Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Toyota Avensis 1,8 VVTi, Jurnal de bord sau cum m-a afectat criza..

nairam
post 28 Jul 2009, 07:36
Post #1


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Dupa ce anul trecut, la sfarsitul lui aprilie (2008), am fost in vacanta in Paris, cu solenza, ne-am propus ca anul acesta (2009) sa plecam in USA. Ne-am facut socoteala prin Mai 2008 si am constatat ca pana in aprilie 2009 o sa reusim sa strangem suficienti bani incat sa petrecem 1 luna in state si sa lasam si acasa suficienti bani pentru cand o sa ne intoarcem. (deh avem de dat salarii, rate la apartament, taxe la stat si alte cheltuieli). Zis si facut... Incepem sa strangem cu sarguinta banut peste banut ... Dar solenza ... o aveam cam de 4 ani si se apropia vertiginos de 100.000 kilometri... Multi imi spuneau ca ar cam fi cazul sa o "marit" pentru ca incepeam sa bag din ce in ce mai multi bani in ea... Prin Octombrie 2008 inca eram hotarati sa intreprindem excursia noastra... Traseul era facut, urma sa mergem prin Washington, New York, Niagara, Chicago, Route 66, Las vegas, LA, iar la intoarcere cu avionul din San Francisco. Ma uitasem pe net si stiam exact si la ce hoteluri sa facem rezervarile.... Greseala noastra a fost aceea ca am tinut economiile in lei .... Iar cursul leu dolar incepuse sa ia avant... Noi estimasem cheltuielile in jur de 20.000 USD.. Dar cursul de schimb s-a degradat simtitor datorita crizei culminand prin decembrie parca cu un 3.2 lei pentru 1 USD... Avand in vedere ca noi ne facusem bugetul pe un curs de maxim 2.9.... NU PREA mai iesea socoteala ....Iar solenza scartaia din ce in ce mai tare... Prin decembrie ne refacem calculele si incepem sa intelegem ca nu vom reusi sa facem ceea ce ne-am propus.. Asa ca incet incet incepem sa ne schimbam planurile... Mai toata lumea ma stresa sa vand solenza .... Dar nu vroia nimeni sa o cumpere... Pe la inceputul lui Ianuarie 2009 ne decidem... Renuntam la planurile de a merge in SUA si hotaram sa vindem solenza sa cumparam un Logan CASH ... versiunea cea mai de varf 1.6 16v... si sa plecam in concediu pe undeva prin Europa... Nu de alta dar trebuia sa-i facem rodajul ..... Dau anunturi pe Net ca vand solenta si in cateva zile am maritat-o .. pret de vanzare 11.000 lei noi (110.000.000 lei vechi) 4 ani si 106.000 kilometri... Inca nu dadusem comanda de masina noua asa ca imprumut loganul tatalui meu pentru cateva saptamani pentru ca nu puteam sa stau fara masina. Nu puteam sa stau fara masina nu de figuri ci pentru ca pur si simplu am foarte mult de alergat. Daca cu solenza am facut 106.000 km in 4 ani 80% in bucuresti iar restul in concedii va dati seama ca fara masina sunt pierdut...
