Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema Proiectoare Ceata, Intamplare ciudata

ienupar
post 16 Mar 2008, 17:38
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 December 07
From: Bucuresti




Salut tuturor! Am si eu urmatoarea problema: Eu foloseam mereu proiectoarele de ceata deodata cu farurile pe faza scurta. Intr-o seara, am observat ca nu mi se mai aprindeau proiectoarele (nici unul dintre ele). A doua zi am verificat sa nu fie siguranta arsa, dar siguranta este ok. (Daca siguranta ar fi arsa, nu s-ar aprinde martorul in bord, nu?). Asa ca, daca dau drumul la proiectoarele de ceata, in bord se aprinde martorul, dar proiectoarele nu. Ma gandesc ca probabilitatea sa se arda amandoua SIMULTAN este mica.. In orice caz, orice sugestie din partea voastra este binevenita.


--------------------
Renault Clio II Symbol 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 16 Mar 2008, 20:12
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




amandoua odata nu dar pe rand da. asa ca mai intai eu zic sa folosesti cu incredere un multimetru ceva sa vezi daca ai tensiune la mufele proiectoarelor.


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 16 Mar 2008, 22:33
Post #3


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




posibil releul de protectie wink.gif ...vezi ca e pe undeva pe sub bord in dreptul volanului...acolo is mai multe relee....unul e cel vizat wink.gif

This post has been edited by sobolan: 16 Mar 2008, 22:33


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 17 Mar 2008, 11:42
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iași




Sa fie mana lui Dumnezeu care ii pedepseste pe cei care merg cu proiectoarele seara, in afara situatiilor normale (ploaie, ceata)? 243.gif


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Abu
post 17 Mar 2008, 12:07
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 393
Joined: 22 November 04
From: Ploiesti




Amin! biggrin.gif


--------------------
Renault Symbol Fidji 1.5dCi 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ienupar
post 17 Mar 2008, 14:29
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 December 07
From: Bucuresti




QUOTE(sobolan @ 16 Mar 2008, 22:33)
posibil releul de protectie wink.gif ...vezi ca e pe undeva pe sub bord in dreptul volanului...acolo is mai multe relee....unul e cel vizat wink.gif
*



Imi poti da mai multe detalii despre releele astea? Unde mai exact il gasesc, cum il schimb etc?


--------------------
Renault Clio II Symbol 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mmgmarius
post 17 Mar 2008, 14:51
Post #7


Invisible to everyone


Group: Members
Posts: 418
Joined: 21 December 07




QUOTE(k0b3 @ 17 Mar 2008, 11:42)
Sa fie mana lui Dumnezeu care ii pedepseste pe cei care merg cu proiectoarele seara, in afara situatiilor normale (ploaie, ceata)? 243.gif
*




Imi poti explica si mie ce ai scris mai sus? Si eu merg cu proiectoarele de ceata seara, in afara situatiilor normale, dar nu vad cu ce incomodeaza asta pe ceilalti participanti la trafic. Spune-mi si mie sa nu mai gresesc data viitoare... nu mergeam cu ele intentionat pentru a jena ceilalti participanti la trafic, le foloseam pentru o mai buna vizibilitate.

Multumesc si astept raspunsul tau.


--------------------
Renault Symbol Music 1.4 8V dec 2007
Numai cei ce ies din tipar intra in istorie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 17 Mar 2008, 14:51
Post #8


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(k0b3 @ 17 Mar 2008, 11:42)
Sa fie mana lui Dumnezeu care ii pedepseste pe cei care merg cu proiectoarele seara, in afara situatiilor normale (ploaie, ceata)? 243.gif
*



hihi...da' de aia cu xenoane de iti dau lacrimi in ochi ce mai zici?

@ienupar....nu pot sa te lamuresc exact,depinde de varianta masinii...du-te cu ea la un electrician si o sa te rezolve garantat....


