Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

S-a blocat cutia de viteze in treapta a 3-a, Cutie de viteze blocata

sorinsara
post 29 Sep 2015, 08:25
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 29 September 15




Facand revizia la masina am schimbat si un semering la cutia de viteze pt ca imi picura f putin si am vrut sa fiu sigur ca nu raman fara u;lei in cutie. Aceasta interventia a presupus conform celor spuse de la service demontarea cutiei. Dupa aceasta operatiune, am luat masina totul in regula, merg cativa km 20-30 in localitate, dau la un moment dat sa bag in treapta R merge un pic cu spatele si imi sare deodata in treapa a -3a si ramane blocata. O duc la service, o deblocheaza cu o sarma verifica, spune ca totul e in regula, plec, peste 1000 de km se intampla iar. O deblochez la service , da jos cutia verifica arcuri bile tot, absolut tot in regula, montat la loc, peste aprx 700 km se blocheaza iarasi, exact in acelasi mod. Din treapta R (marche arriere) sare in treapta 3. Daca poate cineva sa ma ajute, sa dea un sfat, pt ca si cei de la service sunt depasiti.............
Multumesc Anticipat!


--------------------
renault clio 2 2003 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 29 Sep 2015, 08:43
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Ce simering s-a schimbat mai exact....cel de la timonerie cumva?
Daca interventia la service s-a facut deficitar (ciocan) este posibil ca cutia sa sufere dereglari in interior.....si de aici problemele.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorinsara
post 29 Sep 2015, 08:59
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 29 September 15




Nu stiu ce simering a fost schimbat, dar o sa dau un telefon in dupa amiaza asta si o sa aflu. Acum daca interventia s-a facut cu ciocanul nu am de unde sa stiu, dar tin sa precizez ca masina din celelalte puncte de vedere imi mergea la fel de bine, adica nici un zgomot ciudat nici o vibratie motor cutie sau ceva, absolut nimic, asa ca nu cred ca fi suferit vreo deteriorare.


--------------------
renault clio 2 2003 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 29 Sep 2015, 09:13
Post #4


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Semeringul ala (daca este cel de la timonerie) l-ai schimbat degeaba .. in scurt timp o sa piarda iar .. dar piererile sunt nesemnificative .. nu prea am vazut Renault sh care sa nu aiba pierderi acolo ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorinsara
post 29 Sep 2015, 09:16
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 29 September 15




Nu l-am schimbat degeaba smile.gif) pt ca vad ca mi-a adus numai probleme. 6 ani de zile de cand am masina nu a curs absolut nimic, si nu am vrut sa risc sa raman fara ulei in cutie cum stiu ca au mai patit altii si atunci sa bulesc toata cutia, am zis ca tot omul sa schimb sa fie tot in regula sa merg linistit la drum


--------------------
renault clio 2 2003 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 29 Sep 2015, 09:41
Post #6


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(sorinsara @ 29 Sep 2015, 09:16)
nu am vrut sa risc sa raman fara ulei in cutie cum stiu ca au mai patit altii

Acolo era in cauza deteriorarea burduful de la planetara scurta......nu vreun simering.
Oricum cutia ta trebuie readusa la stare de functionare initiala de cei care au facut interventia.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 29 Sep 2015, 09:41
Post #7


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Daca citeai mai bine cei care au avut probleme nu cu semeringul ala le-au avut .. ci cu burduful interior al planetarei stangi ... ala daca se sparge pierzi uleiul din cutie ... nu ce ai schimbat tu .. deci te-ai tratat cand nu te-a durut capul smile.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CipTal
post 29 Sep 2015, 09:45
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 12 September 14




Poate se rezolva din reglarea timoneriei. Daca nu te sfatuiesc sa stai langa ei cand vor da cutia din nou jos. Daca au schimbat doar simeringul de la timonerie, n-au de ce sa desfaca cutia in bucati; banuiesc ca se da cutia jos si se demonteaza doar capacul de la timonerie.


