Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Chiptuning Laguna II, pro si contra

razvan_barbuneanu
post 27 Mar 2009, 15:40
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 13 March 09




Se merita, am realizat Chiptuning la 1.9 dci 79 Kw la Voinea (TCM), super diferenta si nici un efect negativ chiar un consum mai scazut de carburant la un mers normal. In urma Chiptuning'ului nu stiu parametri la care este motorul, nu am apelat la Dyno..
Se merita, fara doar si poate


--------------------
Renault Laguna 2004 Privilege 2.0 16V - B-73-VPV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzavalau
post 27 Mar 2009, 15:49
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 9 February 08
From: Petrosani




pt. Roberto$


la mine in talon scrie " viteza maxima constructiva!!!!!!200 km /h"si tot 120 de caluti poseda ...
-este cam la "capat de cursa" nu crezi? 195 -200 cam tot acolo ! si dupa cum stii kilometrajul fura binisor......depinde si de uzura motorului,de drum, de inclinatie ,de vint ,de...multe altele
-off topic ohmy.gif singura data, in 2 ani de cind o posed, am "calcat masina pe coada" pina la 180 pe kilometraj si mi-a fost de ajuns!!!(nu m-am speriat de viteza ,ci am realizat ce inseamna sa faci slalom, printre gropi la viteze mai mari de 90-100 de km/h si nu-ti recomand) : blush.gif


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dci - HD 13 BXL
Cugetare: "Românul e un fel de om care se supără dacă nu îl inviți, și dacă îl inviți nu vine".
Sursa: "Moftul Român",10 iunie 1901
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct83pnc
post 27 Mar 2009, 21:58
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 16 February 08
From: Constanta




salutare. eu am ajuns la 200 km/h pe pilot pe autostrada soarelui. si ma intereseaza si pe mine un chiptuning.


--------------------
Renault Laguna 2 hatchback 2002 Initiale 1.9 dci 120 cp - CT 83 PNC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 27 Mar 2009, 22:31
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




pe cruise control nu stie mai mult de 200km/h wink.gif


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Roberto$
post 27 Mar 2009, 23:05
Post #65


Membru Mistocar


Group: Members
Posts: 328
Joined: 8 December 08
From: Focsani Vrancea




pentru tzavalau
draga coleg pe certificat scrie viteza maxima constructiva la care ea functioneaza in parametri normali ,si la bmw m5 scrie in certificat viteza maxima constructiva 220 km pe ora ,dar ajunge la 290 cum explici fenomenul asta ,constructorul i-ti pune o viteza la care a fost ea testata mai mult timp si merge fara nici o problema cu viteza asta .
revin on topic ,intrebarea mea a fost daca a depasit cineva viteza asta de 200 de km la ora .


--------------------
Renault Laguna 2001 Opel Astra H caravan 2006 DINAMIQUE si COSMO ,Pilot in devenire - vn-05-saa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
intudose
post 27 Mar 2009, 23:37
Post #66


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 3 January 08




la mine cand ii fac self testul imi aoare pe ecran limiteur de vitesse 200km..asta inseamna ca e limitata la 200?si sunt curios de ce nu mai urca in ture intr-a 6mai mult de 3700,turatia la care masina are 200km?sa fie limitata din injectie


--------------------
Renault Laguna/Velsatis 2001/2007/privilege/initiale
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Roberto$
post 27 Mar 2009, 23:49
Post #67


Membru Mistocar


Group: Members
Posts: 328
Joined: 8 December 08
From: Focsani Vrancea




da induse am observat si eu asa ceva nisi turumetru nimic nu mai creste ,da cred ca este limitata din injectie nu mai alimenteaza cu motorina mai mult de atat,oare unde putem scoate limitatorul ?


