Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

1343 Pages « < 971 972 973 974 975 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Faze de toata jena, intr-o tara de toata jena

Lampard
post 19 Sep 2017, 23:23
Post #29161


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.400
Joined: 7 April 13
From: ARAD




Ciudat dar Sova nu scapa chiar daca e aceeasi judecatoare care s-a pensionat pentru Dragnea si Tariceanu


--------------------
renault laguna 2003 expression,1.9dci,107cp - AR 69 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 20 Sep 2017, 13:23
Post #29162


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




Sova e in gasca lui Ponta, pt. el se poate amana putin pensionarea. Ce daca e aceasi duduie cu ciocanel?
Daca asta e procedura (rejudecare de la 0), vreun destept (nea Tudorel?) ar trebui sa propuna (daca tot schimbam legile pe justitie!) sa fi obligat, ca judecator, sa-ti declari pensionarea cu min. 2ani inainte, si sa nu mai poti prelua noi cazuri penale.


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lampard
post 20 Sep 2017, 14:23
Post #29163


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.400
Joined: 7 April 13
From: ARAD






--------------------
renault laguna 2003 expression,1.9dci,107cp - AR 69 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 20 Sep 2017, 22:02
Post #29164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




Cum spunea Nicolicea : daca e geniu, sa nu merite sa fie angajat(a) numai pt. ca e ruda cu dom' primar!? O fi bine "pregatita". tongue.gif

This post has been edited by m3st_tce: 20 Sep 2017, 22:03


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lampard
post 20 Sep 2017, 23:16
Post #29165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.400
Joined: 7 April 13
From: ARAD




Probabil ca e geniu, a angajat-o chiar daca e sora nevestei de care a divortat.


--------------------
renault laguna 2003 expression,1.9dci,107cp - AR 69 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 21 Sep 2017, 07:13
Post #29166


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




De toata jena mentalitatea noastra si dragostea de fatalism. Au anuntat astia furtuna vietii si a intrat Bucurestiul in alerta de gradul 0, de parca locuim in sahara si nu am mai vazut apa cazand din cer vreodata.
Traficul in oras absolut paralizat, cozi interminabile la supermarket, parca s-au mutat Irma si Maria pe malul Dambovitei. Pun pariu ca n-au mai ramas conserve pe raft, vanzarile de lanterne si generatoare electrice s-au triplat cel putin. smile.gif
Oare e din dragul nostru fata de drama? Vrem sa ne planga si pe noi lumea cum am vazut la televizor si pe fb?

This post has been edited by MuciX: 21 Sep 2017, 07:33


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
74r12
post 21 Sep 2017, 08:14
Post #29167


Membru autentic


Group: Members
Posts: 514
Joined: 2 July 04
From: Planeta Pământ (Terra)






--------------------
Megane 2.2 Expression+ 1,5 dci 85 cp
Megane 3 Sport Tourer Privilege 1,5 dci 110 cp EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 21 Sep 2017, 08:24
Post #29168


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Normal, abordare corporatista politic corecta...in curand respectarea legii va fi considerata ceva oribil, iar egalitatea de sanse intre genuri va fi abolita, fiind privilegiate doar unele categorii considerate vulnerabile...ce ne facem insa, revenind la linkul de pe fb, daca se intalnesc doua tute, una care iesea putin cate putin sa primeasca prioritate si alta care nu da prioritate? nedumerire.gif


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 21 Sep 2017, 08:29
Post #29169


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




corporatistii respecta rnp-urile laugh.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 21 Sep 2017, 10:26
Post #29170


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Ce e alea?


