Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

14 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Consum Clio 4 0.9 TCe, consumul obtinut in diverse conditii de utilizare

tuneam
post 14 Oct 2014, 08:22
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 851
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




Darian01, 0.9 TCE are vibratii mai ales la relanti dar mici ca si amplitudine, comparabile cu ale unui 1.6 aspirat(ma gandesc la inertia mototului), vibratii care nu le-ar fi avut daca motorul era in 4 cilindri. Gandeste-te, un timp al motorului e oarecum "mort"(nici un piston nu creeaza miscare atunci), iar compensarea se face printr-o volanta un pic mai mare. Asta nu e o problema si nu as spune ca e vre-un minus, dar nici un plus. Diesel-ul are vibratii mai mari pe orice plaja de turatii.
Comparativ cu 1.2 TCE care e in 4 cilindri, acolo nu exista nici un fel de trepidatie la relanti.
Totusi, la turatii mai mari motoarele in 3 cilindri tind sa fie mai zgomotoase.


--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 14 Oct 2014, 08:30
Post #92


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(Darian01 @ 13 Oct 2014, 19:55)
Cate vibratii are 0.9 tce? Le-ai numarat cumva?
  Zi-mi si mie, ca am masina asta de peste un an si n-am obvervat nici sa fie zgomotoasa si nici sa vibreze.
  Esti sigur ca n-o confunzi?
*



Testeaza una in 4, sa vezi diferenta, te-ai obisnuit tu si de aia nu mai remarci. Probabil are si niste tampoane mai performante la motor, hidraulice, care mai reduc, si insonorizare mai buna, fata de Logan 0.9 tce, care are vibratii la greu, si urla motorul mai tare in ture.

This post has been edited by argon: 14 Oct 2014, 08:32


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlahdacoroman
post 14 Oct 2014, 10:55
Post #93


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 14 October 14




am condus un clio 4 cu 0,9 tce pana vine al meu in noiembrie,este adevarat relantiul nu este uniform, normal la un motor in 3 pistoane,dar ca vibreaza sau este zgomotos???...nu cred ca este mai zgomotos decat un 1,5 dci sau ce sa mai zic de 1,6 8v pe care l-am condus 3 ani...!?
motorul chiar este silentios fata de celelate bezinare renault sau dacia...urca foarte rapid si bine la 6000 de ture...
concluzii...motoarele mici fabricate de renault sunt numar 1 aici se detaseaza clar fata de concurenta(VAG)....cunoscutele probleme la 1,2 TSI asta mi-a zis-o un inginer de service...insa la 1,9 TDI Vag nu are concurenta ....


This post has been edited by vlahdacoroman: 14 Oct 2014, 11:00


--------------------
renault clio 4 2014/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Darian01
post 14 Oct 2014, 16:48
Post #94


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 7 July 13
From: Hunedoara




QUOTE(argon @ 14 Oct 2014, 09:30)
Testeaza una in 4, sa vezi diferenta, te-ai obisnuit tu si de aia nu mai remarci. Probabil are si niste tampoane mai performante la motor, hidraulice, care mai reduc, si insonorizare mai buna, fata de Logan 0.9 tce, care are vibratii la greu, si urla motorul mai tare in ture.
*



Nu-i nevoie. Sunt la a 3-a masina. Daca vrei zgomote si vibratii incearca o Dacia 1310 la 150 km/h (cca. 4000 rot/min, in a 5-a).

Ca o paranteza, un amic ma intreba la 60km/h, daca masina asta are si motor. Omu' are Diesel...
In rest sunt chestiuni de ,,sound" , finete si impresii. Dar nu zgomote si vibratii care sa deranjeze.


--------------------
Renault Megane 4 Sedan 2021 / 1.3 TCe - nr. rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 14 Oct 2014, 18:10
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.884
Joined: 13 October 06




Ok, e oarecum firesc ca masina sa fie silentioasa la 60kmh in comparatie cu dci-ul.
Intrebarea e cum se comporta la 150kmh fata de dci ?


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlahdacoroman
post 14 Oct 2014, 18:19
Post #96


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 14 October 14




direct proportional cu viteza, nu?


--------------------
renault clio 4 2014/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Darian01
post 14 Oct 2014, 19:00
Post #97


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 7 July 13
From: Hunedoara




Nu stiu cum e fata de dCi la 150 km/h. Cred ca nici nu ma intereseaza. Cert e ca sta bine pe asfalt la viteza aia, si se poate purta o conversatie, chiar si vorbind incet.
De fapt eu merg mai des cu 60km/h decat cu 150. Traiesc in Romania.
Si cu asta inchei subiectul asta, ca ma cam plictiseste.


