Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Constatare amiabila, urmari constatare amiabila

Amiabila
post 26 Feb 2014, 12:31
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 26 February 14




Buna ziua.
Acum cateva zile am avut un incident intr-o parcare. Am intrat pe una dintre alei cautand loc de parcare, nu am gasit si cum nu puteam merge in fata am dat cu spatele, cu avariile puse, asigurandu-ma in spate. O masina parcata pe partea stanga a iesit prea mult din locul de parcare fara sa se asigure si ne-am lovit. Masina mea nu a patit nimic dar a lui are aripa spate dreapta indoita putin. Initial a zis ca e vinovat, ca are CASCO si ca sa facem constatare amiabila, ca rezolva pe casco. Am completat formularul dupa niste discutii, pt ca intre timp s-a razgandit si a zis ca e culpa comuna (sfatuit ff bine de o ruda ce lucreaza in domeniul asigurarilor).
Am facut schimb de copii dupa buletin, permis si talon, dar nu si dupa asigurare, s-au facut poze.
1. Trebuie sa ma prezint la asiguratorul meu cu constatarea amiabila? (nu cer daune ca nu am de ce)
2. El s-a dus la asiguratorul meu, nu mai face pe casco. Trebuie neaparat sa ma prezint si eu?
Va multumesc.

p.s.: mai bine ma duceam la politie pt ca acum raspunde la tel cand are chef si e recalcitrant.


--------------------
Dacia Logan 2000 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviuta
post 26 Feb 2014, 12:43
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 22 July 08




Salut ! Din ce spui este clar ca el este de vina , iesirea din parcare fara sa se asigure .
Eu zic ca este bine sa-ti sustii si tu punctul tau de vedere . Daca intre timp nu a mai pocnit-o , asiguratorul vazand cele doua masini stabileste clar cine este vinovat . Si nu cred ca exista societati de asigurare care sa plateasca daune pe vorbe .


--------------------
Dacia Logan 2004 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amiabila
post 26 Feb 2014, 12:53
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 26 February 14




Problema este ca fratele sau cumnatul ce o fi lucreaza ca inspector daune si cine stie ce manevre face.
De la societatea de asigurare mi-a zis ca nu tb depusa constatarea ci doar sa o am la mine, dar am citit ca trebuie depusa obligatoriu. Pana la urma cum e?


--------------------
Dacia Logan 2000 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 26 Feb 2014, 14:12
Post #4


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(Amiabila @ 26 Feb 2014, 12:31)
acum raspunde la tel cand are chef si e recalcitrant.
*



du-te la asigurare si spune-le ca ai impresia ca el avea deja masina lovita si ca nu esti sigur ca l-ai atins din moment ce tu nu ai nicio urma pe masina icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 26 Feb 2014, 14:40
Post #5


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(Ov @ 26 Feb 2014, 15:12)
du-te la asigurare si spune-le ca ai impresia ca el avea deja masina lovita si ca nu esti sigur ca l-ai atins din moment ce tu nu ai nicio urma pe masina icon_mrgreen.gif
*



tare


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 27 Feb 2014, 08:00
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Aici pare in cel mai fericit caz o culpa comuna , in niciun caz doar tu. Nu are ce manevre sa faca cumnatul, varu sau ce o fi el , nu te speria degeaba.
Parerea personala ar fi sa evitati deschiuderea de dosar de daune avand in vedere ca este vorba doar de un element de reparat . E posibil ca in timp , pierderile financiare datorate clasei de malus sa fie mai mari decat dauna.


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 27 Feb 2014, 09:09
Post #7


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Dupa descriere, pare intradevar culpa comuna - neasigurare la manevra cu spatele in parcare.
Daca nu ai urme pe masina, nu ai motive de prezentare la asiguratorul lui deoarece nu ai ce repara!

Este dreptul celuilalt sa solicite despagubiri iar asiguratorul tau va decide culpa (ca asta inseamna "amiabila" - asiguratorul decide vinovatia). Ceea ce ati constatat de comun accord nu reprezinta asumare de vinovatie ci asumarea producerii evenimentului in conditiile descrise in amiabila.

