Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages  1 2 3 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Clio Symbol vs. Logan, curiozitate

CGB
post 5 May 2005, 13:03
Post #1


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




Am si eu o curiozitate. Pentru posesorii de clio in special. Ce parere aveti despre Dacia logan? Ati da clio pe logan? Cu toate ca Renault Clio intra la clasa mica iar logan intra la clasa...Dumnezeu stie ce clasa:D.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 5 May 2005, 13:19
Post #2


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Cred ca mai bine ai fi facut acest topic la Logan ... asta una si doi nu cred ca vei primi prea multe raspunsuri sau cine stie ... dar daca primesti cred ca raspunsul general va fi NU cel putin la mine asta este. Daca vrei sa stii si de ce ... nu am loc cred sa scriu cate lucruri nu imi plac la Logan ... daca vreau tanc sau bazin de apa pentru pesti imi cumpar asa ceva nu Logan.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 5 May 2005, 13:27
Post #3


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




Am intrat si pe daciaclub si-am vazut ca...cam toti d-acolo lauda loganu. Banuiesc ca sint posesori uneia asemenea chestii, altfel nu vad de ce l-ar ridica asa in slavi. Eram doar curios sa aflu parerea unora care au masini straine, pentru ca am vazut acolo niste comparatii fortate intre...logan si marci vestice.Si ghici cine iesea mai bine:).

Loganu asta se vrea o alternativa la masinile gen clio, fabia, kalos, albea...etc.
Si cum p-aici is numai posesori de renaulturi ii intreb pe ei : de ce clio si nu logan?


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
venom
post 5 May 2005, 13:28
Post #4


Membru


Group: Banned
Posts: 186
Joined: 28 January 05
From: Bucuresti




eu l-as da...nu stiu cine ar vrea sa-si dea minunatia de logan pentru un amarat de clio.Daca i-as pune un plug in fata si niste senile in loc de rotile din spate iarna n-as avea probleme


--------------------
>>>>>speed is the essence! >>>>>
Clio Simbol 1.4 16v full dec.2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 5 May 2005, 13:48
Post #5


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Da domle' e mare, incapator (stai prost si foarte prost in spate), portbagaj mare dar identic ca dimensiune cu cel de pe Symbol, cotiera de pe usa la sofer si in dreapta pe langa ca sunt urate rau sunt si foarte incomode, materialul din care e facut plafonul din interior cred ca a costat 10.000 lei (apasal putin in zona becurilor interioare sau agata-l de langa parbriz si trage putin de el din aceeasi zona sa vezi treaba acolo) ... motorul nu zic este de Renault este ok si super ok ... tetiere super aiurea ... la impact frontal din cate am auzit eu cam mori (airbag-ul de la sofer se deschide prea tarziu - imediat dupa ce ai dat cu capul de volan - si pedalele se infig in picioare) ... intr-un cuvant Logan cu partile lui bune si partile lui rele.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 5 May 2005, 20:16
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




Am condus o saptamana un Logan de teste de 1,6.Desi din scripte reiese ca 1,6 90 c.p. 11,5 sec/100km/h fata de ce am eu 1,5 Dci 80 c.p. 12,2/100km/h,vreau sa va spun ca degeaba ai motor si mai mare si pe benzina si mai rapid in fisa tehnica,cand in realitate este cu totul altfel.Pana misti frigiderul Fram din loc.... Eu nu pot sa dau Clio pe un Logan,pentru simplul fapt ca a fost cu 50 % mai scump decat cel mai scum Logan.Poate la-s da unui Logan-ist putin asa, sa faca si el diferenta si sa-si bage unghia in gat !


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
_182_
post 5 May 2005, 21:10
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 467
Joined: 21 May 04
From: Bucuresti




clio bicorp nu l-as da pe logan, pt ca al meu arata fain, si are multe optiuni care fac viata placuta

daca as avea bani de logan sau clio symbol, pai atunci as fi foarte nehotarat, clio are interior misto cu un oarecare feel de calitate, logan e mult mai bine adaptat drumurilor proaste si arata mai bine decat symbol. Sfatul pe care il dau celor care m-au mai intrebat: Logan, daca suporti interiorul


--------------------
Renault Clio bicorp dCi 65 Expression 2003
Renault Twingo 8v & Opel Astra H cdti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matri][xx
post 5 May 2005, 21:15
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 31 January 05
From: alba iulia




cu siguranta..NU!!!!!!!!!!!!!


