Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zgomot metalic in broasca, in momentul inchiderii, Produs de broasca usa dreapta fata. Rezolvare.

Cristilica
post 21 Sep 2009, 12:35
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




Simptom.
In momentul cand se activa inchiderea, se auzea un zgomot metatic tare, provenit din broasca (unii ii mai zic incuietoare) usa fata dreapta.
Rezolvare:
Intai mi-am achizitionat de la dezmembrari o broasca (cod Renault pentru broasca usa dreapta este 8200027779) la suma de 100 lei (de undeva din Arad Net-ul sa traiasca, la Focsani am gasit cu 250 lei dar aici am inteles ca trebuie sa negociezi pt. un pret mai mic). La reprezentata pretul este 650 lei fara manopera. Am facut acest lucru deaorece nu stiam daca pot s-o repar si cum nu am garaj.....

Constatare:

Am desfacut broasca si am gasit cremaliera actionata de motor fisurata, iar zgomotul aparea deaorece in momentul inchiderii, cremaliera se despica si producea acel zgomot metalic. Deaorece cremaliera este din plastic, am lipit-o cu "Picatura". Am facut cateva teste, vreo ora si a tinut. Acum o s-o folosesc pe post de rezerva. Sper sa nu mai am nevoie, mai ales ca cea de la dezmembrari este mai noua.

Detalii:

Am folosit acest forum pentru a ajunge la broasca si a fost ok.
Pentru tensiunea de 12 volti am folosit o sursa de PC.
Din cei 4 conectori existenti in broasca 2 sunt pentru inchidere/deschidere (+-,-+) iar ceilalti doi sunt de la un microcomutator ce verifica daca usa este inchisa sau deschisa.
Pentru a strange la loc broasca am folosit o menghina.
O atentie sporita va recomand la scoaterea cablului din manerul usi in sensul de a vedea bine cum se face ca sa-l puneti la loc fara sa va chinuiti.

Cred ca sunt sigurul cu aceasta problema.





--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Oltenica
post 21 Sep 2009, 15:59
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 1 February 09




nu esti singurul si la mine trozneste cand dau cu usa de zici ca pica geamul dar nu am de gand sa o desfac anul asta!!! biggrin.gif


--------------------
Renault Megane II 1.5dti 2003 - mh77tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristilica
post 22 Sep 2009, 13:59
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




M-am referit doar la problemele electromecanice din broasca, nu cand se tranteste usa!!!


--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cxdani
post 5 Oct 2009, 17:11
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 112
Joined: 21 March 07




Si eu am probleme cu incuietoarea dreapta-fata. Ciriie foarte tare la inchidere. La deschidere zgomotul e normal.
Merge asa de cel putin 6 luni. Mi-e sila sa mai merg in service-urile reno. Te jupoaie. Poate o sa incerc sa o repar eu, dar...
Stie cineva codul pentru incuietoare. Al meu e un Megane 2.2 1,6 16V.

Mersi


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.6 16V Expression Octombrie 2006, clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristilica
post 5 Oct 2009, 20:30
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




Am scris codul in primul post!!!! Codul este valabil pentru orice megane II.
Iti recomand s-o cumperi de la dezmembrari.
Poti s-o si repari dar vezi ce adeziv folosesti si unde iti lasi masina!!!

This post has been edited by Cristilica: 5 Oct 2009, 20:31


--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 6 Oct 2009, 08:58
Post #6


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(Oltenica @ 21 Sep 2009, 15:59)
si la mine trozneste cand dau cu usa
*


La tine trosneste mecanismul (cutiuta de sub balama, care contine o steluta pe poste de opritor)care tine impiedicata usa sa revina singura cand este deschisa. wink.gif

This post has been edited by solidconvert: 6 Oct 2009, 08:59


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 14 Oct 2009, 10:34
Post #7


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Ca sa nu mai deschid alt post. Are cineva schema electrica a incuietorii usii? ma intereseaza in mod deosebit a switchului care verifica daca usa e deschisa sau inchisa. si mai precis ce fel sunt legate cele 4 comutatoare de la usi cu UCH-ul. Daca la UCH ajung fire independente (4 fire pt 4 usi) sau daca sunt legate in paralel usile 2 cate 2 ca la logan.
Mersi.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius WAS
post 19 Oct 2009, 08:23
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 657
Joined: 19 October 08
From: Mioveni / ARGES