Bun incep sa alerg pe la dealeri... Ma duc la Meridian SUd... ei bine astia au si show room renault .. Intru la Dacia hotarat sa iau Loganu... dar ma mananca in talpa sa ma urc si intr-un megane .. Hmmm Frumos ... cat costa .. Imi dau astia oferta multumim... Dar desi eram hotarat sa iau logan NU am dat comanda.... Parca ma manca undeva ... Ia sa vad si alte optiuni ... Ma duc la Mazda fac un drive test cu o mazda 3 frumos .. dar nu impresionant... Incep sa "negociez" cu nevasta, parca nici ei nu ii venea sa luam logan... Daca tot am renuntat la America.. Macar sa ma aleg cu ceava "mai de soi" ... Poate sa facem un leasing...
Tuturor le spuneam extrem de convingator ca o sa-mi iau Logan Dar am avut multa treaba si nu am avut timp sa dau comanda.... Socru: "ma da poate totusi iei altceva" Nu domne logan de varf... Tata: "Da da Loganul este cea mai buna masina va recomand" Da da luam Logan .... Dar parca nu... Incep sa merg cu nevasta prin diverse show room-uri ... facem diverse drive teste Tucson, Hyundai I30, Kia Ceed, Renault megane 2, Passat, Opel ... Pana ajungem la Toyota... Ei bine ... Ne urcam in Avensis e drept ca nu Ultimul model dar.... cred ca a fost dragoste la prima vedere, vazut, condus, placut ... Aparent, la exterior, da senzatia de masina "batraneasca" si cuminte... dar uneori aparentele pot insela....
Ne hotaram la versiunea Executive 1.8 vvti 129 cai benzina, geamuri si oglinzi electrice, climatronic, multe airbaguri, esp, trc, abs, vsc si multe alte chestii pe care nici macar nu am pretentia de a intelege ce sunt, 5 stele euroncap, Portbagajul imens 520 litri, bancheta rabatabila, jante din aliaj, servodirectie asistata electric si Cireasa de pe tort: Garantie SI INTRETINERE GRATUITA 5 ani sau 150.000 km.... blink.gif ... Le spun: Sunteti siguri? Pentru ca eu cred ca o sa fac cei 150.000 in 5 ani ... poate chiar in mai putin timp ... Da da ... sigur... In plus Un Voucher de reducere 1500 euro la urmatoarea Toyota achizitionata in urmatorii 3 ani...
Pretul final 19.900 Cu 1 an in urma se invartea pe la 23-24000 euro. Nu prea aveam toti banii Incep sa caut societati de leasing. Scanez toate actele firmei si le trimit la cateva societati de leasing spunandu-le ca este licitatie si care are oferta mai avantajoasa castiga. Avand in vedere ca plateam un avans de 50% iar societatea desi era criza avea un trend ascendent ...Toate ne-au aprobat dosarul ... Am ales VB Leasing pentru ca a parut cea mai avantajoasa. Ramane sa vedem pe mai incolo daca doar a parut sau a si fost...
Intre timp eu tot spuneam tuturor ca o sa cumpar Logan...
In sfarsit platim avansul semnam contractele si le spun si eu neamurilor ca am dat comanda de Logan dar pentru ca am vrut versiunea de varf si cu airbaguri laterale NU o au pe stoc asa ca trebuie sa astept 2 saptamani sa o produca dacia...

