Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

cum schimb geam lateral spate, ajutor va rog

naumdanut
post 11 Feb 2009, 14:52
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 11 February 09




Salut la toata lumea.am si eu nevoie de ajutor de o indrumare.de curand rulam "mandru" pe sosea si la un moment dat dintr-o masina pe care am vrut sa o depasesc (o camioneta) a zburat o scandura direct in geamul lateral dreapta usa spate(geamul mare) si evident ca l-a facut bucati bucati.una peste alta sunt multumit ca am scapat nevatamat insa am achizitionat un astfel de geam si as vrea sa il montez singur(criza+ hoby).ma poate idruma cineva cum se monteaza geamul sau mai important cum desfac accesoriile de pe usa( fata de usa manerul de deschidere a usei manerul de actionare a geamului e.t.c. marturisesc ca am incercat sa desfac fata interioara a usei si m-am oprit in speranta ca voi gasii ceva detalii pe internet:fisiere, imagini ceva dar am ramas putin dezamagit de rezultat. Masina mea e de 1.4 si geamul se actioneaza manual. Sper ca ma veti putea ajuta multumesc


--------------------
renault megan sedan 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 11 Feb 2009, 15:15
Post #2


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Search la tutoriale... si mai departe te descurci singur smile.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 11 Feb 2009, 15:15
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




dar de ce nu i-ai cerut RCA soferului camionetei? Ti se facea in service operatia si nu iti mai bateai capul.

Solidconvert, nu mai fi asa rautacios ca la tutoriale nu e nici un topic referitor la demontarea fetei de usa.

This post has been edited by Ryk: 11 Feb 2009, 15:17


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 11 Feb 2009, 15:24
Post #4


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Vezi in ce masura te ajuta asta.


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naumdanut
post 11 Feb 2009, 15:29
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 11 February 09




Salut.,intradevar nu am gasit nimic la tutoriale legat de demontarea fetei de usa spate ,iar legat de celalalt sofer ce sa spun cand m-am trezit cu ditamai scandura in masina si cu o bubuitura asurzitoare am fost socat pe moment nu am stiut ce se intampla am franat brusc si eram cat pe aici sa intru in sant.eram in stare de soc ami tremurau mainile in nici un caz nu mai eram in stare sa conduc dupa celalalt si nici nr nu am apucat sa il vad.am facut o plangere la pol. darr......... stiti si voi cum e. pana atunci am sa o fac eu singur.Deci daca ma poate ajuta cineva cu un sfat ai multumesc anticipat


11 Feb 2009, 15:36:
ptr Hackmikey multumesc ptr tutorial.il vazusem deja .Ma ajuta intr-o oarecare masura Sunt si cateva diferente fata de usa spate.cumva sa inteleg ca ptr a demionta "clanta "interioara a usii trebuie sa desfac si butucul din interiorul usii cu tot cu maner?

This post has been edited by naumdanut: 11 Feb 2009, 15:36


--------------------
renault megan sedan 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 11 Feb 2009, 16:03
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti






--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naumdanut
post 11 Feb 2009, 18:41
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 11 February 09




19 VIK MULTUMESC PTR INDRUMARE . LINK-UL DAT DE TINE SE APROPIE MAI MULT DE AJUTORUL PE CARE IL ASTEPTAM. Dar daca mai are cineva imaginii sau detalii despre montare si sau demontarea unui geam lateral ,implicit demontarea fetei de usa e bine sa mai posteze aici intrucat pe acest forum practic nu prea s-a dezbatut aceasta problema.

Am desfacut acel surub din interiorul compartimentului unde se afla "clanta" interioara (de pe usa)si totusi nu pot sa o extrag de acolo. oare am omis ceva?


--------------------
renault megan sedan 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 11 Feb 2009, 18:57
Post #8


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(Ryk @ 11 Feb 2009, 15:15)
dar de ce nu i-ai cerut RCA soferului camionetei? Ti se facea in service operatia si nu iti mai bateai capul.

