Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cazaturi, ... penibile si nu chiar

bucatzel
post 10 Dec 2010, 17:56
Post #31


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(kostake @ 23 Sep 2010, 21:16)
furca fata a binevoit sa se rupa  chiar de la sudura cracilor.
*



Varu-miu o patit o chestie asemanatoare acu' ani buni. O fost la sat cu bicicleta, si o facut schimb cu unu' de pe-acolo care nu vazuse metebeu. Si cum se dadea var-miu fericit cu tohanul, cand o sarit ceva groapa, i-o cazut roata fata. S-o infipt cu fata direct in drum, dupa care l-o apucat "brusc" somnul. Arcada sparta, obrazul ferfenita. O aflat dupa aia ce i s-o intamplat, ca el nu-si aducea aminte.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Altis
post 22 Dec 2010, 14:37
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 24 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(vis-a-vis @ 14 Jun 2009, 13:25)

Imi confirma si VladG care ma asteapta impreuna cu Altis si Meduzzu, prilej sa vedem la plecare, cea mai spectaculoasa acrobatie... un soi de trecere de la contratimp, la sprint cu lansare peste ghidon. Daca nu stiai ca nu e vreun concurs de gen in desfasurare, ai fi pariat ca miscarea a fost indelung pregatita si studiata cu multe ore de antrenament si julituri, inainte de a iesi de o asemenea perfectiune. Singura afectata fiind saua bicicletei, care acum se lasase intr-o parte, precum o bereta de vanatori de munte.

*



Faza a fost urmatoare: il asteptam pe Cristi, prilej cu care mi-am aprins o tigara. La plecare, am sarit in sa, in timp ce duceam mana la gura sa arunc cuiul, ramanand cu o singura mana pe ghidon, adica mana stanga cu frana pe fata. In secunda doi, am luat un bolovan, si evident, greutatea corpului s-a proptit in mana. urmarea: mana s-a inclestat - roata fata blocata, salt peste ghidon. Bicla s-a dus in mortii ei, eu proptit sanatos in mana stanga am sarit peste ghidon si am continuat sa alerg la vale. Ceva gen "dupa mine potopul".

Aceeasi patanie, cu diferenta ca am luat o groapa si desi s-au blocat ambele roti tot fata a tinut mai tare, aceeasi miscare. Singura victima - lapma stanga spate a unui fiesta parcat nevinovat saracul. I-am platit omului franciza.


--------------------
Tucson JM 2007 - .
Luati saitu' de cultura si bagati-l in duba sa-i acordam "primul ajutor"!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 22 Dec 2010, 15:48
Post #33


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




Cea mai urata cazatura am produs-o in clasa a xii-a. Tot mergand pe dealuri offroad ne-am apucat de facut rampe de sarit... Am coborat in viteza pe deal in jos, rampa m-a aruncat inca 2 metri in sus de la metrul pe care il avea ea. Cand am ajuns jos m-am facut pleasca, am apucat sa mai vad o bicicleta care cadea amenintator peste mine si m-am smucit intr-o parte. Bicicleta nu a patit absolut nimic si nici eu inafara de incheietura de la mana stanga rupta in doua locuri, si dreapta avariata grav. Asa am invatat sa deschid usile cu cotul. Dupa ce m-am recuperat nu am mai cazut, era sa o patesc urat cand dupa bordura pe care o saream regulat cand mergeam in oras s-a hotarat primaria sa sape un sant de juma de metru si sa sparga tot trotuarul. Am vazut santierul abia cand eram in aer, dar am scapat.


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remus.cm
post 15 Mar 2011, 23:50
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 15 July 10
From: Bucuresti




Deși doar de duminică mi-am evacuat bicla de pe balcon(reședința ei de iarnă), am și reușit o cascadorie: evitând două "madmoazele" care se dădeau pe role ca și când toată aleea ar fi fost tarlaua tăticului lor*, m-am înfipt în bordură. Cu o gramadă de noroc am aterizat în picioare, deși am făcut un zbor de tip "superman" peste furcă.
Aparent asta a pus capac abuzurilor îndurate de axul fațăsad.gif

*referințele la mame și ceva proceduri agricole s-au executat la fața locului întrucât pentru ele sitația era amuzantă


--------------------
Renault Clio Symbol 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mumus
post 29 Apr 2011, 13:11
Post #35


familist :)


Group: Members
Posts: 668
Joined: 13 July 10
From: Brasov




mie mi-a deschis un dobitoc usa masinii...care a atins mansonul ghidonului meu...rezultatul...roata intoarsa la 90 grade, eu facut 3 tumbe in aer, si aterizand in pozitia de zbor a lui Superman...bicicleta a avut doar roata fata indoita.
Al doilea accident mai grav...un taxi a uitat sa imi acorde prioritate...ma luat din plin in lateral, am dat cu capul tare rau de asfalt...mers urgent la medic,constatat ca am sinuzita. smile.gif) bicicleta praf.