--------------------
Renault Laguna 2001 Opel Astra H caravan 2006 DINAMIQUE si COSMO ,Pilot in devenire - vn-05-saa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 28 Mar 2009, 00:08
Post #68


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




QUOTE(razvan_barbuneanu @ 27 Mar 2009, 15:40)
Se merita, am realizat Chiptuning la 1.9 dci 79 Kw la Voinea (TCM), super diferenta si nici un efect negativ chiar un consum mai scazut de carburant la un mers normal. In urma Chiptuning'ului nu stiu parametri la care este motorul, nu am apelat la Dyno..
Se merita, fara doar si poate
*



Tot de 79 de kW o am si eu, si m`ar fi interesat cat ai castigat prin asta, cu cat ti`a scazut consumul, daca ai avut uzura mai mare la piese etc.
QUOTE(Roberto$ @ 27 Mar 2009, 23:05)
pentru tzavalau
    draga coleg  pe certificat scrie viteza maxima constructiva la care ea functioneaza in parametri normali ,si la bmw  m5 scrie in certificat viteza maxima constructiva  220 km pe ora ,dar ajunge la 290 cum explici fenomenul asta ,constructorul i-ti pune o viteza la care a fost ea testata mai mult timp si merge fara nici o problema cu viteza asta .
  revin on topic ,intrebarea mea a fost daca a depasit cineva viteza asta de 200 de km la ora .
*


Pe a mea scrie 190km/h maxim si a mers la ~195, e drept, era in coborare, si la viteza aia treceam muuuuult prea repede pe langa masini ca sa pot mentine controlul mult timp. Am vazut ca poate, si mi`a ajuns. Normal ar trebui sa poata depasi 200, daca ai de ex 120 de CP sau mai mult...Nu ca ar fi sanatos.


Revenind la topicul initial, cine a facut chiptuning, mai ales dupa 1-2 ani sau mai mult, care`s efectele si care e parerea generala?


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_barbuneanu
post 28 Mar 2009, 18:01
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 13 March 09




pai castigul este semnificativ la semafor laguna 1.9 dci 79kw cu chiptuning, a fost in fata masinii din semnatura, consumul a scazut, dar nu cu foarte mult 0.5 litri sa zic iar ca efecte negative nici unul pana in ziua de azi si e facut de 2 ani si circa 30.000 km masina are acum aprox 170000, fara nici o problema datorita chiptuningului
(este vorba de laguna 1 phaze 2 break, cu motorul acela care este identic cu cel de pe laguna II F9Q din cate tin minte).
Apeleaza la Voinea cu incredere, eu am cerut o varianta de soft mai agresiva, dar nu pot sa zic de cat este castigul, testul cu Dyno nu ma ajuta cu nimic, asa ca nu am apelat la asa ceva.
Daca este mai tare decat 2.0 16v cred ca este considerabil castigul.


--------------------
Renault Laguna 2004 Privilege 2.0 16V - B-73-VPV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 29 Mar 2009, 00:12
Post #70


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Cam asta asteptam sa aud. Oricum ma mai interesez, si cum fac rost de bani...vad eu. Poate schimb si ambreiajul cu unul sport...
Sa o conduci sanatos si mult km fara probleme!


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jokerusv
post 29 Mar 2009, 09:47
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 212
Joined: 8 June 07




Cine vrea detalii in plus cu tuningul, recomand sa intre pe forumul renault nemtesc. Pentru motoarele 1.9dci care nu au turbina cu geometrie variabila, adica mai putin de 120CP, volantul este simpla masa. In cazul in care faci remaparea, se recomanda doar schimbarea ambreiajului cu unul sport. Daca in schimb ai motor de 120CP, deci volant masa dubla, ar trebui inlocuit tot ansamblul volant - placa presiune - ambreiaj. NM-ii in plus uzeaza volantul standard rapid( cititi specificatiile producatorilor pentru volantul standard si vedeti acolo varfurile maxime ale torq-ului).Impatimitii vor trebui sa aiba pregatita si o varianta pentru momentul cand cutia PK6 va ceda din cauza reprizelor scurte. E o cutie facuta pentru mersul "ardelenesc". Si asta mi-a confirmat-o si un mecanic Renault.Asta e valabil pentru cei ce vor adrenalina - reprize scurte, plecari in tromba...etc. Pentru restul, car vor chiptuning pentru o rezerva de NM pentru cazuri gen EVITA-BIZON-IN-TRAFIC, pot sa nu schimbe nimic. Concluzia e ca mai ales la Laguna II, se stiu problemele acestei masini, Renault a facut totul pentru utilizare "standard" a masinii. Condusul sportiv nu e pe placul ei. In timp, mult mai scurt decat la alte marci, uzura va va usca buzunarele.