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 21 Sep 2017, 10:29
Post #29171


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Iti egsplica Dacis tongue.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 21 Sep 2017, 13:23
Post #29172


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




b06fcn - de ce toate chestiile pe care le apreciezi ca fiind negative sunt "corporatiste"? smile.gif

This post has been edited by St: 21 Sep 2017, 13:42


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 21 Sep 2017, 13:28
Post #29173


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




Corporatiștii și angajații la stat sunt cei mai mari dușmani ai poporului. biggrin.gif
Apoi, abia pe locul 3, vasluienii.smile.gif


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 21 Sep 2017, 22:58
Post #29174


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(St @ 21 Sep 2017, 13:23)
b06fcn - de ce toate chestiile pe care le apreciezi ca fiind negative sunt "corporatiste"? smile.gif
*


Probabil pentru că mentalitatea într-o corporație este că ești special. Nu ești în simplu sclav pe plantație, ești undeva mai sus pentru că lucrezi acolo. Și neapărat trebuie să fii modern, cool.
Cum faci asta? Adoptând toate rahaturile care sunt privite că și moderne, cel mai deranjant fiind rahatul ăsta de politically correct.

Care e un fas, e un fel de a-ti pune pumnul în gura sub pretextul că deranjezi.
Nu exista țigani, exista romi. Nu exista poponari, exista LGBT, la care mai nou trebuie sa te închini sau ceva, astfel ești un homofob intolerant. N-ai "voie" sa ai păreri proprii daca ele deranjează.
Este un fel de tendință de taiere a dreptului la libera exprimare și de aia e de kkt.
Pentru că mi se rupe de deranjul altuia, eu am niste pareri și mi le exprim chiar daca deranjează. Altul are păreri care poate mă deranjează pe mine. Asta e. Deranjul face parte din viața. Am ajuns sa fim atât de sensibili încât nu mai suportam deranjul. Suntem toți niste domnișoare deranjate.

Insa nuuuu, trebuie sa o ardem așa într-o armonie forțata, artificiala, ne dam toți mâinile facem un cerc și cântam kumbaya. Și corporatiști o susțin mama-mama. Că e la moda. Si ei sunt moderni. Si cool.

Uite și boul ala din link, care nu e decât un libidinos nefugarit si vrea sa dea si el bine la femei.
" Daca ești in interectie,i pe drumul cu prioritate este frumos sa oprești și să acorzi tu prioritate cuiva care n-are, doar pentru că acel cineva e o femeie si trebuie sa fim galanți cu femeile".

Parere fix de corporatist prost, care pentru că nu e capabil de ceva folositor, este interesat extrem de mult de politically correct. Daca asta înțelege el prin galanterie ce kkt sa mai zici. Da-o im plm de lege, nu trebuie sa o respectam, trebuie sa fim galanti

Bun, înțeleg să lași pe cineva să iasă de pe o alee laterala, daca e bărbat o faci pentru că ești de treabă, daca e femeie o faci din galanterie. Dar în intersecții e pe lege tati, nu pe galanterie.

This post has been edited by vallixx: 21 Sep 2017, 23:04


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 22 Sep 2017, 07:04
Post #29175


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




^1


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 22 Sep 2017, 07:14
Post #29176


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Foarte corect, și sînt 100% de acord, doar că nu sînt convins că are legătură cu a fi sau a nu fi corporatist, ci mai degrabă cu a avea minte puțină și prea mult timp liber. Acuma, că unele corporații tind să atragă genul ăsta de oameni, asta-i altă poveste.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 22 Sep 2017, 07:22
Post #29177


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




QUOTE(St @ 21 Sep 2017, 13:23)
b06fcn - de ce toate chestiile pe care le apreciezi ca fiind negative sunt "corporatiste"? smile.gif
*


https://en.wikipedia.org/wiki/Heuristic#Stereotyping

Pentru că e mai ușor așa.

Vallixx, te gândești la SJW. Și tu la fel folosești scurtături. Într-o corporație sunt de obicei mii de oameni. Faptul că te aștepți să fie toți la fel e copilăresc.