Need help!!!!!!
Nu se deschide usa fata stanga (nu mereu, are si momente cand merge biggrin.gif), de la ce poate fi????,
descui masina din telecomanda si pauza trag de maner si degeaba, am incercat si direct cu cheie si nu merge(din interior merge biggrin.gif ) sa fie motorasul obosit??????
Am observat ca face, cand e vremea urata afara, daca e soare si e uscat merge, toata vara a mers, decat cand a mai plouat a mai facut pe nebuna, si cand veneam cu ea de la spalatorie........
Nu as vrea sa ma apuc de ea fara niste indicii mai ales ca vremea e cum e tongue.gif

cristilica imi imprumuti si mie broasca ta biggrin.gif pana o repar pe a mea biggrin.gif

This post has been edited by Marius WAS: 19 Oct 2009, 08:25


--------------------
Renault Megane R26 2.0 230CP 2007 - ** - ** - WAS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristilica
post 19 Oct 2009, 09:02
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




Salut,

Binenteles ca ti-o imprumut, dar a mea este pentru usa dreapta fata iar tu ai zis de stanga dreapta, practic piesele din interior sunt in oglinda nu cred ca te ajuta.
E posibil ca la tine sa nu functioneze cablul de la maner bine, adica sa fi sarit mansonul cablului din sistemul de prindere de pe usa!!. Asa am patit eu dupa ce am montat-o.
Daca este de la sistemul de inchidere, trebuie s-o desfaci. Am vazut ca in interior sistemul de inchidere este "default" inchis si sedeschide cu ajutorul motorasului care impinge o cremaliera (deci pana aici functioneaza) iar deschiderea propriuzisa se face cu ajutorul a doua angrenaje separate, trease fiecare de un cablu. Putin probabil sa fie de la broasca.



19 Oct 2009, 10:15:
skorpio_bog

Din cate am vazut, doua sunt pentru deschidere si inchidere +-12V si -+12V iar celelalte doua vin de la un miniintrerupator care verifica daca usa este "inchisa" bine pentru a putea comanda inchiderea centralizata.

This post has been edited by Cristilica: 19 Oct 2009, 09:15


--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius WAS
post 19 Oct 2009, 09:56
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 657
Joined: 19 October 08
From: Mioveni / ARGES




Scuze nu am fost atent ca broasca ta e de pe partea dreapta....
ai zis ca asa ai patit dupa ce ai montat-o, la tine se deschidea dupa mai multe incercari(incuiat descuiat masina)???????
si mai e chestia ca face doar cand e vremea urata sau am fost la spalatorie.
la demontare panou sunt riscuri de agresare, pot rupe ceva, trebuie sa fiu atent la anumite detalii???????

asta iarna a facut la fel , toata vara nu prea a deranjat, iar acum face mai rau decat asta iarna biggrin.gif

ar mai fi o chestie dar pana nu demontez nu am de unde sa stiu
usa cu pricina a fost lovit si ca prin urmare vopsita si cred ca a fost data jos pt ca am gasit balamaua slaba, e posibil sa fie de la mufa de pe stalp sau.......


--------------------
Renault Megane R26 2.0 230CP 2007 - ** - ** - WAS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristilica
post 19 Oct 2009, 10:28
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




Deoarece n-am prins deloc masonul cablului, nu puteam sa deschid usa din afara. Dupa cateva incercari nereusite mi-am dat seama si am agatat si mansonul cablului.
Pentru usurinta, cand scoti broasca din usa fii atent la acest cablu care leaga broasca de manerul usii din exterior ca sa poti sa-l pui la loc usor. Pentru a vedea mai bine foloseste o lanterna prin gaura de la surubul lateral care prinde broasca de usa. Cablu trebuie indoit si trecut in sistemul de prindere al manerului prin miscare laterala, la tine de la stanga la dreapta.
Broasca se desface usor din clemele respective, nu sare nimic, in schimb la montare trebuie sa prinzi cablul de deschidere pentru interior, care pare putin dificil. Eu am folosit o sarmulita, care prinsa pe sistemul de deschidere am ridicat pana am reusit sa montez cablu.
Pentru strangerea clemelor am folosit o menghina.