Revin mai tarziu cu continuarea pentru ca s-a trezit piticu (copilu) si trebe sa-i fac tabietul de dimineata ... Trebe sa mancam cerealele.... biggrin.gif

This post has been edited by nairam: 28 Jul 2009, 09:57


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 28 Jul 2009, 07:52
Post #2


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(nairam @ 28 Jul 2009, 08:36)
...
... Trebe sa mancam cerealele....  biggrin.gif
*



Numai de astea mai ai bani dupa ce platesti lizingu'. Recunoaste biggrin.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 28 Jul 2009, 09:04
Post #3


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




Interesant saltul de la Logan 1.6 16v varf de gama la Avensis. smile.gif
Sa o stapaniti sanatosi si fara probleme!
Ai prins oferta cu 5 ani garantie si intretinere gratuita?


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nairam
post 28 Jul 2009, 09:39
Post #4


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




@Driverx stai asa ca abia am inceput sa povestesc...... Vezi tu mai incolo... cereale si iaurt ..... sa nu uit de iaurt fara fructe ca-i mai ieftin.... De lapte nici nu mai vorbesc ... e deja scump ... biggrin.gif

@daniel_p Da am prins-o .. Am editat primul post...
De fapt chestia asta cu garantia si intretinerea gratuita 5 ani sau 150.000 km a fost unul din principalele aspecte care m-au facut sa accept oferta toyota...
Faza tare a fost cu unele societati de leasing... Societatea noastra fiind societate de contabilitate (noi stingem lumina la orice firma) si facand zeci de dosare de leasing pentru diversi clienti stiam exact ce trebuie. Iar astia de la leasinguri erau cu hmm plastic vorbind "foamea in gat" in perioada ianuarie 2008 erau cu ochii mari dupa clienti. Cred ca am trimis dosarul la vreo 6 societati de leasing... Toate incepusera sa traga de mine sa semnam contractul ... Iar raspunsul a fost invariabil "stiti dosarul dvs a fost aprobat haideti sa semnam contractul" Iar eu Tafnos... Da doamna este normal sa mi se aprobe leasingul... dar pe mine de fapt ma interesa o oferta mai avantajoasa ... etc... in fine...
sa continuam
Dupa 3 saptamani de condus loganul tatalui toata lumea ma intreba cand vine Loganul meu.... vine vine ... si a venit .... Ma suna dealeru ma intreaba daca am ceva treaba in ziua respectiva ... Aveam o gramada ... dar de ce? Pentru ca a venit masina....
Iau nevasta de la birou, trecem pe la tata lasam loganul luam un taxi si ne deplasam in Pipera... Ne preda nenea masina ne face instructajul si facem plinul ... Acu.. eu stiam ca are rezervorul de 60 de litri dar obisnuit ca la solenza ca dupa 30 de litri si putin peste 100 lei "sarea" pompa La asta nu se mai oprea... dar am lasat-o sa curga pana a "sarit" pompa nu mai tin minte dar parca a trecut putin de 200 lei ... si bineinteles primul drum ... pe centura ... Direct pe A2... Acum aveam o problema NU aveam rovineta ... hmm suna nevasta pe unul dintre clienti care administreaza o statie de benzina la intrarea pe autostrada... Ai rovinete? Ohooooo gramezi ... bun .. ne oprim la el si surpriza ... Respectivu ne spune ca pentru numere rosii NU este nevoie de rovinete... bun ... talpa nene ... sa facem probe...
De ce am mers pe autostrada? pentru ca nevasta se tot vaita ca masina este prea mare (lunga) si ca ei o sa-i vina greu sa o conduca... Ori in Februarie pe A2 nu prea este nimeni ... si trebuia sa se obisnuiasca un pic cu masina ... nu de alta dar eu urma sa o "Ud" si dupa atata udatura ce urma trebuia musai sa conduca ea... Asa ca zis si facut ... Bagam kilometri pe autostrada ... mai intai timid pentru ca era chipurile in rodaj ... dar si pentru ca sa ma obisnuiesc cu comenzile.... si apoi din ce in ce mai tare ... Nu am sa scriu cu ce viteza am mers pentru ca nu am chef de mustruluiala din partea coforumistilor ... Top speed am sa postez numai pentru acolo unde este voie... adica in germania ....
vreau sa spun doar atat: in treapta a doua la 3000 de ture are putin peste 50km/h .. iar cuplul optim este pe undeva pe la 3800 de ture.... deci.. daca ai calcat-o .... se duce ...
Am iesit de pe autostrada pe la Lehliu cu gandul sa intoarcem ... si .. Un echipaj de politie... face semne sa opresc... Eu ma stiam "curat"... deschid geamul ii dau actele si il intreb:"domne acu o ora am luat-o (pe masina) si m-ati oprin.. in schimb am condus solenza vreo 4 ani si nu m-a oprint decat o singura data politia (am mintit ca m-a oprit de mai multe ori) am si eu o intrebare... Daca eram cu solenza ma mai trageati pe dreapta?" la care politistul se uita lung la mine imi da actele si spune NU.... Ma rog intram inapoi pe autostrada spre bucuresti,
Sunam parintii si le spunem ca avem de treaba si mai intarziem pana venim sa luam copilul de la ei.. le spunem si ce treaba avem.... suntem cu loganul pe autostrada sa-i facem rodajul ... Trece si nevasta la volan se obisnuieste si ea cu comenzile, lungimea, latimea etc... si mergem la tata sa luam scaunelul copilului din logan.... Era deja seara si incepuse sa se intunece... Ii spun tatalui ca am luat loganul ... Vino sa vezi ce logan frumos au facut astia ... Iese tata se uita... si ... Da ..Logan... cred ca a durat vreo 5 minute pana s-a prins ca de fapt NU era logan.... Dupa care a fost foarte dezamagit ca NU am luat logan ... el fiind un sustinator indarjit al masinii fabricate la pitesti...
Socru meu in schimb.. cel care tot incerca sa ne sugereze ca poate cumparam altceva decat logan .. nu isi mai incapea in piele de bucurie... Il citez: "e masina nene"....
Gata pentru astazi ... Trebuie sa merg si la produs nu de alta dar vorba lu driverx ... trebe sa platesc leasingu... evil5.gif