This post has been edited by mumus: 29 Apr 2011, 14:00


--------------------
Seat Toledo 2014
No more renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razvan_Ionut
post 29 Apr 2011, 13:42
Post #36


Distrigaz Jr.


Group: Members
Posts: 1.497
Joined: 31 March 09
From: Bucuresti




1) Eram prin Tineretului si am gasit un deal cu o poteca numai buna de coborat , i-am facut semn lu tovarasu cu care eram si a fost si el de acord. Am coborat cu succes de cateva ori si m-am gandit sa filmez biggrin.gif , bineinteles ca parca s-a dus totu de rapa....poteca aceea avea o mica curba pe care am ales sa o ignor ca sa il sperii pe prietenul care filma . Ceea ca nu am vazut e ca poteca ocolea niste gropi care erau ascunse de iarba...eu nu stiam asta....rezultatul : un ghidon indoit , roata fata putin descentrata si o lovitura frumoasa in bijuteriile familiei. Durerea nu am simtit-o pe moment dar dupa ce s-a terminat filmarea am inceput sa ma vait biggrin.gif.

2)Acum vreo 10 ani eram pe cocioc in capatul aleii de la soseaua oltenitei...eram cu un pegas care avea frana pe butuc care la mine nu prea tinea , cateodata mergea in gol. Am vazut dealul , erau cativa baieti cu MTB care cu succes coborau dealul si inca un baiat cu un BMX . Mi-am facut curaj si am zis sa cobor si eu dar nu direct spre lac ci la un unghi de vreo 45 de grade ca sa merg mai mult pe deal...am decis sa cobor....viteza mare , in gandul meu "moama super tare" dar am vazut ca se apropria padurea cam prea repede , am zis sa franez si exact atunci s-a hotarat ca frana de butuc sa nu functioneze deloc...am sarit de pe bicicleta si ea s-a infipt in pom..rezultatul : pana pe fata , janta facuta 8 si cadrul indoit frumos. eu nu am avut nimic doar pete verzi de iarba pe haine. Aia a fost ziua cand am hotarat sa renunt la frana pe butuc si sa schimb bicicleta biggrin.gif.

This post has been edited by Razvan_Ionut: 29 Apr 2011, 13:48


--------------------
Dacia / Daewoo Nova GT / Cielo Executive 8v 1999 / 2005 - B 62 MHL / B 989 XXX
Mai bine fiare vechi decat plastice de ultima generatie.
"Un pacient bine fixat nu necesita anestezie."
Respecta-ma si te voi respecta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buntom
post 18 Jul 2011, 08:22
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 4 May 11
From: Bucuresti,Militari




si eu, acum 8-9 ani, deabia stiam sa merg pe bicicleta mare.La tara cu un bidon de 5l pe ghidon, pedalam la un deal, dai si dai pana cand fundul bidonului ajunga la genuchiul meu drept, ma dezechilibrez si cad.Vatamari corporale:pielea de pe genunchiu stang "svaiter", iar pielea de pe genuchiul drept era pe jos prin tarana(efectiv, mi se vedea rotula).Inca imi amintesc textura pielii de pe genuchi blink.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala dec. 2004
"When in doubt... C4"-Jamie Hyneman
LG Optimus G

ex. Samsung Wave 723 cu Bada 2.0,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 19 Jul 2011, 11:26
Post #38


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Naspa...

Eu veneam de pe plaja din Sulina si m-a mancat sa vad cat pot merge pe bordura. Nu cred c-avea 10 cm latime. Dupa 5-6 metri m-am lasat mult pe-o parte ca sa echilibrez si roata fata a cazut, am innodat ghidonul si m-am infipt cu cvadricepsul in el, neputand sa ma desprind asa repede din spd-uri.
Treaba e ca si dup-o saptamana inca e umflat si nu pot merge bine.
Stiu, om in toata firea si-mi arde de giumbuslucuri tongue.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buntom
post 19 Jul 2011, 12:31
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 4 May 11
From: Bucuresti,Militari




ai dat in mintea copiilor


--------------------
Dacia Solenza Scala dec. 2004
"When in doubt... C4"-Jamie Hyneman
LG Optimus G

ex. Samsung Wave 723 cu Bada 2.0,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 19 Jul 2011, 12:52
Post #40