--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius WAS
post 19 Oct 2009, 10:53
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 657
Joined: 19 October 08
From: Mioveni / ARGES




La mine e dubios pt ca are momente cand merge, iar acele momnte cand nu merge pare sa fie cauzate de apa, probabil sa faca vreu scurt la mufa de pe stalp, oricum am o broasca de logan la servici si o sa o studiez in amanunt, singurul element care blocheaza accesul din exterior pare sa fie motorasul , sa presupunem ca sarma(ca sa nu ii zic cablu) care leaga broasca de maner e legata corespunzator.

in momentul in care o descui din interior nu mai am probleme pana nu actionez inchiderea , deci cred ca inchiderea nu-si face treaba , si dupa cum am zis motorasul blocheaza sau deblocheaza manerul........

e de facut o analiza mai ampla.....biggrin.gif ca doar lucrez la Analiza la Logan smile.gif)

This post has been edited by Marius WAS: 19 Oct 2009, 10:56


--------------------
Renault Megane R26 2.0 230CP 2007 - ** - ** - WAS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristilica
post 19 Oct 2009, 12:08
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




Posibil sa ai dreptate. Motorul blocheaza doar pentru manerul de afara. Posibil contact prost altfel daca ar fi scurt s-ar arde siguranta.


--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius WAS
post 19 Oct 2009, 12:11
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 657
Joined: 19 October 08
From: Mioveni / ARGES




Nu am avut rabdare si am demontat o broasca de logan, ca sa vad cam care e procedura, pare simplu si sper, ca in cazul in care e stricata vreo piesa din cadrul mecanizmului , sa se potriveazca de la logan..........


--------------------
Renault Megane R26 2.0 230CP 2007 - ** - ** - WAS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristilica
post 19 Oct 2009, 12:16
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




ok.

19 Oct 2009, 13:19:
Daca poti, pune niste poze si iti spun daca sunt la fel.
Trebuia sa fi facut si eu niste poze!!!!!!

This post has been edited by Cristilica: 19 Oct 2009, 12:19


--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius WAS
post 19 Oct 2009, 12:36
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 657
Joined: 19 October 08
From: Mioveni / ARGES




Mda.... buna idee dar cred ca sunt mai multe modele, mai bine as prefera sa vad una de megane......biggrin.gif

19 Oct 2009, 13:18:
va rog pe cei care aveti poze cu o broasca de megane 2.1 pt usa din fata sa le postati:D

20 Oct 2009, 06:21:
Chiar nu are nimeni poza cu amarata asta de incuietoare..............sad.gif


This post has been edited by Marius WAS: 20 Oct 2009, 06:21


--------------------
Renault Megane R26 2.0 230CP 2007 - ** - ** - WAS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 1 Nov 2009, 20:52
Post #17


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




QUOTE(Cristilica @ 19 Oct 2009, 10:02)
skorpio_bog

Din cate am vazut, doua sunt pentru deschidere si inchidere +-12V si -+12V iar celelalte doua vin de la un miniintrerupator care verifica daca usa este "inchisa" bine pentru a putea comanda inchiderea centralizata.
*



Azi am desfacut usile fata si spate din dreapta. La usa din fata sunt intr-adevar 4 fire care vin in mufa de la incuietoare. Insa la usa din spate sunt 6 wacko.gif Alea pentru ce mai sunt? mai intereseaza firul de masa de la minicomutatorul ala care anunta daca usa e inchisa sau nu pt ca vreau sa comand niste lampi sa se aprinda cand se deschide usa si sa se stinga cand o inchid. Cum pot verifica care sunt firele cu pricina?