This post has been edited by nairam: 28 Jul 2009, 10:18


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlaueCorsa
post 28 Jul 2009, 10:52
Post #5


Membru cu Prafuitor


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 6 October 03
From: Socola Tower, Iasi




Sa-ti traiasca jucaria, la multi km! Stiu ca Toyotele sunt extrem de fiabile, iar VVT-i-urile m-au incantat. In special 1.8 VVT-li (e putin mai nervoasa decat a ta biggrin.gif ).


--------------------
Dacia / Renault Duster / Captur 2018 Confort / 2015 Authentique
Mon amour, tu es la lumière de mes jours...
sans numéro! sans numéro! sans numéro!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 28 Jul 2009, 11:30
Post #6


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Oricum, povestea ta e subtire.

Io am mers sa fac bon de comanda pentru un Logan Partener si am platit avansu' pentru pentru un Lancer Classic biggrin.gif biggrin.gif. Bine, povestea e ceva mai complicata, dar privit simplist, cam asa a fost radmasa.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 28 Jul 2009, 11:51
Post #7


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




@nairam: sa o stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 28 Jul 2009, 11:51
Post #8


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(driverx @ 28 Jul 2009, 11:30)
Oricum, povestea ta e subtire.
*


tu nu aveai multe variante cu suma pe care erai dispus sa o dai, nu tu, banca de fapt, el la 20.000 de euro a facut o alegere foarte buna, e super masina.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 28 Jul 2009, 12:16
Post #9


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Faină alegere! Dar eu n-am priceput exact, e modelul nou - tanc , sau cel vechi - broască ? tongue.gif (glumesc, nu te supăra)

O să fii foarte mulțumit de mașină!


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 28 Jul 2009, 12:28
Post #10


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(argon @ 28 Jul 2009, 12:51)
tu nu aveai multe variante cu suma pe care erai dispus sa o dai, nu tu, banca de fapt, el la 20.000 de euro a facut o alegere foarte buna, e super masina.
*



Si tu ai vrut sa pari iar destept. Banca imi dadea si pentru masina de peste 20 mii euro. Mai ales anu trecut. Banca dadea. N-avea ea treaba.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian00
post 28 Jul 2009, 14:24
Post #11


....................


Group: Members
Posts: 1.463
Joined: 2 April 08
From: Alba




Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute.

Sper sa nu te superi,dar daca eu aveam banii aia nu luam o Toyota Avensis!

This post has been edited by Adrian00: 28 Jul 2009, 14:25


--------------------
Audi A4 B6 2001 1.9 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 28 Jul 2009, 14:29
Post #12


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Da' ce?


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 28 Jul 2009, 14:30
Post #13


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




megane 3?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 28 Jul 2009, 15:45
Post #14


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 28 Jul 2009, 15:52
Post #15


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




passat TDI ? unsure.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 28 Jul 2009, 15:53
Post #16


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Nu, bre, pleca in SUA sa vada oameni negri.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raqzvan
post 28 Jul 2009, 19:08
Post #17


gute Laune war Trumpf


Group: Members
Posts: 514
Joined: 21 September 06
From: Constanta, Romania




QUOTE(MAERSK @ 28 Jul 2009, 13:16)
Faină alegere! Dar eu n-am priceput exact, e modelul nou - tanc , sau cel vechi - broască ? tongue.gif (glumesc, nu te supăra)

O să fii foarte mulțumit de mașină!
*


E modelul vechi (broasca raioasa). Se cunoaste dupa motorul obosit de 127 de martoage; la noul Avensis motorul de 1.8 (Valvematic, cica) are 147 de ponei constipati.
In fine, tinand cont ca masina japoneza e noua "masina germana" (adica d-aia care isi termina rodajul pe la 200.000km), e clar... a facut afacerea vietii lui, o sa o dea nepotilor, etc., s.a.m.d. smile.gif

P.S. Din cate vad pe www.toyota.ro pretul pentru Avensis Executive 1.8L e 17.250 euro (pret cu TVA).

