Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Clio Symbol vs. Logan, curiozitate

google
post 20 May 2005, 22:03
Post #61


*** Big Daddy ***


Group: Members
Posts: 755
Joined: 5 February 05
From: ...pe aici, pe dincolo, pe peste tot...




Tu te-ai "jurat" eu abia ce m-am "bagat". "Dupa buget, coane Fanica...".
Oricum discutia era despre Clio Symbol si sti ca am preferat "subsemnata" in dauna unui Megan Influence mai slab dotat, ca doar si tu m-ai sfatuit, au nu mai recunosti?


--------------------
Renault Clio Bicorp 2005-dCi/80cp
Clio Bicorp Dynamique 1,5dCi/80CP, Bleu Odissee, Full Options (15.06.05)
VW Polo 1,4 TDI PD/105CP, Attractive, chiptuning by TCM Turbo (24.10.05)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 20 May 2005, 22:10
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




Pai sunt super multumit de masina,cred ca merg mai mult cu ea decat cu aia de familie care are garaj si o scot o data la 3-4 zile.Poate regret putin ca nu am putut sa iau o Corolla Hatchbag pe motorina,dar era in jur de 16.500-17.000 si nu imi era accesibila atunci.Asa e omul,ar vrea mereu mai mult ! Pai eu am avut 8 masini in 10 ani,asta nu-ti spune nimic ?Oricum,daca eu sunt NASUL,te astept cand iei masina sa o udam impreuna !


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
google
post 20 May 2005, 22:14
Post #63


*** Big Daddy ***


Group: Members
Posts: 755
Joined: 5 February 05
From: ...pe aici, pe dincolo, pe peste tot...




O udam, mai ales ca stam in aceeasi zona, maxim 1-2 km.


--------------------
Renault Clio Bicorp 2005-dCi/80cp
Clio Bicorp Dynamique 1,5dCi/80CP, Bleu Odissee, Full Options (15.06.05)
VW Polo 1,4 TDI PD/105CP, Attractive, chiptuning by TCM Turbo (24.10.05)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 20 May 2005, 22:17
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




Ia auzi,inseamna ca esti cu ochii pe masina mea,nu se poate sa nu o fi vazut,mai e unul negru pe aici.....


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
google
post 20 May 2005, 22:19
Post #65


*** Big Daddy ***


Group: Members
Posts: 755
Joined: 5 February 05
From: ...pe aici, pe dincolo, pe peste tot...




Chiar masina n-am vazut-o dar m-am prins din post-uri.


--------------------
Renault Clio Bicorp 2005-dCi/80cp
Clio Bicorp Dynamique 1,5dCi/80CP, Bleu Odissee, Full Options (15.06.05)
VW Polo 1,4 TDI PD/105CP, Attractive, chiptuning by TCM Turbo (24.10.05)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mobi
post 22 May 2005, 16:14
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 21 December 03




Cred ca motorul de 1.6 logan este de la megan 1, de la primele modele!
Daca nu ma insel, cele la care scrie pe usa "1.6 RNA"


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cb77rcsd
post 23 May 2005, 08:11
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 23 May 05




Pentru cei care recunosc ca si-au cumparat logan (dar numai cei care recunosc) doar ptr ca au vrut o masina noua si n-au avut bani ptr altceva: felicitari ptr sinceritate (poate candva o sa va permiteti ceva mai bun si eu va doresc lucrul asta).
Insa, pentru cei care au logan si sustin sus si tare ca e o masina superioara unui golf, clio, fabia etc:.. domnilor…felicitari.Ati facut o achizitie extraordinara. Ati investit banii intr-un adevarat bolid care va putea fi vazut in viitor si pe ireprosabilele sosele din Somalia, pe minunatele autostrazi din Congo si sa nu uitam de alte tari super dezvoltate ca: India, Sumatra, Somalia. Ati cumparat o masina a carei unica calitate este aceea ca are sub capota un motor Renault. In rest…fiti naibii realisti.