--------------------
renault clio symbol 2002
renault clio symbol 1.4 8v..2002(standard)
vw passat 1,9 tdi 2003 trendline
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 5 May 2005, 21:35
Post #9


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(cmandrei @ May 5 2005, 02:48 PM)
la impact frontal din cate am auzit eu cam mori

biggrin.gif biggrin.gif pastrati, fratilor, renoul biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 6 May 2005, 07:39
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




mwahahah, daca lipesc linkul threadului asta pe situl infratit daciaclub.ro vin "loganistii" si hackuiesc forumul....

asta daca nu ne asteapta sa ne dea in cap cu cricul - cel vechi biggrin.gif


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 6 May 2005, 07:50
Post #11


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




QUOTE(_182_ @ May 5 2005, 09:10 PM)
logan e mult mai bine adaptat drumurilor proaste si arata mai bine decat symbol.

Hai ma...ce dracu. Cum sa fie mai frumos loganu. Acu pe bune, n-are pic de frumusete in el. Nu c-as avea ceva cu el , da' e urat ca porcu. Are faruruile alea mici si cu un singur bec in ele, din lateral zici ca-i taiat cu barda, e inalt ca un monovolum, in spate pare neterminat, interioru e nasol rau(chestia aia argintie ...consola e de prost gust).
Iar faza cum ca ...loganu e facut ptr drumurile proaste nu tine. Nu e facut ptr drumuri proaste, ci asa e el facut.
Symbolul e facut ptr drumuri proaste. Fata de bicorp are scut de metal pe dedesubt, aparatori de noroi la aripi, suspensii intarite si putin inaltate. POate are si bicorpul d-astea ,da' la symbol sint standard. Asa ca symbolul e mai bine dotat ptr drumuri proaste. Parerea mea. Singuru lucru e ca are garda la sol ceva mai joasa.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel
post 6 May 2005, 09:06
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 20 May 04
From: Galati




Mai de ce sunteti rai. Eu am si Reno Clio si Logan (e pe drum ) laugh.gif
Orice masina pe care o ai e buna.
O sa va dau mai multe detalii in privinta comparatiei dupa ce vine Loganul (l-am luat prin programul RABLA - pentru cei care o sa ma intrebe ce fac cu 2 masini ) cool.gif


--------------------
Clio Symbol Alizee 1,5dci -VANDUT :))
Logan 1.4 MPI Laureate / Alb Artika, mai 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pablo
post 6 May 2005, 09:07
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 10 December 04
From: ORADEA




Nu sint (inca) posesor de Clio dar am un Megane II.
Intr-o dimineata am parcat linga un Golan nou (avea inca nylonul pe scaune).Nu mi-a placut designul de la inceput dar am facut o comparatie cu colegul de servici. Un singur lucru are in comun cu Renault ..... scrumiera mobila.In rest peste tot se vede ca e o masina mai ieftina decit suratele mai mari.Materialele din care e facut interiorul sint groaznice (dau senzatia de ieftin).
Clio stiu cum arata ... Renault cred ca tocmai fabrica unul bleu otoman pentru Romania.Ca si design interior si exterior nici pe Clio nu l-as da pe Logan.
Despre motoarele Renault de pe Logan ... pe drum drept sint bune dar cind vine vorba de urcatul unei pante ..... somn usor.Bine recunosc al meu are 115 CP dar e mai greu decit Logan cu vreo 250 kg.
Logan are avantajul pretului/dotari fata de oricare alta masina din clasa ei.Si cam atit.