--------------------
Renault Megane 4 Sedan 2021 / 1.3 TCe - nr. rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 16 Oct 2014, 13:55
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(clio4edc12 @ 13 Oct 2014, 08:42)
Eu intreb de ce ai lua Dci? E mai scump, mai zgomotos, mai multe vibratii, mai sensibil la combustibil, da caldura mai greu, intretinere clar mai scumpa, impozitare mai scumpa, greutate mai mare a motorului, fiabilitate mai scazuta. Singurul avantaj e pretul pe km cu combustibilul. Iar daca vrei neaparat asta, poti pune GPL pe 0.9 si deja dci ramane fara niciun avantaj.
*



Nu mai ganditi doar din punctul vostru de vedere...fiecare motorizare are avantajele si dezavantajele ei comparativ cu cealalta. La fel si clientii sunt diferiti si fiecare are alte cerinte.
Iar GPL-ul nu il pui asa batand din degete...costa niste bani dar si NISTE SPATIU. La Clio daca ii pui GPL stai cu trusa medicala si sacosa de cumparaturi in brate...
In plus dci are niste cuplu de care tu ai uitat cand ai zis ca "dci ramane fara nici un avantaj".


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlahdacoroman
post 16 Oct 2014, 14:19
Post #99


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 14 October 14




nu uita ca dci are un filtru de particule....iar motorina...este o problema la pompele noastre,adunat cu „ulei si praf de calitate”....fiabilitate mai scazuta la dci !asta se stie!apoi injectoare si pompa care mai pica ,nu numai la dci dar aceeasi problema este si la tdi cr de la vag,asa ca ce scoateti pe motorina si cuplul bagi in turbina,pompa si injectoare...
eu am avut 3 masini diesel second, adevarat dar toate cu aceste probleme...sunt experimentat in diesel PD si CR,ambele trag si merg bine dar te cam ustura la buzunare....daca faci mai putin de 10000km pe an,un benzinar are fiabilitate mai mare asta e dovedita...eu vorbesc din experienta mea.este adevarat are un cuplu mai mic dar nu ma ustura la buzunare si nici nu ma lasa in drum ...astept cu nerabdare clio in noiembrie, 0,9 tce,desi sunt fan diesel nu se poate ca un golf 5 la 70000 km originali verificati in carte si istoric, sa aiba turbina dusa si sa pape ulei...asta este,bezinarul este mai ok!

This post has been edited by vlahdacoroman: 16 Oct 2014, 14:25


--------------------
renault clio 4 2014/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 16 Oct 2014, 15:05
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Deci ...eu nu tin cu dci, eu v-am zis ca priviti lucrurile din punctul vostru de vedere si apoi generalizati...va imaginati ca ce aveti voi e alegerea ideala pt toata lumea.
Eu am dci ca merg mult, nevasta si-a luat Clio 4 anul asta si i-am zis sa-si ia 1.216v ca la cei 10km pe zi pe care ii face ea zilnic n-are nevoie nici de diesel nici de turbine si alte batai de cap. Nevoi diferite=> motoare diferite
Puneti-va in locul unuia care face bucuresti-constanta pe autostrada de cateva ori pe saptamana, ii mai recomandati 0.9tce? Si sunt curios de ce presupuneti voi ca 0.9tce e mai fiabil decat dci....0.9tce asta nu are nici 3 ani de cand a aparut. Nu sariti pe mine, n-am zis ca nu e fiabil, am zis ca ca nu avem de unde sa stim.

This post has been edited by papa_mulo: 16 Oct 2014, 15:06


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlahdacoroman
post 16 Oct 2014, 15:36
Post #101


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 14 October 14




de ce?crezi ca nu poti sa faci buc-const cu 0,9 tce?!eu zic ca merge brici...un litru-doi mai mult la suta...altceva???
NU presupunem nimic....
in trei ani deja motorul asta a facut peste 100.000km, pe logan.club e un posesor de 0,9 f multumit tocmai iesit din garantie la 100k fara probleme la motor si turbina...stai linistit este fiabil oricum mai fiabil ca dci,asta o zic eu de fost dieselist.

