Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

39 Pages « < 19 20 21 22 23 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Inmatriculare Masina Second-hand, ce acte trebuie

Marian66
post 6 Sep 2011, 14:59
Post #601


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




pai daca se ia in considerare DATA IMPORTULUI ?! nu DATA FABRICATIEI sau DATA PRIMEI INMATRICULARI?
Daciile noi au si ele o data de fabricatie, dar data de import nu or sa aiba niciodata, ca nu sunt importate


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 6 Sep 2011, 15:37
Post #602


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Si cu toate astea se plateste taxa ca la cele importate.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 6 Sep 2011, 21:22
Post #603


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




De cand intra in vigoare legea?


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 6 Sep 2011, 21:36
Post #604


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Se pare ca de la anul, daca se aproba. Bezmeticul asta de la mediu iese in fiecare zi cu alta varianta. Azi a venit cu taxa de poluare in versiunea "cit fum scoti, atit platesti". Fara legatura cu vechimea. Asta cum se imbata, cum mai propune o taxa.

This post has been edited by corbex: 6 Sep 2011, 21:37


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 6 Sep 2011, 22:34
Post #605


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Alta lege discriminatorie, din ciclul "esti sarac? ia-ti o masina noua care nu polueaza!".


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 7 Sep 2011, 01:03
Post #606


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




pe principiul sunt prea sarac ca sa imi cumpar ceva ieftin


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R20
post 15 Sep 2011, 01:01
Post #607


R20 (prima mea masina)


Group: Members
Posts: 253
Joined: 22 September 06
From: Bucuresti




Ideea este alta: Indiferent daca esti mai bogat sau mai sarac, trebuie sa te educe/oblige astfel incat sa accepti notiunea de consum "util si necesar". Atat de "util si necesar" incat sa transforme saracii in sclavi abulici, iar pe bogati in platitori datornici. Chestia cu poluarea este o gogorita menita sa abureasca prostimea; caci prostii, bogati sau saraci, au numitoare comune si oarecum sinonime: incultura, putina cunoastere, mandria, ingamfarea, vanitatea, trufia, pregatirea precara, autosuficienta, etc.
Am sa va dau un exemplu care demonstreaza anomia societatii in care traim, cat si faptul ca oamenii sunt atat de prosti incat nu constientizeaza aceste manevre ale guristilor prin care se maschează realitatea; adica: Producerea unei masini "ecologice" polueaza tot atat cat a poluat o masina noneuro care a functionat 15 ani (si care mai poate functiona inca 10 ani, deci fara sa atinga nivelul de poluare necesar producerii uneia din "generatia noua"). In plus, pt. reciclarea unei "rable" se polueaza atat cat ar fi poluat respectiva "rabla" in urmatorii cinci ani de functionare.
Sunt multe de spus, dar ma rezum la cele de mai sus.
TCB


--------------------
R25GTX/R25 Baccara 1985/1990 Masini din vremea cand firma Renault se respecta.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 15 Sep 2011, 07:23
Post #608


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(R20 @ 15 Sep 2011, 01:01)
....Producerea unei masini "ecologice" polueaza tot atat cat a poluat o masina noneuro care a functionat 15 ani (si care mai poate functiona inca 10 ani, deci fara sa atinga nivelul de poluare necesar producerii uneia din "generatia noua"). In plus, pt. reciclarea unei "rable" se polueaza atat cat ar fi poluat respectiva "rabla" in urmatorii cinci ani de functionare...
*



Exista studii/comunicate oficiale care sa probeze cele afirmate mai sus?

Niste link-uri poti pune?


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R20
post 16 Sep 2011, 21:21
Post #609


R20 (prima mea masina)


Group: Members
Posts: 253
Joined: 22 September 06
From: Bucuresti




@tunderbird
Presupun ca intrebarile sunt retorice. Oricum, eu am spus ceea ce stiu si ma voi rezuma la atat. Cei care cred/stiu altceva nu au decat doua variante:
1. Ignora cele spuse de mine.
2. Verifica cele spuse de mine.