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 17 Mar 2008, 16:13
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iași




QUOTE(mmgmarius @ 17 Mar 2008, 14:51)
Imi poti explica si mie ce ai scris mai sus? Si eu merg cu proiectoarele de ceata seara, in afara situatiilor normale, dar nu vad cu ce incomodeaza asta pe ceilalti participanti la trafic. Spune-mi si mie sa nu mai gresesc data viitoare... nu mergeam cu ele intentionat pentru a jena ceilalti participanti la trafic, le foloseam pentru o mai buna vizibilitate.

Multumesc si astept raspunsul tau.
*



1. In primul rand nu este legal

http://www.gov.ro/presa/afis-doc.php?idpre...=&tip=&pag=&dr=

"O altă noutate este sancționarea comportamentului conducătorilor de vehicule care folosesc, nejustificat, luminile de ceață, aducând prejudicii celorlalți participanți la trafic."

2. In al doilea rand, in special la drum lung este foarte obositor pentru cel care vine in fata, mai ales intrucat inaltimea farurilor de ceata nu poate fi reglata (in jos/sus) ca la farurile normale

3. Este si mai obositor pentru cel din fata ta caci cantitatea mare de lumina din spate se reflecta in oglinzile retrovizoare, astfel distragandu-se atentia in special la viteza mare

4. In al treilea rand, este doar o impresie relativa faptul ca ti se pare ca ai o mai buna vizibilitate. Farurile de ceata bat doar cativa metri in fata (acesta este si rolul lor) deci oricum in majoritatea cazurilor (exceptand cand rulezi cu 20 la ora) nu vei vedea in timp util un eventual obstacol

5. In al patrulea rand (poate nu e cazul tau), majoritatea celor care aprind proiectoarele mai fac inca o tura de maneta si aprind stopul de ceata, chestie si mai enervanta in special in oras, pentru cei din spate.

6. S-a discutat in contradictoriu pe larg acest aspect pe forum (search) dar concluzia este una singura: proiectorul de CEATA foloseste strict pentru ce a fost conceput. Adica... CEATA smile.gif



--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ienupar
post 17 Mar 2008, 16:37
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 December 07
From: Bucuresti




Concluzia: drum la electrician. (exact ce nu vroiam, pentru ca aia de la serus pot sa ma prosteasca ca s-au ars si becurile si soclurile si ce dracu mai vor ei sa schimb pe banii mei sad.gif..) oricum, multumesc tuturor pentru ajutor.


--------------------
Renault Clio II Symbol 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 17 Mar 2008, 16:39
Post #11


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




sau orice alt service ca masina nu mai e in garantie

da' vezi ca mai e un topic ... http://www.reno.ro/O-problema-banal-de-scu...or-t100027.html si vezi cum scoti becurile alea ... pe care le verifici tu personal cumva ... sau contactele din socluri daca ai curent ...



This post has been edited by crisolro: 17 Mar 2008, 16:42


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mmgmarius
post 17 Mar 2008, 17:02
Post #12


Invisible to everyone


Group: Members
Posts: 418
Joined: 21 December 07




Multumesc pentru raspuns, nu consideram (de fapt nici acum nu consider) ca lumina de la proiectoarele de ceata, care oricum bate in jos la cativa metrii in fata poate deranja alti participanti la trafic. Insa am prins ideea si avand in vedere ca nu aveau mare efect decat ca imi dadeau mie impresia ca soseaua este mai luminata, voi renunta la a le folosi, daca nu este nevoie de ele.


--------------------
Renault Symbol Music 1.4 8V dec 2007
Numai cei ce ies din tipar intra in istorie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maryval
post 18 Mar 2008, 15:11
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 12 March 08




Salut
Am avut si eu aceeasi problema cu proiectoarele.
Am fost la un electrician si problema a fost la mufa de la proiectorul din stanga, era slabit papucul si nu mai facea contact bine.
Bafta!!!


--------------------
DACIA Logan 1.0 12V 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tinere22
post 18 Mar 2008, 23:24
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 29 April 06




Daca te pricepi cat de cat si ai la dispozitie un multimetru o rezolvi in fata blocului.Cum?Verifici in primul rand siguranta--daca e buna treci la becuri---daca becurile sunt bune verifici tensiunea si starea de curatenie a conectorilor(mufelor si papucilor)--sa nu fie oxidati(vezi daca ai + si - )--daca e buna treci la releu si verifici rezistenta acestuia sau faci proba cu un alt releu.Daca nu reusesti iti recomand sa te duci la un electrician pt ca se complica...Atat tehnic cat si financiar in caz de eroare.
PS:Este o explicatie pe intelesul tuturor si nu am folosit termeni tehnici.


