inca sper intr-o rezolvare amiabila a incidentului, apelarea la un avocat insa conturandu-se din ce in ce mai accentuat. Mai exista procese impotriva Renault in Romania ?

4) Din cautarea pe forum se pare ca la concesionarul din Constanta mai exista probleme. Probabil ca cei de la Renault Bucuresti "scapa" de masinile problema prin provincie. Intamplator eu chiar stau in Bucuresti si am timp sa ma deplasez pe la reprezentante, lucru pe care un provincial probabil ca nu l-ar face considerand ca nu merita efortul ...

5) Membrii forumului (persoane fizice/juridice cu probleme legate de masini noi Renault) sunt organizati intr-o forma juridica, de exemplu o asociatie non-profit care sa exprime oficial nemultumirea clientilor Renault ? Daca sunt persoane interesate de organizarea unei asemenea asociatii (momentan nici nu stiu daca contravine vreunei legi) pot fi contactat la iulian.dan@brd.ro Dan Iulian 0722618330. Ma gandesc ca astfel s-ar prezenta adevarata imagine a Renault in Romania si potentialii clientii si-ar reorienta optiunea de cumparare.

Va multumesc pentru raspunsuri si sprijin


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George
post 12 May 2004, 10:15
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 5 December 03
From: Bucuresti




imi pare rau sa aud de asemenea marsavarii. sincer.

in afara de tine mai stiu pe cineva cu o laguna II care are amortizoarele curse si nu vor sa le schimbe pe garantie, si in rest numai lume multumita!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 12 May 2004, 10:35
Post #5


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




Salut Iulian si bine ai venit pe forumul Renault. Si eu as fi interesat de infiintarea unei asociatii, sau cum vrei tu sa-i spui care sa ne ajute la lupta cotra RR. De fapt, acest lucru il consider impetuos necesar, fiind dispus sa ajut cum pot. Si eu m-am certat cu ei, pentru niste flanse de amortizor, care se pare ca este viciu de proiectare, deoarece apare la 90 % din masinile modelul Megane II indiferent de versiunea de caroserie. Eu ma pregatesc pentru momentul in care vor cadea din nou si masina nu va mai fi in garantie. Le-am comunicat celor de la RR ca daca ma vor pune sa platesc aceste flanse, ii voi actiona in judecata, aducind ca argument o lista cu 20-30 (depinde cite voi reusii sa string) de semnaturi ale posesorilor de megane ce au aceeasi problema. Ca fapt divers, in momentul in care am fost chemat la service sa mi se inlocuiasca flansele, mai erau inca 5 meganuri cu aceeasi problema.

Asadar... eu sunt pregatit... Cine e cu noi ?!?! :twisted: :twisted: :twisted:


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
Bip... Bip... !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George
post 12 May 2004, 10:44
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 5 December 03
From: Bucuresti




toata lumea mainile sus ... laugh.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian
post 12 May 2004, 10:54
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 12 May 04
From: bucuresti-constanta




Ceea ce aud nu poate decat sa ma "bucure" desi asa ceva nu ar trebui sa se intample,mai ales ca masinile sunt noi. In cursul zilei de astazi ma voi interesa din punct de vedere juridic despre legalitatea unei astfel de asociatii (e posibil sa fie ilegal sa te legi de o anumita marca/produs/brand s.a.m.d dar poate capata o denumire generica) iar daca raspunsurile sunt pozitive, in functie de numarul doritorilor propun fixarea unei intalniri a "membrilor fondatori".


Iulian Dan 0722618330 iulian.dan@brd.ro


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George
post 12 May 2004, 10:59
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 5 December 03
From: Bucuresti




joi este intalnirea celor de pe dacia club . acolo atenteaza cu prezenta biggrin.gif si cei de aici. poti sa vii si sa ne vedem cu totii:D


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Napoca
post 12 May 2004, 12:28
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 6 February 04




QUOTE
Si eu m-am certat cu ei, pentru niste flanse de amortizor, care se pare ca este viciu de proiectare, deoarece apare la 90 % din masinile modelul Megane II indiferent de versiunea de caroserie. :twisted:


Eu am Sedan de 2 luni. Imi poti spune si mie unde sunt flansele astea si cum pot verifica daca e vreo problema cu ele?? Nu sunt expert in mecanica, asa ca fi gentile....

Thanks,
Nap.