This post has been edited by vlahdacoroman: 16 Oct 2014, 15:42


--------------------
renault clio 4 2014/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 16 Oct 2014, 16:25
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




tu fiind posesor de reno dci.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 16 Oct 2014, 17:15
Post #103


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




O da, comparam un dci din ziua de azi cu 1.5 dci euro3 din 2005. Aceleasi basme ca si cu 1.2TSI de la VW, primele au avut probleme, nu conteaza ca acum nu se mai strica unul... a ramas la multi argumentul ca sunt proaste, cu atat eu ramas ei.

This post has been edited by argon: 16 Oct 2014, 17:16


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlahdacoroman
post 16 Oct 2014, 18:26
Post #104


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 14 October 14




Nu s-a modificat nimic,doar norma euro atat,in rest motoarele common rail au ramas aceleasi...doar a fost adaugat un filtru DPF, schimbat sistemul de injectie si s-a „gatuit” putin motorul din soft pentru reducerea noxelor
consum mare=poluare mare , motoarele diesel polueaza mai mult ,insa o data cu introducerea Dpf noxele au scazut simtitor,dar apar probleme noi la turbina(cand se colmateaza DPF sau FAP risti sa strici turbina)am vazut zeci de CR, cu probleme la turbo,datorita DPF si injectiei de motorina post combustie pentru regenerarea filtrului
Vrei sa zici ca au devenit mai fiabile decat cele din 2005,corect,insa totul tine de colmatarea filtrului este „foarte ieftin” vreo 1500-2000 euro,calitatea carburantului ...consumabile si alte lucruri
asa ca nu mai pica injectoare si pompa dar schimbi DPF care este consumabil si sau turbina...iar daca folosesti CR preponderent oras cred ca nu faci deloc o achizitie buna in oras se infunda mai repede...regenerari peste regenerari.....combustibil consumat (apropo ghici cam cat cosunma o regenerare?)cam unde mai este economia dieselului?

cine este curios cum arata un dpf colmatat si turbina facuta praf...va trimit poze(personale)si ale altori posesori CR(sa zicem ca lucrez in bransa,o spun cu toata modestia nu-mi etalez cunostintele sau meseria)am trimis destui oameni la scos DPF infundat total de pe masina,sa vezi atunci cum multumeau oamenii ca au scapat de filtre(stiu nu este tocmai ok,dar si in occident se practica ...este costisitor sa pui un DPF nou...chiar si in occident
asa cred ca o sa regretam amarnic dci euro 4 sau PD de la VAG...cunosc ambele motoare am mers cu ele,am lucrat la ele...asa ca stiu ce vb.Sunt fan diesel insa deocamdata voi merge pe un bezinar...desi iubirea intai nu se va uita niciodata,nici nu circul mult,mai mult in oras(10000 an),oricum nu am timp,am de lucru la CR si PD destul... biggrin.gif

This post has been edited by vlahdacoroman: 16 Oct 2014, 20:59


--------------------
renault clio 4 2014/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 16 Oct 2014, 18:51
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




filtru de particule este intradevar o problema pentru posesorii de motoare diesel care stau mai mult prin oras si merg la consum. Dar si asa tine 100.000km fara probleme. Daca folosesti masini mai mult prin afara si daca nu te uiti ca paranoicu la turometru atunci nu ai probleme cu acel filtru.
Eu stiu motoare diesel cu FAP care au si 300.000km fara sa fie schimbat acel filtru.

In cel mai rau caz, il dai jos, resoftezi motoru si mergi linistit. Inainte de ITP trebuie sa-i dai niste forje sau sa treci ITP-ul pe "ochi frumosi".

Daca folosesti masina preoponderent in oras, atunci clar mai bine iti iei benzina si accepti consumul un pic mai mare si lipsa de cuplu, dar castigi la "fiabilitate" si pret de achizitie. Avantaje si dezavantaje au ambele tipuri, nu poti spune ca ii fraier ala care isi cumpara diesel. Eu is de parere ca fraier ii ala ce isi cumpara benzina si face 20-30mii de km intr-un an preponderent in afara.


--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlahdacoroman
post 16 Oct 2014, 19:06
Post #106


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 14 October 14




colegu” vezi FAP nu pica singur,apar probleme si la turbina cam 90%,cei patiti stiu ce vorbesc,senzori de presiune care nu reactioneaza la timp,sa mai zic de contaminarea uleiului cu motorina din post combustie ramasa nearsa la regenerari esuate,???uzura mare...nene...ulei schimbat mai des,crede-ma astia cu euro 5 au distrus istoria dieseluiui...vorbesc de euro 5 sa vedem la euro 6...am inteles ca sub 1,6 nu va mai fi nevoie de un FAP ,ci doar un catalizator dar sa vedem...poate revin la CR tongue.gif

nu e fraier nimeni ca-si cumpara diesel,sau bezina...eu doar am expus cu ce ma zbat zi de zi...