Dar cine sint laudacii loganului? Pai hai sa-i luam pe rand:

1. in primul rand e fostul proprietar de dacia 1300 (skoda1200, trabanat,
moskvich, wartburg) care in sfarsit are si el AC si “computer de bord�
in masina si se poate lauda la rudele mai sarace si mai prostanace cu
ce bijuterie are el. Pentru asta am si un sfat: nu te mai juca la
butoanele din bord ca le strici (e totusi dacie).
2. o parte din proaspetii posesori de permis auto, carora taticu le-a luat
acu’ logan.Astia ar fi in stare sa laude orice fel de masina, dealtfel, ptr
ca ei de fapt habar n-au ce-i aia o masina.Ei se cred mici Shumacheri
si la volanul unui Trabant. Si pentru astia am un sfat : conduceti cu
prudenta si nu luati curbele cu viteza mare ca va rasturnati cu “dubita�.
3. omul de la tzara care in sfarsit a lasat carutza la o parte si si-a luat si
el masina cu banii proveniti din vanzarea cerealelor si acu umbla
tzantzosh pe ulitza ca sa moara vecinii de ciuda. Sfat: te rog sa ramai
pe ulitele tale.
4. cei care au strans cu greu un ban (imprumut la banci ,la rude, donatii
de sange…etc) si pentru care loganul este un adevarat maybach. Sfat:
mai donati putin sange si strangeti macar bani de-un clio.
5. si in ultima categorie sint acele personaje care sint constiente ca logan
este o masina simpla(ca sa nu zic altfel), dar - din nu stiu ce motive
(poate patriotism exagerat, poate prostie)- nu vor sa recunoasca lucrul
asta nici in ruptul capului. Astia din ultima categorie sint cei care initial
optasera pentru o masina second hand din vest.Dar n-au avut curajul
sa faca acest pas (vezi Doamne…au vrut masina noua cu garantie�)
iar acum regreta lucrul asta desi nu recunosc.Astia sint asa-
zisii “loganisti frustrati�. Cei mai “periculosi� dealtfel si cei mai
indaratnici in a sustine ca logan e supermasina secolului. Sfat : pentru
astia este inutil orice sfat pentru ca-s prea caposi sa accepte realitatea.

Ptr toti astia de mai sus am o intrebare: domnilor daca logan vi se pare ca e super…ce s-ar intampla daca v-ati urca intr-un golf IV (ca sa nu zic Saab,Volvo…etc - apropo ati auzit de marcile astea smile.gif)??? Ati zice ca sinteti in naveta spatiala Discovery.

Daca cineva dintre cititori de regaseste in personajele de mai sus…nu va suparati, a fost doar o ironie. Dar…incetati sa mai comparati loganu cu alte masini adevarate. Pentru ca o masina inseamna un pic mai mult decat un portbagaj mare si loc suficient in spate.Mai inseamna:design, finisaje, materiale de calitate(nu plastice ordinare), fiabilitate,etc…Chestii care lipsesc la logan. Si cand mai vedeti pe drumuri cel putin un clio (ca sa nu zic Laguna,Espace,Megane,Astra,Golf,Bmw,Volvo…etc) lasati ochii in jos si rugati-va sa aveti si voi asa ceva intr-o zi. In rest…ciocu mic.Bucurati-va de loganurile voastre (si de faptu’ ca in sfarsit nu va mai ploua in ele).De fapt asta-i singura realizare a alora de la dacia : au reusit sa faca si ei dupa zeci de ani o masina care nu se mai umple de apa la fiecare ploicica marunta. Si nu uitati: la cat ati dat pe logan, puteati sa va luati intr-adevar o masina…


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 23 May 2005, 08:52
Post #68


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




blink.gif wink.gif

excelent pusa problema


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cb77rcsd
post 23 May 2005, 14:30
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 23 May 05




Si cum subiectul topicului era daca ati da un clio pe-un logan, raspunsul meu e clar: NU. Nu deocamdata.
Poate pe 2 logane d-alea full option.Pe care apoi le-as vinde si mi-as lua un megane (ala imi place mie:)). Punct.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 23 May 2005, 14:51
Post #70


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




Pe doua logane mi-as da si eu clio-ul, apoi le-as vinde si mi-as lua un tot un clio dci nou.Iar cu restu de bani as gasi eu ce sa fac.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 24 May 2005, 10:42
Post #71


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Pareri din strainatate ... sunt in franceza ... dar sunt interesante ... http://www.forum-auto.com/sqlforum/section1/sujet189544.htm ... daca cineva nu intelege dar e curios sa spuna ca poate cineva il ajuta cu traducerea cat de cat ... dar no' sunt destul de usor de inteles ... unora nu le place ca nu are destul chestii de siguranta ... altii il compara cu r19 ... pe la pagina 20 unora le chiar place ... spun ca aduce spatele cu ceva american ... unii si-ar cumpara cu prima ocazie daca ar putea in Franta ... diverse ... foarte multe pagini de discutii deci foarte multe pareri ...