In pricipiu, ar trebui sa comunici orice incident la asiguratorul tau RCA si sa-i dai tot sprijinul pentru investigatii.




--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 23 Jun 2014, 13:17
Post #8


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Intreb aici, ca are legatura. Unde si cum se poate contesta modul in care asiguratorul interpreteaza legea si modul in care "imparte" culpa?


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 24 Jun 2014, 08:56
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




la judecatorie.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 24 Jun 2014, 16:38
Post #10


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Comisia de supraveghere nu are nici o putere, direct in instanta? Nasol momentul.
Momentan un nene de la asigurari vrea sa-mi puna mie in carca 50% din culpa pentru simplul fapt ca aveam masina "cu partea fata usor departata de la bordura, pentru a permite accesul pasagerilor" cand n-a avut loc de mine cel care m-a acrosat.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 24 Jun 2014, 17:19
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Daca nu erai parcat in rand cu ceilalti si erai usor intrat pe banda de circulatie este culpa comuna .


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 24 Jun 2014, 17:23
Post #12


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Asta-i problema mea, nu inteleg cum se defineste "usor intrat". Un centimetru iesit din rand e suficient? SDingurul argument legal al astora e art. 63 alineatul 5, care spune ca "Vehiculul oprit sau stationat pe partea carosabila trebuie asezat langa si in paralel cu marginea acesteia, pe un singur rand, daca printr-un alt mijloc de semnalizare nu se dispune altfel" Iti dai seama, sper, ca mai mult de 90% din masinile parcate incalca articolul asta. "Paralel" ala nu accepta nici macar o abatere de o miime de grad.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 24 Jun 2014, 17:32
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(tatabobu @ 24 Jun 2014, 17:38)
Comisia de supraveghere nu are nici o putere, direct in instanta? .......
*



asa cum ai pus tu intrebarea, raspunsul e: "direct in instanta".
daca nu-ti surade varianta asta, mai ai si altele:
-te targuiesti/certi cu cel de la daune, poate isi schimba parerea
-faci o reclamatie la asigurator, solicitand reanalizarea situatiei tale intrucat nu esti multumit de solutia propusa de cel de la daune
-faci o reclamatie la CSA


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 25 Jun 2014, 08:35
Post #14


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Reclamatia la asigurator am facut-o, nu vor sa ia in calcul faptul ca masina mea nu era oprita (nu este considerata oprire imobilizarea voluntara a vehiculului pentru a permite urcarea/ coborarea pasagerilor).
Ma conversez cu cei de la fostul CSA, si daca nici asa nu reusesc ma duc si-n instanta.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 25 Jun 2014, 08:40
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




eu zic sa pregatesti deja cererea pentur judecatorie.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 26 Jun 2014, 07:27
Post #16


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Mie mi se pare halucinant cum judeca astia.
Inteleg legea si faptul ca se acopera cu articolul ala, dar asa intre noi, cum sa dai culpa comuna cand unu' care merge intra intr-unul care sta???
Cum poate fi vinovat unul care sta, chiar si iesit in strada?

Adica tu care mergi, nu vezi ca acolo e un obstacol?
Daca n-ai loc....nu te bagi. Daca era un tomberon de gunoi, intri in el?
E vinovat tomberonul ca era acolo? Il pui sa plateasca 50 din culpa? smile.gif
Adica in locul unei masini oprite poate fi orice fel de obstacol fix, care sa ciupeasca un pic din banda de circulatie. Pentru asta exista o manevra care se cheama "ocolire" si pe care oricine cu permis ar fi trebuit sa o stie din scoala de luat permisul (ca socala de soferi nu prea exista la noi)

Daca ii iesi in fata da, e vina ta, dar daca stai pe loc??????

