Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages « < 11 12 13 14 15 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Spre Grecia, prin Serbia si Macedonia

mirciulicai
post 23 Jul 2009, 23:17
Post #361


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 16 May 07
From: Timisoara




Salutare,

Intentionez sa merg in Grecia(septembrie) cu un copil cam de un an. V-as fi recunoscator daca mi-ati recomanda o plaja cu apa mica pe distante mari pentru a se balacii micutul... Daca se poate intr-o zona cat mai frumoasa.

Multumec mult!

Mircea


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 24 Jul 2009, 06:23
Post #362


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




intrebare.gif
La 1 an crezi ca se poate apropia singur de "apa mica pe distante mari"?
In Grecia mai toate plajele au intrarea lina dar cred ca mai important este ca nu prea sunt valuri care sa-l sperie sau doboare, daca se apropie, decat in partea sudica si prin insule.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dennisuca
post 24 Jul 2009, 08:28
Post #363


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 19 July 09




Eu am fost in 2007 in Kalithea - Halkidiki. Mi s-a parut ok acolo, dar nu stiu in ce masura poate copilasul sa se balaceasca. Daca mergi la hotel, cauta unu' cu piscina. E mai sigur asa (parerea mea).



This post has been edited by Dennisuca: 24 Jul 2009, 08:29


--------------------
WV Polo 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dinutzu
post 24 Jul 2009, 14:54
Post #364


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 25 August 08




Laguna de la Vourvourou: Halkidiki, bratul Sithonia. Apa linistita, mica, cea mai calda.


--------------------
opel vectra caravan 2001 1.8 16v 125CP / full
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mirciulicai
post 24 Jul 2009, 23:04
Post #365


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 16 May 07
From: Timisoara




Va multumesc mult.

@adi_ar: Mi-am imaginat ceva de genul "apa lina si mica in care poate sa cada si sa se ridice singur pe o suprata suficient de mare pentru a-l supraveghea de la 2-3 metrii, nu tinandu-l de mana"...

@dinutzu: Unde anume in Vourvouru este laguna? Am fost in urma cu 2 ani pe acolo 1-2 zile dar de laguna nu-mi amintesc.

Cam cat de "mica" este apa?

Multumesc inca o data...


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gruita2005
post 25 Jul 2009, 12:37
Post #366


Membru de la Baia Mare


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 22 February 08
From: Baia Mare




LolLolLo.gif post-336-1110552475.gif post-336-1110552475.gif post-336-1110552475.gif
Toata pagina asta este off topic, nu credeti? radmasa.gif

This post has been edited by gruita2005: 25 Jul 2009, 12:37


--------------------
Ford Mondeo II 1997, 1.6 16V, 90CP - MM 05 PMD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TM09
post 26 Jul 2009, 12:47
Post #367


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 18 June 06




Informatii mai recente:
La dus
- plecare din Timisoara la 3.30 dimineata, dupa vreo 20-25km a inceput ceata
- vama fara probleme
- pastrat viteza legala in sate. Sint locuri cu restrictie de 30km/h in dreptul scolilor, unde si noaptea am vazut sirbi mergind cu 30km/h
- la 4.30-4.45 m-a oprit radarul (politia nu are semne reflectorizante pe imbracaminte, probabil ca sa nu-i vezi de la distanta), mi-a spus ca am avut 62km/h prin sat dar m-a "iertat", nu mi-a cerut nimic.
- Pancevo trecut fara probleme, gasit indicator la stinga catre Covin
- devierea Pancevo-Bavaniste-Covin-(pe linga)Smederevo-intrarea pe autostrada = drum prost
- autostrada fara probleme, ceata ne-a insotit pina dupa Nis, mai mult de 400km
- inainte de vama Sr/Mk se lucreaza, limite de viteza (cam 20-25km)
- vama Sr/Mk pierdut 1 ora
- Mk fara probleme, ultimii 20km autostrada; pe sensul de intors e peticita rau in dreptul lui Skopje
- intrat in Grecia (dupa alte 30 min de stat in vama Mk) la ora 1; in vama, o vamesa a venit si ne-a scos din rind si ne-a trimis la poarta de intrare a grecilor, n-am stat nici 5 minute.
- in Katerini te invirteste rau sa iesi spre Paralia, au inchis parte din drumul vechi
La intors
- plecare din Paralia la 5 dimineata (iar invirtit pina la iesire pe autostrada), ajuns in Romania la ora 1
Pentru cei care merg mai departe, catre Atena:
- km intregi de mers pe o singura banda, cu restrictie de 60-80km/h, pe ambele sensuri
- portile de autostrada s-au scumpit, de la 2 euro-poarta cit era anul trecut, anul asta a fost 2.5 euro cind ne-am dus spre Atena si 2.75 euro dupa 2 saptamini, cind ne-am intors de la Atena.
- nu mai exista poarta la care sa nu platesti.
- restrictie de 130km/h, am mers cu 150 si nu m-a oprit politia; au fost insa nemilosi cu cei peste 160km/h., destul de multe radare in zonele de autostrada libera, fara lucrari de amenajare - in zonele de lucru, n-am vazut nici un radar.
- in Atena, pe centura se merge cu 130-140 km/h pe prima banda, asa ca trebuie sa stii foarte bine cind si unde iesi de pe ea, preselectarea se face f.greu (se merge bara la bara pe toate benzile). Atentie la motociclisti.
Pentru cei care iau ferry din Piraeus:
chiar daca pe bilete scrie sa fiti inainte cu o ora de ora plecarii, e bine sa fiti in port cu cel putin 2 ore si jumatate inainte, gate-urile de plecare scrise pe bilete nu sint intotdeauna cele reale.
Drum bun celor care vor pleca si concediu placut.