Si alte date despre Logan stiute sau nu dar sunt adunate de ei aici-> http://www.renault.com/datamedia/doc/media...def_FR_logo.pdf

Dar de acest site stiati: www.dacialogan.fr


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 7 Jun 2005, 15:33
Post #72


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




QUOTE(cmandrei @ May 6 2005, 09:48 AM)
Precis e o varianta mai ciudata ca si treapta de mers inapoi e pusa cam aiurea, dupa a patra mai in dreapta ... huh ca am caraito' de cateva ori cand incercam sa dau a 4-a ajungeam la ea  wink.gif

Ciudat....e aceeashi cutie ca shi cea de pe Megane...(din cate am auzit...)
Cert este ca amplasarea treptelor este identica....shi n-am avut niciodata probleme cu incurcatul treptelor 4 cu marche arriere intre ele.....

(O fi cutia mai "precisa" pe megane? :-?)


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 25 Jun 2005, 15:44
Post #73


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan




Din cite stiu eu,motorul e de pe megane1 si la toate daciile cu motoare renault treapta de mers inapoi e linga treapta 4 si cu greu poti sa o incurci(asta numai daca te sui pentru prima oara in masina,dar si atunci e destul de greu).
ps..daca ar fi fost aceeasi cutie,ar fi ajut si aceleasi etajari ale treptelor de viteza,dar nu este aceeasi ci un pic modificata.


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gamezcdr
post 15 Aug 2005, 17:41
Post #74


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 5 June 04




Daca era Skoda Logan probabil ca nimeni nu avea nimic de zis dar fiind un produs facut in Romania din start e blamat de toti. Chestia asta cu snobismul nostru al romanilor e de pe vremea lui Ceasca cand la noi era saracie lucie si orice pica din afara era venerat ca niste moaste.
Masina e ok din toate punctele de vedere poti sa faci cu ea absolut orice poti face si cu una straina din clasa ei. Faceti ca si aia cu AMD versus Intel unde fiecare isi lauda marfa.


--------------------
Reanault Kadjar 1.2 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UFO
post 15 Aug 2005, 22:22
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 7 November 04
From: Bucuresti




Trebuie sa fim realisti,Loganul la pretul lui e o masina "convenabila",dar nimic mai mult!Mai trebuie recunoscut ca un Renault Clio este peste un Logan aproape din toate punctele de vedere.Doar pretul tine cu Loganul.Oricum cred ca nimeni de pe acest forum nu ar da Clio-ul pe un Logan nou nout!!!!parerea mea!Bafta. cool.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 2001 1.4 8v.
Renault Clio Symbol 2001 ,1.4 8V gri metalizat.
Megane Sedan 1.6 16v. 2004 full options
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 16 Aug 2005, 13:23
Post #76


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




QUOTE(gamezcdr @ Aug 15 2005, 05:41 PM)
Daca era Skoda Logan probabil ca nimeni nu avea nimic de zis dar fiind un produs facut in Romania din start e blamat de toti. Chestia asta cu snobismul nostru al romanilor e de pe vremea lui Ceasca cand la noi era saracie lucie si orice pica din afara era venerat ca niste moaste.
Masina e ok din toate punctele de vedere poti sa faci cu ea absolut orice poti face si cu una straina din clasa ei. Faceti ca si aia cu AMD versus Intel unde fiecare isi lauda marfa.

nu e vorba de snobism. e doar realism. putea sa fie si mercedes logan sau bmw logan.problemele raman indiferent de nume. iar din pacate nu se numeste renault logan ci DACIA logan.iar cu dacia experientele romanilor au fost nu tocmai placute.
nu poti compara ce au facut cehii cu skoda si cu vw ptr ca cehii sint cu mult peste noi la nivelul de trai. si oricum nu cehii au facut skoda fabia sau skoda octavia. ala este un produs nemtesc suta la suta. ca dovada succesul de care se bucura in toata europa. logan a incercat sa fie ceva romanesc(adica mare, spatios...sa bagi tot neamu in el...deh meteahna romanilor, sa fie ieftin si bun).iar timpul a dovedit ca romanul nu poate face ceva ieftin si bun. ca dovada au si aparut probleme cu acest logan.acum poate nu sint toate reale, dar totusi unele sint cat se poate de reale. se tot apune peste tot de succesul pe care-l are logan in tarile vestice.oare asa e???? sint curios cate persoane fizice au logan acolo.cati din fostii posesori de vw, renault, opel etc...au renuntat la masinile lor pte dacia logan. succesul obtinut de logan in afara se datoreaza firmelor de taximetrie si companiilor care au comandat acest logan fiind ieftin.astia sint adevaratii cumparatori de logan din afara. or fi persoane care au luat logan dar aia is foarte putini.la noi loganul a prins din doua motive:
1. pretul (cu toate ca multe masini din afara gen kalos, clio.etc au pret de productie mai mic dar te omoara taxele vamale, tva...etc).
2. frica romanilor de masinile SH ( de fapt nu e frica ci este neincredere in personajele care se ocupa cu aceasta afacere). frica perfect justificata tinind cont de lumea pestrita care se invarte in cercul afaceristilor cu masini SH.