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Ai mers pe bordura cu spd-uri ? smile.gif chiar ca ... vorba colegului de mai sus
Ontopic: ieri am cazut de pe loc, ca ultimul n00b, am oprit si cand sa pun piciorul jos, am nimerit cu el intr-o groapa ... rezultat = cot bulit si umflat, casca zgariata sad.gif

This post has been edited by Tamango: 19 Jul 2011, 12:54


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buntom
post 22 Jul 2011, 09:00
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 4 May 11
From: Bucuresti,Militari




Tamango, tu porti echipament de protectie? huh.gif

si un offtopic (puteti sa radeti cat vreti):ce sunt spd-urile?am vazut niste poze, dar nu inteleg ce sunt blink.gif

LE:inca un accident aproape mortal, dar de data asta este iarna cu sania in Politehnica, pe dealul acela cu pomi.Ma urc sus pe deal cu sania facuta de tata (cred ca are 20 kg.) ma pun pe ea si incep sa cobor.La vale , iau viteza , cand ma trezesc cu un copac in fata mea. POC... wacko.gif ma opresc brusc de la 30-40 km/h, dar am supravietuit, multumita lui tata care atunci cand a facut sania a pus in fata un profil in forma de L din metal de 2-3 mm.Profilul s-a indoit putin dar eu am ramas incordat inca 10 secunde dupa accident, iar pe urma mai intra inca o sanie(cumparata de la magazin) in mine rezultat:sania standard bucati, a mea "se scobea intre dinti" tongue.gif

daca aveam o sanie cumparata de la magazin , nu cred ca mai vorbeam cu voi astazi

This post has been edited by buntom: 22 Jul 2011, 09:20


--------------------
Dacia Solenza Scala dec. 2004
"When in doubt... C4"-Jamie Hyneman
LG Optimus G

ex. Samsung Wave 723 cu Bada 2.0,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 22 Jul 2011, 09:50
Post #42


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




da, normal ca port ... dar numai casca. Despre SPD-uri, citeste aici:

http://ciclism.ro/2008/11/pedale-ciclism-t...pentru-ciclism/


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 22 Jul 2011, 11:54
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(buntom @ 22 Jul 2011, 10:00)
LE:inca un accident aproape mortal, dar de data asta este iarna cu sania in Politehnica [...]
*


biggrin.gif
Esti amuzant, dar aici trebuie sa zici cum ai cazut cu si de pe bicicleta.
Am mai cazut si eu din corcodusi, ciresi... dar nu incep sa detaliez pe aici.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 22 Jul 2011, 13:04
Post #44


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




sa povestesc si eu ...


acu vreo 2 ani mergeam pe trotuar cu bicla si la un moment dat a trebuit sa trec printr-un spatiu dintre o masina parcata pe trotuar si gardul ce delimita gradina... un spatiu cam de 40cm.. si cand am ajuns in dreptul masinii era si un damb si mi-a alunecat roata fata, si m-am dezechilibrat... nu am pus frana si ca sa nu ma proptesc in masina m-am apucat cu mainile de gard in mers... greseala mare .. gardul avea tepi si mi-am zdrelit mainile pana m-am oprit..

This post has been edited by UXE: 22 Jul 2011, 13:05


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 22 Jul 2011, 13:33
Post #45


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




QUOTE(UXE @ 22 Jul 2011, 14:04)
...a trebuit sa trec printr-un spatiu ...cam de 40cm.. 

Ghidonul de mountain bike are minim 55 cm. Daca nu treci cu ghidonul, nu te bagi.


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buntom
post 22 Jul 2011, 13:59
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 4 May 11
From: Bucuresti,Militari




QUOTE(zanzie @ 22 Jul 2011, 13:33)
Ghidonul de mountain bike are minim 55 cm. Daca nu treci cu ghidonul, nu te bagi.
*



offtopic:m-ai facut curios si am masurat lungimea ghidonului , are 58.5 cm

am aflat ce sunt SPD-urile, dar sunt putin ciudate(asta este parerea mea, nu dati cu pietre) si nu cred ca sunt potrivite pentru oras, unde trebuie sa te opresti des, cred ca sunt folositoare doar la drum lung, dar in bucuresti nu prea avem asa ceva.Eu tot raman la cele clasice din metal (am facut 2 poze repede cu telefonul)

Attached thumbnail(s)
Fotografie0029.jpg ( Size: 1.33mb ) Number of downloads: 546
Fotografie0030.jpg ( Size: 1.24mb ) Number of downloads: 554


