Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages « < 13 14 15 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

bucse punte spate megane II, SE POT SCHIMBA ???

antalgbr
post 1 Aug 2017, 10:59
Post #421


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 25 May 10




Codul postat de oprea_mugurel pentru bucsa punte spate megane 2 8200038243 este corect si foarte util. Multumiri pe aceasta cale. Eu am rezolvat telefonic la reprezentanta Renault Automarcus, si Meridian pentru confirmare, si am aflat ca bucsele sunt consumabile si costa 300 lei perechea si manopera 280 cu un discount de 50 lei pe lucrare. Aceste bucse se gasesc si online sau in magazine si sunt peste 20 de producatori cu preturi variind intre 30 si 165 lei. Inca nu le-am montat pentru ca ma gandeam sa fac economie la bucse insa mecanicii pe care-i cunosc de 11 ani mi-au recomandat bucsele originale pentru ca nu merita efortul si manopera pentru niste piese de calitate indoielnica.

This post has been edited by antalgbr: 1 Aug 2017, 11:03


--------------------
renault megane ll 2006 megan ll privileg - B 62 GDS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinlungu
post 1 Aug 2017, 13:51
Post #422


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 26 December 14




Multumita voua celor care ati postat mi-am facut curaj sa le schimb si eu.
Verdictul de 'ruuupt' e de 2 ani dar am tot amanat... Acum am bagat de seama ca a inceput sa se vada uzura la anvelope pe exterior. Alte simptome n-as sti sa spun daca are caci merge sotia cu ea...
Comandat perechea de Febi la 95lei si le astept sa vina ca sa ma apuc de treaba. Am cautat si Hutchinson insa iesea perechea la 150 lei pe epiesa.ro.
Revin cu impresii.
P.S: mi-ati bagat mortu' in casa cu arcurile rupte... sper sa nu gasesc asa ceva (masina are ~150.000 km de Romania si 70% oras si pana acum nu s-a umblat pe spate decat la placute).


--------------------
Renault Megane 2 1.6 16v GPL 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinlungu
post 7 Aug 2017, 09:36
Post #423


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 26 December 14




Vineri am ridicat setul de bucse Febi iar sambata seara m-am apucat de treaba insa e greu fratilor cand te apuca noaptea... smile.gif
Am reusit sa demontez pe ambele parti (pe dreapta mai greu din cauza cablului de la frana de mana pe care l-am ciupit f putin sad.gif si din cauza conductelor pe care le-am departat putin tragand de suportul de tabla) si cu ajutorul unei bormasine sa gauresc si sa scot bucsele.
A doua zi mi-am confectionat o presa dintr-o tija filetata la vreo 25 cm, 2 seibi mari la capete, o bucata de teava putin mai grosa decat locul din punte unde intra bucsa.
Am gresat cu putina vaselina locul din punte unde va intra, orientat bucsa cu catarea in jos (asa era si cea originala) si bagat - asta a fost cea mai rapida si cea mai satisfacatoare operatiune.
Bagat suruburile, lasat masina jos si plimbata cativa km.
Apoi cu rotile pe asfalt am starns piulitele 'la gata'.

Durata operatiune: ~3h cu tot cu cautat piesele ptr presa si confectionat.
Dificultate: medie (as fi spus 'mica' insa m-a chinuit putin la introducerea suruburilor in noile bucssi - trebuie centrat foarte bine bucsa pe urechile caroseriei ca sa intre surubul dintr-o parte intr-alta plus ca tavaleala si pozitia pe sub masina nu e tocmai ok smile.gif))

Totusi recomand sa vi-o faceti singuri daca aveti scule si pricepere si daca nu va deranjeaza sa va beliti putin degetele... biggrin.gif
Pot imprumuta presa celor ce vor sa se apuce de treaba doar sa imi dati un semn.
Drumuri bune!


--------------------
Renault Megane 2 1.6 16v GPL 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinlungu
post 7 Nov 2017, 12:31
Post #424


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 26 December 14




Peste uichend le-am schimbat si la M2 a lui taica-meu insa am gasit o solutie mai buna/rapida de scos bucsele vechi.smile.gif
Am gasit o teava de 30 cm care sa vina pe buza exterioara de plastic a bucsei.. .acolo pe capat unde cota e mai redusa, aplicat spray de degripare si cu aproximativ 20 lovituri de baros a iesit.
La bagarea celei noi am dat-o cu putina vaselina si am bagat-o cu presa pe care mi-am confectionat-o eu.
Am ales sa bag suruburile invers adica dinspre exteriorul masinii spre interior caci a fost mai usor de centrat si astfel pe partea drepta nu a mai trebuit sa trag de conductele de frana si nu am mai atins cablul de la frana de mana... Nu am vazut ce ar putea sa afecteze. Am sa urmaresc in perioada urmatoare sa vad cum se comporta.
Important e, ca la orice bucsa dealtfel, sa o strangi pe pozitia in care ea lucreaza deci masina lasata jos pe roti si apoi strange la gata.
Succes!


--------------------
Renault Megane 2 1.6 16v GPL 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megan2
post 17 Aug 2018, 22:27
Post #425


Membru autentic


Group: Members
Posts: 225
Joined: 10 September 17




Are cineva presa pentru bucse punte spate?

L.E. Nu mai vreau, mi-am facut singur.

Cu aceasta ocazie va pot spune ca speram sa fie usor sa schimbi aceste 2 (bucse impropriu) tampoane elastice, dar exact cum s-a intamplat cu orice altceva la aceasta masina a fost al dreaq de greu.
Mi-a luat juma de zi cu tot cu confectionare presa.