eu sint convins ca daca aveam in romania o piata a masinilor de SH asa cum este in germania (parcuri auto de unde iei masina cu absoluta incredere) loganu nu mai avea asa mare succes. dar atat timp cat masinile SH sint aduse lovite si reparate, au kilometraju dat inapoi...etc normal ca lumea nu are incredre si se orienteaza mai bine catre logan.

povestea cu loganu se aseamana oarecum cu ceea se intampla in politica. cei care au votat alianta n-au facut-o ptr ca aia ar fi fost mai buni ci au facut-o ptr ca nu-i mai suportau pe pesedisti. asa si cu loganu .care-si ia logan nu-l ia ptr ca-i mai bun decat un SH vestic ci il ia ptr ca in Sh nu are incredere.iar neincredrea vine din ce spuneam mai sus.lipsa unei piete adevarate a SH-urilor. poate comparatia e putin fortata dar eu asa consider.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gamezcdr
post 16 Aug 2005, 15:20
Post #77


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 5 June 04




Renault putea scoate in orice moment o masina de 15.000 euro la calitatea Octaviei 2 dar atunci nu vindea 100.000 de exemplare ci doar 1.000. Nu poti compara Cehia care are un salariu mediu baban fata de cel din Romania. La ora actuala cu 6.000 de euro se poate face o masina ca Loganul tu cum crezi ca ar arata un Mercedes Logan de 6.000 euro ? Sa vedem cum va arata VW de 3.000 euro si apoi mai vorbim. Probabil ca va avea optionale volan, pedale si a 4-a roata. Avem la firma Logan am avut placerea sa ma dau cu el si nu am ce sa-i reprosez problemele sint exact ca la ale noastre,ma simt foarte bine in el smile.gif.


--------------------
Reanault Kadjar 1.2 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valiusbug
post 16 Aug 2005, 16:36
Post #78


posesor reno


Group: Members
Posts: 105
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




desi atunci cand mi-am luat masina din semnatura inca nu fusese rasturnat nici un logan la teste si "acr"-ul german nu daduse inca sfaturi - am preferat un clio sh unui logan nou (la care as fi beneficiat si de reducerea pt predarea vechii dacii, cu care, cumparand un sh, am ramas pe cap). motivele? n-am suficient loc sa le expun pe toate...


--------------------
renault clio symbol 1,4 8v 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raresss
post 16 Aug 2005, 16:47
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 229
Joined: 11 August 05




bunica avea o vorba: din cacat nu faci placinta.....
nu...glumesc. pentru pretul pe care il are ofera destul de mult. si nici nu e o conserva pe roti ca si kalos, matiz, yaris sau alte de-astea. cine cumpara logan trebuie inca sa fie constient ca este o dacie cozmetizata cu partile ei bune si rele.


--------------------
MII 1.5 DCI 100CV
Luxe privilege - rojo fuego
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gamezcdr
post 16 Aug 2005, 17:29
Post #80


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 5 June 04




Totusi nu putem sa o ccomparam cu Dacia berlina daca la aia te-ai referit smile.gif. Cu solenza se poate compara in mai bine.


--------------------
Reanault Kadjar 1.2 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UFO
post 16 Aug 2005, 19:16
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 7 November 04
From: Bucuresti




Super tare expresia bunicii lui RARESSS!!! laugh.gif laugh.gif laugh.gif Are dreptate!


--------------------
Renault Clio Symbol 2001 1.4 8v.
Renault Clio Symbol 2001 ,1.4 8V gri metalizat.
Megane Sedan 1.6 16v. 2004 full options
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rkillera
post 17 Aug 2005, 07:54
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 211
Joined: 7 August 05




Eu cred ca as fi luat Logan daca se putea pune climatizare automata pe el.

Dar nu ma prea intereseaza cum arata masina, important pt mine e sa mearga si sa fie cat de cat fiabila.


