Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Duma zilei!

cj98czh
post 30 Aug 2017, 14:20
Post #31


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu, sa mergeti la vot la urmatoarele alegeri ca sa nu mai iasa tot handicapatii astia ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M.C.
post 30 Aug 2017, 14:38
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.152
Joined: 24 January 04
From: Ploiesti ,din cind in cind.




up.gif up.gif


--------------------
Renault Megane II Sedan Influence 1,6 16 V ,2005
Alfa Romeo 159 1,9 JTS, 2007 , Ford Mustang 2,3 Ecoboost, 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 30 Aug 2017, 16:05
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Iar ne umple pixdideul de autostrazi... sleep.gif

QUOTE
Șeful guvernului a avertizat într-o emisiune la România TV că cei care omit plata impozitelor vor ajunge la închisoare.

"Cine nu va vărsa la bugetul de stat toate impozitele și dările de stat, va face pușcărie. Angajatorul trebuie să depună toate impozitele. Dacă nu, înseamnă furt. Nu ne mai gândim la alte taxe anul viitor. Va fi 10% sau 0. Asta cu progresivul, uitați-o", a anunțat Mihai Tudose.
1zhelp00.gif

This post has been edited by luck33ro: 31 Aug 2017, 11:46


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 31 Aug 2017, 18:25
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Maria Grapini, postare de Ziua Limbii Romane: "Sa decidem care este imagine castigatoare ca imagine propusa pentru a fi imaginea Romaniei" valuri.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 31 Aug 2017, 18:52
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(simon @ 30 Aug 2017, 14:13)
Sa-i dam o acadea? naughty.gif
*


sub forma de lula , asa cum merita stimatul nostru klingonian ce isi zice prim ministru


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 1 Sep 2017, 09:01
Post #36


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




duma zilei

azi dimineata o duc pe fimea la scoala de vara...si pe drum o vedem de doamna care are grija de ei. opresc si o iau cu masina. eu politicos o intreb daca i am intrerupt plimbarea de dimineata...d oama imi raspunde ca oricum obiscuieste sa faca miscare in fiecare zi (este cam plinuta) iar fimea din spate " se vede ca faceti miscare"
ohmy.gif blush.gif death.gif


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 1 Sep 2017, 10:03
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Vinerea trecută, plecam spre Brașov cu trenul, mă urc în tren, vagonul plin ochi. Caut locul meu, îl găsesc ocupat, îi atrag politicos atenția:
- Scuze, aveți cumva locul 33?
Se uită mirat la mine, dă să se ridice, dar în timp ce se ridică mă întreabă neîncrezător:
- Aveți la clasa I? blink.gif

I-am zis "Da. Chiar locul ăsta îl am", dar mă gîndesc la ce naiba de răspuns s-o fi așteptat. Dacă mă vezi căutînd un anumit loc, îl găsesc tocmai sub tine, îți spun că e locul meu, cum naiba mai poți să întrebi dacă am la clasa I? Nu e evident? Te aștepți să-ți zic "Aaa, ăsta-i vagonul 425 de clasa I? Mă scuzați, eu caut vagonul 425 de clasa a II-a? wacko.gif

This post has been edited by VladSoare: 1 Sep 2017, 10:06


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 1 Sep 2017, 10:16
Post #38


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




trebuia sa ii spui ca ai terminat mai multe clase

erai imbracat in treiling? tongue.gif cu tricou adibas

This post has been edited by wolfin: 1 Sep 2017, 10:20


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 1 Sep 2017, 10:24
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Tocmai, că nu. Atunci aș fi înțeles. Veneam direct de la serviciu, deci eram destul de decent, chiar dacă nu la costum.