--------------------
VW golf 5 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ekzein
post 26 Jul 2009, 17:32
Post #368


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 3 July 09
From: Timisoara




Salut TM09,

Poti sa-mi spui cam cand ati ajuns la destinatie sau cate ore ati facut pe drum?
Ultimul reper orar era vama greceasca la ora 1 (adica 13?)
Eventual stie cineva cand sunt schimburile de ture in vama Moravita?

Multumesc,

This post has been edited by ekzein: 26 Jul 2009, 17:34


--------------------
Renault Megane II 2004 1.5dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
timislugoj
post 27 Jul 2009, 11:47
Post #369


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 17 July 08




Am fost si in acest an in Grecia prin Serbia , Macedonia. Am parcurs drumul in 14 ore la dus si 13 ore la intors cu pauzele de rigoare si circuland la vitezele permise din diferitele locatii. A fost un pic aglomerat cand m-am dus ( era dumineca ) si foarte multe masini de Germania Olanda Belgia si Elvetia. Am stat o ora la coada sa ies din Serbia si sa intru in Macedonia !! Dar drumul e bun se circula bine si ordonat , exista respectul pentru ceilalti participanti la trafic si respect fata de lege.Tarifele de pe autostrada dela sarbi si macedonieni sunt : Rajla Nis 6 euro, Nis Predejane 2,5 euro iar in macedonia 3 statii de taxare a cate 1 euro fiecare . La greci pana la Paralia Katerini 1 statie de taxare a 2 euro , pana la Athena inca 5 statii a cate 2 - 3.5 euro. La intoarcere aceleasi tarife !!Doresc tuturor celor care merg in aceasta directie DRUM BUN ! Merita un concediu acolo !


--------------------
dacia logan dci 2005 - tm-17-adm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 27 Jul 2009, 13:13
Post #370


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




Atentie mare la Cartea Verde pe care v-o cumparati pentru Serbia. Indicativul de tara pentru Serbia acum este SRB.
Cel vechi era SCG (Srbija i Crna Gora) adica Serbia si Muntengru, care acum nu mai este valabil.
Adica aveti toata sansele ca, in cazul in care pe cartea verde va apare SCG sa nu intrati in Serbia.
Asadar, uitati-va cu atentie la cartea verde pe care o primiti.
Bafta.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TM09
post 27 Jul 2009, 22:35
Post #371


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 18 June 06




pt ekzein
da, era vorba de ora 1 la prinz adica ora 13. N-am precizat ora ajungerii la prima oprire (Paralia) din 2 motive: nu toti cei care merg in Grecia se indreapta spre Paralia si, in plus, ne-a prins o ploaie cu descarcari electrice pe autostrada incit dupa ce am iesit spre Katerini, n-am mai vazut drumul si nici indicatoarele, GPS-ul a pierdut legatura cu satelitii si am stat intr-o statie de benzina (inchisa) pina s-a mai domolit ca sa vedem unde sintem si incotro ne indreptam. Asa ca efectiv la hotel in Paralia am ajuns pe la 3.30. Si la intors era vorba tot de ora 13, de la Paralia (de data asta, ultima oprire) am plecat la 5.15 si in vama Gr/Mk (120-130km) am intrat fix la ora 6.
pt gibonu
de curiozitate m-am uitat ce scrie pe cartea verde pe care am facut-o la Gen-rali inainte de plecare si cu care am trecut prin toate vamile. Apare clar SCG dar pot sa-ti spun ca nici un vames sirb n-a comentat nimic. Ma indoiesc ca pe vreo asigurare scrie SRB, avind in vedere ca astea sint formulare tipizate, se completeaza doar marca masinii, numerele, proprietarul si perioada de valabilitate; tarile sint deja imprimate si probabil au inca formulare vechi. ... Poate am avut noroc ca n-a comentat nimeni, desi au mai fost romani la cozile din vami care au trecut tot atit de repede ca si mine si poate n-oi fi fost eu cu singura asigurare pe care scrie SCG.