22 Sep 2017, 07:24:
QUOTE(vallixx @ 21 Sep 2017, 22:58)

Parere fix de corporatist prost, care pentru că nu e capabil de ceva folositor, este interesat extrem de mult de politically correct. Daca asta înțelege el prin galanterie ce kkt sa mai zici. Da-o im plm de lege, nu trebuie sa o respectam, trebuie sa fim galanti

*


Scrie că-i doctor/politician radmasa.gif
Știm, cine nu-i cu noi, e împotriva noastră, deci corporatist. radmasa.gif

This post has been edited by spy_oh_joy1389: 22 Sep 2017, 07:24


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 22 Sep 2017, 07:31
Post #29178


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




E fix primarul Tîrgu Mureșului. Go figure.


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 22 Sep 2017, 07:39
Post #29179


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Ca primar poate sa solicite de la sv.circulatie un punct de vedere, poate mai invata si care e rolul Codului Rutier...
Acum avand in vedere ca postarile FB sunt considerate in spatiul public - premarele care este tre sa raspunda, poate chiar penal pentru tampeniile debitate...

This post has been edited by luck33ro: 22 Sep 2017, 17:48


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 22 Sep 2017, 07:58
Post #29180


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(vallixx @ 21 Sep 2017, 23:58)
Probabil pentru că mentalitatea într-o corporație este că ești special.
*


Deci noua scoala sociala spune ca nu mai e de cackat sa fii somer si sa stai pe ajutor social si sa urli ca nu ti se da mai mult, acum nasol e cand muncesti intr-un loc din care pleci acasa cu camasa la fel de curata cum era cand ai venit si urli cand vezi mizeria de la iesirea din curtea cladirii sorosiste.

Poate ca intr-o corporatie primesti ceva mai mult respect decat media, chiar daca ai jobul standard platit cu 800 euro pe luna facand acelasi lucru precum alti 300 de insi de pe acelasi etaj. Cam cum era in uzinele lui ceausescu, numai ca acum ala chiar trebuie sa isi faca "planul", nu sa se faca si nici "uzina" nu se face ca il plateste.
Dar chiar si asa, ce spune asta despre stereotipul de patron romanesc?

Special incepi sa te simti in corporatie mai tarziu, cand daca intr-adevar ai stiut sa profiti de respectul ala implicit.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 22 Sep 2017, 10:21
Post #29181


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Mai usurel cu cuvintele puse in gura, am zis undeva ca e perfect ok sa fii o putoare asistata social si e de kkt sa fii corporatist?
Daca tu asta vrei sa intelegi, eu nu ma pun in calea fericirii tale, dar gresesti.

QUOTE(VladSoare @ 22 Sep 2017, 07:14)
Acuma, că unele corporații tind să atragă genul ăsta de oameni, asta-i altă poveste.
*


Cam la treaba asta m-am referit, poate nu m-am facut eu bine inteles.

E cam la fel ca treaba cu tiganii. Poate rasa n-are nimic rau, doar ca din ea tind sa faca parte in mod majoritar putorile, nespalatii, asistatii social, hotii, interlopii, gainarii, cutitarii...etc etc, nu ca astia n-ar fi prezenti si in alte rase dar procentul in care aceste "calitati" sunt prezente la rasa "tiganeasca" este extrem de ridicat.

QUOTE(xcss @ 22 Sep 2017, 07:31)
E fix primarul Tîrgu Mureșului. Go figure.
*


Ar fi de ras daca n-ar fi de plans.

Deci cumva vita asta incaltata incurajeaza femeile sa forteze intersectia si cere barbatilor sa le acorde totusi prioritate desi n-au, pentru ca ele sunt niste fiinte plapande si neajutorate. Legea....da-o dreaq!