--------------------
Renault Megane II 2005 Estate
Confort Expression 1.6 + clima, 08.2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
godaro
post 17 Aug 2005, 11:30
Post #83


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 29 April 04




permiteti-mi sa ma amestec si eu in discutia voastra

un lucru f. important cred ca este omis: desi pare paradoxal, masini scumpe (15-20 mii euro) face multa lume, dar masini ieftine mai greu.

uitati-va si la oferta de pe piata: la preturi peste 12.000 de euro ai oferte kklau, insa sub 10.000 ... mai putin, si toate in clasa mica

vreau sa vad si eu VAG cum scoate un model ieftin. cred ca ar fi sub logan la toate aspectele. poate doar daca isi muncesc creierii vreo 5 ani de acum incolo sa scoata ceva comparabil

poate pare paradoxal, dar cred ca e mai greu sa scoti o masina ieftina decenta. cred ca in asta consta performanta renault, si nu este o exagerare cand banuim ca VAG se teme de proiectul logan. LOgan are sansa sa devina ceea ce "broscuta vw" a fost acum cateva decenii


--------------------
307 berlina, 1.6 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 18 Aug 2005, 08:38
Post #84


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




QUOTE(godaro @ Aug 17 2005, 11:30 AM)
un lucru f. important cred ca este omis: desi pare paradoxal, masini scumpe (15-20 mii euro) face multa lume, dar masini ieftine mai greu.


masini ieftine fac multi. chiar destui. chiar mai ieftine decat logan (care a ajuns la 8500 euro mai curand varianta full).
dar preturile cu care ajung la noi aceste masini sint umflate din cauza diferitelor taxe(vamale, de import,tva....si cine stie ce dracu o mai fi).
la fel se intampla si cu loganurile vandute in afara.ajung la 9000 si ceva de euroi.aproape cu 2000 mai mult decat in tara.
deci masini ieftine sint destule: accent(8000 si ceva pretul de productie), polo(pe care-l iei in germania nou nout incepind cu 8000 si ceva),clio(la fel...8000 si ceva pret de productie)....etc.nu mai zic de tot felul de modele japoneze care se incadreaza intre 8000 si ceva si 10mii.
dar...taxele ne omoara.

ca exemplu intra pe www.mobile.de si cauta renault logan, sa vezi ce preturi are loganu in germania.ajunge si la 10.000 euro varianta laureate 1.4.pe cand la noi e 7000 si ceva varianta asta.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zetu
post 18 Aug 2005, 11:58
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




Nu stiu daca ati avut curiozitatea sa va uitati pe un site frantuzesc sa vedeti la ce preturi se comercializeaza acolo masinile nationale ( va spun eu ca sunt mult mai scumpe decat la noi).
Si nu stiu de ce aveti mai multa incredere in produsele facute de turci (va amintiti de expresii de genu "aur turcesc" "blugi turcesti" care erau folosite pentru lucrurile de calitate proasta) decat cele facute de romani.
Ma asteptam sa aud asemenea rautati pe un forum de la vw sau stiu eu ce alte firme; dar din moment ce loganu este facut de firma renault care stie cum sa scoata un produs la un raport calitate pret poate cel mai bun dintre toti constructorii.
Dupa cum banuiti deja am o dacia logan de care nu zic ...ca este mai buna decat un clio sau mai frumoasa, pot sa zic insa ca este cel mai ieftin produs cu o gramada de dotari pe care nu le mai gasesti pe alte masini nici la preturi apropiate sa zic pana in 10.000 euro TTC.
Vorbea cineva de un polo care costa in germania 8000 ...ma indoiesc dar sa stiti ca cel mai ieftin polo de la noi are motor in 3 cilindri de 55Cp si nu are nici macar servodirectie...So ..
Cum ar spune un spot publicitar .."think again"


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
godaro
post 18 Aug 2005, 12:07
Post #86


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 29 April 04




da, dom'le, de acord cu tine


--------------------
307 berlina, 1.6 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valiusbug
post 18 Aug 2005, 13:36
Post #87


posesor reno


Group: Members
Posts: 105
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(Zetu @ Aug 18 2005, 12:58 PM)
Si nu stiu de ce aveti mai multa incredere in produsele facute de turci (va amintiti de expresii de genu "aur turcesc" "blugi turcesti" care erau folosite pentru lucrurile de calitate proasta) decat cele facute de romani.