This post has been edited by raqzvan: 28 Jul 2009, 22:30


--------------------
Geely Logan Laureate 1.6MPI 2006
Austin Powers: Allow myself to introduce... myself.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian00
post 28 Jul 2009, 21:24
Post #18


....................


Group: Members
Posts: 1.463
Joined: 2 April 08
From: Alba




QUOTE(driverx @ 28 Jul 2009, 15:29)
Da' ce?
*



Audi A4 B8 2.0TFSI 180CP M6/Benzina 132kW ajunge pe la 25.000E.

Mai ales ca avea jumatate din bani,eu as fi ales asta.

Multumit?

E doar o parere.Hai sa nu-i stricam omului topicul cu fel si fel de comparatii.

Inca odata,sa te bucuri de ea nairam!


--------------------
Audi A4 B6 2001 1.9 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 28 Jul 2009, 22:10
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




Felicitari! O alegere inteleapta as zice eu. Multi km. fara probleme si drumuri bune. Iata ca un lucru rau(excursia in SUA) poate duce la unul bun(japoneza). Succesuri. biggrin.gif


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 28 Jul 2009, 22:21
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




felicitari pentru alegere.
ai ales cu capul
ma indoiesc ca pe la 25k se poate lua Haudi cu 25k, cu dotarile pe care le are Ave Executive, mai ales TRC si VSC, in fine aici e vorba de mentalitate.
iti recomand sa ii pui scut de tabla, multi au dat cu burta de pamant, e mai joasa. gasesti scut la noi, fac unii de pe Odorhei, e destul de teapan.
cu service-ul nu vei avea probleme, in sensul ca nu prea o sa ajungi. ce este fain e ca au inceput sa accepte sa vii cu consumabilele tale, uleiuri filtre, asta ca sa stii.
multi km fara probleme.


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BeciAcustic
post 28 Jul 2009, 22:50
Post #21


BlackLine


Group: Members
Posts: 1.574
Joined: 29 March 08
From: Constanta




Felicitari pentru masina....cat despre poveste...nota 3 .... puteai sa zici direct mi-am laut avensis sau imi cumpar avensis nu ca ai vrut logan ... si pana la urma hai sa cumpar avensis... de parca era diferenta de 1000 euro.....


--------------------
DACIA LOGAN 2009 - LAUREATE PH2 1.6 MPI 8V - CT - numere rosii
Statii CB si Xenoane HID la preturi mici si garanti reale
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 28 Jul 2009, 22:52
Post #22


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




De ce 3, pentru curajul de a aspira la mai bine?

N-a zis nimeni că ar fi fost 1.000 euro diferența. Alegerea s-a făcut între a plăti un Logan CASH, și respectiv a plăti 50% avansul la altă mașină.

Bine, tu care spui că ai băga 35.000 euro în Logan, n-ai cum să pricepi de ce n-a luat Logan...

This post has been edited by MAERSK: 28 Jul 2009, 22:57


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 28 Jul 2009, 23:29
Post #23


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




QUOTE(BeciAcustic @ 28 Jul 2009, 23:50)
cat despre poveste...nota 3
*


Ma da ofticati mai sunt unii...nu-ti convine ca mai sunt si oameni fara ochelari de cal?

Nairam, sa va bucurati de masina!