Repet, inteleg legea dar e amuzant asa privit in ansamblu.
E ca atunci cand bagi capul in gard crezand ca ai loc sa treci printre uluci si ramai intepenit.
De ce te-ai bagat daca n-ai loc? E de vina gardul ca are ulucile mai apropiate decat ai tu capul de lat? radmasa.gif

This post has been edited by vallixx: 26 Jun 2014, 11:34


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STALEX2004
post 26 Jun 2014, 10:15
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 651
Joined: 5 June 08
From: Bucuresti




Cam aceeasi problema am avut-o si eu.Uite aici ce s-a intamplat:
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=278514&st=120
post-ul 123
Eu am fost la politie si politistul mi-a spus ca eu sunt de vina si as face bine sa fac amiabila daca nu vreau sa imi dea amenda pt neacordare de prioritate :|


--------------------
Renault Clio 3 FL 1.5 DCI 2011
Renault Clio Symbol Fidji 1.5 DCI 2006
Renault Clio 3 FL 1.5 DCI 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 26 Jun 2014, 10:20
Post #18


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Rolul de partamentului juridic al unei companii de asigurari este sa puna atat de multe bete in roatele celor care cer despagubire incat o parte din ei sa renunte, si-n felul asta sa scuteasca niste bani. Evident, fara sa faca vreo treaba ilegala.

EDIT: Stalex, la tine era alta treaba: masina B s-a asigurat la iesirea din parcare, intrand pe alee, si a acordat prioritate celor care treceau pe allea aia. Masina A (tu, adica) nu a acordat prioritate celor care circulau pe drumul cu prioritate (adica vehiculul B, care iesea de pe locul de parcare). Asa au interpretat continuu legea, pentru ca nu specifica nicaieri ca trebuie sa acorzi prioritate doar celor care circula legal. Asa ca te poti astepta ca, daca tu intri de pe cedeaza pe o strada cu sens unic si ai un acciodent cu unu' care circula pe contrasens, tu sa fi scos vinovat.

This post has been edited by tatabobu: 26 Jun 2014, 10:26


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 26 Jun 2014, 12:17
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




@tatabobu

Articolul invocat de tine zice asa:

(2) Nu se consideră oprire:

a) imobilizarea vehiculului atât timp cât este necesară pentru îmbarcarea sau debarcarea unor persoane, dacă prin această manevră nu a fost perturbată circulația pe drumul public respectiv;

cam asta e ideea, nu prea te poti lega de articolul asta.

Eu poate n-am inteles bine, mai aveai masini in fata si in spate oprite/parcate? Sau ai oprit pe o banda de mers, astfel incat l-ai obligat sa te depaseasca, trecand peste axul drumului?


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 26 Jun 2014, 17:40
Post #20


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Eu nu inteleg cum ar putea fi culpa comuna aceasta situatie ( cea din primul post) , ce ar putea sa invoce respectivul ? Este cumva interzis sa mergi cu spatele ? Este vreo diferenta in termeni de prioritate fata de vehiculele ce se pun in miscare in faptul ca eu merg cu fata sau cu spatele ? Cand pleci de pe loc dai prioritate la tot ce misca in jur, mersul cu spatele este perfect legal inclusiv pe strazi cu sens unic , oricum daca se duce la asiguratorul tau o sa primeasca o mare mufa , stai linistit .

This post has been edited by prody: 26 Jun 2014, 17:41


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 26 Jun 2014, 17:56
Post #21


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Cam pe unde-i Corsa aia gri eram oprit (ma rog, ceva mai in fata): https://www.google.ro/maps/@44.444008,26.03...pj-w3vg!2e0

Botul masinii era departat cu vreo 20 de centimetri mai mult decat spatele fata de bordura, ca sa se poata deschide usa dreapta fata.

Celalalt a virat la dreapta, venind din spatele Loganului rosu.
EDIT: cum este definita "perturbarea circulatiei"? Obligarea tuturor sa opreasca? Orice accident?

This post has been edited by tatabobu: 26 Jun 2014, 18:00


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 27 Jun 2014, 07:18
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




QUOTE(vallixx @ 26 Jun 2014, 07:27)
Mie mi se pare halucinant cum judeca astia.
Inteleg legea si faptul ca se acopera cu articolul ala, dar asa intre noi, cum sa dai culpa comuna cand unu' care merge intra intr-unul care sta???
Cum poate fi vinovat unul care sta, chiar si iesit in strada?