This post has been edited by vlahdacoroman: 16 Oct 2014, 21:00


--------------------
renault clio 4 2014/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 18 Oct 2014, 11:57
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




QUOTE(vlahdacoroman @ 16 Oct 2014, 19:06)
colegu” vezi FAP nu pica singur,apar probleme si la turbina cam 90%,cei patiti stiu ce vorbesc,senzori de presiune care nu reactioneaza la timp,sa mai zic de contaminarea uleiului cu motorina din post combustie ramasa nearsa la regenerari esuate,???uzura mare...nene...ulei schimbat mai des,crede-ma astia cu euro 5 au distrus istoria dieseluiui...vorbesc de euro 5 sa vedem la euro 6...am inteles ca sub 1,6 nu va mai fi nevoie de un FAP ,ci doar un catalizator dar sa vedem...poate revin la CR  tongue.gif

nu e fraier nimeni ca-si cumpara diesel,sau bezina...eu doar am expus cu ce ma zbat zi de zi...
*



nu ii chiar asa de negru dracu...DPF-ul exista de multi ani asa ca nu ii o tehnologie noua. Daca ar fi cum ai zice tu, nu ar mai exista nici o masina diesel mai veche de 9 ani si vreo 150.000-200.000 pe strada. Mai crapa una din 1000, dar asta nu inseamna ca ii o regula. 1.2 tsi de al vw in primii ani avea mari probleme, masiniile consumau si 1litru de ulei la 1000km...dar in carte scrie ca nu ii motiv de ingrijorare daca nu consuma 1.5litri la 1000km. Astea is valori de motor in 2 timpi. La Renault nu stiu cum este, eu pana acuma am avut mai multe masini si din grupul Renault si din grupul VW si Fiat...toate diesel si nu am avut nici o problema cu ele. Fiat-ul a avut DPF-ul plin cand l-am vandut, dar cumoaratorul l-a dat jos si merge si acuma cu el bine mersi....si vb totusi de motor 1250cmc diesel cu 90Cp si vreo 150.000 la ora asta.

Oricum atata timp cat iei o masina de noua nu ai probleme de genu.


--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlahdacoroman
post 18 Oct 2014, 14:00
Post #108


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 14 October 14




considera-te un om fericit...eu am avut probleme cu toate dieselurile...unul la 70000,100000 si respectiv 230000km.toate din grupul VAG,sa nu zici ca este chestie de noroc ca nu te cred.Sa schimb un DPF la 150k cu 2000 euro poate este ok,dar unde este
economia asta asa laudata...?!un EGR costa vreo 20 mil la 1,6 CR(si pica la toate),la 2.0 CR pica actuatorul electronic de la turbina dupa 200.000 km si costa tot vreo 400 euro,sa ma duc sa scot DPF este o solutie dar si eliminarea te scuteste de 300 euro,iar ITP cum-l trec...cu emotii de fiecare data?si scot fum ca un tractor pana se incazeste....?cred ca cel mai reusit diesel ramane tdi PD 1,9 euro 4...este mult mai fiabil,chiar daca pufaie si el biggrin.gif

This post has been edited by vlahdacoroman: 18 Oct 2014, 14:11


--------------------
renault clio 4 2014/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 19 Oct 2014, 11:37
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




QUOTE(vlahdacoroman @ 18 Oct 2014, 14:00)
considera-te un om fericit...eu am avut probleme cu toate dieselurile...unul la 70000,100000 si respectiv 230000km.toate din grupul VAG,sa nu zici ca este chestie de noroc ca nu te cred.Sa schimb un DPF la 150k cu 2000 euro poate este ok,dar unde este
economia asta asa laudata...?!un EGR costa vreo 20 mil la 1,6 CR(si pica la toate),la 2.0 CR pica actuatorul electronic de la turbina dupa 200.000 km si costa tot vreo 400 euro,sa ma duc sa scot DPF este o solutie dar si eliminarea te scuteste de 300 euro,iar ITP cum-l trec...cu emotii de fiecare data?si scot fum ca un tractor pana se incazeste....?cred ca cel mai reusit diesel ramane tdi PD 1,9 euro 4...este mult mai fiabil,chiar daca pufaie si el  biggrin.gif
*



aici vb despre 3 masini diferite dintre care una sa zicem ca a fatat la niste km remarcabili pentru tara asta. Dar pe strazi circula zeci de mii de masini diesel cu DPF, daca tie ti s-au stricat 3 masini germane sub talpa poate inseamna ca si tu esti de vina...stilu de condus, carburantu etc.