Solidconvert, nu mai fi asa rautacios ca la tutoriale nu e nici un topic referitor la demontarea fetei de usa.
*


Daca imi aduc bine aminte era ceva referitor la demontarea fetei de usa, pentru schimbare boxe spate sau ceva de genul asta... nu este vb ca sunt rautacios. Oricum nu este mare filosofie. Trebuie doar sa fie atent cand o monteaza la loc, s-o prinda in toate clemele(este un sistem ciudat- intai ridici de fata de usa in sus si dupa aceea tragi spre tine. Eu mi-am demontat sigur fetele pe spate cand mi-am schimbat boxele... smile.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naumdanut
post 12 Feb 2009, 02:21
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 11 February 09




Salut .pana acum cu totii am dezbatut modalitatile in care se poate da jos fata de usa dar nu am primit nici o informatie legat de montarea propriuzisa a geamului.Uitanduma pe anumite imagini mi s-a parut ca e necesar sa demontez(scot)si acel geam mai mic inclusiv acel "despartitor" dintre cele doua geamuri.Exista cineva care stie procedura ce trebuie aplicata?


--------------------
renault megan sedan 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 12 Feb 2009, 08:59
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Probabil ca nu a mai demontat nimeni geamul ala.
Nu trebuie sa demontezi geamul fix, nici culisa dintre geamuri. Trebuie sa demontezi stergatorul exterior (chederul de la baza geamurilor) si scoti geamul prin exteriorul usii.
Vezi aici, capitolul 54A:
Attached File  MR365MEGANE5.pdf ( 5.16mb ) Number of downloads: 1003


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naumdanut
post 12 Feb 2009, 11:29
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 11 February 09




19 VIK [B] MULTUMESC PTR ACEST FISIER .ESTE "FOARTE" UTIL azi voi incerca sa montez geamul. Inca o data va multumesc tuturor ptr ajutor.Daca mai e cineva care poate aduce informatii mai multe sau imagini scheme e binevenit aici intrucat probabil la un moment dat va fi cineva care se v-a confrunta cu o astfel de problema(una ce nu a fost prea dezbatuta pe aici)
P.S. ptr 19 VIK nu vreau sa devin cicalitor si a mi cer scuze anticipat dar vroiam sa te intreb cum pot intra si eu in posesia acestei carti(daca mi-o poti trimite si mie caci am vazut ca e in limba romana si recunosc ca ma "avantajeaza"(macar cu capit 72A) .pe mess am acelasi id. Sper ca nu am sa sughit astazi("ma pomenesti") si daca da atunci probabil ca o merit. O ZI BUNA IN CONTINUARE.


--------------------
renault megan sedan 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 12 Feb 2009, 20:24
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Ai PM. Capitolul 72A nu te ajuta cu nimic in plus fata de link-ul din postul #6. Ai ocazia sa faci tu un tutorial, nu exista pe tema usa spate decat la Megane 1.
Bafta!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naumdanut
post 13 Feb 2009, 20:51
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 11 February 09




Hm.eu sunt din provincie mai exact din rm sarat si respectivul geam l-am comandat prin un magazin de piese auto de import am asteptat 4 zile si apoi surpriza.Am primit geamul , ma duc la masina sa il montez si.......geamul meu de altfel cu un ambalaj IMENS e mai mic cu 5-6 cm.Comanda am facuto pe baza certificatului de inmatriculare.Acum astept alte 3 zile si mai dau si banii in plus se pare pe noul geam care cica e mai scump.Vorba cuiva "traim in romania si asta ne ocupa......"
p.s. 19vik multumesc .am primit link-ul.


--------------------
renault megan sedan 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shoggy
post 18 Sep 2018, 12:40
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 14 March 10




Imi cer scuze daca nu respect topicul,insa am mare nevoie de ajutorul vostru! M-a acrosat o masina indoindu mi portiera stanga spate si aripa. Mentionez ca am un megane 2 sedane facelift 2007 1.6 16v. se potriveste usa de la megane sedane cu cea de la hatchback sau megane 2 .1? va multumesc!


--------------------
renault megane sedane 2007 1.6
Renault Megane Sedane 2.2 Facelift ,1.6 16V, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alin2225
post 18 Sep 2018, 23:34
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 17 November 16
From: Timisoara




de la hatchback sigur nu merge.


--------------------
Renault Megane 2 1.5 dci 86 cp 2007
Sper ca dupa ce mor nevastamea sa nu-mi vanda sculele la pretul care i-am zis eu ca le-am cumparat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 05:26
Dacia