This post has been edited by pastrama: 28 Jul 2009, 23:30


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nairam
post 29 Jul 2009, 06:50
Post #24


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Multumesc pentru urari, multumesc de asemene si pentru "rautati". A fost alegerea noastra in acel moment si inca mai consideram ca a fost o alegere buna... Si ca sa vedeti ca sunt fair Am verificat pe site-ul toyota si este corect ce a spus raqzvan Acum pretul este de 17.256 dar a uitat sa adauge si vopseaua metalizata care costa 415 euro deci: 17.671 plus Voucherul de 1500 euro reducere la urmatoarea toyota cumparata pe care l-am primit = 19171... Iar eu am dat cam 19.900 Nu e prea mare diferenta ... Si cum probabil ca urmatoarea masina va fi tot o toyota, un Rav 4 ... tongue.gif ... Nu este o pierdere prea mare.. In tot cazul noi vroiam/aveam nevoie de masina ATUNCI nu acum... pentru ca acum avem... biggrin.gif ... Si mai este un aspect pentru care NU ma oftic... si anume acela ca imi permit, iar o cheltuiala/pierdere de 1000 euro NU se simte prea tare in buget.... tongue.gif .. (la unele rautati trebe sa respunzi tot cu rautati desi semnatura mea spune altceva blush.gif )
Dupa ce am cumparat avensisu am vazut reactii diverse la diversi oameni ... Am primit felicitari sincere de la oameni pe care-i vedeam ca se bucura uneori mai mult decat mine de achizitia mea si am avut si "reactii adverse" ... Una dintre ele m-a socat ... Vorbesc seara cu un client "vezi ca maine va aduc actele" .. El: "da da ne vedem maine dimineata si daca aduceti actele va dam si banii" ... Ne intalnim dimineata sa-i dau dosarele si sa-mi dea banii .. Ei bine cand a vazut masina s-a schimbat la fata si mi-a spus ca nu are sa-mi dea banii blink.gif .. Nu am insistat pentru ca se facuse deja verde la fata ... Pur si simplu nu inteleg ... Daca era unu care nu avea mai mai ca intelegeam .. Dar nenea ARE.... are asa: un ford Fiesta, Un Renault Megane 2 si un Tuareg .... toate cumparate de noi NU sh .. stiu pentru ca noi i-am facut dosarele de leasing... Bai nene de ce sa ofticat ? Nu stiu .. probabil are ceva in adn... Inchipuiti-va cam in ce hal ar trebui sa ma oftic eu ... cand vad ce masini isi cumpara diversi si ce cifre de afaceri au unii ... tinem contabilitatea la diverse societati cu diverse cifre de afaceri .. de la 0 la multe milioane de euro... Da da multe milioane de euro... Pai cred ca daca m-as oftica pentru fiecare Q7, Lexus, A6, A8,Range Rover cumparat de clientii nostri ar trebui sa umblu numai verde la fata ....
Acum sa continuam:
Prima proba la care am supus-o si m-a dezamagit oarecum, dar nu prea tara: Am cumparat-o in jur de 10 februarie. Spre sfarsitul lunii am mers la munte nu era si nu se anunta zapada asa ca am renuntat sa-i mai cumpar cauciuce de iarna. Doar mai era mai putin de 1 luna de iarna. (solenza am vandut-o cu cauciuce de iarna montate si cele de vara in portbagaj.. De asemenea intentionez sa cumpar cauciuce de iarna pentru iarna ce vine asta asa ... ca sa nu sariti pe mine )
Am vrut sa urcam din Sinaia la Cota 1400 .. ei bine pe drumul ala era zapada si gheata... controlul tractiunii NU prea si-a facut datoria. Nu pot spune ca am ramas impotmolit ... dar am dat de o bucata de drum cu gheata si NU a vrut sa mearga mai departe.. Dupa cateva incercari esuate.. am dezactivat trc-ul si am luat-o sofereste.... din ambreiaj ... si a urcat pana la urma... De unde a aparut si ideea ca nu este bine sa te bazezi mereu pe tehnologie iar experienta este intotdeauna folositoare ... Sau.. Ma rog mai am eu de invatat ... Dar nu cred pentru ca pana la urma fara trc am urcat... cool.gif
Proba a doua: Nevasta ma tot batea la cap sa-i mai fac niste dulapuri la birou ... Cum imi place foarte mult sa bricolez ma hotarasc sa le montez eu... Ma duc la un depozit de PAL, PFL le dau schita respectivii imi taie foile la dimensiune le pun cant... Si ma duc sa le ridic ... cu Avensisu ... Rabatez bancheta si incep sa incarc in ea .. Inaltimea dulapurilor: 1.90.. Surpriza a fost ca au incaput .... Si am inchis si porbagajul .... Dulapurile au iesit super asa ca m-am hotarat sa fac eu si mobila de bucatarie de acasa... dar asta este alta poveste...
Proba de "foc" a masinii sa produs insa in concediu...
Ahhh Concediul ... ce amintiri... Avand societate de contabilitate nu prea putem sa ne luam concediu 2 saptamani decat in anumite perioade ale anului ... una dintre aceste perioade este sfarsitul lunii aprilie... Deci zis si facut ... CUm USA se taiase de pe lista .. Ne hotaram sa mergem in Italia... Dar tocmai in perioada aia erau in mare voga scandalurile cu romanii de acolo ... Taiem si italia de pe lista ... Bun . Hai sa mergem in Londra ... facem planuri cautam hoteluri ne interesam de eurotunel .. La care nevasta are o revelatie: Pai in Anglia trebuie sa circuli "pe partea ailalta" .. Da si ce conduci tu? nu dar ... Nevasta: Hai sa mergem cu Avionul.. Eu: Cum adica sa platesc avionul cand am avionu in parcare.. (vroiam sa conduc, eu daca intr-un concediu nu conduc minim 4000 de km nu mai este concediu) Ma rog .. se taie si londra de pe lista din motive de nevasta fricoasa ... Pai bine si unde mergem... Si decidem ruta:
Bucuresti-Budapesta-Viena-Amsterdam-Hamburg-Odense-Copenhaga-Oslo-Fiordurile Norvegiene-Oslo-Copenhaga-Berlin-Praga-Bucuresti. 8000 km.