blugi turcesti... aur turcesc... intr-un cuvant "turcisme". sunt cu totul de acord. dar de ce nu amintesti si despre turism turcesc si turism romanesc - e doar un exemplu despre cum turcii au inteles cum sa fie competitivi - romanii mai au inca mult pana sa renunte la expresia "merge si asa". iar la logan expresia asta poate fi perfect exemplificata de gradul finisajelor - sunt de acord ca e o masina cu pret de productie mic dar mi se pare inadmisibil spre exemplu, cum arata sudurile de pe la praguri... imi si inchipui scena sudurii: "dorele! ne mai tii ba mult aicea? lasa-le dracu de suduri si nu le mai poliza ca merg si asa, ca doar nu-i mercedes!" unsure.gif


--------------------
renault clio symbol 1,4 8v 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 18 Aug 2005, 13:58
Post #88


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




QUOTE(Zetu @ Aug 18 2005, 11:58 AM)
Si nu stiu de ce aveti mai multa incredere in produsele facute de turci (va amintiti de expresii de genu "aur turcesc" "blugi turcesti" care erau folosite pentru lucrurile de calitate proasta) decat cele facute de romani.

Aici s-a nascut o legenda cu lucrurile turcesti care-s proaste.Si asta datorita celor care faceau bisnita cu tot felul de produse dubioase aduse de la turci.
Am avut si eu in neam persoane care au facut chestia asta.Si pe linga porcariile pe care le aduceau in Romania si le vindeau prin bazare, turcii faceau si lucruri de calitate.Romanii stiu doar de gecile de piele de 2 bani, de blugii nasoli...etc.Dar daca vreai luai de la turci tzoale de cadeai pe spate.Romanii luau ce-i mai ieftin si mai prost.D-asta s-a nascut legenda asta cu turcisme proaste.Daca te tineau buzunarele la turci te-nbracai numai de firma.
Si la fel e si cu masinile.Eu nu cred ca cineva isi inchipuie ca masinile is facute de turcaleti cu turbanu pe cap si iataganu la cingatoare.Au linii de productie robotizate la fel ca in orice tara civilizata.Cum e si in germania si in franta si la colibasi. Sa nu va inchipuiti ca sta turcaletele si ciopleste cu dalta un clio symbol.
Dar calitatea finisajelor, calitatea materialelor folosite...etc e mult superioara loganului.
Si dupa cum spunea cineva sa nu uitam turismul turcesc.Daca fac lucruri asa proaste de ce dracu se inghesuie toti sa petreaca concediile la ei, iar in romania auzi numai de rau despre turism.Da' asa e mereu.Noi tre sa fim buricu lumii, nu putem sa acceptam ca sintem vai-steaua-noastra din multe puncte de vedere.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 18 Aug 2005, 14:09
Post #89


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




Si dac-ar fi sa ne luam dupa teoria: lucrul turcesc e prost, nu-l mai cumparam, hai sa-i omoram pe turci ca fac numai lucruri proaste biggrin.gif .......pai atunci strainii n-ar trebui sa mai calce prin Romania sau sa mai cumpere ceva romanesc toata viata lor.Doar s-a dus buhul in toata Europa despre "realizarile" romanilor de peste granite si nu numai.Si sa nu uitam de ultima "realizare" romaneasca, uciderea de catre o romanca a preotului francez.

Pai atunci ar trebui sa ne puna embargou total si sa ne izoleze complet de restul lumii.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zetu
post 18 Aug 2005, 20:51
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




Vad ca ati dus spre extrem lucrurile....nu am zis sa nu mai iasa romanii sau turcii din tara, doar ca nu trebuie sa ai mai multa incredere in lucrurile de acolo decat cele facute in romania ca si acolo functioneaza principiul "las'o bah ca merge asa". Cat despre materialele folosite nu stiu daca sunt mai bune pe clio (am vazut ca nici el nu are suruburile prea ascunse...vezi surubu de la deschizatoru usa, cotiera etc) ma rog eu nu am mers niciodata cu un clio dar ca spatiu nu cred ca poate sa conteste nimeni superioritatea loganului (sau hai sa nu-i zic superioritate ca nu sunt aici sa fac ierarhii) dar e clar ca ai mai mult loc cel putin in spate si de cap si de picioare (nu-mi place ca bancheta nu e profilata la logan) si nu-mi place ca trepideaza schimbatorul de viteze (nu stiu daca si la clio se intampla chestia asta).
Ma rog ...vorba aia fiecare cu gusturile lui tongue.gif


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 01:34
Dacia