ti-am zis si o mai zic...diesel cu DPF nu ii ok pentru oras. Daca faci km in afara nu ai nici o problema cu asta, daca stai in oras cu el...ai sanse sa se strice.


--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlahdacoroman
post 19 Oct 2014, 14:27
Post #110


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 14 October 14




QUOTE(cuki46 @ 19 Oct 2014, 11:37)
aici vb despre 3 masini diferite dintre care una sa zicem ca a fatat la niste km remarcabili pentru tara asta. Dar pe strazi circula zeci de mii de masini diesel cu DPF, daca tie ti s-au stricat 3 masini germane sub talpa poate inseamna ca si tu esti de vina...stilu de condus, carburantu etc.

ti-am zis si o mai zic...diesel cu DPF nu ii ok pentru oras. Daca faci km in afara nu ai nici o problema cu asta, daca stai in oras cu el...ai sanse sa se strice.
*


pentru mine nu are nici o relevanta cate masini circula cu DPF la noi...
ma faci sa rad... radmasa.gif e vina mea?
pai am zis ce pica, exclus din vina mea...sunt probleme generale la motoarele vag,te asigur ca stiu totul despre aceste motoare inclusiv diagnoza si interpetari DTC...singurul lucrul de vina si am mai zis asta,este combustibilul si uleiul de la noi...dar si mersul urban,curse de doar 2km,cand sa se mai incazeasca motorasele noastre...iar DPF?

This post has been edited by vlahdacoroman: 19 Oct 2014, 14:58


--------------------
renault clio 4 2014/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 23 Oct 2014, 09:24
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(vlahdacoroman @ 16 Oct 2014, 16:36)
de ce?crezi ca  nu poti sa faci buc-const cu 0,9 tce?!eu zic ca merge brici...un litru-doi mai mult la suta...altceva???


Poate pe drumul vechi sa iti ia 1-2 litri mai mult decat dci, pe autostrada la 130+ ai sa vezi tu si singur cat iti ia cand iti vine masina. Si iti repet...n-am nimic cu motorasul asta dar mi se pare ca esti prea convins ca e motorul mileniului si de aici inainte dci nu se mai justifica in nici o situatie.

This post has been edited by papa_mulo: 23 Oct 2014, 09:25


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlahdacoroman
post 23 Oct 2014, 10:20
Post #112


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 14 October 14




cred ,de fapt sunt sigur ca nu ai citit nimic din ce am postat eu...in primul rand cineva scria mai sus nevoi diferite...motoare diferite!motorul asta se preteaza celor care fac cca.7000-8000km din care jumatate in oras,stiu asta si SUNT MARE FAN DIESELdar...din pacate,asta e...am avut numai diesel PD dar si CR,bezinarul este mai fiabil decat dci sau TDI CR de la VAG,in schimb daca faci peste 15000 km,atunci da este mai „economic”un dci,dar ce scoti pe combustibil bagi in injectoare,distributie,turbina si FAP...asa ca este un motor mai dichisit,cuplu mare si consum foarte mic...dar nu uita ca in romania NU AVEM AUTOSTRAZI(gratie guvernelor post decembriste) unde sa mergi cu 130???pe DN1....???
daca aveam autostrazi aveai dreptate....eu in romania circul doar pe dn si dj 95% si cu viteze legale sau aproape adica 70 in loc. iar afara 90 ,iar pe autostrada...o data pa an....si nici atunci,de fapt eu prefer variantele cu DN! tongue.gif

This post has been edited by vlahdacoroman: 23 Oct 2014, 10:24


--------------------
renault clio 4 2014/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 23 Oct 2014, 10:41
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(vlahdacoroman @ 23 Oct 2014, 11:20)
cred ,de fapt sunt sigur ca nu ai citit nimic din ce am postat eu...in primul rand cineva scria mai sus nevoi diferite...motoare diferite!