PS:cind veti vedea pe cineva trecind de la un WV,Opel,Renault,etc pe un Logan (nu din cauze financiare) atunci Dacia va fi competitiva ... parerea mea


--------------------
Renault Megane II Sedan Confort Expresion 1,6 16V (dec 2004,clima,jenti AL,ESP,etc)
Renault Clio Extreme 1,5 dCi 80 CP (iul 2005,tempomat)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 6 May 2005, 09:38
Post #14


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




Motorul de 1,4 8v de pe logan e ca ala de pe clio. Dar motorul de 1,6 8v si 90 cai pe ce renault mai e pus??? Ca eu am cautat la modelele renault si n-am gasit decat motorul de 1,6 si 16v.Asta de 1,6 si 8v nu e nici la clio, nici la megane. E vreun motor mai vechi cumva pe care renault nu-l mai foloseste?


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 6 May 2005, 09:48
Post #15


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Precis e o varianta mai ciudata ca si treapta de mers inapoi e pusa cam aiurea, dupa a patra mai in dreapta ... huh ca am caraito' de cateva ori cand incercam sa dau a 4-a ajungeam la ea wink.gif


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganusedanu
post 6 May 2005, 19:19
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 8 April 05




eu nu as lua logan dint-un singur motiv: pentru ca trec de scoala...


--------------------
renault megane 2 sedan 2003
megane sedan 82hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 8 May 2005, 07:46
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Spre marea mea uimire loganul nu are probleme cu flansele.... laugh.gif

Am mers cu unul cu 28000km si mergea impecabl.


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Xcess
post 8 May 2005, 13:21
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 4 May 05




QUOTE
Motorul de 1,4 8v de pe logan e ca ala de pe clio. Dar motorul de 1,6 8v si 90 cai pe ce renault mai e pus??? Ca eu am cautat la modelele renault si n-am gasit decat motorul de 1,6 si 16v.Asta de 1,6 si 8v nu e nici la clio, nici la megane. E vreun motor mai vechi cumva pe care renault nu-l mai foloseste?


Motorul de 1.6 de pe Logan este acelasi cu cel care a fost pus initial pe Megane 1. Pana in 2000 (cu aprox.), gama Megane avea un singur motor de 1.6 8v care aparea sub denumirea de 1.6e si care ulterior a fost schimbat cu 1.6 16v 110CP, ce va reprezenta de anul viitor varful de gama al Loganului. Deci motoarele de 1.6l de pe Logan nu reprezinta decat adaptari ale motorizarilor de pe Megane 1. Spun "adaptari" pentru ca anumite detalii tehnice nu se regasesc la Logan din motive legate de costuri.


--------------------
SAAB 9-3 AERO 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LogYear
post 12 May 2005, 14:10
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 12 May 05




Mesajele voastre denota invidie, rautate si oftica. Ce exprima ele? Va spun eu care le-am citit fara sa fiu implicat in vreun fel.
Exprima invidia fata de altii care si-au cumparat o masina cu motor renault la un pret MULT MAI MIC DECAT un clio. Aceasta masina(logan) una peste alta e o masina buna pentru banii care costa.Problema este : De ce este clio asa de scump!!!! pentru ceea ce ofera. Voi cand faceti comparatia se pare ca ati UITAT de diferenta de preturi. Parerea mea este ca sa "o lasati balta cu astfel de comparatii" si sa va vedeti de masinile vostre sau vindeti-va masinile si cumparati-va si voi LOGAN "by renault". Sau poate ca mai uitati de griji si frustari atunci cand faceti "bascalie" de altii si cand va rugati sa "moara capra vecinului".

PS. De ce nu comparati Renault cu Skoda ca este mai corecta( la pret )?. Va spun eu! Castiga Skoda!(e ceheasca cu tehnologie nemteasca!)
SUCCES!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 12 May 2005, 14:16
Post #20


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(LogYear @ May 12 2005, 03:10 PM)
Exprima invidia fata de altii care si-au cumparat o masina cu motor renault la un pret MULT MAI MIC DECAT un clio.

Pai cam atita are Loganu bun in ea, motorul, deci si pretul mi se pare corect.


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LogYear
post 12 May 2005, 14:25
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 12 May 05




Eu nu am spus ca motorul e bun am spus ca e motor renault...Clio ce are bun
pe el???Daca spui ca motorul renault e bun atunci ... pb ca motorul... si altceva???