--------------------
VW golf 5 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ekzein
post 27 Jul 2009, 23:03
Post #372


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 3 July 09
From: Timisoara




Multam fain TM09,

Eram curios de durata pentru ca vreau sa plec seara din Timisoara (destinatia ceva mai la sud de Paralia) si n-as vream sa ajungem la 4-5 dimineata smile.gif

Pe asigurarea mea (ARDAF) apare SRB plus o nota in care se specifica ca asigurarea acopera teritoriul Muntenegrului si acele teritorii aflate sub controlul republicii Serbia. Nu cred ca e vreo problema cu denumirea daca nu e barata.



--------------------
Renault Megane II 2004 1.5dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 27 Jul 2009, 23:20
Post #373


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




QUOTE(mirciulicai @ 23 Jul 2009, 23:17)
Salutare,

Intentionez sa merg in Grecia(septembrie) cu un copil cam de un an. V-as fi recunoscator daca mi-ati recomanda o plaja cu apa mica pe distante mari pentru a se balacii micutul... Daca se poate intr-o zona cat mai frumoasa.

Multumec mult!

Mircea
*



La varsta asta mi s-ar parea f. important sa nu stea prea mult in soare (chiar daca folositi creme)... plaje cu umbra naturala (copaci) gasesti multe in Thassos (insula cu vegetatie, si care se lauda ca nu are restrictii la apa). In sudul Greciei am inteles ca nu prea sunt insule cu vegetatie...
Tot aici sunt si plaje cu apa mica de tot si fara valuri (uneori ai impresia ca esti in piscina). Insa, trebuie sa alegi si o plaja care sa aiba numai nisip in zona cu apa mica, sa nu fie acele pietricele micutze... Avantajul este ca insula are zeci de plaje, si se poate alege... sunt unele plaje unde, in loc de nisip, pe jos si sub apa este praf de marmura, super fain si moale, chiar recomand pt micuti...
Un singur sfat: oriunde mergeti, luati cu voi creme pentru tantari, spray-uri contra tantarilor si insectelor, inclusvi dinacelea pt pus in priza etc, caci copii mici ar putea fi deranjati de eventualii tantari, iar acolo spray-urile si cremele sunt mai scumpe k la noi...
Zicea cineva ca recomanda piscina hotelului... eu as zice doar daca este o piscina speciala pentru copii, altfel nu, pentru ca deobicei apa devine relativ brusc adanca, si oricum, in piscina de adulti nu cred ca gasesti o adancime sub 0.5m...


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 28 Jul 2009, 07:34
Post #374


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@ TM09
Necesitatea modificarii din SCG in SRB a inttrat in vigoare de pe la inceptul lui iulie 2009.
Asiguratorii au obligatia de a modifica formularul de Carte Verde.
Stiu cazuri clare de oameni care au avut carte verde cu SCG si nu au putut sa intre in Serbia

@ ekzein
Nu are cum sa fie denumirea barata. Daca este barata, atunci Cartea Verde nu este valabila in tara respectiva.
Ca unii asiguratori nu isi instruiesc cum trebuie personalul propriu este alta problema. Adica, atunci cand iti dau o carte verde pe care nu sunt barate tari ca Iranul sau Tunisia atunci inseamna ca au raspundere in acele tari.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ekzein
post 28 Jul 2009, 11:38
Post #375


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 3 July 09
From: Timisoara




QUOTE(gibonu @ 28 Jul 2009, 07:34)

@ ekzein
Nu are cum sa fie denumirea barata. Daca este barata, atunci Cartea Verde nu este valabila in tara respectiva.
Ca unii asiguratori nu isi instruiesc cum trebuie personalul propriu este alta problema. Adica, atunci cand iti dau o carte verde pe care nu sunt barate tari ca Iranul sau Tunisia atunci inseamna ca au raspundere in acele tari.
*



salut gibonu,

probabil ca m-am exprimat aiurea, doream sa spun ca daca nu e barata casuta respectiva nu conteaza ca scrie SRB sau SCG, asigurarea ar trebui sa fie valabila.