--------------------
Renault Clio Symbol 2007/1.5 dci 85 CP - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorinsara
post 29 Sep 2015, 10:00
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 29 September 15




Oricum ideea nu e de ce am schimbat, sau de ce nu am citit inainte, pt ca faptul e oricum consumat. Si nu am chimbat degeaba pt ca acum deocamdata nu mai curge nimic.
As fi vrut sa stiu daca a mai avut cineva probleme de genul la cutie


--------------------
renault clio 2 2003 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CipTal
post 29 Sep 2015, 10:29
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 12 September 14




Sincer rasfoiesc de ceva timp acest forum si nu am prea vazut probleme legate de blocarea cutiei de viteze; dar cum iti dai seama ca sare in treapta a 3a? Din marsarier se misca singura maneta schimbatorului si sare in treapta a3a? Sau cum?


--------------------
Renault Clio Symbol 2007/1.5 dci 85 CP - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorinsara
post 29 Sep 2015, 10:34
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 29 September 15




exact! sare si intra in a 3-a... stiu ca e a 3 pt ca plec cu ea de -pe loc si merg cu ea.... si imi dau seama dupa turatii ca e a 3-a


--------------------
renault clio 2 2003 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 29 Sep 2015, 10:38
Post #12


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(CipTal @ 29 Sep 2015, 10:45)
Daca au schimbat doar simeringul de la timonerie, n-au de ce sa desfaca cutia in bucati;
*



Partea misto este ca daca vrei sa schimbi semeringul ala cum trebuie .. nu ai cum decat desfacand cutia ...

Colegul a vreut sa faca o treaba cum trebuie ... dar si-a facut de lucru cand nu era cazul ... semeringul ala va picura in scurt timp ... din nou .. de ce vroia el sa scape era alta "piesa" smile.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorinsara
post 29 Sep 2015, 10:44
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 29 September 15




exact, a zis ca nu poate schimba semeringul decat desfacand cutia...... si asa am ajuns in situatia asta


--------------------
renault clio 2 2003 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CipTal
post 29 Sep 2015, 10:48
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 12 September 14




Aceasta problema apare atunci cand "mecanismul de zavorare" al tijei culisante pentru cuplarea treptei de mers inapoi, nu-si mai face treaba (adica tija de cuplare se plimba liber atunci cand ajunge in dreptul pozitiei de marsarier in loc sa ramana fixa). Cred ca aceasta tija a fost fortata atunci cand s-a pus capacul la loc sau ceva asemanator...oricum cred ca e nevoie sa stai langa ei cand vor da cutia jos.

29 Sep 2015, 12:44:
Mie mi se pare ca e ceva ciudat in toata povestea asta, ar putea fi si o inscenare dar nu vreau sa acuz pe nimeni...

This post has been edited by CipTal: 29 Sep 2015, 12:44


--------------------
Renault Clio Symbol 2007/1.5 dci 85 CP - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorinsara
post 29 Sep 2015, 12:55
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 29 September 15




Cum adica inscenare?! la ce sau la cine te referi mai exact, la cei de la service?!


--------------------
renault clio 2 2003 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CipTal
post 29 Sep 2015, 13:14
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 12 September 14




Eu mi-am spus parerea si nu vreau sa acuz pe nimeni de nimic. Nu e treaba mea. Daca esti interesat doar de informatii tehnice incerc sa te ajut si eu cat pot. Deci, parerea mea este ca problema este in continuare in interiorul cutiei.