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 12 May 2005, 14:26
Post #22


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




LogYear ce masina ai ?

Insira aici ca de asta era topic-ul lucruri bune si foarte bune la Logan. Te rog chiar.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 12 May 2005, 14:30
Post #23


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Hai sa-ti explic mai ca la gradinita: dupa ce afirmai cu mindrie ca Loganu, cu motor Reno, e asa de ieftin ca noi toti crapam de invidie, te intrebai cum naiba de e Clio asa de scump. Si eu ti-am raspuns: la Logan platesti doar motorul, ca restul e deranj mare, la Clio platesti toata masina. Simplu, nu?


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LogYear
post 12 May 2005, 14:31
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 12 May 05




ford fiesta (e ok?)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 12 May 2005, 14:35
Post #25


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




E foarte ok (e o masinuta draguta - mie unul imi place) ... si acum spunene si noua ce iti place asa mult la Logan ... poate reusesti sa ne convingi si pe noi ... sau cel putin pe cativa dintre noi ... si daca iti place si tie Logan asa de mult de ce nu iti vinzi masina sa iti iei Logan ? oricum e mult mai mare si mai bun decat Fiesta nu ?


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 12 May 2005, 14:37
Post #26


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




LogYear vine de la Logan next Year, nu? wink.gif O fi Fiesta din '86 si te-ai gindit sa-ti iei masina noua, nu? Vezi sa alegi varianta pe motorina.

This post has been edited by cmandrei: 16 Mar 2006, 10:43


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LogYear
post 12 May 2005, 14:47
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 12 May 05




Din pacate pentru tine te inseli... (la anul o sa-mi pun longhorn... poate) E din 2002 (luat cu 60000 la bord).Nu ma intereseaza masinile cu motoare franceze...(inclusiv logan) .e ok?

This post has been edited by cmandrei: 16 Mar 2006, 10:43


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 12 May 2005, 14:50
Post #28


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




LogYear nu trebuie sa fi nervos deloc ... noi chiar (sau eu) discutam serios ... adica suntem interesati de pareri pro si contra Logan ... de aceea exista acest topic ... motor francez motor francez dar e mult mai mare/spatioasa decat fiesta nu ? (numele de utilizator ti-l poti schimba in fiecare luna ... apropos ... dar si mie mi s-a parut la fel cand l-am citit ... adica LogYear=Logan Next Year)


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pablo
post 12 May 2005, 15:38
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 10 December 04
From: ORADEA




LogYear masinuta din semnatura mea a costat cit 2 Loganuri full.Cind ma luat-o (dec 2004) Loganul se fabrica de ceva timp.Nu mi-am luat Logan din invidie?Pune tu un Logan linga un Megane II si fa si tu o comparatie.Sa ne anunti cind ai tras concluziile.

PS:pt.ca imi place atit de mult Logan imi mai iau si un ..... Clio (si nu Skoda tocmai pentru ca e facuta de grupul WV)


--------------------
Renault Megane II Sedan Confort Expresion 1,6 16V (dec 2004,clima,jenti AL,ESP,etc)
Renault Clio Extreme 1,5 dCi 80 CP (iul 2005,tempomat)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
venom
post 12 May 2005, 16:13
Post #30


Membru


Group: Banned
Posts: 186
Joined: 28 January 05
From: Bucuresti




io zic ca logyear nu e baiat rau;probabil,o parte din el vrea sa-si ia Logan, iar alta parte ii zice : "nuuu"...(deh un ford ajuns la 60000 e mai "arzator" la buzunare).Asa ca a simtit ca il putem ajuta sa-si scoata din cap "Loganu" si a venit pe acest forum ca la un izvor al tamaduirii.Se vede treaba ca Forta Intunecata este foarte puternica.Sincer, daca as avea bani multi rolleyes.gif mi-as cumpara un Logan, i-as taia plafonu' , i-as scoate portierele si sigur ar iesi un cabrio pe cinste.


--------------------
>>>>>speed is the essence! >>>>>
Clio Simbol 1.4 16v full dec.2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages  1 2 3 > » 
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 01:29
Dacia