--------------------
Renault Laguna II / Megane 2 Facelift 2003 Privilege / 2008 Privilege - BT03---
Reparatii, programare carduri noi/SH, recodari.
Contact: 0744 615 790 / 0762 236 713
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_barbuneanu
post 29 Mar 2009, 13:47
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 13 March 09




pentru jokerusv:
Daca esti un 'boy racer' intradevar trebuie sa schimbi ambreiajul cu unul sport, indiferent daca faci sau nu remapare, la un mers normal 100% nu sunt probleme. Cu laguna cu chiptuning am tras in mai multe randuri o rulota de 1400kg fara sa miroasa vreodata a ambreiaj inchis, deci daca il exploatezi normal nu o sa fie probleme. Asta o spun din experienta. Ca idee mai am un prieten care dupa modificari seriose la un 1.8T a ajuns la 330 cai pe dyno, si nu are probleme cu ambreiajul stock.


--------------------
Renault Laguna 2004 Privilege 2.0 16V - B-73-VPV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct83pnc
post 29 Mar 2009, 14:56
Post #73


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 16 February 08
From: Constanta




salutare din nou lagunisti.
pt cezar: stiu ca atat stie pe cruise: 200km/h. eu doar am precizat k am atins 200 cu ea pe cruise. voi incerca si manual ... poate sare de 200. am avzut k pe afara au mers si cu 215 la masini cu motoare similare
sunt posesor de laguna 2 ph1 INITIALE 2002 - 1.9 dci 120 cp


--------------------
Renault Laguna 2 hatchback 2002 Initiale 1.9 dci 120 cp - CT 83 PNC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 29 Mar 2009, 17:10
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




ok... am mai cautat putin... legat de masina mea...

1. cutia de viteze...

QUOTE
The PK4 6-speed manual gearbox is designed to be mated with particularly powerful engines.
Its robust design and particularly effective soundproofing make it the ideal partner for the 2.0 dCi  engine(M9R).
--------------------------------------------------------------------------------
Boosting the performance of the 2.0 dCi 

Designed to accommodate the high torque of the 2.0 dCi engine, the PK4 6-speed manual gearbox: is fitted with reinforced bearings and geartrains to transmit torque of 360 N, weighs just 54.5 kg with a diecast aluminum casing, boasts well designed soundproofing with contoured housings to limit acoustic resonance.The reverse gear on the PK4 gearbox is synchromeshed. It can therefore be engaged before the vehicle comes to a complete standstill.


sursa: http://www.renault.com/en/innovation/stars.../pages/pk4.aspx

si un chiptuning luat de pe net... oricum valorile finale sunt aceleasi peste tot...
QUOTE
Inainte:
Performanta:  110 kW / 150 CP 
Cuplu:  340 Nm (de fapt aici sunt 320 Nm) la 1750 rpm 
Viteza maxima:
(sugerata)  215 km/h 

Dupa:
Performanta:  132 kW / 180 CP 
Cuplu:  400 Nm la 2000 rpm 
Viteza maxima:
(sugerata)  218 km/h


sursa: http://www.obdtuning.ro/?s=oferta&id=226


concluzia o puteti trage si singuri....