--------------------
Renault Megane II 2004 1.5dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanNick
post 28 Jul 2009, 12:45
Post #376


posesor si atat


Group: Members
Posts: 469
Joined: 25 October 08
From: Campina PH




Intrebare: pot iesi din tara cu masina cumnatului meu? Adica pe acte e a lui, fizic e a mea. Plec spre Grecia in jur de 12 sept. prin Bulgaria si nu stiu daca imi trebuie sau nu o imputernicire - ceva. Masina e un R9 din 87 inmatriculat in RO si nu cred ca ar fi cineva nebun sa o fure si sa o vanda in Bulgaria sau Grecia.


--------------------
Renault R9 GTL 1987/1397cmc L423 - PH04NJN
BogdanN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 28 Jul 2009, 13:26
Post #377


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@ ekzein
1. Daca casuta este barata, Cartea Verde nu este valabila in tara respectiva, indiferent despre ce tara este vorba.
2. Daca casuta in care scrie SCG nu este barata, Cartea Verde tot nu este valabila in Serbia, pentru ca s-a schimbat indicativul de tara in SRB.
Toti asiguratorii au fost informati de catre BAAR sa retraga Cartile Verzi cu SCG si sa le inlocuiasca cu Carti Verzi in care scrie SRB.
Acum, ca unii asiguratori/brokeri/agenti ignora aceste amanunte este alta treaba.
Ideea este ca exista toate sansele sa nu poti intra in Serbia cu o Carte Verde pe care scrie SCG (in casuta nebarata).
Sper ca am fost suficient de clar.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ekzein
post 28 Jul 2009, 13:53
Post #378


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 3 July 09
From: Timisoara




QUOTE(gibonu @ 28 Jul 2009, 13:26)
@ ekzein
1. Daca casuta este barata, Cartea Verde nu este valabila in tara respectiva, indiferent despre ce tara este vorba.
2. Daca casuta in care scrie SCG nu este barata, Cartea Verde tot nu este valabila in Serbia, pentru ca s-a schimbat indicativul de tara in SRB.
Toti asiguratorii au fost informati de catre BAAR sa retraga Cartile Verzi cu SCG si sa le inlocuiasca cu Carti Verzi in care scrie SRB.
Acum, ca unii asiguratori/brokeri/agenti ignora aceste amanunte este alta treaba.
Ideea este ca exista toate sansele sa nu poti intra in Serbia cu o Carte Verde pe care scrie SCG (in casuta nebarata).
Sper ca am fost suficient de clar.
*



@gibonu
smile.gif

de fapt n-aveam nelamuriri cu cartea verde si cu casutele barate sau ba, pe a mea scrie SRB, totusi e bine de aflat lucrul cu SCG vs SRB.

@BogdanNick

din cele citite pe tzashpe forumuri s-ar putea sa ti-o ceara doar romanii la iesirea din tara. sunt in aceeasi situatie, inca nu am trecut masina pe numele meu dar mi-a facut proprietarul masinii o imputernicire (50RON) si o traducere in engleza (legalizata - 20RON).
mai bine sa ai la tine asa ceva in caz ca esti intrebat, daca dai de vreun capos risti sa-ti strici ziua/concediul.


--------------------
Renault Megane II 2004 1.5dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dinutzu
post 29 Jul 2009, 21:58
Post #379


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 25 August 08




Vourvourou e la laguna, in partea estica am fost noi si apa e de 20-30cm pe citiva metri.

Attached thumbnail(s)
IMG_0035.JPG ( Size: 54.64k ) Number of downloads: 1882


--------------------
opel vectra caravan 2001 1.8 16v 125CP / full
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TM09
post 29 Jul 2009, 22:28
Post #380