Omul s-a ridicat imediat și a plecat, n-am de ce să mă plîng, nu era cazul să-l iau la mișto, dar n-am înțeles ce-și închipuia: că mai există încă un vagon 425 și un loc 33 și la clasa a doua? Și că eu l-am găsit pe cel greșit? huh.gif

This post has been edited by VladSoare: 1 Sep 2017, 10:26


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 1 Sep 2017, 10:28
Post #40


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




asa patesc eu la film

am locul 33...da ba dar pe partea stanga nu pe dreapta...

la ultimul film m am si enervat de niste putoi de copii aveam central drept cel mai bun loc ...ma duc la ei am loc aici...ce uitau ca la poarta noua..parintii mai sus...crezi ca s au ridicat...le am zis ceva de educatie si mi am cautat alt loc


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 1 Sep 2017, 10:33
Post #41


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Trebuia sa i ciocanesti putin... intai pe copii si dupa pe parinti. wink.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 1 Sep 2017, 10:36
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.113
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Când mai pățești faza asta nu stau la discuție cu bulangii, mergi la personalul cinematografului și te ajută ei


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 1 Sep 2017, 10:44
Post #43


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




mda..dar cate o data am prea mult bun simt fata de restul.

o singura data am fost acid rau. la opera romana (sala mica) la un spectacol de copii. copii mici mai vorbea de ce are ala palarie de de e leu chestii dastea iar o cotoroanta a prins o pe fimea de mana sa taca din gura sa faca liniste..basca ca a zgariat o cu unghiile.

am luat o la injuraturi si de aripa de se uitau inclusiv actorii. am scos o afara din sala.

Vlade ce mi ai facut biggrin.gif

This post has been edited by wolfin: 1 Sep 2017, 10:49


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 1 Sep 2017, 10:46
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




@Vlad: a facut pe niznaiu ca sa lase impresia ca a gresit el, nu ca s-a asezat intentionat pe locul altuia.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lampard
post 2 Sep 2017, 09:24
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.400
Joined: 7 April 13
From: ARAD




"Nicu Ceausescu, vizionar: Nici in 20 de ani nu veti reusi sa zugraviti ce a construit tata"


--------------------
renault laguna 2003 expression,1.9dci,107cp - AR 69 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 2 Sep 2017, 09:29
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Ceasca nu a construit la viata lui niciun cotet de caine... Sclavii au contruit totul.


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 2 Sep 2017, 09:46
Post #47


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Spre deosebire de basescu care a construit personal ce? Sau Iliescu? Nastase, Regele Mihai? Obama? Ce dracu ai vrut sa zici cu asta?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinushy
post 2 Sep 2017, 12:23
Post #48


modeLator


Group: Members
Posts: 2.622
Joined: 9 January 07
From: Pitesti - Mioveni




"Banii multi se fac usor, banii putini se fac greu.... Aveti grije de corpurili voastre..."
valuri.gif


--------------------
Audi A4 ... 1.8T...quattro ;)
frunza verde solz de peste, uite ..... altu` ca citeste
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 3 Sep 2017, 08:18
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




"Tata" n-a construit nimic. Totul a fost construit de o armată de sclavi înfometați și îndobitociți, care iarna stăteau în case cu șuba pe ei, și a căror "viață", dacă se putea numi așa, se rezuma la grija de a avea o bucată de pîine pe masă.
Am putea construi și astăzi la fel de mult dacă am accepta să trăim în condițiile de atunci. Se bagă cineva? Eu nu.

Și-apoi, ce mare rahat a construit "tata"? Blocuri de locuințe? S-au construit și după el, și încă mai frumoase și mai spațioase, cu garaje și cu tot confortul. Clădirile de birouri de care s-au umplut Bucureștii și încă cîteva orașe mari... nici nu visa "tata" la așa ceva. Șoselele patriei erau niște jeguri ordinare, pline de gropi, pe cînd azi măcar poți merge pe drumurile naționale fără frica de a rupe mașina-n două. Nu că ar fi fost nevoie de DN-uri pe-atunci, că nu găseai benzină, și chiar dacă găseai, n-aveai voie s-o cumperi din alte județe). Autostradă a făcut una singură, și aia vai de mama ei. Și aici stăm mai bine decît el, pentru că, deși avem foarte puțini kilometri de autostradă, tot sînt mai mulți făcuți după el decît pe timpul lui. Fabrici și uzine? Să fim serioși. Fabricile pe care le-a construit el erau niște mizerii care doar țineau mii de oameni angajați degeaba pe hîrtie, ca să producă niște mărfuri absolut execrabile. Se produce azi în România în firme private infinit mai mult și mai bine decît se producea în fabricile cu care se mîndrea "tata".
Și-atunci ce dracu' "a construit tata" și n-am construit noi după el? Toată lumea repetă într-una tîmpenia asta, de parcă ar fi vreun mare adevăr. Unii se lasă foarte ușor manipulați.