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct83pnc
post 29 Mar 2009, 18:46
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 16 February 08
From: Constanta




pentru ce care au facut tuning la motor ... exista si garantie? am gasit un site care ofera garantie intre 50.000 si 100.000 km dupa chiptuning pt motor, turbina si alte accesorii si mi se pare foarte ok . in conditiile in care pretul e ca si la concurenta
oricum sigur fac si ei niste teste inainte sa vada uzura si conditia motorului.
dar totusi ...


--------------------
Renault Laguna 2 hatchback 2002 Initiale 1.9 dci 120 cp - CT 83 PNC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 30 Mar 2009, 07:33
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Pentru cei care sint predispusi sa inghita galusca,va sugerez sa faceti SI un test dyno,nu de alta dar sa aveti ce-i reprosa (eventual) celui care va spune ca aveti X cp si Y Nm.
Fiecare masina este altfel si aceeasi harta puse la toate masinile cu aceeasi motorizare nu prea suna bine.Eu am avut pe stand 2 cp mai mult si 10Nm mai putin decit ce scria in manual si astea la cu totul alte turatii decit cele spuse.
Chestia cu garantia se poate gasi la unii tuneri dar e relativa...cum poti demonstra ca e din cauza resoftarii?Mai bine e sa utilizati masina in aceleasi conditii,fara apasare brusca sub turatia de intrare a turbinei.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj_qveta
post 30 Mar 2009, 09:40
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 11 May 08




inainte sa-mi fac chiptuning la voinea am mers cu maxim 200 km/h, iar dupa remapare am avut pe o portiune 210 km/h (pana am dat de inevitabilul camion care se baga in fata). judecand ca viteza asta a fost estimat ca va fi atinsa de tuner, banuiesc ca au estimat corect si diferenta de putere si cuplu.
despre garantie...cred ca e vorba mai degraba de garantie pe soft-ul nou (care poate fi oricand inlocuit cu cel vechi), si nu pe piese.cel putin asa e in cazul meu, si nu te ajuta cu prea mare lucru in caz de probleme.
si inca ceva, chestiea asta cu marirea puterii implica automat si un stil de conducere mai agresiv. e ca atunci cand iti iei un rucsac mai mare cand pleci in excursie, tot il umpli si pe ala...asa o sa fie exploatata si masina, mai agresiv. drive safe


--------------------
Renault laguna 2001 dynamique 1.9dci ...in curand iarasi 120 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 30 Mar 2009, 10:55
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Ba eu unul nu conduc mai tare acum si prin asta obtin si o economie de combustibil,marirea performantelor face conducerea mai comoda,fara mestecatul prin cutie...bine ca am o rezerva de putere mai mult decit suficienta in caz ca ma grabesc.
Pot spune chiar ca se conduce ca un diesel dar am o plaja de turatie mai mare.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 30 Mar 2009, 12:58
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Orice resoftare are la baza o mai mare cantitate de motorina injectata. Cantitatea de aer e aceeasi, ca aia depinde de turbina, nu ?
Deci orice fel de "chiptuning" are ca rezultat ceva mai mult fum negru in perioadele de acceleratie. Dupa cum vedem si pe strada, la masinile "chipuite".

Pai si ce facem cu turbina, injectoarele si catalizatorul ? Care nu se prea impaca cu depunerile...

Ca pe alte topicuri toti recomanda curatarea lor prin talpa cat mai multa si alte metode de-astea babesti, iar aici vorbim de imbacsirea lor(intr-o oarecare masura).