--------------------
DACIA+++CLIO 1410--SYMBOL 2004 - EDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiCos
post 20 Mar 2008, 20:41
Post #15


.


Group: Members
Posts: 497
Joined: 16 November 06
From: Bucharest




Dupa ce le faci o sa mai mergi cu ele aprinse "pt o mai buna vizi"???!?


This post has been edited by BiCos: 20 Mar 2008, 20:42


--------------------
Sania . D Logan 2005 1,4 8V // D Logan mcv 2016 1,5 dci - ACE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Costache bmc
post 7 Nov 2009, 13:05
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 7 November 09




in legatura cu proiectoarele de ceata nu e greu sa le verifici,daca e ars e mai negru


--------------------
renault renault 2006 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bruino
post 8 Nov 2009, 13:26
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 30 November 08
From: IASI




Situatie intalnita si la mine: aveam un bec ars de la proiectorul stang si nu mai functiona nici unul. Dupa inlocuire surpriza: mergeau amandoua... Dupa cum au spus si ceilalti useri ia-le si tu pe rand:bec,releu etc....Succes



--------------------
RENAULT CLIO 1995 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blacklitmouse
post 8 Nov 2009, 15:15
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 3 November 08
From: baia mare




buna! ca tot veni vorba de proiectoare am si eu pe masina mea dar nu functioneaza de mai bine de un an jumate asta fiindca ma descurc si fara ele, la mine s a intamplat ceva ciudat,ciudat fiindca nu ma pricep, in timp ce erau in functiune s au dus" in timp ce am semnalizat adica s au stins si la revedere daca bine imi aduc aminte parca a facut si ceva zgomot ca si un scurt dar nu stiu sigur daca asta a fost sau nu fiindca mergea si radioul,precizez ca de mai multe ori cand le foloseam si semnalizam uneori in momentul cand actionam maneta de semnalizare parca ceva le deranja, inca ceva la bord beculetul apare cum ca functioneaza becurile de ceata asta daca este un singur martor si pentru cele din spate( stopuri ceata) si pentru proiectoare banuiesc ca doar acel martor e pentru amandoua. daca ati inteles ceva din explicatia mea bizara biggrin.gif astept un sfat multumesc


--------------------
renault clio 2002 expression,1.5 dci - MM88LTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 8 Nov 2009, 15:57
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




@ bruino:
Probabil ca atat ienupar, cat si maryval si-au rezolvat problemele cu proiectoarele; au trecut aproape 2 ani de cand au postat ei...

@ blacklitmouse:
Citeste prima postare a acestui topic. Martorul "becurilor de ceata", cum le spui tu, functiona, desi acestea nu se mai aprindeau.
E posibil sa ai un bec de proiector ars, sau o mufa de la proiector slabita sau oxidata.

This post has been edited by Batrânul: 8 Nov 2009, 16:02


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blacklitmouse
post 8 Nov 2009, 16:20
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 3 November 08
From: baia mare




am cititi ce scria dar nici el nu era prea sigur dupa cum vezi, problema pana la urma ar fi un bec ars sau mufa oxidata,ma intreb atunci de ce in momentul actionarii manetei de semnalizare parca bruia functionarea proiectoarelor fiindca nu stiu sa explic fenomenul exact,de aceea am dubii findca ma gandeam ca nu cumva sa fi facut vreun scurt sau sa fie vreo problema de acolo, oricum maine am sa verific si mufele cat si becurile si voi reveni. multumesc


--------------------
renault clio 2002 expression,1.5 dci - MM88LTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cv02gen
post 24 Dec 2014, 12:52
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 1 February 14
From: Sibiu




Salut.azi am vrut sa schimb un bec la unul din proiectoarele de ceata, si în timpul cand am vrut sa le aprind am văzut că martorul din bord al proiectoarelor nu se aprinde si nici unul din proiectoare nu merg...am verificat siguranța si nu ar fi arsa si am luat si borna pa baterie si nimic o fi scurt circuit?