Adica tu care mergi, nu vezi ca acolo e un obstacol?
Daca n-ai loc....nu te bagi. Daca era un tomberon de gunoi, intri in el?


Pe acelasi principiu juridic a obligat instanta CNADNR-ul sa plateasca 1.000.000 de euro. Parapetul ala rupt nu avea ce cauta acolo , asa rupt cum era.
Chestia cu abuzul asiguratorilor de a da culpa comuna la orice tip de stationare interzisa s-ar putea demonta daca cel care loveste se duce la asiguratorul celui parcat sa isi solicite partea de 50 % din dauna. Daca RCA-rile sunt la acelasi asigurator e si mai interesant .



--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fanez
post 19 Sep 2015, 08:13
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 10 December 09




Mare grija cu cine faci amiabila. Am avut si eu un incident minor cu un taximetrist. Nu mi-a acordat prioritate de dreapta si mi-a busit aripa, spoilerul si farul pe stanga. El nu avea decat niste julituri pe coltul spoilerului. Am zis sa facem intelegerea amiabila. Si-a recunoscut vina, a fost amabil si politicos. A ramas sa ma sune "mai tarziu". Dupa cateva ore il sun tot eu sa vina sa facem amiabila. Nu parea prea interesat. Am convingerea ca nu stia ca isi pierdea permisul daca ma duceam la politie. In fine, ne-am intalnit, am facut amiabila, moment in care a inceput cu insinuari de genul: "eu cred ca stateai la panda ca sa faci accident, ce cautai la ora aia pe acolo.. etc". Am trecut cu vederea ca un fraier, gandindu-ma ca daca il las fara permis minim doua luni cat ar fi fost, ii iau painea de la gura, mai platea si amenda. Am facut amiabila si apoi am asteptat doua luni un raspuns de la asigurator (Asirom), timp in care dosarul a fost trimis la "cercetari suplimentare" adica la antifrauda (asta pentru ca nu m-am dus la politie si am traversat orasul pe banii mei si pe timpul meu ca sa nu ramana el fara permis, iar el imi face reclamatie ca am facut accidentul intentionat si apoi ma suna sa imi spuna ca ii sunt dator daca-mi aproba reparatia cei de la Asirom). Am ales un service recomandat de inspectorul de dauna care mi-a trecut pe reparatii 50% din pretul vopsitoriei la aripa pentru ca "prezenta urme de coroziune". Adica era putin ruginita unde sarise o piatra si ciobise vopseaua. Daca ma duceam la politie cu siguranta rezolvam mai repede si mai bine problema. Sfatul meu: aveti grija cu cine faceti amiabila si incercati s-o rezolvati in maxim 24 de ore ca sa va puteti duce la politie daca apare vreo problema, fara sa riscati suspendarea permisului 30 de zile. La CARS INV, service-ul recomandat de inspectorul de dauna, a ajuns acceptul de plata pe 18 august si m-au programat pe 7 septembrie. Am ajuns pe 8 septembrie si mi-au zis ca ei in sistem n-au niciun accept de plata si nicio programare pentru mine, ramanand sa "va sunam noi...". Dupa insistentele mele si telefoane date de mine la Asirom si la inspectorii de daune, au reusit sa ma reprogrameze pe 22 septembrie. Accidentul a fost facut pe 18 iunie. Asadar atentie la persoana cu care faceti amiabila. Sunt multe scrarbe de oameni care sunt politicosi, dornici sa ajute la rezolvarea problemei initial si apoi se sucesc si te ard cum pot.