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 30 Mar 2009, 19:40
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Nu orice resoftare implica o cantitate mai mare de carburant,UNELE facute corect impune refacerea raportului stoechiometric.
De ex la mine in prima faza s-a montat un calculator programabil in timp real si masuratorile s-au facut exclusiv pe dyno,teste succesive masurindu-se parametrii obtinuti.Evident ca s-a reglat si raportul aer-benzina,s-a marit avansul si prin aceasta s-a obtinut un mers mai rotund la ralanti,acul fiind intepenit la aceeasi valoare.
De aceea spun ca nu e normal sa dai banii pe un soft facut pentru 1,dci de exemplu,nu toate masinile se comporta la fel si nu toate au aceiasi parametri chiar noi fiind ca sa nu mai vorbim de cele rulate.
La mine nu se pune problema de fum ca e benzina insa am obtinut o crestere de 30cp si cca 40Nm pe plaja 2800-4500rpm cu un virf de 330Nm la 2800rpm,intre 2800 si 3600 fiind o parabola.Probabil ca urmeaza schimbarea intercoolerului si a injectoarelor daca nu fac fata debitului crescut de benzina...turbina rezista fiind ca aia de pe Megane RS.
Asadar aveti grija ce cumparati,o harta copiata fara verificarea pe dyno pe mine nu m-ar multumi,nu as avea nici o dovada.
Apropo,sint masini la care fabricantul declara 260cp si pe dynouri au scos 243cp.
La mine s-a observat o scadere de maxim 1l/100km daca merg incet,viteza maxima nu am testat-o ca nu ma intereseaza,oricum peste 170-180 e cumplit de periculos insa acceleratia/reprizele sint mai bune acum.

This post has been edited by audiofilu': 30 Mar 2009, 19:42


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct83pnc
post 31 Mar 2009, 10:42
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 16 February 08
From: Constanta




oke baieti. e interesant ce ati scris. cand ma hot sa fac chiptuning ( cand o sa dispun de bani ) o sa aflu exact la ce se refera garantia de 50-100 k km. si revin cu detalii. Sper totusi in caz de nasolie sa dea garantie pe bune pe motor si componente. Numai bine !


--------------------
Renault Laguna 2 hatchback 2002 Initiale 1.9 dci 120 cp - CT 83 PNC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moisam1
post 13 Sep 2009, 08:47
Post #82


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 3 August 08




salut!
posesor de laguna 2.0 dci, luxury, pe germania poti doar sa ii dai in @gura@.
Cum a spus cineva mai sus, pe computer viteya se opreste la 200km/h, dar in modul manual i-am dat 215km/h si poate ca ar mai fi mers.
nu am vrut sa o fortez, aveam cam 4500 de tue in treapta a 6-a. Dar va spun ca nu o mai poti controla pesteaceasta viteza. Mie unul imi ajunge.
Numai bine!


--------------------
renault laguna 2007 luxury 2.0 DCI 150 CP - B-63-JWP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djpaletto
post 19 Sep 2009, 09:59
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 5 July 09




Salutare lume. Recent am facut o resoftare tot la TCM. Rezultatul ... de la 109cp la 148cp (pe dyno), cu un chip, evacuare sport, filtru aer sport de la K&N. Probleme am avut dupa chip, nu tragea constant, avea "pierderi" de putere foarte enervante. Problema s-a rezolvat dupa ce am curatat tubulatura si valva EGR si tot ce s-a mai putut curata. acum sunt super multumit. consumul... mai scazut la mers normal... ceva mai ridicat la un mers sportiv (schimbat peste 2500/3000).


--------------------
Laguna 3 Renault 2012 - PH-86-PNT
<<<Just BE>>>
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jon_nxt
post 28 Sep 2009, 13:38
Post #84


Membru declarat anti-bizoni


Group: Members
Posts: 216
Joined: 15 August 08
From: Bucuresti




Ne zici si cam cat te-a costat "distractia" asta? smile.gif


--------------------
Renault Laguna 2, phase 1 1.9 dCi Dynamique, 2001
"Din fericire, gandirea corecta vine din experienta. Din nefericire, experienta vine din gandirea incorecta."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 28 Sep 2009, 14:20
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