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 18 June 06




pt gibonu
m-am uitat pe noua carte verde facuta la Generali si - ai dreptate - scrie SRB, nu mai scrie SCG. Eu am plecat in 2 iulie si mi-am facut supliment de carte verde+casco pt Serbia+Macedonia la sfirsitul lui iunie, probabil asta e motivul pentru care am primit cu SCG. Si, dupa cum spui tu, am avut noroc ca nu s-au legat de asta. Oricum, multumesc.
pt ekzein
daca ar fi sa-mi bat joc de grija ta pentru acte, ti-as spune ca documentele legale traduse in alte limbi nu valoreaza doi bani pe teritoriul altor tari daca nu au apostila - adica nu sint trecute prin Tribunal si parafate cu o stampila speciala, care se numeste apostila de la Haga, lucru care costa intre 50-100RON si dureaza 1-2 zile. Cu alte cuvinte, traducerea in engleza a imputernicirii e nula din punct de vedere legal daca nu are apostila, oricit de "legalizata" ti s-a spus ca e. Practic insa, imputernicirea ti-o cer numai la vama romana, unde n-ai nevoie de traduceri. In restul vamilor, iti cer strict doar pasaportul si cartea verde.

This post has been edited by TM09: 29 Jul 2009, 22:45


--------------------
VW golf 5 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ekzein
post 30 Jul 2009, 22:52
Post #381


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 3 July 09
From: Timisoara




QUOTE(TM09 @ 29 Jul 2009, 22:28)
pt ekzein
daca ar fi sa-mi bat joc de grija ta pentru acte, ti-as spune ca documentele legale traduse in alte limbi nu valoreaza doi bani pe teritoriul altor tari daca nu au apostila - adica nu sint trecute prin Tribunal si parafate cu o stampila speciala, care se numeste apostila de la Haga, lucru care costa intre 50-100RON si dureaza 1-2 zile. Cu alte cuvinte, traducerea in engleza a imputernicirii e nula din punct de vedere legal daca nu are apostila, oricit de "legalizata" ti s-a spus ca e. Practic insa, imputernicirea ti-o cer numai la vama romana, unde n-ai nevoie de traduceri. In restul vamilor, iti cer strict doar pasaportul si cartea verde.
*



daca ar fi sa nu-ti bati joc ai fi un tip care n-ar fi sarcastic si care s-ar exprima mai cu grija, dar nu esti genul ala. mai bine-i raspundeai direct omului care a intrebat in loc sa-mi dai mie peste nas. in rest, respectele mele pentru cunostinte.


--------------------
Renault Megane II 2004 1.5dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TM09
post 31 Jul 2009, 00:42
Post #382


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 18 June 06




pt ekzein
Raspunsul la "intrebarea omului" era cuprins in text, daca erai atent: imputernicire pt vama romana, pasaport, carte verde. Atit.


--------------------
VW golf 5 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miremirc
post 31 Jul 2009, 11:38
Post #383


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 1 July 09




QUOTE(BogdanNick @ 28 Jul 2009, 12:45)
Intrebare: pot iesi din tara cu masina cumnatului meu? Adica pe acte e a lui, fizic e a mea. Plec spre Grecia in jur de 12 sept. prin Bulgaria si nu stiu daca imi trebuie sau nu o imputernicire - ceva. Masina e un R9 din 87 inmatriculat in RO si nu cred ca ar fi cineva nebun sa o fure si sa o vanda in Bulgaria sau Grecia.
*




si eu am mers cu masina lui cumnatumiu...mi-am facut o imputernicire la notar cu 1 zi inainte insa nimeni nu mi-a cerut-o...faci cum crezi:)


--------------------
Dacia Super Nova 2002 - TM-25-GOL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ridle
post 3 Aug 2009, 09:28
Post #384


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 3 August 09
From: Oradea




Salut tuturor,

Pe 26 august,plecam din Oradea spre Vourvourou(Sithonia),via Arad-Timisoara-Stamora Moravita-Pancevo-Nis-Thessaloniki, o masina cu 5 persoane(4 adulti si un copil de 3 ani).
Daca este cineva care porneste in acea data si doreste sa nu calatoreasca singur pe aceasta ruta,sa-mi dea de veste !

This post has been edited by ridle: 3 Aug 2009, 09:52


--------------------
MG ZT 190
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 12 Aug 2009, 10:05
Post #385


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Ca sa nu mai fie discutii pe aici, confirm cele spuse de gibonu. Trebuie neaparat sa apara pe cartea verde indicativul "SRB", in caz contrar, autoritatile sirbesti te intorc acasa. A patit-o un coleg de-al meu la vama Moravita.

Deci mare atentie !