--------------------
Dacia Solenza Scala dec. 2004
"When in doubt... C4"-Jamie Hyneman
LG Optimus G

ex. Samsung Wave 723 cu Bada 2.0,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 27 Jul 2011, 11:08
Post #47


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Hai să povestesc și eu ...
Prima bicicletă a fost una "no name" primită pe la 8 ani de la niște vecini (îi luaseră plodului alta, d-aia "mișto"). Eu eram la țară în perioada aia ... foarte mișto, mi-a adus-o tata și în 4-5 ore deja învățasem să merg pe bicicletă icon_mrgreen.gif
Problema a fost că .... mi-a ieșit ghidonul și m-am înfipt cu capul în niște trepte. Fizic n-am pățit nimic, bicicleta nu a pățit nimic, dar după pățania asta am primit cadou o bicicletă nou-nouță, cu 10 viteze, frâne care chiar țineau și (cel mai important) ghidon care nu ieșea icon_mrgreen.gif
Căzături au fost foarte multe, am să enumăr doar câteva (mai "amuzante"/importante):
- și-au adus vecinii de la țară pietriș pe care l-au pus în fața curții ... eu având bicicletă de 2-3 săptămâni am zis că mă pot distra pe pietris, dar în momentul în care am vrut să trec peste el, roata față s-a blocat și m-am înfipt cu capul în pietriș blush.gif ;
- în parcul Romniceanu (înainte să-l renoveze) m-am luat la întrecere cu unii (începând de sus de la Academie, până jos unde era un rond cu flori) ... toate mișto, am pedalat, am câștigat ... dar ... când să opresc ... surpriză! S-a rupt cablul de frână și nu am mai putut să opresc. Rezultatul? Șaua de la bicicletă ruptă cu burta (vânătăi + dureri cam o săptămână), zeci de zgârieturi adânci (rondul ăla era plin cu trandafiri rolleyes.gif) și multe vânătăi. Atunci am avut noroc, m-am oprit cu capul cam la 10 cm de bordură;
- în parcul Carol urcam liniștit dealul pe margine, când un idiot a venit cu viteză, a pierdut controlul și s-a oprit în mine ... am căzut (cu tot cu bicicletă) într-un șanț de beton prin care se scurge apa .... cred că am căzut de la 2m ... bicla a avut (pardon, încă are) janta pe față ușor îndoită, iar eu amețeli și dureri de cap;
- în parcul Tineretului am coborât toate dealurile alea pe iarbă, fițe, nebunii și nu am căzut, dar când să plec am trecut peste un dâmb pe trotuar (nu eram atent) și am căzut radmasa.gif .


Din păcate, de prin 2009 nu m-am mai plimbat cu bicicleta, mai ales după ce am văzut accidentul ăsta.
Astăzi vreau să scot bicicleta de la "naftalină" și să merg la muncă cu ea, pentru că nu mai suport mizeria, mirosul și căldura din autobuzele RATB ....


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buntom
post 29 Jul 2011, 09:00
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 4 May 11
From: Bucuresti,Militari




QUOTE(cosmin_2300 @ 27 Jul 2011, 11:08)
Astăzi vreau să scot bicicleta de la "naftalină" și să merg la muncă cu ea, pentru că nu mai suport mizeria, mirosul și căldura din autobuzele RATB ....
*



Ce mai astepti, scoate bicla, pune-o in cada si fa-i un dus rece (sa se duca praful de pe ea), pe urma unge-o pe la incheieturi (in afara de frane).
Exista un singur dezavantaj la mersul pe bicicleta pe vremea asta,(in cazul meu) pe un traseu Militari-parc Izvor-mers pe cheile Dambovitei-Ciurel-Militari fac baie in suc propriu.Cand ajung acasa imi storc tricoul(zici ca a fost pus sub apa).

This post has been edited by buntom: 29 Jul 2011, 09:01


--------------------
Dacia Solenza Scala dec. 2004
"When in doubt... C4"-Jamie Hyneman
LG Optimus G

ex. Samsung Wave 723 cu Bada 2.0,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 29 Jul 2011, 11:08
Post #49


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Ia-ti d-ala de ciclism.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mumus
post 29 Jul 2011, 18:42
Post #50


familist :)


Group: Members
Posts: 668
Joined: 13 July 10
From: Brasov




scuze de off topic...
intrebare: in tricoul ala de ciclism nu transpiri?


--------------------
Seat Toledo 2014
No more renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 29 Jul 2011, 19:18
Post #51


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Nu-l storci...


