Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zgomote suspecte, Batai si zgomote enervane in rulare

argon
post 29 Dec 2016, 09:23
Post #31


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Nu mergea volanul greu...dar nu stiam ce scartaie...sa afundat rulmentul in chestia aia din poza, si freca guma, bine ca am schimbat la timp, ca ajungea la fier, si trebuia sa schimb si rulmentul atunci. Asta vechi dupa o curatare si gresare, bile scoase , tot tacamul, e ca nou, nu a ruginit, doar suportul arcului ...varza de rugina.

This post has been edited by argon: 29 Dec 2016, 09:24


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 10 Oct 2020, 19:57
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Am un zgomot cred ca de rulment care trage sa moara.
Fiind singur in masina nu am avut cum sa imi dau seama daca se aude de pe spate sau de pe fata, CERT e ca la viteze de 60-90 km/h, daca iau viraj DREAPTA, nu se mai aude, daca iau viraj stanga inca se aude.
Asadar, cand masina se inclina spre stanga si rotile stanga sunt incarcate cu sarcina NU se mai aude nimic.
Poate fi SI de pe spate sau doar de pe fata, avand in vedere virajul/bracarea?

Mie mi se pare ca daca intorc capul sa aud spre spate ca se aude de acolo, ca si cum ar fi toba sparta.
Pe fata nu am schimbat niciodata, are 220000 de km, pe spate am schimbat, nu mai sunt cei originali.



--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 21 Oct 2020, 15:39
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Am schimbat rulmenții pe fata, tot se aude zgomotul la rularea in linie dreapta și la viraj stânga. La viraj dreapta apare liniștea.
Poate fi vreun rulment de pe spate sau vreun rulment din CV sau diferențial?
Totuși, de ce dispare zgomotul DOAR la viraj dreapta?


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 22 Oct 2020, 18:27
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Am facut test de drum cu un mecanic pe bancheta, spune ca nu se prea aude doar din spate. L-am trecut in fata si la fel, nu poate depista sursa generatoare.
Singura certitudine e ca se face liniste la viraj dreapta.

Rulmentii pe spate???


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 7 Nov 2020, 16:25
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Da, au fost rulmentii de pe spate. Pe cei de pe fata i-am schimbat degeaba.

Acum chestie noua: dupa ce am schimbar rulmentii pe fata si flansele (SKF), ieri am observat ca daca accelerez apoi trec in frana de motor se aude un pocnet in dreapta fata. Sa vezi ca acum sunt telescoapele...
Asadar pocnet la accelarare si cand sunt pe punctul de a schimba viteza iau piciorul de pe acceleratie si cand intra in frana de motor... poc.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 26 May 2021, 18:24
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




De jumatate de an incoace am schimbat toata suspensia fata: arcuri, amortizoare, kit flanse, pivoti, bucse trapez/bascula, bucse bara stabilizatoare, 3 suporti motor (a ramas doar ala dinspre cutie-teapan cica), caseta de directie, capetele de bara.
Interesant e ca INCA am un zgomot suspect care se manifesta EXCLUSIV cand cobor cu roata dreapta fata de pe o ridicatura sau cand "cade" intr-o groapa.
Va inchipuiti o sosea cu asfalt turnat doar pe sensul din dreapta, daca ar fi sa fac stanga si sa cobor pe celalalt sens, evident virat, la roata stanga NU se aude nimic, la roata dreapta DA, un cloncanit ca de planetara, ca o guma lovita, ca si cum nu ar fi stranse flansele bine.
La viraj maxim stanga sau dreapta planetarele tac malc, la trecerea peste limitatoarele de viteza sau orice obstacol de genul asta cu rotile SIMULTAN/DREPT nu se aude nimic.
Ce mai poate fi, ce sa mai verific si cum? Pe elevator totul e teapan, pe sol si din canal nu am verificat decat unele repere.
Sa fie planetara dreapta, capul sau altceva?
In acceleratii brutale, virat sau nevirat, nu se aude cloncanit, EXCLUSIV cand roata dreapta fata "cade" intre-o groapa, cand pierde contactul cu soseaua.

Nu e zgomot de scut, nu e metalic, e ca la planetara doar ca se produce cand suspensia lucreaza in conditiile mentionate.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pistritu
post 26 May 2021, 20:32
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 520
Joined: 8 May 14




Recomand sa mergi cu încredere la service coasta de est din Colentina, 2 mecanici buni: Ion si Vali Miron.
Atat ca trebuie sa vorbești la service sa te programeze


--------------------
-- -- --
Gil26 este bolnav psihic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 26 May 2021, 20:35
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Oho, departe, vreo 180-200 de km.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 08:13
Dacia