TCB


--------------------
R25GTX/R25 Baccara 1985/1990 Masini din vremea cand firma Renault se respecta.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 20 Sep 2011, 10:47
Post #610


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




QUOTE(ENERGY @ 6 Aug 2010, 07:43)
Pasul 4: intocmirea fisei de inmatriculare
- procurare fisa de inmatriculare de la o firma de intermediari auto
- dactilografierea fisei de inmatriculare. Acte necesare: buletinul cumparatorului, carte de identitate a masinii
- semnatura vanzatorului pe cartea de identitate
- stampilla de la primaria vanzatorului cum ca impozitul este platit pe auto in cauza
- stampila de la primaria cumparatorului ca dovada a impunerii auto (va fi pusa la Pasul 6)
*



Mai exact unde sa fie semnatura vanzatorului ?
Eu am contractul de vanzare-cumparare si fiscalul vanzatorului, iar joi sunt programat la RAR. Mai am nevoie de ceva de la vanzator sau pot sa merg linistit sa fac fisa de inmatriculare ?


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 20 Sep 2011, 11:17
Post #611


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Semnatura vanzatorului trebuie pe talon si pe fisa de inmatriculare.
Nu se semneaza pe CIV...
Du-te pe str.Turnului la oricare birou ca te ajuta cu folos.
@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 21 Sep 2011, 22:57
Post #612


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(R20 @ 16 Sep 2011, 21:21)
@tunderbird
Presupun ca intrebarile sunt retorice. Oricum, eu am spus ceea ce stiu si ma voi rezuma la atat. Cei care cred/stiu altceva nu au decat doua variante:
1. Ignora cele spuse de mine.
2. Verifica cele spuse de mine.

TCB
*



Nu, nu! Ideea in sine mi se pare foarte interesanta, dar din pacate trebuie si argumentata. Nu poti spune doar ca stii si gata... pe de alta parte sunt convins ca daca exista date/statistici care ar proba afirmatiile tale, cu siguranta acestea sunt musamalizate la niveluri inalte.
Asa ca pana la urma intrebarile mele tot retorice raman, pentru ca nu imi va fi niciodata cu putinta sa verific de unul singur cele spuse de tine... dar nici nu vreau sa le ignor pentru ca este foarte posibil sa fie adevarate... dar fara dovezi concludente vorbim vorbe.


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 22 Sep 2011, 01:49
Post #613


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




mai, ideea e in felul urmator: un tramvai nu polueaza; dar termocentrala care face curent pt el polueaza, o gramada. DAR, in loc sa iti polueze in oras, iti polueaza in afara.
asa e si cu masinile electrice, ele nu polueaza pe unde merg, dar poluarea e de la fabrici si termocentrale. totusi, si fabricile de automobile conventionale polueaza, iar termocentralele, cat mai sunt, pana o sa trecem mai mult pe energie eoliana/nucleara/hidro, etc. , zic eu ca polueaza mai putin decat rafinariile si restul masinilor conventionale de acum


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 22 Sep 2011, 14:23
Post #614


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




smile.gif Da mai, eu am inteles foarte bine ideea, si ca sa fiu sincer chiar imi place... dar ca sa fie combativa trebuie sa fie puternic argumentata. Presupunerile sunt vorbe in vant.

Si sa stii ca si centralele nucleare prin nesiguranta lor devin poluante... si inca cele mai distructive...vezi numa' ce a fost la japonezi nu demult si ce masuri vor nemtii sa ia postem. Si mai sunt poluante si in conditii normale pentru in urma functionarii lor apar deseuri radioactive.


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 22 Sep 2011, 21:35
Post #615


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Vreo noutate in privinta datei aproximative in care va fi aprobata mizeria aia de lege? Intra in vigoare anul asta sau la anul?


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 4 Oct 2011, 14:09
Post #616


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Masina mea a fost cumparata in leasing si acum proprietarul e PFA iar utilizatorul real eu ca unic reprezentant al PFA.
Vreau sa vind masina mamei mele (ii place cum merge biggrin.gif ) si vreau sa stiu ce/cit am de plata si ce documente imi trebuie.

This post has been edited by audiofilu': 4 Oct 2011, 14:40


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catavencu
post 10 Oct 2011, 18:22
Post #617


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 14 February 05




Salut,

Intentionez sa ma mut in Franta si as vrea sa iau si masina (un Logan din 2007, 45.000 km). E musai s-o inmatriculez? Cat timp pot merge prin UE cu o masina inmatriculata in Romania? Cum ar trebui sa procedez pentru inmatricularea masinii in Franta? Ca act de domiciliu in Franta - probabil ca acesta va fi contractul de inchiriere. Exista vreun text de lege care ma obliga sa stau un numar maxim de zile cu masina intr-o alta tara decat cea de inmatriculare?