--------------------
Megane II Sedan 1.6 16v Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nick
post 12 May 2004, 12:48
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 9 April 03
From: Bucuresti




QUOTE


Asadar... eu sunt pregatit... Cine e cu noi ?!?!


Moi aussi! Si eu am avut inca de la livrare vopsea sarita etc. etc.


--------------------
Megane II 1.6 16V Confort Dynamique 2003
Chevrolet Lacetti 2.0 TDCi 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 12 May 2004, 12:48
Post #11


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




N-ai la ce sa te uiti ... o sa simti cind cad. Cloncanit la bracarea rotilor pe loc.


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
Bip... Bip... !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claus
post 12 May 2004, 13:01
Post #12


private spice


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




doru, .. imi intorci cutitul in rana ... eu de-abia uitasem de flanse ...
cum naiba fac sa mi le schimbe si mie moka, cu toate k am depasit aia 20.000 km garantie la trenul de rulare ... ?? stii ca nu sunt cu gura mare .. laugh.gif


--------------------
renault megane II 2003 confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 12 May 2004, 13:08
Post #13


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




Faci scandal ...si o tii p-a ta ... Ideea e ca e defect de proiectare. Eu zic sa-i ameninti cu ANPC-u', cum ca vi cu inspector si controlezi intrarile in service, si o sa dovedesti astfel ca sunt foarte multe masini cu aceasta problema ....si deci ceri sa ti se schimbe pe garantie !!!


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
Bip... Bip... !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George
post 12 May 2004, 13:09
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 5 December 03
From: Bucuresti




dar mai ai ceva prieteni ca mine la 1.90 si 100kg? laugh.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 12 May 2004, 14:05
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Contati si pe mine in asociatie...De altfel hai sa facem un formular standardizat (Nu stiu, ne gandim) in care fiecare sa-l completam (cu toate nejunsurile masinii, adresa exacta) si dupa ce il completam toti, le trimitem la pisati.


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 12 May 2004, 14:08
Post #16


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




QUOTE
Contati si pe mine in asociatie...De altfel hai sa facem un formular standardizat (Nu stiu, ne gandim) in care fiecare sa-l completam  (cu toate nejunsurile masinii, adresa exacta) si dupa ce il completam toti, le trimitem la pisati.


Cu CC la OPC shi Reno frantza...


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 12 May 2004, 14:11
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Da!


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian
post 12 May 2004, 14:18
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 12 May 04
From: bucuresti-constanta




Am trimis mailuri si in Franta dar nici un raspuns (decat o confirmare de primire a mailului. Eu cred ca pana nu se infiinteaza o asociatie a pagubitilor (ceva gen Asociatii Minoritari de pe Piata de Capital care pana de curand erau neglijati total ), cu caracter juridic, oficial, care sa fie promovata in mass-media nu se va intampla nimic cu mailurile date de niste anonimi fara sprijin.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 12 May 2004, 21:53
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




ma bag si eu ! si io am lista cea mai lunga de plangerii! sad.gif sad.gif


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zeze
post 13 May 2004, 09:09
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 10 February 04
From: Bucuresti




ma bag si eu in asa ceva.
caci, daca nu ne-am strange intr-o "organizatie de sesizatori", nu ne-ar baga nime' in seama... rezultatul va fi cred, producere de valuri.
deci merg.


--------------------
Symbol dCi...
soferi de Dacii Papuc, taximetristi...de ce existati?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 13 May 2004, 09:10
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Ok, deci adeziunile le avem, concret, acum , ce urmeaza?


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zeze
post 13 May 2004, 09:16
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 10 February 04
From: Bucuresti




cred ca urmeaza ... habar nu am ce presupune infiintarea unei organizatii.
totusi, cu 5 oameni nu putem initia nimic... legal, juridic...


--------------------
Symbol dCi...
soferi de Dacii Papuc, taximetristi...de ce existati?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian
post 13 May 2004, 09:23
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 12 May 04
From: bucuresti-constanta




Salut! Cel mai bine este ca la intalnirea de diseara (joi, ora 20, herastrau) sa discutam.
O prietena avocat mi-a furnizat urmatoarele informatii :
"Pt o asociatie trebuie 3 asociati, plus activ patrimonial de cel putin dublul salariului minim.Se rezerva intai denumirea fundatiei, apoi se redacteaza actul constitutiv+Statutul, legalizate, si se depun la Judecatoria in circumscriptia careia este sediul asociatiei, impreuna cu toate celelalte documente, plus avizul secretarului de stat pt relatia cu Parlamentul.
Ordonanta 26/2000 modificata de Ord 37/2003."
Pe diseara !