Am pus tampoane swag(febi) care sunt foarte bune.E adevarat ca sunt mai mari decat gaura in care intra dar prin presare se adapteaza deoarece plasticul este un pic elastic (nu se sparge).
Nu trebuiesc pilite sau ceva ci trebuie presa adecvata dispusa sa suporte presiuni foarte mari.

Eu dupa prima presa care s-a rupt am cumparat un surub turnat de 10 cu piulita foarte lunga care m-a costat de m-a durut ficatul.
Mi-am facut flanse din 2 fulii taiate cu flexul si un distantier dintr-o bucata de teava pe care am dat 45 lei.Surubul m-a costat 80 lei cu piulita aferenta.
M-a costat mai mult presa decat tampoanele.

Sfat:Daca nu aveti o presa adevarata/solida cu care sa faceti treaba nu merita sa va apucati.

O trusa de prese este in jur de 400 lei dar iar nu merita fiindca o folosesti o data.

Tampoanele vechi inca mai au sigla renault .Le-am scos taindu-le cu panza de bomfaier apoi cu un dorn pus pe mijloc am lovit cu ciocanul de vreo 10-15 ori la fiecare.

Am folosit capre de metal si am ridicat masina putin, spatiu de lucru sub e destul.

Pozitia este nasoala iar la surubul de pe dreapta spate este chin total.

Se poate scoate acel surub fara sa demontezi conductele de frana dar este contorsionism si chin exact ca la schimbul becului pe stanga fata, iar sansele sa rupi vreo conducta sunt foarte mari.

Si eu am pus surubul invers dar daca mai vreau sa le schimb vreodata o sa fie foarte greu sa-l desfac daca este ruginit.Sper ca voi vinde masina inainte sa fie nevoie sa le mai schimb.
Montajul puntii in pozitie se poate face cu un singur om si un singur cric.

Mai mergeau cele originale dar eu intotdeauna fac profilaxie.
Astfel ca le voi schimba si pe cele de la cadru motor(le-am achizitionat deja) ca sa fiu eu linistit, ca dupa 10 ani cauciucul nu mai are aceeasi elasticitate si tinerete, insa nu cred ca se poate fara elevator sau groapa.




18 Aug 2018, 16:22:
Primele impresii dupa 6 km de bucuresti .
Nu bate ,nu troncane, nu fasaie, nu scartaie.Am in portbagaj o ranga langa roata rezerva care cu vechile tampoane cand treceam peste bumpere se auzea lovidu-se de roata(nu conta viteza), nu am schimbat nimic in portbagaj iar acum am trecut peste 3 bumpere cu viteze diferite si nu am auzit-o, deci suspensie mai buna.

This post has been edited by megan2: 18 Aug 2018, 16:22


--------------------
renault megane 2008
https://www.youtube.com/watch?v=E_kMznwmyT8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STANCULET
post 3 Oct 2018, 22:00
Post #426


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 10 October 12
From: Slatina




Salut,cineva din craiova sau pitesti sa pot schimba si eu bucsi punte spate megane 2??? Si la ce pret,sunt din slatina iar la noi aici nu se baga nimeni.....multumesc

This post has been edited by STANCULET: 3 Oct 2018, 22:01


--------------------
Renault Megane 2003 privilege lux - ot-02-ynm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr_X
post 4 Oct 2018, 04:35
Post #427


Membru autentic


Group: Members
Posts: 398
Joined: 17 October 15
From: Brașov




Eu le-am schimbat în Brașov. M-a costat 175 lei setul de bucșe și 200 lei manopera.


--------------------
Renault Megane II 1.6 16V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STANCULET
post 4 Oct 2018, 18:38
Post #428


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 10 October 12
From: Slatina




Salut ,am reusit sa gasesc am luat bucsi de la adi 150 ron perechea turnate,si 100 manoperă...o seara buna


--------------------
Renault Megane 2003 privilege lux - ot-02-ynm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CBb
post 30 Sep 2019, 23:02
Post #429


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 26 April 11




Salut! Care Adi? Ca vreau sa iau si eu maine. Multumesc!


--------------------
renault megane 3 1.5 dci, 2011, euro 5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manrenault
post 22 Dec 2019, 21:58
Post #430


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 26 February 19




Am auzit ca unii colegi dupa ce au schimbat bucsile punte spate megan 2 masina devine instabila pe denivelari??? Stie cineva?


--------------------
Renault Megane2 2008 autentiq - Gj 78 nmg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megan2
post 23 Dec 2019, 07:34
Post #431


Membru autentic


Group: Members
Posts: 225
Joined: 10 September 17




Daca citesti postarea mea de mai sus afli exact cum am schimbat, cu ce, cat a costat,cat a durat si cum se prezinta.

De atunci masina este mai lina chiar si peste bumpere, nu bate , nu troncane, nu este instabila in nici un fel.Am venit cu masina incarcata de la tara si ma temeam de ceva , dar a fost exact cum trebuie.


--------------------
renault megane 2008
https://www.youtube.com/watch?v=E_kMznwmyT8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CLK4M-D8MEG
post 8 Jun 2020, 21:23
Post #432


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 31 October 10




Salut ! Stiti cumva daca asta este pozitia corecta a bucsii in bascula ?Ms!

8 Jun 2020, 21:45:
Nu reusesc sa incarc foto !


This post has been edited by CLK4M-D8MEG: 8 Jun 2020, 21:45


--------------------
renault megane II 2006 1,6 16V benzina - GR 92 ADA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
15 Pages « < 13 14 15
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:36
Dacia