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 26 Aug 2009, 09:17
Post #386


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Daca vreau sa merg in Zakynthos cu masina, dar prin Serbia-Macedonia care sunt conditii (viza and shit daca sunt) si cam care sunt costurile (taxe autostrada, vignete, etc)

Multumesc.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 27 Aug 2009, 11:03
Post #387


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Ptr. toate posturile legate de SRB/SCG. Eu am revenit de curand din Croatia. Mi-am facut supliment de Carte Verde asa cum trebuie la ASIBAN. La trecerea in Serbia pe 30 iulie pe la Portile de Fier vamesul s-a uitat a vazut SCG si azis ca nu e valabila. Dupa ce m-a vazut alb ca varul impreuna cu nevasta si fetilele de 4 si 7 ani a vorbit ceva cu cealalta vamesa mi-a cerut si Cartea Verde de baza unde SRB era barata si aizs ca aia e valabila. La intoarcerea prin Serbia pe 16 august la vama Bosnia-Serbia spre Uzice i-am dat direct vamesei ambele Carti. Dupa momentul de stupoare i-am zis ca in urma cu 2 saptamani colegul ei a spus ca trebuie sa le arat pe ambele ( ei, am fortat si eu un pic nota ); femeia a disparut in biroul vamal si dupa vreo 2 min. a revenit si mi-a zis ca totul e OK. Am avut noroc sau chiar asa este nu stiu, dar dupa parerea mea cel mai informat de pe forum in materie de Serbia e gibonu dupa care ma tot iau de 2 ani si nu a dat gres niciodata.


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 27 Aug 2009, 12:55
Post #388


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@ driverx
Citeste ce s-a scris mai sus si cred ca te lamuresti.

@ drrond
Multumesc pentru apreciere.
Eu zic ca ai avut noroc ca te-au lasat sa intri cu cealalta carte verde, cea primita moca cu RCA-ul, cea pe care SRB era barata.
Asta este inca un exemplu ca sarbii sunt niste oameni de treaba, si daca vorbesti frumos si nu vi cu aere (ca sa nu zic altfel) de cetatean UE intr-o tara non-UE, rezolvi problema. Ii stiu eu pe unii care si-au luat-o in Serbia, pentru ca au facut pe desteptii.
Asadar, inca odata: cand mergeti in Serbia, va faceti Carte Verde suplimentara si aveti grija sa scrie pe ea SRB si nu SCG.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 28 Aug 2009, 11:28
Post #389


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




@ gibonu

Ca sarbii sunt oameni de treaba m-am lamurit inca de anul trecut cand am trecut pe la ei la intoarcerea din concediu, cu reticenta dar incurajat de sfaturile tale. Anul asta m-am dus si revenit pe la ei fara nici o emotie, ba chiar am dormit o noapte langa CACAK la un motel, unde am si mancat. Totul platit in Euro, ca ei oameni destepti, accepta! Mi s-au parut foarte de treaba, le-am si lasat ceva, si exact cum ai spus fara fitze, ca stiu ca sunt un popor mandru. La ducere intre Zajecar si Paracin era o deviatie, nu am tinut cont de ea si pana la urma am ajuns pe niste coclauri pe langa Bor, dar m-au dirijat cativa oameni foarte corect si am rezolvat. La intoarcere tot pe acolo am ales un traseu direct Bor -Negotin si iar am avut nevoie de ajutor pe care l-am primit. Mai greu cu engleza dar corect. Cat despre ciorba mancata langa Negotin, nu o s-o uit toata viata!! Iar daca tu zic ca am avut noroc cu vamesii atunci tot respectul ptr. sarbi! Acum mi-aduc aminte ca mi-a zis omul ca m-au pacalit aia de la asigurari...Deci aviz celor ce trec prin Serbia sa-si procure corect actele.


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 28 Aug 2009, 16:30
Post #390


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@ drrond
Ma bucur ca sunt si altii carora nu le este frica de Serbia. Nu stiu cum se face, ca eu numai de ciudati am parte, care cand aud ca am fost in Serbia se uita la mine sa vada daca mai sunt intreg, li se pare ceva cu totul necugetat sa te duci pe acolo.
Iar cand le spun ca este super misto si ca m-as mai duce oricand se uita la mine de parca as fi nebun.

Mai dezvolta putin cu ciorba mancata langa Negotin, te rog, ca pe la sfarsitul lui septembrie cred (daca totul merge bine) ajung si eu pe acolo, dar de data asta cu bicicleta.

Probabil ca in provincie este mai greu cu engleza, dar la Belgrad si Novi Sad nu am avut nici o problema, toti (vanzatori, chelnari, vanzatori de suveniruri, politisti) o vorbeau, iar unii cu un accent foarte frumos (nu ca as fi eu mare vorbitor de engleza).


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
49 Pages « < 11 12 13 14 15 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 23:53
Dacia