This post has been edited by nairam: 29 Jul 2009, 08:16


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 29 Jul 2009, 06:51
Post #25


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




deci intre Logan si jumate de Avensis(ca-n reclama cu Passatul) a ales un Avensis intreg 04.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 29 Jul 2009, 07:20
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




mai nairam
eu cred ca tie iti lipsesc multe, dar in mod sigur iti lipseste lauda primita de la altii.
Aici este un forum auto, o sectiune dedicata jurnalului tinut de masinuta ta ca atare scrie, povesteste despre Toyota "care speram ca exista cu adevarar", si lasa balariile cu firmele de conta, excursii anulate cam prin toata lumea, clienti invidiosi. Altfel lasa totul balta caci macane foarte urat.
Multi km fara greieri, caci ne-am saturat de ciripituri


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 29 Jul 2009, 07:35
Post #27


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Oamenii inteligenti cumpara masini inteligente! Mariane, sa te bucuri de ea cit mai multi km. fara probleme!
P.S.: Si cind treci pe linga taimeu, da-i o talpa! wink.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nairam
post 29 Jul 2009, 07:44
Post #28


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(tatimeu @ 29 Jul 2009, 07:20)
mai nairam
eu cred ca tie iti lipsesc multe, dar in mod sigur iti lipseste lauda primita de la altii.
Aici este un forum auto, o sectiune dedicata jurnalului tinut de masinuta ta ca atare scrie, povesteste despre Toyota "care speram ca exista cu adevarar", si lasa balariile cu firmele de conta, excursii anulate cam prin toata lumea, clienti invidiosi. Altfel lasa totul balta caci macane foarte urat.
Multi km fara greieri, caci ne-am saturat de ciripituri
*


radmasa.gif
De cronologia "razgandelilor mele" te poti "interesa" pe aci:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=121100&hl=SUA#
Postul 12
http://www.daciaclub.ro/Londra-Anglia-page...140402-s0.html#
Chiar primul post