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zodrac
post 29 Jul 2011, 19:56
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 13 January 05
From: Bucuresti




Alea de bicilit nu imi plac ca au buzunare la spate, buzunare pe care rareori le utilizez.
Dar se gasesc in Decathlon la sectiunile de drumetii si alergare unele de plastic ieftine si bune.


--------------------
* * *
Dacia Logan Ambition 1.5 dCi - iunie 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 30 Jul 2011, 16:22
Post #53


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Eu o să folosesc tricou normal + duș la servici.

Am văzut azi o bicicletă la 2100 ron, superbă wub.gif

P.S.: bicicleta se șterge cu o cârpă umedă, nu se bagă în cadă happy.gif


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 30 Jul 2011, 18:27
Post #54


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Asta-i vorba de amatori... ras hohote.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 23 Aug 2011, 21:47
Post #55


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 21 April 09




Azi am reusit cea mai tare cazatura din viata mea (3 la numar) pe portiunea petrosani - obarsia lotrului aproape de cabana mija am facut cunostinta cu asfaltul, ma uitam in spate dupa alt coleg si urma curba si am sarit pe niste hopuri si am tras stanga de ghidon sa nu sar in apa. Avarii bicicleta: rulmenti furca facuti praf si roata putin descentrata eu cu niste julituri. Si cand ma gandeam sa filmez ...faceam telefonul praf rolleyes.gif .


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fnp
post 1 Apr 2012, 17:48
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 446
Joined: 5 November 03
From: Bucuresti




Dupa 12 ani in care nu am mai avut bicicleta m-am hotarat sa ma apuc din nou. Mi-am luat bicicleta acum 2 saptamani dar n-am mers decat vreo 10 km cu ea weekend-ul trecut. Aseara am zis sa fac o plimbare in Tineretului. Si cum mergeam eu cu vantul din spate pe pista de biciclete ce se gandeste o tanti care alerga pe mijlocul aleii, cand eram la vreo 4-5 m in spatele ei aude fasaitul de la crampoane si face doi pasi in dreapta pana pe pista chiar in fata mea. Eu ma sperii strang franele la maxim si ma arunca peste ghidon. Rezultat: arcada dr. sparta, obrazul julit, incheieturi maini vinete, degetul mic de la mana dr. luxat, julituri pe maini pe ambele fete, julituri pe piept de la fermoarele bluzei, genunchiul stang julit, genunchiul drept vanat de la contactul cu ghidonul. Bicicleta inca nu am evaluat-o dar inafara de saua deplasata din reglaj pare ok.

Si ce ma oftic cel mai tare, saptamana asta treabuie sa-mi vina manusile si casca comandate pe net, dar am zis sa fac o plimbare usurica prin parc ca duminica se anunta ploaie.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCI 70CP 2007 Laureate + ABS - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 2 Apr 2012, 06:30
Post #57


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




dar tanti ce a patit?

insanatosire grabnica smile.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fnp
post 3 Apr 2012, 09:58
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 446
Joined: 5 November 03
From: Bucuresti




Nimic, m-am oprit pana in ea.

MS!


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCI 70CP 2007 Laureate + ABS - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 3 Apr 2012, 10:23
Post #59


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași




Imi pare rau, dar a fost in buna parte si vina ta: pe pista mai ales, trebuie sa fii tot timpul pregatit pentru asa ceva, nu numai din partea pietonilor, dar si din a altor biciclete. Ca si-n traficul auto, o regula principala e anticiparea.
Sanatate maxima si felicitari pentru intoarcerea la 2 roti nemotorizate!

This post has been edited by LuluMOB: 3 Apr 2012, 10:24


--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 3 Apr 2012, 10:40
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




QUOTE(nasty @ 23 Sep 2010, 11:33)
si eu am patit-o de 2 ori,  tot din cauza ca frana pe fata prindea prea bine si bloca roata.
Am remediat problema- am schimbat frana pe spate, care prinde f bine, iar cea din fata reglata si acum chiar stransa bine nu  mai blocheaza, are "ABS".
*


QUOTE(fnp @ 1 Apr 2012, 17:48)
Eu ma sperii strang franele la maxim si ma arunca peste ghidon.
*



apar probleme din cauza de viteza prea mare, pt ca o bicicleta la viteza mare e foarte greu de controlat - am coborat niste vai pe asfalt bun si ma gandeam ca daca apare ceva in fata sau sunt portiuni cu nisip pe asfalt in curbe sau cade vreo roata chiar ar fi foarte periculos.


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:30
Dacia