Vad ca aici nu se sesizeaza Mucixu', altfel foarte "justitiar" cand e vorba de viteza legala si de mersul pe banda-acostament de pe E85. Cand e cu prioritatea de femeie nu l derajeaza, dar e nasol cand m-am luat eu de tigani. 10561582.gif tongue.gif

This post has been edited by vallixx: 22 Sep 2017, 10:34


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 22 Sep 2017, 10:35
Post #29182


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(vallixx @ 22 Sep 2017, 11:21)
...treaba cu tiganii. Poate rasa n-are nimic rau, doar ca din ea tind sa faca parte in mod majoritar putorile, nespalatii, asistatii social, hotii, interlopii, gainarii, cutitarii...etc etc, nu ca astia n-ar fi prezenti si in alte rase dar procentul in care aceste "calitati" sunt prezente la rasa "tiganeasca" este extrem de ridicat.
*


De curiozitate, a fost cineva in vreo sectie de politie, departamentul cu talharii/furturi? Eu am fost. Pe pereti sunt zeci de poze ale infractorilor, color sau alb negru.
Ia ghiciti voi din ce minoritate fac parte 95% dintre ei?




--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 22 Sep 2017, 10:54
Post #29183


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.823
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(vallixx @ 21 Sep 2017, 23:58)
Probabil pentru că mentalitatea într-o corporație este că ești special. Nu ești în simplu sclav pe plantație, ești undeva mai sus pentru că lucrezi acolo. Și neapărat trebuie să fii modern, cool.
Cum faci asta? Adoptând toate rahaturile care sunt privite că și moderne, cel mai deranjant fiind rahatul ăsta de politically correct.




Parere fix de corporatist prost, care pentru că nu e capabil de ceva folositor, este interesat extrem de mult de politically correct. Daca asta înțelege el prin galanterie ce kkt sa mai zici. Da-o im plm de lege, nu trebuie sa o respectam, trebuie sa fim galanti


*




QUOTE(VladSoare @ 22 Sep 2017, 08:14)
Foarte corect, și sînt 100% de acord, doar că nu sînt convins că are legătură cu a fi sau a nu fi corporatist, ci mai degrabă cu a avea minte puțină și prea mult timp liber. Acuma, că unele corporații tind să atragă genul ăsta de oameni, asta-i altă poveste.
*



Intreb si eu, ati lucrat vreodata la o corporatie? Eu da si nu pot sa zic ca am intalnit astfel de...manifestari. E drept, era destul de umana, nu era genul ala corporatie unde mor oamenii de munca (la propriu) si unde ti se mesteca niste clisee preluate din comunicare interna de afara. Dar si sotia a schimbat 3 joburi la multinationale, si nici pe ea n-am auzit-o sa se planga de lucurile de care se face misto la TNR sau de care ii acuzati voi pe corporatisti

Am lucrat la corporatie, am lucrat la SRL, la "patron" si zau ca nu se poate face mare diferenta intre oamenii de acolo. Am intalnit oameni extraordinari, inteligenti si cu bun simt sau oameni de o prostie rara si in corporatie, si in firma mica. Sa judeci oamenii datorita tipului de angajator pe care il au mi se pare extrem de superficial


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 22 Sep 2017, 11:24
Post #29184


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(xcss @ 22 Sep 2017, 08:31)
E fix primarul Tîrgu Mureșului. Go figure.
*



In plus, daca cititi comentariile de pe facebook la postarea lui, reiese ca primarele are casa pe platoul x(nu mai stiu cum ii zice) si probabil ca la luat nevasta-sa acasa la pwla ca nu reuseste sa iasa la bulevard smile.gif


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 22 Sep 2017, 11:26
Post #29185


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.120
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Se știe că în spatele oricărui bărbat puternic există o femeie și mai puternică radmasa.gif


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 22 Sep 2017, 12:51
Post #29186


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Am lucrat si io odata intr-o MNC in Romania si m-am lamurit. Despre Orange ie vorbirea. Dar sa detaliez.