Multumesc


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 10 Oct 2011, 18:32
Post #618


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




In Franta dupa ce ai REZIDENTA(carte de sejour/etc)esti obligat de lege sa schimbi toate actele in max.3 luni.
Daca nu ai acte de rezidenta poti sa circuli cu masina atat timp cat ai ITP/asigurare valabila.
@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 11 Oct 2011, 11:45
Post #619


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




In cat timp se elibereaza numerele preferentiale in Bucuresti? Are rost sa ma duc la sediul din Pipera cu masina? Adica, e vorba de 2h? Ca daca vorbim de o zi, o las acasa. :B

<span class='edit'>12 Oct 2011, 12:07:</span>
..si tot eu imi raspund: ~2h 15min, termenul dat de la ghiseu, la depunerea actelor.

In caz ca mai e cineva interesat - am asteptat 1h30 pentru depunere, dupa ce am luat bon de ordine. Am ajuns aici la ~10, intr-o ora jumatate au fost prelucrate ~80 de numere (bonuri de ordine). Sala de asteptare mare, parcare mare.

This post has been edited by AIX: 12 Oct 2011, 11:14


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mih_mlv
post 12 Oct 2011, 12:15
Post #620


Membru autentic


Group: Members
Posts: 432
Joined: 17 September 10
From: Calarasi(CL)/Sicilia (CT)




Salut,la un prealabil control arati actele romanesti si nu sunt probleme!Si oricum daca-ti zice ceva zici ca esti in concediu etc.. smile.gif In principiu nu are ce sa-ti faca. Eu sunt in aceasta situatie de 4 ani si nu am avut probleme.Bafta.

12 Oct 2011, 12:18:
Sau daca vrei sa fii in ton cu legea, masina sa fie inscrisa pe numele unei persoane care ,dupa cum spunea colegul mai sus,nu are rezidenta smile.gif ..procura etc...

This post has been edited by mih_mlv: 12 Oct 2011, 12:18


--------------------
Renault Megane 2.2 bicorp 1.6 115cp 2006 CL 79 MLV/ Clio III 1.5 dci 2008 CL 04 LAV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 12 Oct 2011, 20:43
Post #621


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Exista posibilitatea ca legea inmatricularii pentru masinile mai vechi de 2007 sa fie introdusa retroactiv? Adica daca eu cumpar azi o masina mai veche de 2007 (care nu are taxa de prima inmatriculare platita) si o inmatriculez pe numele meu, sa ma trezesc peste x perioada de timp ca trebuie sa platesc o suma de bani adica "taxa de prima inmatriculare"? Din cate am inteles proiectul spune ca “Obligația de plată a taxei intervine cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate”, dar cat timp legea nu este in vigoare... teoretic nu ar mai trebui platit retroactiv, nu? wacko.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 12 Oct 2011, 21:09
Post #622


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(Maskatu @ 12 Oct 2011, 20:43)
teoretic nu ar mai trebui platit retroactiv, nu?

Nu se plateste nimic retroactiv.
Doar dupa ce intra legea in vigoare(daca mai intra...).

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R20
post 15 Oct 2011, 23:27
Post #623


R20 (prima mea masina)


Group: Members
Posts: 253
Joined: 22 September 06
From: Bucuresti




@tunderbird
Inainte de toate trebuie mentionat ca nu prea ne incadram in firul discutiei ( Legislatie - Inmatriculare Masina Second-hand). Pt. cei interesati ar fi necesara deschiderea unui nou subiect: Masina second-hand si problema poluarii.

Dar sa revenim la oile noastre.
[QUOTE]…dar fara dovezi concludente vorbim vorbe[QUOTE]
Vorbim vorbe de mii de ani. Vorbind vorbe oamenii si-au dezvoltat inteligenta si au ajuns la concluzii unanim acceptate.
[/QUOTE]…dar nici nu vreau sa le ignor pentru ca este foarte posibil sa fie adevarate[QUOTE]
Atunci trebuie sa verifici. A verifica o informatie presupune o cerecetare aprofundata a tuturor aspectelor vizate.
[/QUOTE]Ideea in sine mi se pare foarte interesanta, dar din pacate trebuie si argumentata.[QUOTE]
Nu este o idee, este o informatie. Oricum, ideile si informatiile nu trebuiesc a fi argumentate, ci verificate.

TCB

P.S.
Ce-i asta?... Un fluture.
Daca vreti "dovezi concludente" studiati "fluturii", astfel veti afla despre "ordinul lepidopterelor".