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zeze
post 13 May 2004, 09:28
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 10 February 04
From: Bucuresti




incep prin a ma sustrage.... la intalnirea din seara asta.
tre' sa alerg sa-mi schimb carnetul...
si cred ca stiti cat de placut si relaxant este.


--------------------
Symbol dCi...
soferi de Dacii Papuc, taximetristi...de ce existati?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 13 May 2004, 09:42
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Si eu (oricum nu prea le am cu intalnirile) nu pot sa vin. Dar, atentie, daca este vorba de semnat vreun act si/sau bani de infiintare/taxe/speze nu este nici o problema . O sa-mi fac timp sa trec pe la cel responsabil cu actele pentru problema respectiva. Deci, fara nici o problema, contati pe mine.


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PD
post 13 May 2004, 21:20
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 10 May 04




Subscriu si eu. Si eu am, sau o sa am ceva probleme cu service. Am studiat masina la un dealer, cand m-am hotarat sa o cumpar o vandusera si trebuia sa mai astept vreo 3 luni, timp in care euro crestea, asa ca am mers la primul dealer care o avea in showroom si am luato. Acum cei de la service abia ma asteapta sa-mi arate ei. ptr. ca, chiar daca eu trebuia sa pierd vreo 30 mil ca sa-si ia ei comisionul, ptr. ei asa era corect. Necazul e ca deocmadata nu am alt service reno in oras.
In plus, cand am luato de la Mach1, lipsea cauciucul de pedala de ambreiaj, mi-a dat aparatori de noroi spate ptr. Meg II bicorp, si nu se potrivesc, un buton de plastic din portiera sarit si altele sper sa nu mai descopar.


--------------------
Megane II Sedan, privilege, rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian
post 14 May 2004, 10:32
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 12 May 04
From: bucuresti-constanta




1) Astazi la Serus (cei mai profesionisti din punctul meu de vedere), la reconstatare, masina a mai fost inspectata inca o data. O decizie in privinta caroseriei -> pana luni. Voi merge si de unde am cumparat-o (Total Service Constanta) pentru gasirea unei solutii comerciale.

1) Intalnirea de aseara a fost foarte utila pentru mine - profan in ale masinilor smile.gif . thanks pentru CD-uri.

2) Despre organizatie/asociatie urmeaza sa ma documentez mai bine pana joia viitoare (poate si ceilalti interesati fac acelasi lucru). O asociatie gen "anti -Dacia sau anti-Renault" e cam fortata dar una generala "a posesorilor de masini tratati cu flit de producatori" ar merge.
Va tin la curent cu evolutia evenimentelor. Bye


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian
post 20 May 2004, 12:31
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 12 May 04
From: bucuresti-constanta




Dupa nenumarate mailuri/faxuri/adrese intre RCI Leasing, Renault, Allianz-Tiriac problema s-a rezolvat in Constanta, acolo de unde am luat-o, pe cale amiabila (sunt curios sa aflu parerea voastra critica diseara). Ei au polishat-o, sper ca aspectul actual sa tina si dupa cateva spalari:) .
Analizand contractul de asigurare CASCO mi-am dat seama ca in el sunt mai multe excluderi decat asigurari de daune. De exemplu, are cineva necaz pe tine, iti pateaza masina cu vopsea, tu esti bun de plata ! Nu vi se pare anormal ?

Unde gasesc inscrisul "forum.reno.ro" de lipit pe luneta? smile.gif))


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zeze
post 20 May 2004, 12:45
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 10 February 04
From: Bucuresti




pe bune, ca sa se faca mai bine cunoscut forumul asta, ar trebui sa ne lipim, discret, pe masina (chiar pe luneta, langa "Reno -Elf") un autocolant cu www.reno.ro sau http://forum.reno.ro
astfel macar unii, care nu stiu inca de forumul asta, vor fi tentati sa intre pe pagina asta.


--------------------
Symbol dCi...
soferi de Dacii Papuc, taximetristi...de ce existati?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 20 May 2004, 13:06
Post #30


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




va aduc eu diseara. am mai multe. e 50k.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 06:09
Dacia