Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Geam electric pasager nefunctional?, Sigurante?

derfrosch
post 3 Aug 2017, 16:07
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 3 August 17




De curand am achizitionat un Megane II. Doar 2 geamuri electrice, iar unul din ele (cel de la pasager) este momentan nefunctional. Inainte sa ma pun sa desfac toata portiera si sa verific motorul sau modului, am decis sa ma uit la sigurante.. supriza a fost sa vad ca am o singura siguranta.
Consultand cartile am inteles ca una ar fi pentru geamul de sa sofer, iar cealalta pentru pasager.. nu stiu daca se refera la TOTI pasagerii sau doar la geamul(geamurile unde este cazul) din dreapta.
Intreb acum pentru ca am observat ca pentru cea de-a 2 a siguranta nu am decat un singur papuc, fiind imposibila conectarea fuzibilului.

Intrebarea e: e normal pentru 2 geamuri sa am o singura siguranta sau am nevoie de amadoua? sa verific si in alta parte sau trebuie sa umblu acolo ?

Multumesc.


--------------------
Renault Megane II 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 4 Aug 2017, 09:20
Post #2


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Cauta pe forum ca s-a mai discutat problema geamurilor. De regula problema vine din 2 surse:
1. Comanda geamurilor de pe usa soferului care e master pentru restul usilor (adica butoanele de pe restul usilor nu functioneaza daca panoul de comanda de la sofer e stricat).
2. Modulul de pe motorasul de la macara.

Legat de sigurante, Megane 2 are 3 sigurante pt geamuri: cate 1 siguranta separata de 25A pentru geamurile fata si o singura siguranta pentru geamurile spate de 40A.

LE: Uite in topicul asta o poza cu pozitionarea sigurantelor pt geamuri:

http://www.reno.ro/index.php?showtopic=202...dpost&p=4649313

This post has been edited by skorpio_bog: 4 Aug 2017, 09:23


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan.bunea
post 4 Aug 2017, 10:08
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 4 April 15




n-are modul impuls . butoanele consola sofer .


--------------------
Renault Megane 2011 Automatikgetriebe - munich zweisechs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
derfrosch
post 4 Aug 2017, 12:24
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 3 August 17




Modul impus? nu stiu ce inseamna asta.

Am doar geamuri fata iar geamul de la sofer functioneaza. unsure.gif

Astea sunt sigurantele mele
http://imgur.com/a/KETfS

This post has been edited by derfrosch: 4 Aug 2017, 12:26


--------------------
Renault Megane II 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nicolae Braila
post 8 Aug 2017, 12:11
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 21 September 16




problema la mine sa rezolvat astfel....sub scaunul soferului mai exista un locas unde sunt un set de legaturi catre usi si alte ,,chestii,,.datorita condensului de la aerul conditionat sau gasi ,,coclite,,toate legaturile si asa aveam nefunctionale geamurile spate .sau refacut toate legaturile afectate si asa au inceput iar sa functioneze, smile.gif


--------------------
Renault Megane 2 2003 - Br 90bgd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 9 Aug 2017, 10:46
Post #6


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




N-auzi bre ca el nu are geamuri spate? Mufele de sub scaunul soferului de care zici se numesc R2 si nu au nici o legatura cu geamul de la pasager, ele fac legatura doar cu spatele masinii: usi spate, airbaguri spate, portbagaj si stopuri. Usa de la pasager fata are instalatie separata care vine direct de sub bord in stalpul dreapta fata.

Cum am mai spus verifica comanda de geamuri de pe usa soferului (butonul de deschidere a geamului pasagerului de pe usa soferului). Daca ala e functional, verifica butonul de pe usa pasagerului si in ultima instanta mufa care leaga usa de stalp si motorasul de pe macara.

LE: ma uit la tabloul tau de sigurante si ceva nu se potriveste:
- La bricheta ai siguranta de 20A desi din fabrica vine cu 15
- Ar mai trebui sa ai o siguranta de 25A pentru geamul de la pasager.
- Ai siguranta de 40A instalata pentru geamurile spate, banuiesc ca ai si cablajul tras pana la stalpii de pe spate.
- Siguranta de la aeroterma are 30A desi din fabrica vine cu 40A

Eu vorbesc din perspectiva M2 facelift, tu vad ca ai M2 fara facelift, este posibil sa fie diferit. Poate vreun coleg cu M2 fata facelift poate pune o poza cu tabloul lui de sigurante si cu schema de pe capacul de sub volan.

This post has been edited by skorpio_bog: 9 Aug 2017, 10:54


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 9 Aug 2017, 22:54
Post #7


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




Dragi colegi, poza pusa de catre derfrosch este cea CORECTA!
Megane 2.2 (facelift) are o singura siguranta pentru ambele geamuri fata. Este aceea de 25 amperi care o vedeti in poza.
Nu va legati de cea de 40 amperi, care nu are legatura, este altceva.
.............
Problemele cu usile sunt frecvente.. momentan mie nu imi coboara geamul de pe usa stanga... in urma cu 2 ani nu cobora cel de la usa din dreapta.
Eu cred ca la mine este ars circuitul de control, care controleaza electromotorul macaralei... aveti idee unde pot gasi?
momentan circul cu usa desfacuta si este tare inestetic si greu de iesit din masina..

multumesc in avans..


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 00:12
Dacia