This post has been edited by VladSoare: 3 Sep 2017, 08:27


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 3 Sep 2017, 08:26
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.113
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Scoli, spitale?!?
Sau mai de interes pentru români, hoteluri la mare?!?


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 3 Sep 2017, 08:31
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Care spitale? Alea în care mureai cu zile? Care școli? Alea în care copiii făceau muncă patriotică la cules de frunze de dud de prin parcuri, unde se închinau la portretul lui Ceașcă și unde învățau despre "tezili din aprilie"?
Avem azi școli private bune, la care pe-atunci nu visa nimeni. Iar școlile de stat sînt astăzi de nerecunoscut față de cum erau atunci. Școala la care învață fetele mele, de stat, n-are nici cea mai mică legătură cu gunoiul la care am învățat eu (în buricul Bucureștilor, nu prin vreun sat uitat de lume). Învățătoarele lor n-au nici o legătură cu scîrbele și acriturile prin ale căror mîini am trecut noi.
Același lucru e valabil și pentru spitale. Poți să mergi azi la Medlife, sau la Regina Maria, sau la Municipal, sau la Urgență, fără teama de a muri pe-acolo cu zile. Sigur, astea sînt doar niște excepții, dar pe vremea lui "tata" nu erau nici măcar ele.
"Tata" a construit o laie.

Singurul lucru pe care "l-a construit tata" e Casa Poporului. Dar și pe aia mai bine n-ar fi construit-o. Ne-ar fi fost mai bine fără ea.

This post has been edited by VladSoare: 3 Sep 2017, 08:38


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 3 Sep 2017, 08:36
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.113
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Vlad, și fi bun de politician dry.gif
Care sunt spitalele alea atât de noi și moderne și pline de personal medical in afară de vreo 2 din București?
Care sunt școlile alea moderne cu wc in fundul curții și fără autorizație de funcționare așa cum sunt 90%din ele la nivel național?

3 Sep 2017, 08:38:
Și, cel mai de interes pentru noi, dao dracu de sănătate și educație, care sunt statiunile alea pline de hoteluri noi la mare?

This post has been edited by dandobre: 3 Sep 2017, 08:38


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 3 Sep 2017, 08:41
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Alea de care zici erau exact la fel și pe vremea lui Ceașcă. Ba unele chiar mai rău. Așa, cu WC în fundul curții, le-a "construit tata".

Iar hotelurile de la mare erau doar praf în ochi pentru sclavi. Ne bucuram de ele pentru că n-aveam altceva. Dar erau murdare, pline de furnici și de gîndaci, cu un personal acru și arogant, iar la restaurant stăteai ca prostul juma' de oră în picioare așteptînd să se elibereze o masă. Și mîncai ceea ce se nimerea să fie în ziua aia, fie că-ți plăcea, fie că nu.
Decît așa turism... mai bine lipsă.
Hotelurile erau pline dintr-un singur motiv: pentru că sclavii nu aveau voie să plece din țară. Litoralul nostru era singura lor șansă.

Sigur, eu mă bucuram cînd mergeam la mare, că eram copil și nu vedeam detaliile astea (mai bine zis, le vedeam dar nu-mi păsa de ele), eram doar fericit să evadez din Bucureștii ăia împuțiți și cenușii. Dar astăzi, dacă litoralul nostru s-ar întoarce în timp și ar deveni ca atunci, n-aș mai pune piciorul pe el nici mort.

This post has been edited by VladSoare: 3 Sep 2017, 08:49


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 3 Sep 2017, 08:47
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.113
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Sunt de acord că s-a construit în condiții inumane, nici nu are rost sa subliniez ce mare noroc avem sa trăim în libertate față de umilințele îndurate de părinții noștri.
Dar, în afară de promisiuni, nu s-a realizat mare lucru. O spoială pe ici pe colo, o gresie nouă, un vinarom și poate un polistiren pe bloc. S-au făcut și lucruri bune, dar prea puține că sa ne batem cu pumnul în piept.


