Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Trepidatii franare - discuri schimbate de 3 ori

wdbogdan
post 27 Jun 2020, 22:05
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 27 June 20




Buna seara colegi, ma numesc Bogdan si sunt nou pe acest forum. Va scriu urmatoarele randuri in speranta ca cineva de aici stie de unde ar putea proveni problema mea sau cineva poate s-a mai confruntat cu problema aceasta.

Detin o Laguna 2 2.0 dCi 150hp fabricata in anul 2006.

De cand am luat masina, aceasta a avut trepidatii puternice la franare. Prima data am dus discurile la rectificat la strung, totul a mers ca uns aproximativ 500km, apoi problema a aparut. Am dat vina pe calitatea proasta a discurilor, asa ca am luat discuri LPR plus placute TRW la recomandarea service-ului. Masina a franat ok timp de 1000-1500km, problema cu trepidatia volanului la viteze cuprinse intr 50-120 km/h a reaparut.

Am dat vina pe calitatea proasta a discurilor din nou, asa ca luna trecuta am pus discuri NOI marca TEXTAR si placute TEXTAR. Sesizez ca incepe sa prezinte aceleasi simptome, dupa numai 2000km, timp in care am evitat cu STRICTETE spalatoria dupa ce veneam de la drum. Ca sa intelegeti - merg la spalatorie dupa ce masina sta cel putin o ora, iar pana la spalatorie merg aproape in frana de motor. Cand ploua, evit sa franez brusc si evit baltile tocmai de frica sa nu le ovalizez.

Cum ar veni, sunt deja la al 3-lea set de discuri pe fata si masina le ovalizeaza in numai 1500-2000km.

Am fost foarte atent ca la montaj sa fie montate corect, butucii au fost curatati FOARTE BINE, nu prezentau niciun fel de impuritate cand au fost montate discurile. Placutele au fost schimbate de fiecare data,cu fiecare set nou de discuri, dar se intampla la fel. Deja nu stiu ce sa mai fac, masina franeaza foarte bine cand sunt noi, dar dupa 1500-2000km incepe sa trepideze volanul la franari mai usoare, iar la franari mai bruste nu prea se simte asa rau.

Glisantii au fost dati jos, curatati si gresati din nou. Etrierele nu raman blocate, am verificat si asta. Pe loc, scoasa din viteza, masina se poate impinge foarte, foarte usor. La semafor la o panta foarte mica, masina se duce singura la vale, deci etrierele nu raman blocate.

Mentionez si faptul ca PEDALA NU BATE, doar volanul trepideaza!!!

Ce as mai putea face? Cand am montat ultima data setul de discuri mecanicul mi-a spus ca sunt duse bucsile de la bascula si bieletele antiruliu. A ramas ca le schimb curand, neavand suficient timp in aceasta perioada. Ma gandesc ca daca ar fi fost din cauza bucsilor de la bascula sau bielete antiruliu, ar fi trebuit sa tremure inca de cand le-am montat.

Sa fie oare din cauza bucsilor de la bascula / bielete antiruliu??

Am fost la vulcanizare, am verificat jantele/cauciucurile, sunt ok - nu sunt strambe, sunt echilibrate bine, cauciucurile sunt noi - DOT 2019 si montate in octombrie anul trecut.

Mi-e greu sa cred ca sunt iar de vina discurile, sunt noi, au totusi 2000km si placutele, de asemenea, sunt noi. Am fost foarte atent sa nu le ovalizez si cand le-am montat am iesit in afara orasului sa le fac "rodajul".

Va multumesc frumos pentru timpul acordat!

This post has been edited by wdbogdan: 27 Jun 2020, 22:17


--------------------
Renault Laguna II 2006, Initiale Paris - B28WDB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 27 Jun 2020, 23:11
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




inainte de a deschide topic nou cauta sa vezi daca nu mai sunt topice cu acelasi subiect..

In acest caz sunt.

Rezolva probleme cu bucsile duse si verifica discuri/placute spate .. si alea iti dau tot felul de vibratii daca sunt ovalizate.

Ovalizarea discurilorse masoara intr-un service cu un ceas comparator.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 28 Jun 2020, 07:20
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Verifica pivotii, bieletele si capetele de bara de la directie, vibratiile in volan de acolo vin. Si eu am patit la fel cu laguna din semnatura, initial am crezut ca e din discuri insa dupa verificari am constatat ca avea joc in cele mentionate mai sus, dupa inlocuire vibratia a disparut si discurile inca sunt pe masina de vre-o 3 ani si aprox. 40K km.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gAnY
post 20 Jul 2020, 00:17
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 6 February 10
From: Paris




Am trecut prin asta la L3.
Am schimbat aproximativ 5 seturi de discuri de frâna, brate fata, bielete, bucsile la cadrul motor, etc.
Problema era la discurile pe spate. Fiind ovalizate se transmitea totul în sasiu.
Acum s-a rezolvat.


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dCI 180 GT 4Control 2008
Renault Laguna II 1.9 dCI 120
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 11:41
Dacia