Si cred ca TOATE posturile mele de aici AU legatura cu masina... (mai putin asta)
Ahhh si poate te poti interesa si pe aci:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=118578&hl=paris#
E drept ca acolo eram cu solenza,
Dar asa .. Ca sa ma dau mare ... pot sa-ti enumar tarile prin care am fost?
(asta ca tot veni vorba de "dat mare"): Sa incepem: Romania, tongue.gif Bulgaria, Grecia, Turcia, Ungaria, Austria, Germania, Franta, Belgia, Olanda, Suedia, Danemarca, Norvegia, Elvetia, Cehia, Slovacia, Polonia... Hmmm Cam ce a mai ramas de vazut prin Europa: Italia, Anglia, Spania, Portugalia, Rusia.
Sa spun si orasele mari in care am fost si le-am vazut ... NU doar am trecut prin ele(asta asa ca sa ma dau mare): Bucuresti, tongue.gif , Sofia, Salonic, Atena, Istanbul, Budapesta, Viena, Frankfurt/main si /oder, Munchen, Regensburg, Berlin, Paris, Bruxelles, Amsterdam, Copenhaga, Malmo, Oslo, Praga, Salzburg..... or mai fi dar poate ca sunt mai mici sau nu mi le mai amintesc ....
Scuze de Off topic... Da e topicu meu... E drept ca puteam sa sterg si sa editez.. dar prefer asa.... tongue.gif

This post has been edited by nairam: 29 Jul 2009, 08:14


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 29 Jul 2009, 08:16
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




QUOTE(nairam @ 29 Jul 2009, 08:44)
radmasa.gif
De cronologia "razgandelilor mele" te poti "interesa" pe aci:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=121100&hl=SUA#
Postul 12
http://www.daciaclub.ro/Londra-Anglia-page...140402-s0.html#
Chiar primul post

Si cred ca TOATE posturile mele de aici AU legatura cu masina... (mai putin asta)
Ahhh si poate te poti interesa si pe aci:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=118578&hl=paris#
E drept ca acolo eram cu solenza,
Dar asa .. Ca sa ma dau mare ... pot sa-ti enumar tarile prin care am fost?
(asta ca tot veni vorba de "dat mare"): Sa incepem: Romania,  tongue.gif  Bulgaria, Grecia, Turcia, Ungaria, Austria, Germania, Franta, Belgia, Olanda, Suedia, Danemarca, Norvegia, Elvetia, Cehia, Slovacia, Polonia... Hmmm Cam ce a mai ramas de vazut: Italia, Anglia, Spania, Portugalia, Rusia.
Sa spun si orasele mari in care am fost si le-am vazut ... NU doar am trecut prin ele(asta asa ca sa ma dau mare): Bucuresti, tongue.gif ,  Sofia, Salonic, Atena, Istanbul, Budapesta, Viena, Frankfurt/main si /oder, Munchen, Regensburg, Berlin, Paris, Bruxelles, Amsterdam, Copenhaga, Malmo, Oslo, Praga, Salzburg..... or mai fi dar poate ca sunt mai mici sau nu mi le mai amintesc ....
Scuze de Off topic... Da e topicu meu... E drept ca puteam sa sterg si sa editez.. dar prefer asa.... tongue.gif
*



ar fi trebuit sa te las balta cu tot cu povestile tale. dar nu ma pot abtine. Citesc cam tot ce apare pe jurnal de bord, pentru ca aici mai gasesc chestiuni interesante, pareri, multumiri,nemultumiri despre masina, masinile tractoare scutere si tot ce este motorizat.
Nu am avut rabdare sa-ti citesc toate povestile (date ca exemple) dar iti spun exista sectiuni dedicate banuiesc "Calatorii si Intalniri", "Cafenea" unde nu ai decat sa-ti revesti talentele de prozator.
Daca ma (ne) interesa jurnale de calatorii citeam jurnale adevarate scrise de prozatori adevarati,. Deci rugamintea mea chit ca este topicul tau folosestel doar scrans legat despre impresiile lasate (cu bune si rele) de masinuta.
Hai bafta si calatorii cat mai placute. Sa ne ti la curent.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 29 Jul 2009, 08:20
Post #30


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




lurk0000.gif

Nairam s-o stapanesti sanatos! O alegere excelenta din punctul meu de vedere. wink.gif

L.E.: Asteptam pozeeeee... cool.gif

This post has been edited by Duyu: 29 Jul 2009, 08:22


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 22:52
Dacia