Nu aveam fonctie, ba din contra, eram "pülime", respectiv lucram in Help Line.
Imi amintesc ca toti se uitau la Team Leader cu un amestec de invidie, teama si veneratie, ei erau "TeLeii".
La intalnirile cu echipa (timbildinguri) se auzeau frecvent formulari de gen "n-as lucra pentru Vomafone nici pentru salariu triplu" (pe dracu, daca ar fi luat 200 de Euro in plus, s-ar fi aruncat instant in barca rosie) sau "saracii aia de la Connex". Jenant.

Evident ca multi colegi/colege erau combinati intre ei, ca mno, cand stai si sclavagesti 12 ore/zi la job, incerci sa babardesti ceva local, nu-ti mai arde de iesit prin crasmi cand tu de-abia tii ochii deschisi dupa job. Foarte multi aveau, dupa 2 ani vechime, credit pe 35 de ani lanun apartament de 2 camere SI un leasing la masina si deci tremurau oricand batea un vant de concediere. Neam sa ceara vreunu o marire de salariu sau sa zica "nu vin duminica la job, esti batut in cap?" Au pus mana pe tine, ti-au dat senzatia sigurantei jobului, ti-ai amanetat viata pentru un apartament si o masina care dispar daca nu le platesti lunar, ala esti.

Io am rezistat 4 sau 5 luni, iar ce m-a facut sa demisionez a fost urmatorul episod:
Dupa conversatia cu o clienta, vine TL-ul la mine si cica: "pune-te te rog putin pe hold."
Ma conformez: "Zi-i Cosmine."
"Cum ai raspuns la apel?"
Ma gandesc putin... "Orange, buna ziua, numele meu este Bogdan, cu ce va pot fi de folos?"
"Exact. Ce e in neregula cu asta?"
huh.gif Stau unpic (cred ca putin prea mult) sa ma gandesc si zic: "Habar n-am. Ce?"
"Mai gandeste-te putin."
Cred ca expresia mea nu a devenit mai inteligenta, ca zice:
"Ai spus "Cu ce va pot fi de folos?"
"Asa, si ce trebuia sa zic, ia zi bre, care-i smenu?"
N-a gustat gluma, ba chiar a devenit iritat.
"Asa raspund aia de la Vodafone. Noi aici spunem "Cu ce va pot ajuta?" Dar ar trebui sa stii asta deja."
Ba da-ma dreq... Zic:
"Tu stii ca in limba romana, sensul e acelasi?"
"Da, dar formularile specifice fac parte din cultura corporatista pe care incercam sa o construim..."
Am incetat sa mai ascult, mi-am dat jos casca si i-am zis ceva de gen "prietene, esti un cretin spalat pe creier, nu stiu cum am rezistat 4 luni fara sa iti frig una asa ca io acum o sa plec acasa si maine imi dau demisia, ca nu vreau sa fiu concediat din cauza ca mi-am batut un coleg. Esti un crettin nenorocit, toata lumea de aici stie asta da' nimeni nu ti-o zice verde-n fata, asa ca draga Cosmine, sugi pülä si na, ca sa-ti zic, o zi faina sa ai. Te mai pot ajuta cu ceva?"

Privirea lui n-o mai tin minte, insa tin minte perfect privirea speriata a colegului care statea langa mine, era ca a unui copil mic spre care vine un dulau latrand.

Fast forward 3 ani. La firma in care lucram, am primit o secretara noua. Vine aia, se prezinta, "Aurora", nah, ne prezentam si noi, zic, "Bogdan M." Sta aia putin... "Auzi, tu ai lucrat la Orange?"
"Da." zic "ne stim?"
"A nu, eu am venit la un an dupa tine, da' am auzit ca te-ai luat de Raileanu."

Pam-pam smile.gif

De atunci m-am lamurit cu multinationalele.

...desi in Germania am lucrat 3 ani jumate pentru Airbus si acum pentru Rehau, e cu totul altceva. Nu se compara cu mediul corporatist din Romania.