--------------------
renault megane I 1.9 dti 2002 - cv02gen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 24 Dec 2014, 13:03
Post #22


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Maneta comanda defecta.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandrackul
post 12 Feb 2017, 14:09
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 29 June 12




nu mi se aprindeau proiectoarele ,problema era un fir intrerupt intre butonul de la maneta de semnalizare si restul circuitului . l- a lipit electricianul si merg. cica e problema generala din cauza ca e si semnalizarea si iluminarea pe maneta si e si firul foarte subtire. acum am alta problema cum aprind ceata pe spate imi crapa siguranta .iar ajung la electrician ca aici nu am gasit nimic ce sa nu fi incercat deja.


--------------------
renault clio II 2003 1.4
1.4 8v + gpl clio(thalia) dacă merge nu umbla la ea!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciu88
post 15 Jan 2019, 15:26
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 5 June 18




Salut tuturor! Am si eu urmatoarea problema: Nu se mai aprind proiectoarele, lampa ceata si nici martorul din bord.Am verificat sigurantele, acestea nu sunt arse, nici becurile. S-a mai intalnit cineva cu acesta situatie? Mu ltumesc


--------------------
Renault Symbol 2006 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Teodor Bogdan
post 15 Jan 2019, 15:33
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 14 May 17




Daca nu se aprinde in bord martorul, cel mai probabil este releul oxidat sau nefunctional. Acest releu este deasupra pedalei de ambreiaj smile.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 2001 1.4MPI 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myhay1208
post 15 Jan 2019, 16:58
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 15 August 07




Sau nu se primeste comanda la releu si poate fi ceva fir rupt prin blocul de lumini. Eu am avut ceva similar si s-a rezolvat prin demondarea blocului de lumini. Nici n-am apucat sa-l verific bine ca am dat de firul cu problema.

Lipit la loc, protejat si n-am probleme de vreo 3 ani.


--------------------
Renou' Clio 1.4 - 16V K4J 710 / Scenic 2 1.6 16V K4M 766 -- Clio 2002 / Scenic 2007
You know the secret...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciu88
post 15 Jan 2019, 19:44
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 5 June 18




Multumesc de sfat. O sa verific releul si firele. smile.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ale2011
post 20 Apr 2019, 10:39
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 26 August 16




Buna. Stie careva care anume e releul pentru proiectoare ceata pe fata? Pe spate merge si se aprinde si pictograma in bord. Pe fata nu merg si nici nu se aprinde pictograma in bord. Sau e unul si acelasi?Asa e de cand am luat-o(cam 3 ani). Din posturile de mai sus am inteles ca daca nu se aprinde pictograma in bord e releul,dar acolo sunt multe si nu stiu care dintre ele ar putea fi.


--------------------
Renault Clio 2001,hachback - CJ17WSD
Cu respecte

Septimiu Papiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig1960
post 20 Apr 2019, 18:10
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 816
Joined: 2 April 17
From: Onesti, Bacau




La pagina 3 din pdf-ul atasat, releul nr.3 (cod 231 din Visu).

Cu stima.

Attached File(s)
Attached File  Relee_si_sigurante_Clio.PDF ( 553.45k ) Number of downloads: 248


--------------------
Renault Koleos 2010, 2.0dci, 4x4, 173 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VASCO
post 17 Oct 2021, 17:54
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 15 November 08




Am un Clio 3 din 2008 si am urmatoarea problema. Majoritatea subiectelor citite pe forum se refera la faptul ca unele becuri nu se mai aprind din anumite motive, eu am alta problema, becul de ceata de pe spate nu se mai stinge, s-a aprins singur si nu se stinge decat daca scot borna de la baterie. Nu am atins comutatorul de ceata, pur si simplu s-a aprins si nu stiu care este problema. Acum am scos becul si Astept de la voi ceva solutii la probl mea.


--------------------
Renault Clio 3 Renault Clio 3 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 12:23
Dacia