--------------------
Renault Clio Symbol 2007/1.5 dci 85 CP - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorinsara
post 29 Sep 2015, 13:20
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 29 September 15




nu stiu ce sa zic despre inscenare..... revizia care am facut-o amortizoare, discuri placute, arcuri m-a ajuns destul de mult, si ei m-au sfatuit sa nu schimb semeringul pt ca mai merge smile.gif) dar cum am zis am vrut eu sa fie totul ceas le-am zis sa schimbe si acolo iat manopera pt operatiunea asta m-a ajuns undeva la 350 lei.
si apoui toate interventiile de la ei le-au facut fara nici un ban.... acum nush ce sa zic, dar nu pot sa imi dau seama care ar fi avantajul lor..... au zis ca imi dau banii inapoi pt interventia in cutie daca nu ii dau de capat pana la urma si gata, dar toata faza e ca nu stiu daca gasesc pe cineva care sa ii dea de capat pana la urma.
Si cum am zis masina merge perfect, singura problema e doar atunci cand o bag in R, dar nu se intampla de fiecare data, de asta nici nu am de unde sa stiu daca a fost remediata problema decat dupa un numarl considerabil de km sad.gif
Ar fi fost de ajutor daca s-ar mai fi intampinat cineva cu problema asta, acum sa vad ce raspuns imi mai dau si ei


--------------------
renault clio 2 2003 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CipTal
post 29 Sep 2015, 13:34
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 12 September 14




Cati kilometri are masina? Si cei de la service cum o deblocheaza cu o sarma? Adica tu tragi de maneta ca sa o scoti din treapta a 3a si cei de la service au deblocat-o cu o sarma?

This post has been edited by CipTal: 29 Sep 2015, 13:38


--------------------
Renault Clio Symbol 2007/1.5 dci 85 CP - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorinsara
post 29 Sep 2015, 13:46
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 29 September 15




am luat-o la 60000 si acum are 140000
La service scot uleiul din cutie, da capacul de la cutie jos si acolo baga sarma si o scoate din viteza, o data am deblocat-o la alt service prin aceeasi metoda ca sa pot ajunge la service-ul cu pricina care era in alta localitate.......
Practic baga o sarma intr-o gaura si trage furca sau ce trage (agata) acolo si o deblocheaza


--------------------
renault clio 2 2003 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CipTal
post 29 Sep 2015, 14:01
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 12 September 14




Nu sunt chiar foarte multi kilometri ca sa te gandesti ca a fost utilizata prost de primul proprietar si in plus daca ar fi avut ceva s-ar fi manifestat in primii 10-20 mii de km dupa ce ai luat-o, dar nu e cazul. Ti-am spus parerea mea...poate fi acel mecanism de zavorare defect sau tija (furca) de cuplare a treptei R deformata...motivele nu le comentez...se pot anticipa

This post has been edited by CipTal: 29 Sep 2015, 14:02


--------------------
Renault Clio Symbol 2007/1.5 dci 85 CP - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorinsara
post 29 Sep 2015, 14:07
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 29 September 15




nu ar trebui sa caraie sa faca ceva, asa ea merge bine de cate ori, depinde cum are ea chef..... si apoi deodata face asa.....
si daca ar fi furca sau ceva astia de la service nu au vazut, sau dc sa se deformeze tija asa de la nimic toata, sau nu ar trebui sa faca mereu asa daca e deformata?!
Oricum io sa le spun si despre variantele tale cand o sa ajung la ei
MS mult, daca mai auzi ceva in legatura cu asta te rog sa ma mai anunti sad.gif


--------------------
renault clio 2 2003 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CipTal
post 29 Sep 2015, 14:11
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 12 September 14




Se poate deforma cand se monteaza capacul daca nu este totul pozitionat corect...daca aveti si alte pareri exprimati-va!


--------------------
Renault Clio Symbol 2007/1.5 dci 85 CP - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 29 Sep 2015, 14:22
Post #23


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Cutiile nu se desfac ... nu de catre mesterii romani .. si nu pentru ca un semering este umed .. nu vreau sa cobesc dar cred ca o cutie Sh dar neumblata in ea o sa fie rezolvarea ta ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorinsara
post 29 Sep 2015, 14:27
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 29 September 15




m-am gandit si la varianta asta, dar totusi nu e posibil sa desfaci o cutie si sa nu reusesti sa o montezi la loc cum trebuie...... pai la dacii se desfaceau si se reparau si nu erau atatea probleme.............
Dar daca ar fi sa imi achizitionez o cutie sh... s-ar potrivi una in 6 trepte?! a mea este in 5 smile.gif)
Chiar as prefera tpotusi sa nu fie nevoie sa o schimb...