This post has been edited by Bwwlan: 22 Sep 2017, 12:55


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 22 Sep 2017, 13:22
Post #29187


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




Foarte frumos. Exact problema asta o am si eu cu cretinii smile.gif, exact asta e motivul pentru care fac tot posibilul sa nu ma intorc intr-o multinationala.
In multinationale se practica spalatul pe creier si din pacate "prinde" cam la toata lumea. Majoritatea sint tineri neformatati care nu stiu cum si de ce, dar prefera sa nu gandeasca pentru ei, invata repede sa fie ori nesuferiti ori roboti supusi. Eu le ziceam si le zic sclavi; ei se simt jigniti daca le-o spun si incep sa epateze cu tot felul de aberatii pe care ei le numesc "sistem de valori" ... exact asta nu am suportat in mediul ala si mai mult ca sigur nu o sa suport niciodata. Sper sa nu fiu nevoit sa mai lucrez vreodata intr-o multinationala.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 22 Sep 2017, 13:29
Post #29188


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.823
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Nu cred ca era vina Orange ca respectivul TeLeu era un cretin smile.gif Maxim seful de la helpline si tuta de la HR care au aprobat ca respectivul, parte si el din pwlime la un moment dat probabil, a fost avansat pe respectiva functie. Intre noi fie vorba, tot o functie de 2 lei in ditamai firma...dar da, unii ajunsi acolo se simt mai ceva decat CEO-ul.

Altfel, despre Orange eu as putea sa spun opusul situatie tale, fiindca am lucrat si eu la ei la un moment dat. N-am avut astfel de sefi, dimpotriva, erau oameni cu capul pe umeri, nu incerca nimeni sa iti bage in cap bullshit-uri de genul celui povestit de tine, era chiar o atitudine foarte ok fata de angajati. Si fata de clienti la fel, se faceau destule exceptii ca sa multumeasca clientul.

Problema nu e ca respectivele companii sunt multinationale nu-stiu-cum, problema e cu managerii romani de acolo, cu mentalitati de stapani de sclavi si ifose care nu sunt acoperite in niciun fel de competenta. Si cu departamentele de HR, despre care as putea povesti o gramada de minunatii smile.gif Dar cu astea te poti intalni oriunde, si asta nu inseamna ca cei care lucreaza la corporatie sunt obligatoriu mai prosti (sau mai destepti) decat cei de la firme mici, sau bugetarii


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 22 Sep 2017, 13:31
Post #29189


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Bwwlan, tu ai lucrat la prima linie, cea cu relatii cu clientii si compari cu munca la inginerie? laugh.gif
Oriunde ai de-a face cu clientii ai stres mare.

Unde lucrez eu, sta teleul langa mine cand stau pe net. N-are treaba. N-au avut niciunul treaba cu procrastinarea cat timp munca se face.
Mie mi-e bine aici cu 15 zile in plus pe an de concediu happy.gif .
Poate si unde e concurenta destul de mare in industria auto, lucrurile stau diferit. Lumea pleaca in prostie de la o firma la alta si trebuie sa se poarte cu manusi cu inginerii.
De orange/vodafone/stefanini/upc si altele, la help desk , e stresul mare si nu-i pentru oricine. Eu n-as putea lucra acolo ca ma enervez repede cand suna vreunul cu tampenii/fite/nervi.

This post has been edited by spy_oh_joy1389: 22 Sep 2017, 13:33


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 22 Sep 2017, 13:43
Post #29190


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Observ ca in general aceste pareri proaste despre mediul de lucru din multinationale fac referire la companii care activeaza in domeniul serviciilor. Eu am experienta doar in multinationale din domeniul auto si al ingineriei. Nu am vazut sau auzit despre asemenea conditii de munca sau comportamente ca si cele descrise de voi.

This post has been edited by r_vlad: 22 Sep 2017, 13:45


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1343 Pages « < 971 972 973 974 975 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 05:32
Dacia