[attachmentid=1628007853] [attachmentid=1628007854]

This post has been edited by Fanez: 19 Sep 2015, 08:36


--------------------
Dacia Logan 1.2 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 21 Sep 2015, 13:46
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Probleme asemanatoare am avut in dosar de dauna chiar daca aveam si cu PV de la politie.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fanez
post 23 Sep 2015, 07:54
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 10 December 09




QUOTE(Diac @ 21 Sep 2015, 13:46)
Probleme asemanatoare am avut in dosar de dauna chiar daca aveam si cu PV de la politie.
*


Probabil ca dep[inde si de societatea de asigurari. Oricum, ma feresc de asirom mai tare decat de euroins. Cu euroins n-am avut absolut nicio problema, ba din contra, a mers totul asa cum e normal sa mearga treburile in situatii d-astea. Mi-au luat masina, mi-au facut dosarul, urmeaza sa ma duc s-o iau gata reparata. Cui are nevoie ii pot recomanda un service ok care accepta orice asigurator, carpatica, city insurance, euroins etc.


--------------------
Dacia Logan 1.2 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 23 Sep 2015, 08:25
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Ai dreptate cu Euroinsul, au inceput sa faca evaluari cat de cat corecte la regie proprie si sa le plateasca la timp .


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fanez
post 24 Sep 2015, 05:16
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 10 December 09




Nu stiu de regie proprie la euroins, eu stiu ca am dus masina la un service partener ca sa zic asa (adica au contract direct) si mi-au acceptat-o imediat fara nicio caraiala. Acum e in reparatii. Nici n-am apucat sa-i fac consumul dupa ce am reglat culbutorii biggrin.gif

This post has been edited by Fanez: 24 Sep 2015, 05:48


--------------------
Dacia Logan 1.2 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 13 Nov 2015, 11:42
Post #28


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




deci pana la urma nu inteleg cum e cu aceasta culpa comuna (data de asiguratori si nu de politie) si unde se termina si cine plateste si am un caz relativ asemanator: masina parca absolut neregulamentar, lovita de mine sa zicem, am facut amiabila dar din schema se vede clar ca cel pe care l-am lovit e parcat pe coltul strazii jumatate pe trotuar si jumatate in strada ... la observatii in amiabila i-am scris ca eu consider ca el era parcat neregulamentar si nu a avut de comentat
deci banuiesc ca asiguratorul nu-l va despagubi iar rca-ul meu ramane intact ... presupun ca-i mai ramane varianta sa ma actioneze in judecata pt. pagube, un vopsit de bara??? daca da, cam ce hotaraste instanta in cazuri de astea? ca mie imi suna ca decizia politiei (in caz ca mergeam acolo) era ca-s vinovat iar asiguratorii o dau culpa comuna in cazuri de astea ...
multumesc

adica, simplu: a ajuns cineva in instanta cu o situatie d-asta si cum s-a terminat?


This post has been edited by crisolro: 13 Nov 2015, 12:20


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 25 Jan 2017, 14:35
Post #29


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




cum se procedeaza daca vinovatul nu vine la constatare dupa ce a semnat amiabila?
m-a lovit nitel, am facut amiabila si am luat copii dupa actele lui, am aranjat programare la constatare, i-am comunicat locul, data si ora - nu a zis nu - dar vad ca acum nu mai raspunde la telefon
daca nu se prezinta maine la constatare? presupun ca nu trebuie sa incerc sa il aduc eu acolo de urechi, doar nu e clientul meu, nu? il cauta asiguratorul lui?

ms


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 25 Jan 2017, 15:21
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nu e obligat să se prezinte împreună cu tine. La urma urmei, el poate fi din alt oraș, poate că la ora asta e deja acasă, cine știe pe unde. Dacă-i din Suceava sau din Cluj, e clar că nu-l poate obliga nimeni să vină din nou la București doar pentru constatare. Se duce la o sucursală de la el din oraș; aia-i treaba lui, nu te mai interesează.
În general asigurările mai deocheate, precum Carpatica, Euroins și alte jeguri de genul ăsta îți pun condiția să vii împreună cu el, doar ca să aibă un pretext să te trimită la plimbare. De-aia e bine să nu faci amiabilă cu unul care are RCA la astfel de mizerii (din păcate însă în țara asta nenorocită adesea nu prea ai de ales sad.gif).

This post has been edited by VladSoare: 25 Jan 2017, 15:24


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:41
Dacia