Cercetati urmatoarele:
[Nu pot sa ofer link-urile directe deoarece mi-as pierde privilegiul de a le mai acccesa eu. Pot doar sa va indrum ce anume sa cautati(nu si unde sau cum)].
1. Raport Suzuki MCO 1992 - tradus ca: "rebuilding cars is more eficient" (de preferat a fi folosite motoarele de cautare japoneze). Daca reusiti sa dati de el veti intelege unde, cum si de ce s-au nascut notiunile de Buyback, Trade-in sau Leaseback. Totodata o sa constatati si cum au fost prelucrate in scopuri pur comerciale.
2. Mai de actualitate este cautarea prin culisele netului a "carbon footprint of building a new car". Atentie! Un simplu googalit nu va ofera decat gargara oficiala.


--------------------
R25GTX/R25 Baccara 1985/1990 Masini din vremea cand firma Renault se respecta.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cliones
post 10 Nov 2011, 21:06
Post #624


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 22 September 11




Salut baieti! vin si eu cu o intrebare... desii poate sa mai scris pe aici, timpul nu mi-a permis sa ma uit ... am un renault clio adus in tara in 2005 din germania... deci prima inmatriculare a fost in 2005 ... acum vreau sa vand masina iar unii samsari din piata de masini mi-au spus ca potentialii cumparatori vor trebuii sa mai plateasca odata taxa de inatriculare deoarece a mea e inmatriculata inainte de 2007 .... mie mi sa parut o aberatie, dar sa fie oare asa? ca doar nici pe gratis nu o pot da ... iar taxa e destul de mare la euro 3 cat am eu ...chiar daca e motor de 1200 si masina are 10 ani vechime... astept un raspuns de la cei ce cunosc legea mai bine... multumesc!


--------------------
renault clio 2 2001 - TM 77
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 10 Nov 2011, 21:17
Post #625


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Inca nu a intrat legea aia in vigoare....poate prin 2012.

Dar in mare au dreptate ce ti-au zis samsarii....

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bella
post 15 Nov 2011, 10:42
Post #626


TRACTORIST INCEPATOR


Group: Members
Posts: 322
Joined: 9 June 06




Cazul meu...

Vandut masina prin chitanta de mana. Ulterior am incheiat un contract de v-c din cel ce se gaseste la politie.
Am completat fisa de inmatriculare, am mers la fisc si am obtinut viza pe ea precum si certificatul fiscal.

In tot acest timp cartea de identitate fiind la mine... In acest moment, impreuna cu fisa de inmatriculare, pot sa ii dau cumparatorului si CI sa se ocupe in continuare de inmatriculare?
Mai exista vreun risc pentru mine?(amenzi, infractiuni facute cu autoturismul, etc).
Masina a fost automat radiata fiscal de pe numele meu?

Multumesc.


--------------------
Logan Laureate 1.5dCi-75Cp 2011 - PH-xx-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 15 Nov 2011, 11:05
Post #627


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Masina se radiaza de la finante la cererea expresa si nu se face automat in cazul vanzarii.
Ai cerut sa se faca radierea bunului?
Ai o hartie in care scrie ca s-a facut radirerea(nu stampila pe fisa)?
@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bella
post 15 Nov 2011, 11:11
Post #628


TRACTORIST INCEPATOR


Group: Members
Posts: 322
Joined: 9 June 06




Nu, nu am cerut asta.
Pe cererea pe care am completat-o era o zona care, completata de cei de la finante ajungea, trimisa de ei, la finantele de care apartine vanzatorul.
Singura hartie este certificatul fiscal care atesta ca nu am datorii la impozit si o chitanta pentru timbru fiscal de 2 RON.

This post has been edited by bella: 15 Nov 2011, 11:12


--------------------
Logan Laureate 1.5dCi-75Cp 2011 - PH-xx-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 15 Nov 2011, 11:15
Post #629


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Vezi in photo cum arata actul de radiere.
Trebuie sa mergi si sa ceri sa se faca radierea si sa-ti dea un act ca cel din imaginea atasata.
Asa esti linistit.....
@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bella
post 15 Nov 2011, 11:25
Post #630


TRACTORIST INCEPATOR


Group: Members
Posts: 322
Joined: 9 June 06




Multumesc, o sa merg sa vad cum pot obtine acest act.

15 Nov 2011, 12:56:
Inca o intrebare...
Din contractul cu 3 exemplare ce s-a redactat la gheretele de langa politie ce exemplar/culoare tb sa ramana la vanzator?

Merci.

This post has been edited by bella: 15 Nov 2011, 11:56


--------------------
Logan Laureate 1.5dCi-75Cp 2011 - PH-xx-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
39 Pages « < 19 20 21 22 23 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 17:50
Dacia