Cel mai aiurea e sa ai discutii in contradictoriu cu cineva care are idei preconcepute si care nici nu te asculta cand vi cu argumentele tale...chiar eu eram acel cineva care scria mai sus despre "nevoi si motoare diferite". Ideea era ca dieselul are avantajele lui pentru anumite tipuri de utilizari iar tu m-ai combatut de fiecare data.
PS: vorbesti de 130 de parca vorbesti de viteze supersonice...sunt o gramada de drumuri in Romania pe care se merge 110-130 in mod uzual fara sa fie autostrazi.

This post has been edited by papa_mulo: 23 Oct 2014, 10:43


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlahdacoroman
post 23 Oct 2014, 15:23
Post #114


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 14 October 14




QUOTE(papa_mulo @ 23 Oct 2014, 10:41)
Cel mai aiurea e sa ai discutii in contradictoriu cu cineva care are idei preconcepute si care nici nu te asculta cand vi cu argumentele tale...chiar eu eram acel cineva care scria mai sus despre "nevoi si motoare diferite". Ideea era ca dieselul are avantajele lui pentru anumite tipuri de utilizari iar tu m-ai combatut de fiecare data.
PS: vorbesti de 130 de parca vorbesti de viteze supersonice...sunt o gramada de drumuri in Romania pe care se merge 110-130 in mod uzual fara sa fie autostrazi.
*


Nu ai adus nici un argument pana acum... doar vesnica polemica diesel-benzina!
Daca erai atent si citeai ai fi vazut ce argumente am adus,am detinut numai diesel (aproape 10 ani si peste 300.000km rulati cu trei masini)
Noi aici vorbim doar strict de 0,9 tce pentru cei ce nu fac multi km...daca eram avantajat de dci fi sigur ca as fi cumparat fara frica dci!
In ROMANAIA NU POTI MERGE CU 130KM/H decat doar pe autostrazi.(dar stai ca nu prea avem.. radmasa.gif ).RESTUL SUNT VISE,TREZESTE-TE!!!Daca vrei autostrazi mergi putin spre vest si fa o comparatie...aici in tara poate o sa mearga copii tai pe autostrazi,tu nu prea ai sanse! wink.gif

PS.Daca tu mergi pe DN sau DJ cu 130,pe autostrada cu ce viteza mergi!?Ai vre-un credit la banca pentru plata amenzilor...? biggrin.gif
Sper sa nu ne intalnim in trafic ...mai uita-te la stiri..poate-ti schimbi stilul de condus! excl.gif post-336-1110552483.gif

gata cu off-topicul nu te mai obosi sa raspunzi ca nu sunt interesat de parerea ta referitoare la masini si/sau cu ce viteza mergi!
Este ca te-ai prins cam tarziu de persoana cu „nevoi diferite”....???!!!
Bafta si „drumuri usoare”! big_wheel.gif

This post has been edited by vlahdacoroman: 23 Oct 2014, 18:58


--------------------
renault clio 4 2014/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 24 Oct 2014, 09:07
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




clona cui mai esti?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanIV
post 24 Oct 2014, 11:07
Post #116


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 7 October 13




Pitesti-Bratislava-Viena-Budapesta-Pitesti
Am parcurs 2020 km (climatizarea automata pornita tot timpul) cu un consum mediu de 5.5l/100km
Pe autostrazi am circulat cu 120-140km/h.

This post has been edited by RazvanIV: 24 Oct 2014, 11:09


--------------------
Renault Clio 4 2013/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlahdacoroman
post 24 Oct 2014, 13:14
Post #117


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 14 October 14




super consumul tau...deci se poate merge lejer si economic pe autostrada cu 120-140 si fara sa avem dci!
cool.gif

This post has been edited by vlahdacoroman: 24 Oct 2014, 13:15


--------------------
renault clio 4 2014/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 24 Oct 2014, 13:18
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.884
Joined: 13 October 06




dar iti dai seama ca mananca cenzurat, nu ? smile.gif


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlahdacoroman
post 24 Oct 2014, 13:20
Post #119


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 14 October 14




zici tu,fiind posesor de...0,9 tce laugh.gif

This post has been edited by vlahdacoroman: 24 Oct 2014, 13:22


--------------------
renault clio 4 2014/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 24 Oct 2014, 13:56
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.884
Joined: 13 October 06




Daca spunea 6.5% poate il credeam, dar 5.5% la 120-140kmh nu ia nicio benzinara, indiferent ca e 0.9 sau 2.0


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
14 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 09:07
Dacia