QUOTE(moisam1 @ 13 Sep 2009, 09:47)
salut!
posesor de laguna 2.0 dci, luxury, pe germania poti doar sa ii dai in @gura@.
Cum a spus cineva mai sus, pe computer viteya se opreste la 200km/h, dar in modul manual i-am dat 215km/h si poate ca ar mai fi mers.
nu am vrut sa o fortez, aveam cam 4500 de tue in treapta a 6-a. Dar va spun ca nu o mai poti controla pesteaceasta viteza. Mie unul imi ajunge.
Numai bine!
*


rare motoarele diesel care sa atinga in ultima treapta turatia de putere maxima (sau peste).
pentru a elimina orice dubiu,poti sa ne spui in tr6 la 2000rpm ce viteza ai? dar la 2500?


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Francisc 2
post 22 Feb 2010, 16:48
Post #86


Stii si la ce te ajuta ca stii...:)


Group: Members
Posts: 321
Joined: 31 October 09
From: Austria




Dragilor pot sa va spun ca eu sunt pentru resoftare sau chip-uit sau cum se mai numeste.Am vorbit cu niste domni la vreo 55 de ani cu spirit tanar sa zic asa,despre daunele care pot fi preovocate catre motor sau cutie de viteze de astfel de interventii.Concluzia a fost urmatoarea:
-daca mergi normal fara scartait de roti etc mai ales in treptele mici de viteza,nu vor exista uzuri mai rapide ale cutiei sau ale motorului mai rapide decat in mod normal (cand nu ati avut chip sau resoftare) pentru ca acestea (motorul si cutia) au anumite tolerante.Legat de consum acesta va scadea cu aprox 0,5 litri/100km.Deasemenea cum spunea si un coleg mai sus mi-au recomandat curatarea admisiei si evacuarii,egr,schimbare filtru de aer cu unul sport.
-daca merg turat (sportiv) in treptele inferioare de viteza si\sau cu motorul rece ,uzura va fi mai mare decat in mod normal ,si consumul va creste semnificativ.
pot sa va spun ca acesti oameni au cateva masini in garaj si toate sunt chip-uite,unul din ei avand si un Porc 911 wink.gif

am gasit si un site de pe care imi voi lua unul cat de curand ,stima baieti.

http://www.racechip.de/create_account.php


--------------------
Renault Laguna II 2001 1,9 dci Dinamique 88kw - TM 00 III
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nicolas
post 22 Feb 2010, 18:47
Post #87


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 4 October 06
From: Bucuresti




Salutari.Revin cu impresii dupa 3 ani de remapare,nici un fel de probleme la motor sau cutie sau ambreiaj,cei drept am schimbat volanta,chit ambreiaj si reparatie cutie in urma lipsei de ulei din cutie,cauza burduf spart planetara partea dinspre cutie ,daca tot desfacusem am schimbat tot.asta acum 3 ani de atunci nici un fel de problema.Am remapat-o la 95000km si acum are 165000km.Cam asta e
Sa aveti bafta si multi Km.


--------------------
Renault Laguna 2 1.9dci,120 hp Tuned to 150hp 2003 Privilege - B-73-BNP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 25 Feb 2010, 13:18
Post #88


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Si un kit de ambreiaj potrivit cat ar fi?


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jarr
post 10 Apr 2010, 09:05
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 225
Joined: 5 November 08
From: Braila




Salutare sunt proaspat posesor de laguna 2.0 16v 135 cp daca stie cineva cati caluti as putea obtine dupa resoftare si daca merita resoftarea la acesta motorizare,mentionez ca am avut un megane din 2000 8v de 90 cp cu ajutorul unui filtru sport si eliminarea catalizatorului am ridicat-o in jur de 107 cp


--------------------
renault laguna privilege 2002 - 2.0 16v 135 cp
Mai bine vultur un an decat soarece o viata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 10 Apr 2010, 11:29
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




De unde stii ca era in jur de 107cp?Posibil nici 100cp sa nu fi avut in realitate.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 23:45
Dacia