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 3 Sep 2017, 08:50
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nu spune nimeni să ne batem cu pumnul în piept. Dar nici să privim cu jind la "ce-a construit tata", cum că, vezi doamne, noi am fi niște pitici în comparație cu el. Tot "ce-a construit tata" a fost un mare rahat.
Mergînd un pic mai departe, neputința noastră de a face astăzi mai mult i se datorează tot lui "tata". El ne-a adus în starea asta.

This post has been edited by VladSoare: 3 Sep 2017, 08:52


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 3 Sep 2017, 09:09
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.113
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Vlad, tu chiar ești bun de politician, mai ales la faza cu greaua moștenire dry.gif
exagerezi și sunt sigur că și tu știi asta dar te faci că plouă.
N-a fost chiar totul de rahat din moment ce 90% din românii stau in aceleași blocuri, scoli, spitale etc, doar că văruite.


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 3 Sep 2017, 10:11
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nu mă refer la "greaua moștenire". Mă refer la starea de spirit, la mentalitate, la triumful șmecheriei și al inculturii împotriva bunului simț. Pe toate astea Ceașcă ni le-a lăsat. Regimul lui ne-a îndobitocit și ne-a adus în starea asta de lene și delăsare și nesimțire, în care nu mai sîntem capabili să facem nimic ca lumea.

Da, 90% dintre români stau în aceleași blocuri. Dar acele blocuri sînt un mare rahat. Niște cutiuțe de chibrituri penibile, claustrofobice, pe model chinezo-nord-coreean. Blocurile care se construiesc acum, așa puține cum sînt, sînt la ani lumină distanță.
90% dintre copiii români învață în aceleași școli. Dar chiar tu spuneai mai sus că acele școli sînt cu WC în curte și fără autorizație. Acum spui că de fapt ele nu sînt de rahat?

This post has been edited by VladSoare: 3 Sep 2017, 10:16


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 3 Sep 2017, 10:43
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.113
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Of, hai să nu întoarcem fiecare cuvânt pe toate părțile. Sunt sigur că ai înțeles la ce mă refeream.
Nu încerc să te conving de nimic, mai ales că nu cred că există vreo persoană în istoria tuturor discuțiilor pe net, care și-a schimbat părerea în acest fel, mai ales pe teme legate de politica și fotbal biggrin.gif .


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 3 Sep 2017, 10:52
Post #59


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Vlade, te invit in Popești sau in militari sa îmi arăți și mie blocurile alea noi la ani lumina fata de alea comuniste. Chiar și în upground am curaj să te duc, daca vrei alt price range.

Te mai invit sa asiști la regina maria la o naștere "cu complicații" sa vezi cum e ejectată la urgente la stat, cu toate miile de euro plătite înainte.
Mentalitatea da, am moștenit-o, dar nici nu am făcut nimic sa o schimbăm.

Mergem la Spiru sa vedem cum se iau examenele? Sau la un interviu de angajare a unui învățător într-o școală primară privata?

This post has been edited by MuciX: 3 Sep 2017, 10:56


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 3 Sep 2017, 11:00
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Da, bun, știu că se pot găsi exemple negative pentru orice. Dar ideea nu era dacă azi e bine sau nu, ci dacă azi sîntem sub nivelul lui Ceașcă sau nu. Iar eu nu cred că sîntem. Toate aceste exemple negative, dacă le transpui în timpul lui Ceașcă, ies mult mai rău, nicidecum mai bine. Absolut nimic de pe vremea aia nu era mai bun decît echivalentul de azi.
Compară cel mai bun drum de atunci cu cel mai bun drum de acum. Cel mai bun bloc de atunci cu cel mai bun bloc de acum. Cea mai bună școală de atunci cu cea mai bună școală de acum. Că așa, dacă comparăm o școală bucureșteană din anii '80 cu una din cel mai sărac sat de azi, e evident că scorul iese 1-0 pentru Ceașcă, dar e complet irelevant.

This post has been edited by VladSoare: 3 Sep 2017, 11:01


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:19
Dacia