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristilica
post 2 Nov 2009, 09:12
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




Iti trimit maine o schema desenata. Eu fara sa stiu care sunt semnificatiile firelor, m-am ajutat de un aparat de masura pentru rezistenta electrica, cu care am verificat care sunt cei doi pini ai comutatorului, usa deschisa = comutator intrerupt, usa inchisa comutator cuplat.


--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 2 Nov 2009, 10:07
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Cristilica: uite schema aici. La variantele de echipare cu buton de siguranta copii pe usa sofer, in brostele din spate sunt cate 2 motoare si 2 switch-uri de pozitie usa deschisa/usa inchisa. La varianta fara butonul ala, e broasca simpla, la fel ca pe fata: un singur motor, un singur switch.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristilica
post 2 Nov 2009, 10:20
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




Merci. Este exact ce a vrut skorpio_bog.



--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cxdani
post 5 May 2011, 01:41
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 112
Joined: 21 March 07




QUOTE(Cristilica @ 5 Oct 2009, 22:30)
Am scris codul in primul post!!!! Codul este valabil pentru orice megane II.
Iti recomand s-o cumperi de la dezmembrari.
Poti s-o si repari dar vezi ce adeziv folosesti si unde iti lasi masina!!!
*



Ma poate ajuta cineva cu codul incuietorii dreapta fata pentru masina din semnatura?
Am gasit pe net mai multe coduri pentru piesa asta, si nu stiu care e ok pentru mine.
Pot trimite VIN pe PM.

Multumesc


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.6 16V Expression Octombrie 2006, clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristilica
post 5 May 2011, 07:41
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




Codul este scris in primul post, adica 8200027779. Acum exista posibilitatea ca Renault sa-l fi schimbat. Pentru ca am luat de la dezmembrari, le-am cerut inainte o poza dar doar ca sa stiu ca este pentru usa din dreapta . Din cate am vazut, orice megane II sedan are acelasi tip de broasca. Incearca la sectiunea Bursa daca nu vrei una noua.


--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 5 May 2011, 08:01
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Nu s-a schimbat, e acelasi cod si la sedan si la bicorp. Fiecare broasca (de la fiecare usa) are alt cod, iar pe spate sunt cate 2 coduri, dupa cum ai sau nu buton de siguranta copii la sofer, poate de aia ai vazut mai multe.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cxdani
post 5 May 2011, 23:25
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 112
Joined: 21 March 07




QUOTE(Cristilica @ 5 May 2011, 09:41)
Codul este scris in primul post, adica 8200027779. Acum exista posibilitatea ca Renault sa-l fi schimbat. Pentru ca am luat de la dezmembrari, le-am cerut inainte o poza dar doar ca sa stiu ca este pentru usa din dreapta . Din cate am vazut, orice megane II sedan are acelasi tip de broasca. Incearca la sectiunea Bursa daca nu vrei una noua.
*




QUOTE(19vik @ 5 May 2011, 10:01)
Nu s-a schimbat, e acelasi cod si la sedan si la bicorp. Fiecare broasca (de la fiecare usa) are alt cod, iar pe spate sunt cate 2 coduri, dupa cum ai sau nu buton de siguranta copii la sofer, poate de aia ai vazut mai multe.
*



Am gasit pe ebay in Anglia incuietori fata cu codurile 8200027779, 8200086018.
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?Vie...E:X:RTQ:GB:1123
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?Vie...E:X:RTQ:GB:1123
Le-am trimis VIN-ul si au spus ca nu se potrivesc. Sa fi gresit ei?

Problema e ca daca intreb la dealer-ul Reno ce cod am, nu vor sa-mi spuna.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.6 16V Expression Octombrie 2006, clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hamzteru
post 17 Oct 2012, 21:29
Post #25


un simplu membru


Group: Members
Posts: 315
Joined: 13 April 05
From: Bucuresti




Salut,
Mi-a inceput si mie de astazi caraitul, in dreapta fata, la inchiderea usilor, fie din telecomanda sau la plecarea de pe loc la 10 km la ora. sad.gif
Repara cineva piesa?

merci


--------------------
renault clio symbol / megane estate ---- 2003 1.5 dci 65/2007 1.5 dci 86 privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cxdani
post 17 Oct 2012, 22:25
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 112
Joined: 21 March 07