--------------------
renault clio 2 2003 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 29 Sep 2015, 14:45
Post #25


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu se potriveste una in 6 fara alte modificari gen planetare . etc

Cutia ta nu difera constructiv tare de cutiile de dacie ... mesterii care umbla in ele nu stiu ce fac ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CipTal
post 29 Sep 2015, 14:56
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 12 September 14




Probabil ca se blocheaza cand o fortezi la mersul inapoi (de exemplu in rampa). Inainte sa te duci pe la dezmebrari mai treci odata pe la service si incearca sa o blochezi acolo la ei pana sa o bagi in service (trage mai tare de ea ca sigur se blocheaza); explica-le frumos ce intuesti tu ca s-a intamplat si daca sunt corecti vor trebui sa verifice ceea ce spui daca nu poti sa pleci mai departe spre dezmembrari. Cam asa as face eu.


--------------------
Renault Clio Symbol 2007/1.5 dci 85 CP - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 29 Sep 2015, 15:17
Post #27


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Functia de blocare se face de niste bile mentinute de arc.....mergi la un service specializat in cutie viteza si-ti repara ei.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorinsara
post 29 Sep 2015, 15:34
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 29 September 15




nu a fost fortata in nici un moment (rampa/ panta etc), din contra eram atent si cand schimbam in R pt ca stiam problema, bile arcuri tot la locul ei.... au desfacut cutia saptamana trecuta iarasi au verificat absolut tot a mers 4 zile si aseara am ramas in parcare cu ea.....
si nu vreau sa trag mai tare de ea sa nu stramb vreo furca ceva... nici nu mai stiu

This post has been edited by sorinsara: 29 Sep 2015, 15:35


--------------------
renault clio 2 2003 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 30 Sep 2015, 13:27
Post #29


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Cum zic si colegii, te-ai complicat aiurea. Mai bine, inainte sa schimbi semeringul intrebai si tu pe forum pentru ca e o problema extrem de cunoscuta la Clio-uri. Am Clio, am avt Clio, ambele luate de noi si la ambele e umed acolo jos, la semeringul de la timonerie. Chiar e suspect daca gasesti un Clio fara acel loc umed acolo.

Si chiar daca il schimbi, in scurt timp va fi umed din nou.

Treaba buna e ca n-are nici pe dracu, puteai sa mergi asa cu el fara probleme. Masina mea face suta de mii si ala e umed din primii 10 mii iar uleiul in cutie e la nivel (verficiat sapatamana trecuta la reprezentanta)

Ideea e ca aia care au facut treaba nu au stiut sa puna totul la loc asa cum a fost. Trebuie sa te duci ori la reprezentanta, ori la unii specializati pe cutii, e clar ca aia la care ai fost nu se pricep. Si chiar daca teoretic tot ei tre sa-ti rezolve problema, daca nu se pricep, degeaba au bunavointa.

Nu orice mecaninc se pricepe la cutii de viteze si din pacate multi nu se pricep dar se baga.

This post has been edited by vallixx: 30 Sep 2015, 13:30


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kretzu77
post 30 Sep 2015, 16:25
Post #30


n00b


Group: Members
Posts: 310
Joined: 14 August 06




Asta imi aduce aminte de prima si ultima mea discutie cu mecanicul legata ce umezeala respectiva:
- umezela aia e de la cutie sau de la altceva
- nu nu ai treaba
- pai ma racaie pe creier ca umed acolo mereu
- la modelul asta e ca la femei; daca e umed acolo jos e bine, stai flex

De atunci nici ca am mai intrebat

This post has been edited by kretzu77: 30 Sep 2015, 16:26


--------------------
Toyota Corolla E15/Prius 3 2008 1.4D-4D/2012 Hybrid
Ne nastem pe rand si murim pe sarite!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 21:00
Dacia