La mine incuietoarea dreapta-fata caraie de vreo 3 ani si jumatate. And still counting.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.6 16V Expression Octombrie 2006, clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristilica
post 18 Oct 2012, 13:01
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




Depinde de problema. La mine a crapat o bucate dintr-un plastic, pe care l-am lipit. Dar ca sa ma ocup de reparare, am cumparat una de la dezmembrari ca sa pot inchide masina cat timp o repar. Si asa am ramas, n-am testat-o. Daca vrei, pot sa-ti dau broasca mea reparata, care este tot de pe dreapta fata si intre timp ti-o repari pe a ta, mai ales ca esti din Bucuresti. Una noua la Renault este aproximativ 700 lei iar la dezmembrari este 100lei.


--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blual
post 4 Aug 2013, 21:24
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 229
Joined: 8 July 09




Astazi m-am trezit si eu cu zgomotul ala electric (carait) in usa din dreapta fata, in momentul in care masina s-a inchis singura dupa ce am plecat de pe loc. Postul asta m-a facut sa inteleg care este problema, iar din cate inteleg o solutie ar fi lipirea cremalierei din plastic. Credeti ca o sa tina?

Inainte sa ma apuc insa de treaba (demontat fata usa si rezolvat problema) as vrea sa imi fac o idee cam ce se gaseste in interiorul usii si unde ar trebui sa gasesc mai exact cremaliera respectiva....si pentru asta tare mi-ar fi de ajutor ceva poze...dar se pare ca nu prea sunt.

De asemenea am inteles ca nici fata de usa (dreapta fata) nu se desface prea simplu....aveti idee daca avem cumva pe forum un tutorial (sau ceva asemanator) pentru asa ceva?

5 Aug 2013, 09:51:
...si de curiozitate am sunat la Dacoserv, pentru un pret al actuatorului. Ei bine, cum ma asteptam....nu se comanda decat Broasca pe de-antregul. Iar pretul broastei este bineinteles unul fantasmagoric (770 RON cu tot cu manopera).

Am incercat apoi si la dezmembrari unde mi s-a spus ca la modelul megane 2.2 acest actuator este capsulat in broasca si practic trebuie sa iti inlocuiesti toata broasca...pret de nou 700 ron (fara manopera), second nu aveau. Aveti idee daca asa este? Eu speram sa pot lipi acest actuator cu Picatura sau Poxilina...



This post has been edited by blual: 5 Aug 2013, 09:51


--------------------
Renault Megane 2008 - B 82 AIL
Megane sedan 2008/ Privilege/ Noir nacre, Luxor rims, dci, 105 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlad12
post 5 Aug 2013, 10:17
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 22 August 12




Tutorial pentru desfacut fata de usa exista pentru partea stanga, eu am folosit un tutorial de pe forum plus un filmulet de pe youtube, care este pentru scenic (chiar usa din dreapta), prinderile fiind similare.

"suruburile" din interiorul spatiului de depozitare din usa sunt de plastic si nu sunt suruburi, la mine au mers trase, filetul fiind degeaba.


This post has been edited by vlad12: 5 Aug 2013, 10:22


--------------------
Renault Megane 2.2 1.5 dci 60 kw 82 cp Privilege/2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blual
post 5 Aug 2013, 11:56
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 229
Joined: 8 July 09




Da, am vazut si eu filmuletul de pe youtube si cred ca ma descurc sa desfac fata de usa. Acum insa problema se pune daca am ce inlocui? pentru ca daca este capsulata broasca cu tot cu actuator trebuie sa o cumpar si eu una la fel si nu este ieftina deloc....Ma gandeam ca poate lipesc cremaliera aia.

@vlad12 daca ai desfacut fata de usa, chiar si pe stanga, poti sa imi confirmi daca actuatorul este sau nu capsulat cu toata broasca?

Merci,


--------------------
Renault Megane 2008 - B 82 AIL
Megane sedan 2008/ Privilege/ Noir nacre, Luxor rims, dci, 105 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 14:19
Dacia